Vai Berner mullistaa autoilun, heh!

Siis "keksintö Suurin" sitten autokeksinnön? Ja liikenne mullistuu? No ei varmaan, ihan populismia. Jospa liikenne ensin mullistuisi Japanissa, Kiinassa, Euroopassa tai USA:ssa, voisi se sitten täällä syrjäkylässäkin mullistua. Aikaa menee ainakin 50 vuotta tuohon unelmaan, ensin yleistyy massakuljetukset raiteilla, autoilu on hännänhuippu viimeisenä.
567
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Bersereikä Bernerin keksintö oli muka suurempi !!! kuin auton keksiminen.
Niinpä...... 6-8 miljardin kusetus!
Kaikkien aikojen puhallus olisi ollut - suuremmat välistävedot, rosvoukset kuin missään ikinä.

Äänestä

Berner olisi halunnut mullistaa minun autoilun. Joudun ajamaan vanhalla kotterolla. Minun auton käyttökulut olisivat nousseet puolella.
Keskustasta olen oppinut sen asian että köyhien kukkarosta sataa rikkaiden laariin. Ja Sipilällä on ollut aina syytä leveään hymyyn. Bernerin esitystäkin kehui.
Onneksi Berner ei onnistunut tässä tieverkkoasiassa.

Äänestä

Berner-Huijaus voisi tarkentaa miten pienituloiset, eläkeläiset ja työttömät sekä pienipalkkaiset olisi maksaneet sen tiemaksun, joka olisi ollut 2-3 kk palkan suuruinen. Kuitenkin olisi välttämätöntä päästä autolla esim. liikuntarajoitteisuuden takia.Ja kaupalle kerran viikossa , lääkäriin labraan ym.Kalliksi tulisi taksillakin.

Äänestä

Lintilä puolustaa jatkuvasti hanketta. Sipilän suojatti joten täytyy näköjään jutella niinkuin on ohjeistettu.

Äänestä

Onko tietoa missä vaiheessa se toinen Suuri keksintö, eli pohjavesien yksityistäminen ja myyminen on?
Viime aikoina kun aiheesta ei ole kuulunut mitään.

Onko se seuraavana listoilla, kun tämä "mullistavan Suuri keksintö" osoittautui kovin vaikeaksi toteuttaa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Laariloo kirjoitti:

Siis "keksintö Suurin" sitten autokeksinnön? Ja liikenne mullistuu? No ei varmaan, ihan populismia. Jospa liikenne ensin mullistuisi Japanissa, Kiinassa, Euroopassa tai USA:ssa, voisi se sitten täällä syrjäkylässäkin mullistua. Aikaa menee ainakin 50 vuotta tuohon unelmaan, ensin yleistyy massakuljetukset raiteilla, autoilu on hännänhuippu viimeisenä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu