Hengellinen laulukirja - ei enää käytössä

onkovieläjossain

Lauletaankos jossain seurakunnassa vielä Hengellisesta laulukirjasta lauluja ja virsiä, vai onko jo kaikki seurakunnat ylistysviisujen käyttäjiä.

Minä kaipaisin vielä niitä hyviä hengellisiä yhteislauluja - luulen, että menen sinne seurakuntaan, jossa niitä vielä lauletaan.

Kertokaa, onko Lahdessa tai lähiympäristössä seurakuntaa, jossa lauletaan niitä Hengellisen laulukirjan lauluja kokouksissa?

Minä tulen teidän seurakuntaan mielelläni!

Minä en oikein siitä valtavasta metelistä tykkää, vaikka olenkin nuori!

15

391

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pitkäänhellari

      Miellä kyllä lauletaan melkein jokaisessa tilaisuudessa. Harmi vain ettei aina ole pianistia paikalla. Mutta kyllä se heikolla kitaraviritykselläkin sujuu tai sitten "körttikuorona".

    • hurmoshuutajienlahko

      No hellarithan tunnetusti osaa tuottaa älämölöä.

    • kaikkientoiveetesielle

      Ja jos lauleta, niin seurakuntalaiset voivat toivoa laulettavaksi myös vanhoja lauluja.

    • eienääkäysemmoinen

      Haukutahan, jos toivoo niitä lauluja - koko seurakunta saa nuhteita. Nyt pitää mennä nuorten toiveiden mukaan ...

      Kaksi ylistysseurakuntaa on jo Lahdessakin mennyt 'konkurssiin' eli lopettanut toimintansa! Ylistyskään ei siis auttanut - miksi?

    • ihanialauluja

      Niin missä lauletaan, vai lauletaankos?

    • pitkäänhellari

      Kun tapaa monia hellareita, jotka ei enää iän tai sairauden vuoksi pääse kotiseurakuntaan, niin toivottaisiin yhteislauluja. Luterilaisissa jumalanpalveluksissa usein heijastetaan laulujen sanat ruutuun ja kotikatsomossakin voi kuulija ja katsoja osallistua yhteiseen lauluun. Nykytekniikalla se ei olisi vaikea toteuttaa.
      Tästä pitäisi laittaa toivomusta Uskotv:n järjestäjille.

    • pitkäänhellari

      Kun tapaa monia hellareita, jotka ei enää iän tai sairauden vuoksi pääse kotiseurakuntaan, niin toivottaisiin yhteislauluja. Luterilaisissa jumalanpalveluksissa usein heijastetaan laulujen sanat ruutuun ja kotikatsomossakin voi kuulija ja katsoja osallistua yhteiseen lauluun. Nykytekniikalla se ei olisi vaikea toteuttaa.
      Tästä pitäisi laittaa toivomusta Uskotv:n järjestäjille.

    • miteställai

      Miksei jumalanpalvelus voisi olla seuraavanlainen:
      ylistystä 15 min
      alkupuhe ja rukous 5 min
      yhteislaulu ja kolehti 5 min
      saarna 30 min
      yhteislaulu 5 min
      yhteinen rukoushetki 15 min
      loppuylistystä 15 min

      Yhteensä 1 h 30 min

      Silloin kaikki saisivat jotain, eivätkä jäisi ilman.

      • pitkäänhellari

        Mutta kun Jumalaa ei palvella kaavalla, mutta ihmisiä varten kai ne palvelukset ovatkin. Ei niitä Jumala välttämättä tarvitse.


    • laulujen-ystävä

      Aloittajalle infoa.

      Et ole ainoa, joka kyselee aitoa hengellistä laulumusiikkia! Jos kiinnostaa, kerron sellaisesta "ihmeestä"- sillä se on nykyaikoina ihan poikkeava juttu! Mä olen ollut uskossa liki 45 vuotta, ja on tullut nähtyä monenlaista.

      Osuin ystävien saattelemana erääseen vanhanaikaiseen rukoushuoneeseen, jossa n. kerran kuussa lauantaisin kokous. Ja? SIELLÄ käytetään vain ko. hengellistä laulukirjaa. Eikä vain paria laulua - vaan alussa monta, sitten rukous, taas lauluja.
      Kun paikalla ollut puhuja lopettaa ja alkaa rukousvaihe (= ei jonoja!) niin sitten se vasta laulu kaikaakin! Ja lauluja saa ehdottaa yleisön joukosta! Niitä kertyy illan mittaan jopa kymmeniä. Yleisö laulaa, toiset rukoilee, säestäjiä on yleensä ollut paikalla kaksi. Ja arvata sopii, että yleisön toivomat laulut ovat sieltä suosikkipäästä. Laulujen vaikutus on rukousta, se oikein tuntuu.

      Itse musiikki-ihmisenä, laulajana, iloitse ja kiitän Herraa ko. paikasta ja ohjelmasta. Missään muualla en ole vuosikymmeniin tuollaista tavannut. Siellä tuntuu olevan ihmisiä vapaista suunnista, enimmäkseen. Siellä on ollut hyvä ilmapiiri esittää myös rukousaiheita.

      Paikka on yleensä täynnä takapenkkejä myöten. Olen käynyt siellä vuosien varrella lukuisat kerrat. Ilmapiiri on sellainen rauhallinen ja hoitavat muutenkin. Kiitos Herran.

      Aloittajalle: kun kyselit Lahden lähiseudulta, tää ei ole missään korvessa. Kyseessä on Auttoisten rukoushuone. Matkaa lahteen tulee --- en osaa sanoa. Itse ajan 30 kilometrin matkan, mielellään! Seuraava kokous näkyy olevan 25.2.2017, ja aion taas olla paikalla, jHs. Tässä ilmoituksen linkki. http://www.lahdenvapaasrk.fi/Toiminta/Auttoistenrukoushuone/tabid/7908/language/en-US/Default.aspx

      Tervetuloa, nähdään! Ja rukoillaan.... kaikki kun on Herran armoa!

    • laulujen-ystävä--
    • TTKKL

      JOKA HERÄTYSLIIKKEELLÄ ON OMA LAULUKIRJA. vIIDENNELLÄ ON TUO HENGELLINEN LAULUKIRJA-

    • Anonyymi

      Hyvää kyselyä. Vadtauksena sinulle. Orimattilan vapaadeurskunnasss lauletaan yhteisiä lauluja hengellisestä laulukirjasta. Tule 26.1. Klo 16. Terv. Kalle Niememä

    • Anonyymi

      Ystävä hyvä. Jos kaipaat yhteisiä lauluja. Tule Hyvinkään vapaaseurakuntaan Donnerinkatu 5 hyvinkää. Tule 19.1. Klo 16. Puhun aiheesta Jumalan ymistämimen. Terv. Kalle Niemelä

    • Anonyymi

      Hyvinkään vapaaseurakunnan tilsisiidet ovat sunnuntaisin klo 11

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2104
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      71
      1119
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      928
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      138
      710
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      636
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      617
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      93
      575
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      567
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      563
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      551
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      536
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      529
    13. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      27
      492
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      480
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      116
      468
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      447
    18. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      71
      439
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      437
    20. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    Aihe