Talvivaaran nikkeli yli 20% alas

Vaikka 80% Talvivaran kaivoksen tuloista onkin veronmaksajilta väkisin otettua rahaa niin joka tapuksessa kepukaivoksen tukea pitää lisätä vielä vähän nikkelin hinnan romahduksen johdosta.

Suurempi ongelma on, että mahdoton kaivoksen myynti on vieläkin mahdottomampaa, kun maailman nikkelivarastot kasvavat rajusti!
http://www.kitcometals.com/charts/nickel_historical_large.html
1096
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Lestahtavan Chempolis-Sipilän "ihme" se senkun vaan muhii omissa mehuissaan...

1Äänestä

Valtiolla on velkaa 100 000 000 000 eruoa ja silti sitä kanttaan ottaa lisää sijoittaaksemme kaikken tappiollisimpaan. Näinhän Matti Vanhanen opasti, quote: Valtion kanttaa myydä omaisuuttaan ja sijoittaa rahat Talvivaaran kaltaisiin yrityksiin. Ellet usko niin tässä heti alussa Pääministeri Vanhanen sanoo niin:
https://www.youtube.com/watch?v=HHifGOmXTG8

1Äänestä
  • Erittäin asiantuntematonta puhetta silloiselta pääministeriltä.

    Äänestä

Menevät huonosti, kun elintaso laskee kautta maailman. Hyvin valikoivasti uutiset blokkaavat kaiovoksen kasojen parhaan arvon, mutta totuus on, että Kiinallakin on tullut päävetävän käteen, ja se vähentää hankintaansa.

Äänestä

Valtion velka jo 106 miljardia ja 211 miljoonaa euroa. Menemme kiville pahasti! http://www.velkakello.fi/

Äänestä
  • Velka+jokaista+suomalaista+kohti+on+20+000+ja+koska+vain+25%+kansalaista+maksaa+elämänsä+aikana+nettoveroa+on+todellista+veronmaksajaa+kohti+velka+keskimäärin+80+000+euroa!!

    Äänestä

  • 007Bond kirjoitti:

    Velka+jokaista+suomalaista+kohti+on+20+000+ja+koska+vain+25%+kansalaista+maksaa+elämänsä+aikana+nettoveroa+on+todellista+veronmaksajaa+kohti+velka+keskimäärin+80+000+euroa!!

    Tuohon+on+helppo+ratkaisu,+houkutellaan+20+miljoonaa+venäläistä+tänne,+niin+velka+kutistuu+1/5+osaan+per+henkilö.+Nettoveron+maksajia+on+kylläkin+enemmän,+unohdit+esim+alvin,+mikä+nostaa+keskimääräisen+veroasteen+noin+46%iin.

    Äänestä

Talvivaaran lopettamisen peruuttaminen oli Sipilältä joko iso moka, tai sitten perheen tukeminen välillisesti. Kumpa liekään?

1Äänestä
  • Molemmat syyt löytyvät taustalta ja sen lisäksi huoli kepun kannatuksesta Oulun vaalipiirissä.

    Huvittavaa on ylipäätänsä se, että Sipilää mainostetaan talousosaajana. Tosiasia kuitenkin on, että hän on menestynyt bisnes-asioissa vain toisten siivellä eli pääsi tuurilla mukaan toisten kehittämään ja ideoimaan menestyvään bisnekseen. Sen sijaan kaikki Sipilän omat sijoituskohteet (esim. Katera, Chempolis) näyttävät tuottavan pelkästään tappiota paitsi silloin, kun yhteiskunta maksaa viulut.

    Ei siis ihme, että tuo "mestarisijoittaaja" panostaa tkritiikittömästi myös "kankkulan kaivoon" nimeltä Talvivaara/Terrafame. Näin, vaikka kaikki sijoitusyhtiöt ja muut (Terrafamen ulkopuoliset) kaivosbisnes-asioista ymmärtävät yksimielisesti pitävät Terrafamea täysin toivottomana tapauksena.

    Äänestä

  • Talvivaara on ollut koko historiansa ajan kepulaisten poliitikkojen yritys siirtää verorahaa itselleen ja lähipiirilleen. Muistamme kuinka jopa ympäristöminsteri Paula Lehtomäen (kesk.) alaikäiset lapsetkin ostivat jättisummilla Talvivaaran osakkeita ennenkuin tuli julki Pekkarisen (kesk.) suunnitelma uraanin talteenotosta Talvivaaran kaivoksella. Tosin sitten uraanisuunnitelmat menivät jäihin - mutta kohta kuulemme jälleen uuden kepusuunnitelman! Olisiko nyt Lintilän (kesk.) vuoro kertoa se meille?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kepulikaivos kirjoitti:

Vaikka 80% Talvivaran kaivoksen tuloista onkin veronmaksajilta väkisin otettua rahaa niin joka tapuksessa kepukaivoksen tukea pitää lisätä vielä vähän nikkelin hinnan romahduksen johdosta.

Suurempi ongelma on, että mahdoton kaivoksen myynti on vieläkin mahdottomampaa, kun maailman nikkelivarastot kasvavat rajusti!
http://www.kitcometals.com/charts/nickel_historical_large.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu