Onko kaupunki nimelle katetta Alajärvellä

Ajelimme sukuloimaan tuolta idästä rannikolle ja matkalla ajattelimme käydä virkistäytymässä abc.llä kuten ennenkin, tauon siellä kun luvataan antavan energiaa...

Eipäs onnistunutkaan energian saanti, asema olikin mennyt jo kymmeneltä kiinni, noh ajoimme syvemmälle kaupunkiin mutta hiljaista ja autiota oli kuin huopatossutehtaassa, kaikki liikkeet suljettuja... lähin palveleva ravintola-alan yritys olisi ollut kännykän mukaan Vimpelissä!

Emme viitsineet poiketa reitiltä vaan jatkoimme Lapuan kaupunkiin jossa sentäs ymmärretään mitä palveluita kaupunki-tason paikasta tulee löytyä.
Ihmettelemme vain tätä kaupunki-statusta Alajärven yhteydessä kun kyseessä on kuitenkin vain pieni maalaismainen kunta.
21435
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Vimpelin trollit voi mennä katsomaan siwan sulkeutumista.

Äänestä

Kyllä yleensä kaupungeissa on jokin paikka avoinna arkisin vähintään puoleen yöhön saakka.
Ehkä Alajärvellä ei ole kannattavaa pitää tuollaista paikkaa tai Apsia auki arkisin klo 22 myöhempään kun ei ole kävijöitä.
Toisaalta ihmetyttää kun nykyään varmasti Alajärven suunnallakin tulee väkeä iltavuorosta tuon sulkeutumisajan puitteissa ja olisivat varmaan halukkaita ostamaan jotain iltapalaa mutta mistäs ostat kun on paikat kiinni?

Äänestä

Voisko Vimpelin Sääksjärveltä löytyä grilli?

Äänestä

Onhan tuo Alajärven palveluiden tasa aivan katasrofi alueen matkailuyrittäjille varsinkin kesäisin jos ei edes abc kesäksi muuta aukioloaikojaan, luulisi että kaupungilla on mahdollisuuksia neuvotella asiasta kun kuitenkin tätä s-ketjua on joka kunnassa ja kaupungissa autettu tonttikauppojen ja infran taholta muita yrittäjiä syrjivällä tavalla.

Alajärven pesäpallopelit, tapahtumat ja seurat vetää suuren määrän väkeä kuntaan mutta tulijoita isketään märällä rätillä naamaan, palvelut sulkeutuu juuri kun väki lähtee tapahtumista ja haluaisi ehkä jonkun euron jättää kaupunkiin ruokailemalla tai kahvittelemalla tai ostamalla jotain kotiin vietäväksi.

Kesäisin ihmiset liikkuu iltaisin, tulevat tai lähtevät mökille ja tapahtumiin , karavaanarit liikenteen hiljennettyä ja motoristit ilman viilennettyä.

Äänestä
  • Pelataanko nykyisin yöllä klo 24 aikoihin sitä pesäpalloa .Terveiset sinne Itäsuomeen eli vimpeliin.

    Äänestä

  • Pelasimme vielä seuraavana aamunakin...

    Äänestä

Alajärven pesäpallopelit, tapahtumat ja seurat vetää suuren määrän väkeä kuntaan ..

Vai pesäpallopelit vetää väkeä.
Menkää saunan taakse.
Ei niissä käynyt pikaisen tarkistuksen mukaan viime kesänäkään kuin keskim. alle 1000 hlöä/peli.
Koko kesän keskiarvokin muilta joukkueilta oli suurempi.
Seurat kyllä vetää mutta ei sinne taas ihan tavis viitsi vaivautua höpönhöpöjuttuja kuuntelemaan.
Muita tapahtumia en edes tiedä.

Äänestä

Kyyjärvellä on shelli 24/7. Hakekaa nakkinne sieltä.

Äänestä
  • Siinä se tuli--pieni kunta mutta palvelut pelaa ympäri vrk:n.
    Iso kunta-kaikki kiinni viimeistään klo 22.00.
    Ei varmaan eurot kiinnosta.

    Äänestä

  • Että kauppakeskus paletti pesee Alajärven betonipunkkerin 100-0, betsetiltä lähtee siistimpää lattiaa lantaloihinkin!

