Saksan malli Suomeenkin

Kyllä tuo tietullimaksu moottoriteille oli paikallaan laittaa, koska sitä rahaa tarvitaan tienhoitoon, eikä 25€/10päivää nyt mikään kova hinta olisi siitä, eikä tarvi tehdä tämän tiimoilta mitään 300 000€ konsultti pyyntöjä
19184
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Eihän siitä autoilijoilta kerättävästä 8 miljardista tarvitsisi laittaa kuin vähän enemmän tienpitoon niin ongelma olisi ratkaistu mutta eihän se käy kun sipilänpaskan 32000 ruokavierastakin pitää rahoittaa ja paijata.

1Äänestä
  • Tuosta käytetään vain 1.6 miljardia liikenteen ylläpitoon ja kunnat rahoittaa myös itse kustanjuksia aika isolla summalla. Noin 4-5 miljardia siis kerätään liikenteestä aivan muihin yhteiskunnan menoihin ja liikenne ylläpitää valtavaa määrää työpaikkoja yllä. Autoilijoille voisi enemmin antaa "munille" potkun sijaan kultaisen kädenpuristuksen, ei kuitenkaan kurkusta bernerin tyyliin.

    1Äänestä

  • Kunniakansalaine.n kirjoitti:

    Tuosta käytetään vain 1.6 miljardia liikenteen ylläpitoon ja kunnat rahoittaa myös itse kustanjuksia aika isolla summalla. Noin 4-5 miljardia siis kerätään liikenteestä aivan muihin yhteiskunnan menoihin ja liikenne ylläpitää valtavaa määrää työpaikkoja yllä. Autoilijoille voisi enemmin antaa "munille" potkun sijaan kultaisen kädenpuristuksen, ei kuitenkaan kurkusta bernerin tyyliin.

    Bernerskälle ei tarvitsisi antaa kuin kultainen suihku mutta se loppuun poljettu sylinteri tietysti pitäisi siitä.

    1Äänestä

Monta kertaa se vero tulee kerätä autoilijalta - eikö jo riitä?

1Äänestä
  • tuomalla tuon tullin päästään siihen, että puottavat autoveroa pikkuhiljaa ja viimein poistuu! Paljon on tiehankkeitakin jäissä juuri rahan vuoksi

    1Äänestä

  • Jos tietullimaksu kerättäisiin moottoritieltä, niin sitähän ei ole pakko maksaa ne moottoritiet pystyy kiertämään, jos ei halua maksaa tietulleja

    1Äänestä

  • Tälläisiä tulleja voitaisiin lisätä jalkakäytäville, voit kiertää ne toki. Olisi tasapuolisempaa veronkeräystä koko kansalta.

    1Äänestä

  • Jveedjj kirjoitti:

    Tälläisiä tulleja voitaisiin lisätä jalkakäytäville, voit kiertää ne toki. Olisi tasapuolisempaa veronkeräystä koko kansalta.

    No, tässä nyt esimerkki. Ajellemme lähiliikenteessä kulkuneuvoilla, käytämää matkakorttia. Jos on joka päiväinen työ, silloin ostetaan kuukaudeksi, aikaa perustuva maksu, joka kallis pienituloiselle.

    Jos teemme matkoja vain 7 kertaaa kuukaudessa, silloi ostamme arvolipun, joka on kuin voucheri, siitä voi kuluttaa. Se leimataan kortinlukijaan, joka vie matkan verran rahaa.

    Kuulostaa loistavalta ja on edullisempaa kun yksittäismatkojen ostot. Kuitenkaan ei tahdo olla rahaa monen tuloilla ostaa edes 7 matkan tekoon sopivaa maskutapaa.

    Näin tietulleista ehkä myös velotettasiin kortilla, jota leimaillaan ja se kuluu ihan liian äkkiä, yhtään ylimääräistä ei voisi ajaa autolla, kuten nyt.

    1Äänestä

Tullien jälkeiset seuraavat muutosvaatimukset hirvittävät jo nyt. Ei ne kelvottomat lopeta. Mepit, sairaan EU-unelmaa lukeneita höpsöjä, jotka irronneet ajat sitten "unelmamatkalleen utopiaan elí Marsiin". Perinjuurin lukenut ihminen alkaa ennen pitkää väheksyä reaalimaailmaa, varsinkin ensmmäiset opiskeluvuodet tuntuvat ihmeeltä, kun teoriassa näkee muutakin kuin tappelut, mutta se vie myös ulos kaarevalta radalta.

Ote arkielmään ja rajallisiin mahdollisuuksiin unohtuu, niin on tapahtunut niille, jotka hallinnoivat meitä muualta kuin täältä Suomesta, koska ne ei jouda seuraamaan yleisön reaktioita ja käytönnon kommelluksia.

