Pakettiauton maahantuonti matkailuautona

6543

Onko kukaan käyttänyt sitä porsaanreikää, että tuo uudehkon kalliin Sprinterin tai VW korkeana maahan matkailuautona.
Ei siitä mitään matkailuautoa tarkoitus tehdä ole vaan pistää tuonti katsastuksessa jonkin näköise. perus matkailuauton varusteet, Laveri mikä täyttää yöpymisen kriteerit, jonkun kaapiston, mikron täyttämään keittiön vaatimukset. Tarkoitus, että täyttää verovapaan matkailuauton kriteerit, ettei tarvi veroa maksaa ja katsastuksen jälkeen heivaa kalusteet ulos ja ottaa pakettiauto käyttöön.
Siinä säästäisi aika sievoisen summan veroja ja voi kalusteet ripustaa takatilaan aina katsastuksen ajaksi, että täyttää kriteerit.

3

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanhajuttutuo

      Onhan noita juttuja tehty jo ainakin 70 luvun piilofarmariaikaan ja 80 luvun lopun jenkkifarmariaikaan jne. Aina sen mukaan millaset ne sen ajan verosäännöt on olleet. Siis katsastettu eri autona kuin mitä todellinen käyttö on ollut. Ja tämä verojen pienentämiseksi. Ei mitään uutta siis.

    • hfhfh

      Tien päällä tai katsastuksessa sitten tehdään rakennemuutos ilmoitus verottajalle ja verot maksuun.
      Näitä ilmoituksia tehdään joka päivä suomessakin.
      Huomolla tuurilla jos auto ei täytä alennetun veron vaatimuksia, niin maksat saman veron kuin henkilöautosta lisättynä muut kulut.

    • p.e.n.t.t.i

      Höylää sinä vaan yksinäsi niitä porsaanreikiä siellä, täältä et kaveria saa moisiin likaisiin töihin senkin eläimiinsekaantuja. Heippa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1816
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1272
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      919
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      848
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      761
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      752
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      701
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe