Miksi väkivalta- tai onnettomuusuutisissa kerrotaan usein ihan otsikossa tai ensimmäisten lauseiden joukossa onko kuolleiden/loukkaantuneiden joukossa lapsia? Se ei omasta mielestäni ole kovin olennainen asia, eihän sitä läheskään niin usein kerrota onko uhrit esim. naisia tai aasialaisia. Minä muistan itse kun olin joku 13-vuotias niin jopa raivostuin että puhuttiin näin ...joista X määrä oli lapsia. Olinhan minä sen ikäisenä sellainen joka ei olisi halunnut ikinä olla aikuinen ja mieluummin olisin silloin ehkä jopa kuollut lapsena. En suinkaan enää ole tuollaista mieltä, sitä paitsi olenhan jo parikymppinen enkä siten enää lapsi, mutta onko se "kuolleiden joukossa lapsia" niin olennainen asia?
Miksi mainita "kuolleiden joukossa lapsia"?
EFOEFO
5283
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/juuri-nyt-rekka-ajoi-ihmisjoukkoon-berliinin-joulumarkkinoilla/6219906
Rekka onnettomuus
No tossa tapauksessa taas ei voinu kertoa et oliko joukossa lapsia, koska islamilla ei ollu mitään tekemistä islamin kanssa!
Ja mitä ap:n kirjotukseen lisäisin, niin se on ilmeisesti vaan noitten lehtimiesten tehokeino ilmaista et joku tietty tapaus on ollu erityisen etova heidän mielestään? Esmes Japanin tsunami aikanaan oli "no se nyt vaan oli tollanen luonnonmullistus, minkäs sille!" niin siinä oli ihan turha mainita erikseen lapsista yhtään mitään, vaikka varmaanhan siinä monta tollastakin kuoli? :/
Mut sodissa ja tollaissa kannattaa aina muistuttaa erikseen et lapsia kuolee, aijai! Lopettakaa! Ihan ku sota nyt ei muutenkin ois yhtä helvettiä ihan kaikille osallisille!? :/
Näissä matujen uroteoissa ei yleensä hyvin pitkälti lapsiuhreista puhuta saati niitä näytetä, miksi..?
Joku suvakistinen keskinäinen matutarhaajien ehdoilla tehty kirjoittamaton sopimus?
Sen sijaan matujen kohdalla lapset nostetaan heti jalustalle ja mahdollisimman paljon esille, jos viikatemies korjaa satoaan...
Niitä(=lapsiuhreja) jopa tehtaillaan feikkivideoilla, jos muuten ei uutisoitavaa synny.
On se oleellista, jos kuoleman aiheuttanut toiminta ei ole onnettomuus.
Mitä useampia sellaisia tilanteita syntyy, sen enemmän välittyy se tärkeä viesti, että tämän hetken aikuiset ovat kyvyttömiä maailman hallinnoimisessa. Ja sitä pikemmin nuoret polvet pitää nostaa valta-asemaan ja epäonnistuneet sukupolvet lakaisemaan katuja tms. yleishyödyllistä.
Kuten esim Nizzan julmaa iskua uutisoidessa toissa kesänä ne lapsiuhrit mainittiin jo uutisen tokassa lauseessa niin tässä se taisi olla hyvinkin olennaista.