Expressen-lehden pääkirjoitussivulla kirjoittava Anna Dahlberg tekee havaintoja viime viikolla Ruotsin telkkarissa järjestetystä demareiden ja kokoomuksen puoluejohtajien väittelystä eritoten feministihallituksen pääministeri Stefan Löfvenin (S) horinoiden osalta.
Löfven valehtelee minkä ehtii mamujen koulutuksesta ja työllistymisestä.
http://www.expressen.se/ledare/anna-dahlberg/lofven-borde-akta-sig-for-alternativa-fakta/
Löfven valehtelee minkä ehtii mamujen koulutuksesta ja työllistymisestä.
http://www.expressen.se/ledare/anna-dahlberg/lofven-borde-akta-sig-for-alternativa-fakta/
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ruotsalaiseen "sivistykseen" kuuluu epärehellisyys.
Hesarissakin oli samaa aihetta koskeva vaihtoehtoinen totuus.
"Miksi Ruotsissa on vauvabuumi, kun Suomessa kuollaan enemmän kuin synnytään?"
" Äkkiseltään veikkaisi, että Ruotsin runsas maahanmuuttajaväestö selittää eron, koska monissa kaukomaissa arvostetaan monilapsisia perheitä.
Eipä selitäkään. Toki maahanmuuttajien iso joukko on ihan itsessään kasvattanut kovasti Ruotsin väestöä, ja maahanmuuttajista monet ovat nuorina lapsentekoiässä. Hedelmällisyyslukua se ei silti paljon heilauta.
Väestöliiton tutkimusprofessori Anna Rotkirch kertoo, että uusi väestö mukautuu sukupolvessa tekemään yhtä monta lasta kuin maassa on tapana."
Oletetaan että väite siitä että maahanmuuttajat todellakin mukautuvat sukupolvessa tekemään yhtä monta lasta kuin maassa on tapana, mitä tosin epäilen aika vahvasti. Ruotsissahan näitä ensimmäisen sukupolven mamuja tuli vuonna 2015 163 000 ja normaali lukukin on vuodesta 2006 ollut 100 000 paikkeilla. Suomeen taas tuli vuonna 2015 noin 32 000 maahanmuuttajaa kun luku ennen tätä on ollut lähempänä 3000 vuodessa. Suomessa syntyy vuosittain noin 60 000 lasta ja Ruotsissa noin 100 000. Eli väite että " Toki maahanmuuttajien iso joukko on ihan itsessään kasvattanut kovasti Ruotsin väestöä, ja maahanmuuttajista monet ovat nuorina lapsentekoiässä. Hedelmällisyyslukua se ei silti paljon heilauta " joutuu hieman outoon valoon kun näitä ensimmäisen sukupolven maahanmuuttajia tulee maahan lähes yhtä paljon tai enemmän kun maan oma syntyvyys on.
Voiko tutkija puhua paskaa valtakunnallisessa lehdessä? Voiko tämmöinen ihminen kutsua itseään tutkijaksi? Olenko joutunut hybridi-iskun kohteeksi?
http://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005067452.html
-Voiko tutkija puhua paskaa valtakunnallisessa lehdessä? Voiko tämmöinen ihminen kutsua itseään tutkijaksi? Olenko joutunut hybridi-iskun kohteeksi?
Voiko Eve von BiDee tulla valituksi valtuutetuksi epäpätevänä?
Voi, Voi, Voi ja Voi. Tätä on svekokratia. voi voi.
Olet oikeassa. Svekokratiaan kuuluu oleellisesti epärehellisyys. Sen varassahan systeemi pysyy pystyssä!
Onko olemassa rehellisiä svekoja?