    Äänestä

Ihan viisasta panna ovet kiinni ja päästää myyjät kotiinsa. Ei mitään kannatusta pitää auki 24/7 muutaman satunnaisen kävijän takia.
Matkalle kannattaa ottaa eväitä mukaan. Mitä taas tulee iltavuorosta palaaviin, kotona jääkaapissa on yleensä jotain huikopalaa :)

Äänestä
  • Eli Alajärvellä siis on vain muutama satunnainen kävijä iltaisin.
    No nyt ihmetyttää miksi Apsi on laittanut sitten puljun pystyyn paikkakunnalle jossa ei ole potentiaalista ostovoimaa!
    Suuret kaupungit kyllä vetää sakkia tosi paljon kellonajoista riippumatta mutta nehän ovatkin avoinna oikein kunnolla.

    Äänestä

  • Kaupungin sijaan vaikka Vimpelin maalaiskunta!

    Äänestä

  • concurssi kirjoitti:

    Eli Alajärvellä siis on vain muutama satunnainen kävijä iltaisin.
    No nyt ihmetyttää miksi Apsi on laittanut sitten puljun pystyyn paikkakunnalle jossa ei ole potentiaalista ostovoimaa!
    Suuret kaupungit kyllä vetää sakkia tosi paljon kellonajoista riippumatta mutta nehän ovatkin avoinna oikein kunnolla.

    Jouduimpa tuossa ajalemaan kaupunkiin päivystykseen yhtenä viikonloppuehtoona ja sain lääkemääräyksen ja yllätyinkin hieman kun yksi kaupungin apteekeista olikin auki vielä lauantai-iltana myöhään ja lääkkeiden ostaminen onnistui myöhäisestä ajankohdasta huolimatta, apteekit päivystävät vuorotellen.

    Takaisin Alajärvelle ajelessani mietin että eikö kaupatkin voisi toimia vastaavalla periaatteella täällä maalla, isot kaupat ja huoltoasemat olisi auki vuoroviikoin hieman myöhempään, tämä ei rasittaisi henkilökuntaa niin paljon, tuotteiden hävikki ehkä pienenisi joka voisi hieman heijastua myös hintoihin ja kaupunki pääsisi eroon aavekaupungin maineesta.

    Äänestä

Soinin kunta järjestää lehtimäeltä palveluliikennettä itsenäiseen Soiniin hyvien palveluiden pariin. Varmaan turistitkin saavat ilmaisen kyydin samalla vuorolla. Soinissa on ainakin huoltamolla kahvio.

Äänestä

Kaupungissa kuuluu olla yökerho, junaliikennettä eli rautatieasema, kulttuuritarjontaa, ym...

Äänestä
  • Lentokenttä, ooppera ja yli miljoona asukasta city alueella.

    Äänestä

Nuo kaikki täyttyy Alajärven taholla--NEGATIIVISESTI tosin.

Äänestä

Mitä paskaa jaksaa porukka jauhaa. Muuttakaa kylähullut pietariin jos kaipaatte suurkaupunkiin!

Äänestä

Alajärvi on nimellisesti kaupunki, mutta onhan se nyt tosiasia, että väkimäärä täällä ei vain riitä siihen, että palveluita kannattaisi kovin myöhään pitää auki. Ei oo kato asiakkaita tarpeeks. Ei se riitä että 7 ihmistä käy tekemässä vitosen ostokset klo 20-22 välillä.

Äänestä

Onhan Alajärven kaupungissa nähtävyyskin. Nimittäin SuomenMaaseudunPuolueen ja perSujen edustaja, entinen nimismies, Raimo Vitsbacka. Siinä oikein urbaanilegenda jo eläessään.

Uuraisilla on vain Toimi Kankaanmieli, joka on alunperin Tyrväältä, joka kuluu nykyisin Vammalaan - Sastamalaan.

Toimii, ei Toimi. Kotoisin Tyrväältä, ajatteli kyrvällään, saastahumalassa.

Nussittuna nukkuisit paremmin?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pimeeonpimee kirjoitti:

Ajelimme sukuloimaan tuolta idästä rannikolle ja matkalla ajattelimme käydä virkistäytymässä abc.llä kuten ennenkin, tauon siellä kun luvataan antavan energiaa...

Eipäs onnistunutkaan energian saanti, asema olikin mennyt jo kymmeneltä kiinni, noh ajoimme syvemmälle kaupunkiin mutta hiljaista ja autiota oli kuin huopatossutehtaassa, kaikki liikkeet suljettuja... lähin palveleva ravintola-alan yritys olisi ollut kännykän mukaan Vimpelissä!

Emme viitsineet poiketa reitiltä vaan jatkoimme Lapuan kaupunkiin jossa sentäs ymmärretään mitä palveluita kaupunki-tason paikasta tulee löytyä.
Ihmettelemme vain tätä kaupunki-statusta Alajärven yhteydessä kun kyseessä on kuitenkin vain pieni maalaismainen kunta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu