Mielestäni kovat karkit on parempia hampaille, koska niitä imeskellään eikä niitä tee mieli purra. Jos syön pehmeitä/sitkeitä karkkeja, niin niitä tekee mieli jauhaa mässyttää oikein kunnolla. Mitäs muut ovat mieltä? Vai onko se itse sokeri haitallisempaa hampaille kuin pureminen?
Kovat vs. ''pehmeät'' karkit
Oolofi-83
5413
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kovat karkit olettaisi olevan pahempi vaihtoehto koska niitä imeskellään kauemmin ja sokeri vaikuttaa suussa pidempään. Pureminen ei vaikuta asiaan.
Imeskellen karkin syönti on hitaampaa, sokeria pidemmänaikaa suussa ja happohyökkäys kestää pidempään. Se on haitallista hampaille. Hampaille on aivan sama mitä ne pureskelevat, pehmeää karkkia tai leipää. Tosim hanpaiden väli jäävät karkkimössöt ylläpitävät myös happomyökkäystä kunnes ovat kokonaan lienneet.
Ok, kiitos vastauksista. Luulin että se pureminen nimenomaan aiheuttaa reikiä.
Samoin
molempi parempi