Kiistellyssä osiossa todetaan muun muassa, että "....turvattomuutta maahanmuuttajien keskuudessa aiheuttaa vihamielinen käytös muun väestön taholta". Ja: "Muun väestön vihamielisen käytöksen ja yleisen sosio-ekonomisen syrjäytymisen lisäksi turvattomuutta koetaan erilaisten palvelujen tarjonnassa maahanmuuttajille."
http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/481502-muu-vaesto-uhkaa-maahanmuuttajia-ilmiriita-repesi-suomen-turvallisimmassa
http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/481502-muu-vaesto-uhkaa-maahanmuuttajia-ilmiriita-repesi-suomen-turvallisimmassa
Vastaukset 6
Vanhimmat
HÄH, TÄH, MITÄ? Voiko asioita enää pahemmin vääristellä!
Eivät suomalaiset ole syyttä vihaisia, EIVÄT TODELLAKAAN!!!
Toisekseen: Tämä on meidän maamme ja haluamme sen myös pitää!
"Naapurisovustakin hyväksytyssä tekstissä kannetaan huolta: " Maahanmuuttajat kokevat saavansa muita asukkaita helpommin valituksiin perustuvia kirjallisia varoituksia, jotka saattavat aiheuttaa lopulta häädön."
KOMMENTTI:
En usko. Kokemusteni mukaan syynä ovat elämänrytmi ja suuren suuret kulttuurierot.
Ainakin työssäkäyvät tarvitsevat yöunta eikä se ole muillekaan pahitteeksi. Asuintalo ei ole afrikkalainen kulttuurikeskus eikä koko paikkakunnan vierasmaja.
Taloyhtiöllä on säännöt, joiden tarkoitus on taata jokaiselle kotirauha.
Niille pitää opettaa järjestyssäännöt. Sen tulee olla asunnon samisen ehto ja pitää testate, että ovat ymmärtäneet tärkeimpien kohtien merkityksen sekä myös noudattavat niitä!
En oikein usko, että kukaan on edes antanut niille järjestyssääntöjä. Ne pitää naulata jokaisen asunnon ulko-oveen!
Oma takki oli säilössä ravintolan narikassa, jossa vaatteet tiukasti samassa läjässä matujen vaatteiden kanssa, heti ravintolaillan jälkeen käsiin ja muuallekin tuli kutisevia paukamia, joissa keskellä pieni puremajälki.
Onko muille ilmaantunut samanlaisia?
Koskaan aikaisemmin vastaavia ei ole ilmestynyt keskellä talvea, jostakin tuonti kirpusta, lutikasta, tms. täytyy olla kyse. Nyt jo oksettaakin ajatus, että vaatteet ovat samassa läjässä sellaisten tyyppien rääsyjen kanssa, joita nykyään ravintoloissa näkee. Hyi olkoon!
Oin kertoa saaneeni itsekin syyhin pelkästä kädenpuristuksesta, että silleen. Meillä on eri bakteerit, eri tauteja ja erilainen vastustuskyky.