Ideologian kritisoiminen ei ole rasismia

cgfcfgcgfc

https://www.youtube.com/watch?v=P_w1cQug2vY
Tein hiljattain englanninkielisen videon, jolla yritän selventää sitä, että islamin kritisoiminen on täysin perusteltua eikä osoita kriitikon olevan kapeakatseinen, rasisti tms.
Pahoittelen mainostamista, mutta tyhjille katsomoille paasaaminen on turhauttavaa ja ajattelin aiheen kiinnostavan palstalaisia.

4

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei ole kritisoiminen rasismia, ei. Mutta kritisoida voi rasistisin perustein tai muutoin. Ei käy mielessäkään klikta linkkiä, joten jää arvailujen varaan, millaisia perustelusi ovat. Itse arvaan tuon olevan rasismia, ei kai sitä muuten tarvitsisi käydä täällä varmistelemassa...

    • "Ideologian kritisoiminen ei ole rasismia"

      ei ole ei.

      rasismia on _rotuun_ perustuva alistaminen.

    • Ei.ymmärrä

      Miksi suomalainen käännös puuttuu? Olisit tehnyt myös suomen kielellä.

    • TotuusSattuu

      Rasismia ei toki ole vaikka jonkun uskonnon arvosteleminen. Mutta rasismia on ihmisten niputtaminen samaan nippuun sen perusteella että he sattuvat uskomaan samaan uskontoon ja sen väittäminen että he olisivat sitten automaattisesti jotenkin muita huonompia tai vaarallisempia koska johonkin uskovat.
      Ihmiset ovat yksilöitä ja heidät pitää sellaisina arvostella, siis omien todellisten tekojensa kautta, ei vain josnkun ison joukon kasvottomana osana. Kaikki muu on rasisimia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3103
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      60
      2844
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2395
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2216
    5. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      60
      2053
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2016
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1606
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1577
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1420
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      35
      1408
    Aihe