Trumpin hallinnon lanseeraama termi "vaihtoehtoinen totuus" koituu kreationismin pelastukseksi. Kreationisteja ei voi enää syyttää valehtelijoiksi koska he vain esittävät vaihtoehtoa totuudelle.
Trump antoi kreationismille synninpäästön
8
124
Vastaukset
- bbfddbd
Trump muuttaa maailman mutta ei siten että hän itse tekisi siitä paremman vaan ihmiset oppivat hänen kautta ymmärtämään sen että koko ihmiskunnan täytyy löytää yhteinen tie toimia yhdessä joka perustuu todellisuuteen.
- friedrichvaan
Frederic (Friedrich) Trump oli Hänen isoisänsä. Syntyi Baijerin kuningaskunnassa 1869 /nyk Saksa. Hän muutti Yhdysvaltoihin välttääksen asepalveluksen. Hän oli parturi. sitten hän siirtyi hotellialalle ja ravintoloihin joissa joi jätti-omaisuude. Hän palasi Saksaan mutta menetti sen kansalaisuuden. Olisi halunnut elää siellä mutta ei voinut.
Nyt 70 vuotias pojanpoika omistaa jättiomaisuuden jonka on perinyt.
Ei ole tarvinnut hakea työpaikkaa tai tehdä oikeaa työtä päivääkään.- aina.vaan.pahenee
Kommunistit jaksaa olla kateellisia.
- JC_-
Kreationismi perustuu Jumalan Sanaan niin kuin se on Raamatussa meille kerrottu, heti sen ensimmäisessä luvussa. Se ei ole mikään "vaihtoehto" vaan totuus kaiken olevan ja elävän alkuperästä. Havainnot luomakunnasta todistavat aina luomisopin kertomaa, koska ne seuraavat luomistyön toteutuksesta.
Esimerkkeinä mainittakoon lajien lajinmukaisuus, älykkäät luomisratkaisut, koko luomakunnan hämmästyttävä toimivuus ja tasapaino kokonaisuutena sekä ihmisen olemassaolo lajien yläpuolella, niiden vallitsijana.
Evoluutiolla näitä on mahdotonta selittää hyväksyttävällä tavalla.
Mitä tulee presidentti Trumpiin on nähtävä oleellinen. Tarkoitan sitä, että Trump on vahva ja moraalinen johtaja - vaikka onkin tehnyt virheitä ja puhunut sopimattomia yms. Trumpin arvomaailma on nähdäkseni varsin pitkälti kristinuskon mukainen, mm. hänen kannanottonsa ihmiselämän suojelun puolesta sekä sukupuoliroolien rikkomista vastaan ovat arvokkaita.
Olisi paljon huonompi tilanne jos presidenttinä olisi ulkokullattu henkilö joka sisimmässään olisi epäluotettava ja moraaliltaan heikko.
Uskon että presidentti Trump edistää luomisopin asemaa USA:n koululaitoksessa ja samalla rajoittaa evolutionismia. En tiedä onko opetusministeriä vielä nimitetty mutta on ilmeistä että tuleva USA:n opetusministeri on kreationisti.- Totuuden_Puhuja
Kannattamasi Mr. Trump on nimenomaan luonut termin "vaihtoehtoinen totuus" joka käytännössä tarkoittaa sitä että on olemassa useampia totuuksia. Joten uskosi ja jumalasi ei ole ainoa totuus vaan ainoastaan sinun esittämä vaihtoehto totuudeksi.
- jc.ja.trump
JC onkin tunnettu vaihtoehtototuuksien esittäjä. Hän on kehittäjänyt mm. vaihtoehtomatematiikkaa (#alternativemath) kuten esimerkiksi kreationistisen todennäköisyysmatematiikan, jonka mukaan:
P(toisella heitolla saadaan sama tulos kuin 1. heitolla) = P(toisella heitolla saadaan kruuna tai klaava) = 2/2 = 1
Eli kun aina kun joku heittää lanttia, niin toisella heitolla saadaan aina ja varmasti sama tulos.
Että sellainen pelle on JC. Googlaamalla löytyy lisää noita JC:n armoitettuja aivopieruja.
JC on löytänyt todellisen samaistumisen kohteen ihailemastaan Trumpista, joka paatunut valehtelija, rasisti ja sovinisti. "Uskon että presidentti Trump edistää luomisopin asemaa USA:n koululaitoksessa ja samalla rajoittaa evolutionismia. En tiedä onko opetusministeriä vielä nimitetty mutta on ilmeistä että tuleva USA:n opetusministeri on kreationisti."
Eli luonnontieteiden opetus alas ja kaikenlainen taikausko ja esimerkiksi teiniraskaudet ylös. Noin yksinkertaistetusti sanoen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11598Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061553- 121328
Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2211038- 124871
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2816Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29797Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks43776- 9770