Kuinka moni natokiimakko täällä nyt tuomitsee tai eriarvoistaa ihmisiä uskonnon tai poliittisen aatteen mukaan?
Niin kuin erään erittäin vaikutusvaltaisen länsimaisen Natomaan presidentti nyt kumminkin tekee.
Niin kuin erään erittäin vaikutusvaltaisen länsimaisen Natomaan presidentti nyt kumminkin tekee.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Me menemme sinne, minne suuri valkoinen johtajamme meitä ohjaa.
Sekoitat nyt asioita. Trump on Trump ja yleensä hän on Nato-vastustajien ylin idoli.
Suhtautuminen ihmisarvoon ja eriarvoisuuteen ei millään tavalla liity Natoon!
Kyllä nyt Yhdysvallat on Naton vaikutusvaltaisin jäsenvaltio.
Ja onneksi nyt Trump yrittää palauttaa Yhdysvaltojen ja Venäjän välit takaisin normaaleiksi
Kyllä nyt aina ihan koko maailma kuuntelee todella tarkkaan mitä Usan presidentillä on asiaa.
"Ja onneksi nyt Trump yrittää palauttaa Yhdysvaltojen ja Venäjän välit takaisin normaaleiksi "
Koska ja miten käytännössä? Kerrot vain toiveistasi! Et faktoista!
Mukavaa nyt huomata että kuinka paljon sinua nyt oikein vituttaakaan se fakta että Trump ja Putin ovat kavereita keskenään.
Presidentti Sauli Niinistön mielestä ihmisten leimaaminen syntyperän tai kansallisuuden mukaan on todella raukkamaista ja väärin väärin.
Länsimaiseen vapauteen kuuluu vapaus ilmaista mielipiteensä, ilman että tarvitsee pelätä joutuvansa kokemaan Anna Politkovskajan kohtalon.
Länsimaissa on vapaus ajatella, uskoa ja sanoa, niin kuin aidosti tuntee ja kokee.
Länsimaissa on erilaisia presidenttejä ja poliitikkoja ja heistäkin saa sanoa mielipiteensä. Tottakai ilman alatyyliä ja loukkaamista, sekä muuta asiattomuutta.
Tämän yhden Nato-maan presidentin kahjot puheet on tuomittu muissa Naton jäsenmaissa ja tällä tuomitsemisella ei ole mitään vaikutusta 29 Nato-maan keskinäisiin suhteisiin.
Näin meillä Suomessa nyt toteutetaan tuota mainitsemaasi länsimaista vapautta.
Puolustusvoimat on alkanut kohdella Suomi–Venäjä-kaksoiskansalaisuuden omaavia henkilöitä eri tavoin kuin aiemmin, kertoo Yle.
Valtiovarainministeriö valmistelee parhaillaan kaksoiskansalaisuuskysymykseen liittyvää lakiuudistusta, mutta Ylen mukaan puolustusvoimat ei ole jäänyt odottamaan uudistuksen valmistumista. Puolustusvoimat on ottanut käyttöön omat säännöt ja toimintatavat Suomi-Venäjä-kaksoiskansalaisia kohtaan.
Uusiin toimintatapoihin kuuluu esimerkiksi se, että kaikille Puolustusvoimiin töihin pyrkiville tehdään turvallisuusselvitys. Jos turvallisuusselvityksessä on käynyt ilmi, että työnhakijalla on Suomi–Venäjä-kaksoiskansalaisuus, häntä ei ole otettu töihin Puolustusvoimiin.
Ylen saamien tietojen mukaan Puolustusvoimissa on alettu myös rajoittaa varusmiespalvelukseen tulevien Suomi–Venäjä-kaksoiskansalaisten toimintaa.
Suomi–Venäjä-kaksoiskansalaisia ei enää kouluteta sellaisiin tehtäviin, joissa heillä on mahdollisuus päästä käsiksi turvallisuuden kannalta merkittävään tietoon.
is
Jos ei halua olla suomalainen niin miksi pitäisi kohdella suomalaisena????????
Pääseekö muka Venäjän armeijan ydinasejoukkoihin muslimi tai suomalainen?
Saitko vastausta kysymykseesi?
Kyseessä nyt vain pelkkä uutisankka.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000005068510.html
Nato ei tuomitse eriarvoistamista, se suojelee jäseniään sotilaallisilta hyökkäyksiltä ja osittain myös muslimeilta.
Ehkä itse nato ei tuomitse, Mutta kaikki natomaat Usan johdolla kyllä sitten jo tuomitseekin.