Rahan himo on muuten ehtymätön, kun ensin alkuun pääsee. Fakta on, että rahoissa on aina nousua ja laskua, pelkää kasvua ei ole olemassakaan, vaan välillä on tasanteita ja takapakkia.

1Äänestä

Eiköhän se olisi syytä perata sillä " Täikammalla " kohteet johon tuosta polttoaineverosta kertynyt raha käyttetään ? Turhia kohteita olisi " Puoluetuki, Kehitysapu, ns. Maahanmuutto tuet ym. turhat tuet eri järjestöille ja yhteisöille ".
Että silleen.

1Äänestä

Autoilijoilta kerätään enemmän kuin tienhoitoon kuluisi. Niitä rahoja vaan haaskataan kaikkeen turhaan. Miksi autoilijoiden maksuilla pidetään yllä maahanmuuttoa ja kaiken maailman mamu valtuutettujen palkat maksatetaan autoilijoilla ? Lisäksi autoilijoilta kerätyillä varoilla kustannetaan kaikkien maahanmuuttaja liittojen yhdistyksiä miljoonilla. Eduskunnan virkistyskerhokin saa rahansa autoilijoilta.....

1Äänestä
  • Eiköhän noiden monen eri järjestön kuuluisi tulla toimeen kannattajiensa rahoilla eikä verorahoilla. Ne todella yhteishyödylliset järjestöt pois luettuna, ei kaikkia pienryhmien erikoisia harrastuksia tarvitse tukea verorahoilla. Näistä avustuksista ja tuista on tehty kokoajan kasvava automaatti joka on loputon rahanreikä.
    Että silleen.

    1Äänestä

  • höpöhöpö kirjoitti:

    Eiköhän noiden monen eri järjestön kuuluisi tulla toimeen kannattajiensa rahoilla eikä verorahoilla. Ne todella yhteishyödylliset järjestöt pois luettuna, ei kaikkia pienryhmien erikoisia harrastuksia tarvitse tukea verorahoilla. Näistä avustuksista ja tuista on tehty kokoajan kasvava automaatti joka on loputon rahanreikä.
    Että silleen.

    Kyllä somaliliitto tarvitsee tukensa.

    http://somaliliitto.fi/

    http://pirsom.fi/

    Somaliliitto perustettiin 16 vuotta sitten edustamaan somalitaustaisia henkilöitä, joita on tällä hetkellä Suomessa noin 14 000.


    Yhdistyksen tarkoituksena on edistää somaleita aktiivisiksi kansalaisiksi oikeuksineen ja velvollisuuksineen.


    Somaliliittoa pidetään yhteisön virallisena edustajana. Sekä media että viranomaiset kuuntelevat tarkkaan mitä Somaliliitossa ollaan mieltä.

    Äänestä

  • No varmaan saaneet liian vähän rahaa noista teoista päätellen ? Paljonko pitäisi tukea maksaa, että nuo raiskuut ja pahoinpitelyt loppuisi ??? Että silleen.

    1Äänestä

No just luin tos aamusta Illinoisin (ainoo ku löysin mis oli rahamäärätki mainittu) tietulleista kerätyt hirmuvoitot, ni vähä jäi arvelluttamaan! (Toi oli kyl kohtalaisen vanhaki, jo 90-luvulta, mut jos joku löytää uuemman ni, pist mulleki linkki?)

Eli tos 12 miljoonaisessa (eli yli kaks kertaa Suomen kokosessa) osavaltiossa kerättiin tullimaksui vuodessa 300 000 miljoonan $ edestä (eli hieman eri luokkaa ku toi 8 miljardia?) ja tollakaan rahalla ne ei sit saanu vielä ihan pidettyä edes niitä omia tulliteitään kunnossa! :) Mistäs sit rahat kaikkiin muihin teihin? Nenäpäivätiekeräyksestä?

Eli: Ei jatkoon! :/

1Äänestä
  • OHO! Lipsahti toho pien pilkkuvirhekin!
    Siis tokikin 300 miljoonaa eikä 300 000 miljoonaa!

    1Äänestä

Missä suomessa on maksamisen arvoisia moottoriteitä?

Äänestä
  • Entäs se tärkeempi kysymys: Missä on moottoriteitä, joita ei pääsis kiertämäänki ihan ilmaseks?

    Äänestä

Tällä keinoin ei saada seurantalaitteita autoon eikä maksun kerääjiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ilmainenvihje kirjoitti:

Kyllä tuo tietullimaksu moottoriteille oli paikallaan laittaa, koska sitä rahaa tarvitaan tienhoitoon, eikä 25€/10päivää nyt mikään kova hinta olisi siitä, eikä tarvi tehdä tämän tiimoilta mitään 300 000€ konsultti pyyntöjä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu