Valio on suomalainen Arla ruotsalainen

Kenelle kannamme rahamme ?
Valio on tärkein maitoalan firma suomessa, mutta ei Arlaa huonompi, vaikka on sitä paljon pienempi. Valio on aina kehittänyt uutta.

Valiolla tuotteita todella paljon, jossa monia ulkomaillakin arvostettuja (muuallakin kuin venäjällä).

Valioa suosimalla suosii oman maan maataloutta. Tämä on faktaa, ulisi joku vastaan mitä tahansa.

Samoin kun suosimme muitakin kotimaisia elintarvikkeita, suosimme omia. Näin tehdään muuallakin maailmalla. Omia suositaan.
241658
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Valiolta maataloustuet pois heti.

"Valioa suosimalla suosii oman maan maataloutta. Tämä on faktaa, ulisi joku vastaan mitä tahansa".

Eikös se ole viljelijöille parempi, että saavat myydä maitonsa paremmin maksavalle, eikä vain valiolle ?

Äänestä
  • Kaikki suomalaiset maitofirmat maksavat suunnilleen saman verran tuottajilleen.

    Äänestä

  • Suomalaisenpuolella kirjoitti:

    Kaikki suomalaiset maitofirmat maksavat suunnilleen saman verran tuottajilleen.

    Miksi Valion tuotteet maksavat +30% enemmän kuin Arlan?

    Äänestä

Entäs miks meijän pitäs suosia suomalaista Valioo, kun Valio itsekään ei suosi suomalaista, vaan hommaa mieluummin marjansakin jostain saatanan Puolan hiilipölypelloilta ennemmin, ku halvemmalla saa!? :/

Äänestä

Arla on silti jostain syystä edullisempaa.

Äänestä
  • Eikös Arla syyllisty saalistushinnoitteluun !!!!!!!!!!?
    Valioa tuo kansanpetturimainen oikeus rokotti saalistushinnoittelusta.

    Eikös kaikilla tulisi olla silloin samat hinnat. "Globaalit" kotimaiset politiikot litistävät suomessa suomalaisia. Ruotsissa ei Arlaa ryöpytetä.

    Äänestä

Enpä ole löytänyt Valion valikoimista homogenoimatonta luomumaitoa. Jos he alkavat sitä myydä, voin ostaa sitäkin. Ja jos Valio ostaisi suomalaisten poimimia marjoja suoraan poimijoilta, kunnon hintaan, minusta tulisi uskollinen valiolainen. Marjasutenöörit ulos Suomen metsistä ja ulkomaiset marjarohmut rakentakoot tiilitalonsa omiin maihinsa jollain muulla kuin meidän marjoillamme.

Äänestä
  • Täysin käsittelemätöntä maitoa ei saa myydä kuin tilalta suoraan. Ja kyllä valion luomumaito ihan hyvää on, parempaa kuin tavallinen eikä maksa edes paljon enempää.

    Äänestä

  • Kyl Valiollakin sellaista homogenoimatonta on saatavilla, Prismasta löytyi ainakin. Ja tinkimaitoa saa myydä muuallaki kuin tilalla. Tai sitten läheinen tuottajatori tekee suuren rikoksen.

    Äänestä

"Maataloustuet: Valio kahmaisi 1,8 miljoonan euron tukipotin".

Suomalaisten maidontuottajien omistaja Valio on tutulla paikallaan suurimpien maataloustukien saajien listalla.
Valio sai viime vuonna kaikkiaan 1,8 miljoonaa euroa markkinatukea.

Toisena listalla on ProAgria Oulu 1,26 miljoonan euron ja ProAgria Eteläpohjanmaa 1,24 miljoonan euron tukipoteillaan.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000000712675.html

Äänestä
  • Suhteellistappas asiaa, älä syytä Valioa, vaan suosi sitä suomalaisena.
    Kaivakaapa tietoa Valiosta. Sitä kannattaa suosia, se pyrkii sentään vientiäkin lisäämään. Sellaisia suomalaisia yrityksiä täytyy suosia.

    Äänestä

  • Miksi vitussa valio saa mitään tukea??

    1Äänestä

"Arla+Foods+on+kansainvälinen+meijeriosuuskunta,+jonka+pääkonttori+sijaitsee+Aarhusissa,+Tanskassa.+Osuuskunnalla+on+runsaat+13+000+jäsentä+seitsemässä+Länsi-Euroopan+maassa:+Ruotsissa+(25+%),+Tanskassa+(23+%),+Saksassa+(21+%),+Isossa-Britanniassa+(21+%),+Belgiassa,+Luxemburgissa+ja+Hollannissa.Arla+Foods+on+Pohjoismaiden+suurin+maitotuotteiden+valmistaja.+Osuuskunnan+liikevaihto+vuonna+2014+oli+10,6+miljardia+euroa+ja+henkilökunnan+lukumäärä+noin+19+000".https://fi.wikipedia.org/wiki/Arla_FoodsYhtiömuodoltaan+Arla+Foods+on+tanskalainen+osuuskunta+(Andelsselskab+med+begrænset+ansvar,+lyh.+a.m.b.a.).+Tytäryhtiöitä+ja+muita+osakkuusyrityksiä+osuuskunnalla+on+toista+sataa+noin+30+maassa.+Suomen+Arla-yhtiön+omistaa+ruotsalainen+Arla+Foods+AB,+jonka+omistaja+on+emo-osuuskunta.

Äänestä

Suomen tuotteet ovat valitettavasti vain todella huonolaatuista roskaa.

Suomettuminen aikoinaan sai sen aikaseksi että kun kilpailua ei ollut niin laatu romahti totaalisesti.

Äänestä
  • Jaa, miksi Valio voittaa sitten esim. juustokilpailuja ? Alppikreivi voitti Tanskassa

    Äänestä

  • Alppikerivi tehdäänkin Hollannissa.

    Äänestä

ni arlat ja valiot jää hyllyihi.

Äänestä
  • Valio, Kesko ym suomalaisetfirmat ryöstävät/riistävät
    kotimaankuluttajia.
    Vertailkaapa hintoja!
    Kannattaa
    Ruokalasku halpenee

    Äänestä

Vitun pelleilyä nämä suomalaiset tuotteet, maito hyllyltäkin saa hakemalla hake tavallista talousmaitoa (punaista) niiden kymmenin purkien joukosta jotka muka ovat maitoa...

Monta niistä "maidoista" sopii esim: kahvimaidoksi, niin etteivä leikkaa heti kiinni kun kaataa kuuman kahvin joukkoon ?

Samallaista ylilyönti leipätiskeillä, menin hakemaan ihan tavallista vehnäleipää, niin eikö vittu niiden kymmenien leipien joukossa ollut vain kolme vehnäleipää ja loput jotain kauraleipää ja muita vilja/juures seikoitus leipiä.

Yks päivä luin ohjeen jossa broiskunpalat kannattaa marinoida yön yli piimässä, no kaupasta piimää hakemaan.

No piimähyllyltä hakemaan tavallista piimää. Taas oli ABC, Proteiinni, rasvatonta, kefiiri, elo, C B ja muita litkuja, kunnesse silmiin sattu ½ litran purkki Talouspiimä (juustoportti) ja huokasin helpotuksesta.

PS: Niistä broilerin rintaleikkeistä tuli tosi mureita, kun olivat yön piimässä. Se broiskun liha pysy kosten mureana sisältä, vaikka olivat vähän yliaikaa uunissa.

Äänestä
  • Toinen juttu piimän kanssa. Ei taida kaupassa edes olla nykypäivänä normaalia piimää, vaan pelkkää rasvatonta, laktoositonta tai sekä että.

    Mihin heIvettiin ihminen tarvitsee 15 eri maitolaatua ja kymmentä eri piimälaatua?

    Äänestä

Arlan tuotteet boikotissa ikuisesti sen jälkeen kun päättivät lopettaa juuston tuotannon Suomesta. Paska firma 🖕🖕🖕

Äänestä
  • Aina arla ollu paska mutta puhut asiaa

    Äänestä

Kuulkaa kaikki etskun vetskut tai mistäpä ikinä oottekaa te ette tiedä maatoludesta mitään s ryhmä ja arla on paskaa valio ja Kesko on
rehellisiä

Äänestä

Kaikki ei valiollakaan kunnossa kun työntekijöiden tiedot hakkereiden haltuun koska tietoturvayhtiönsä ollut "huolimaton". Onko selvitetty onko venäjä-kiina asialla...

Arla kuulemma ajelee jopa Suomen teilläkin Valioon nähden jollain ihme etuoikeudella. Oikaistava asia sekin.

Bovaer-lisäainerehusyöttö lehmille lopetettava välittömästi, se onvhaitallista ihmisille ja ilmasto ei lämpeä Suomen naudan piereskelystä. Ilmaston saastuttajat ja -lämmittäjät ihan on ihan muualla.

Valion ja Fazerin (aika turhan pitkä selosten suklaassaan muutenkin jo lisäaineita...) kannattaa miettiä asiaa pidemmälle.

Suomi on perinteisesti ollut puhtaaksimiellettyjen ja terveellisinä ruoka-alan huippumaa. Sitä mainetta ei saa eikä kannata pilata ohimenevän ilmastovouhotuksen verukkeella.

Yhdysvallat etsii nyt kokonaisvaltaista mallia maansa vuosikymmeniä jatkuneisiin vakaviin terveyshaitta- ja ruokamyrkkyongelmiin. Lääkemyrkkyjen säätely tulee myös. Trump nimitti terveysministerikseen Rober F. Kennedyn joka koettaa nyt ratkaista ongelman, herra johon myös Suomen kannattaisi olla yhteydessä, tarjota apua, yhteistyötä ja kauppaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Suosinsuomalaista kirjoitti:

Kenelle kannamme rahamme ?
Valio on tärkein maitoalan firma suomessa, mutta ei Arlaa huonompi, vaikka on sitä paljon pienempi. Valio on aina kehittänyt uutta.

Valiolla tuotteita todella paljon, jossa monia ulkomaillakin arvostettuja (muuallakin kuin venäjällä).

Valioa suosimalla suosii oman maan maataloutta. Tämä on faktaa, ulisi joku vastaan mitä tahansa.

Samoin kun suosimme muitakin kotimaisia elintarvikkeita, suosimme omia. Näin tehdään muuallakin maailmalla. Omia suositaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu