Fazer myös boikottiin

Ennestään siellä on HK, Pouttu, Felix, Vaasan Oy, ja muitakin tilanteen mukaan. Ei hyvältä näytä suomalainen ruokakulttuuri.
Että vähiin menee kotimaiset tuotteet.
37558
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

Nuo tuotemerkit ovat ihan omalla toiminnallaan aiheuttaneet hallaa itselleen eli laatua on systemaattisesti huononnettu ja maku kamala ja tietenkin veronkierto ym. sotkut.

Äänestä
  • Boikotoin AINOASTAAN Lidliä!

    Äänestä

  • Sväiski kirjoitti:

    Boikotoin AINOASTAAN Lidliä!

    Lidl ei huijaa ulkomaista kotimaiseksi, ja myy hyvin myös edullisempia suomalaisia merkkejä. Kilpailu on hyvästä ja pienemmätkin kotimaiset toimijat pääsevät kauppoihin.

    Äänestä

  • HyväKilpailulle kirjoitti:

    Lidl ei huijaa ulkomaista kotimaiseksi, ja myy hyvin myös edullisempia suomalaisia merkkejä. Kilpailu on hyvästä ja pienemmätkin kotimaiset toimijat pääsevät kauppoihin.

    En anna eurojani saksalaismiljardöörille enkä firmalle, joka ei maksa veroja Suomeen. Siksi ostan Ässän halpuutettua ruokaa! S-ryhmän Prisma voitti juuri hintavertailun halpuudessa.

    Äänestä

  • Sväiski kirjoitti:

    En anna eurojani saksalaismiljardöörille enkä firmalle, joka ei maksa veroja Suomeen. Siksi ostan Ässän halpuutettua ruokaa! S-ryhmän Prisma voitti juuri hintavertailun halpuudessa.

    S-kortti tarkoittaa kepun kannatusjäsenyyttä.

    Ilmankos ruoka onkin suomaassa niin saatanan kallista kun tuottajat poljetaan suohon ja järjestelmän avulla työnnetään tukiaiset kaupalle jossa riittää poliittista korruptiota. Sama pätee asumiseen.

    Ymmärrätkö edes hävetä?

    Äänestä

  • haista_vittuuuuu kirjoitti:

    S-kortti tarkoittaa kepun kannatusjäsenyyttä.

    Ilmankos ruoka onkin suomaassa niin saatanan kallista kun tuottajat poljetaan suohon ja järjestelmän avulla työnnetään tukiaiset kaupalle jossa riittää poliittista korruptiota. Sama pätee asumiseen.

    Ymmärrätkö edes hävetä?

    S-ryhmää vastaan kepulit eniten hyökänneet kun ei saisi halpuuttaa. Joku kohu oli Lidlissäkin kun ilmoittivat suomalaiseksi tuotteita mitkä ei olleet, olikohan ne ulkomailta tuotuja leipiä jotka vain paistettu Suomessa vai mitä, en muista enää.

    Äänestä

Vai+oikein+maalaisleipä,+ja+tekoryssänmaalla+räpelletty."Fazer+Iso+Maalaisleipä+750+gKäsin+leivottu+aitoon+taikinajuureen.+Klassinen+Fazer+Maalaisleipä+on+käsin+leivottu+aitoon+taikinakuoreen.AinesosatVehnäjauho,+vesi,+jodioitu+suola+(1,6+%),+vehnägluteeni,+rypsiöljy+ja+hiiva.+Saattaa+sisältää+pieniä+määriä+seesaminsiemeniä.+Voimakassuolainen.+Käsin+leivottu+aitoon+taikinajuureen.ErityisruokavaliotMaidoton+ KylläLaktoositon+(laktoosia+<+0,01+g+/+100+g)+ KylläKananmunaa+ EiRunsaskuituinen+ EiSoveltuu+vegaaniruokavalioon+ KylläPähkinää+/+mantelia+ EiSoijaa+ EiLisäaineeton+ KylläSäilöntäaineeton+ KylläEi+lisättyä+sokeria,+sisältää+luontaista+sokeria+ KylläTarkista+tuotetiedot+aina+myös+pakkauksesta.Ravintosisältö per+100+g+ %*+per+annosEnergia+kJ+ 1126+kJ+ Energia+kcal+ 266+kcal+ Rasva+ 2,2+g+ josta+tyydyttynyttä+ 0,2+g+ Hiilihydraatit+ 50+g+ josta+sokereita+ 0,1+g+ Ravintokuitu+ 4,1+g+ Proteiini+ 9,2+g+ Suola+ 1,6+g+ *+Aikuisen+keskivertokäyttäjän+saannin+vertailuarvo+(8400kJ/+2000kcal)Valmistusmaa:+LatviaTuotetiedotTuotenumero+ 973058CN-koodi+ 19059030Paino+ 0,75+kgValmistusmaa+ LatviaEAN-tunnus+ 6413467305801"Ei+maistu+minulle.

Äänestä
  • Jää niistä veroeuroja joka tapauksessa Suomeen ja saavat myytyä myös Latviassa tai vietyä muuannekin. Parempi tietysti että ainakin Suomessa myytävät tehtäisiin täällä, mutta vie Fazer tietääksen täällä tehtyjä ulkomaillekin, myös Latviaan. Jos koko tuotanto menisi ulkomaille, silloin lopettaisin ainakin käöyttämästä, niin kavi Leafin karkeillekin. Ei laskenut ksylitolikarkkien hinta, eikä ole laskenut vieläkään vaikka sokerivero poistunut, noussut vaan.

    Äänestä

  • Kannattaa muuten maista just tätä Fazerin leipää, lupaan että parempaa et ole maistanut. Kokemusta on. Ja todella näppärää, vetäsee sen pakkasesta vaan ulos ja muutaman tunnin päästä voi syödä.

    Äänestä

ihan kuluttuja saa itseään peiliin katsoa, ostajien vika kun aina vaan HALVINTA halutaan, HINTA on ainoa kriteeri, ei väliä mitä se on tai mistä tulee!

Siksi kaikki tuotanto pakenee ulkomaille kun ei täällä ole varaa tehdä!
Leipomoala on siitä hyvä esimerkki

Äänestä
  • Ei se ihan noinkaan ole, yritykset hakee isompaa katetta, siksi siirtää tuotannon esimerkiksi tuonne tekoryssien maille, mutta sittenpä jää nekin ostamatta, eivät osaa laske loppuun asti.

    Äänestä

  • Isommat voitot ulkomaille vie valmistamaan, ei liian kallis tuotanto.

    Äänestä

  • se on juuri näin!
    Ennen Suomessa oli leipomoita , lihakauppoja tms vaikka kuinka paljon
    mutta nyt vaan halpuutetaan ja porukka ostaa prismasta 0.9e ranskanleipää
    tai vakumipakattua "lihaa" tai säilykeroskaa

    hinta hinta ja hinta, mikä muu ei merkitse ostajille

    Äänestä

  • hinta-ja-hinta kirjoitti:

    se on juuri näin!
    Ennen Suomessa oli leipomoita , lihakauppoja tms vaikka kuinka paljon
    mutta nyt vaan halpuutetaan ja porukka ostaa prismasta 0.9e ranskanleipää
    tai vakumipakattua "lihaa" tai säilykeroskaa

    hinta hinta ja hinta, mikä muu ei merkitse ostajille

    Miksi olet noin tyhmä sitten. Ostaisit vaan kotimaisia tuotteita maksoi mitä maksoi,

    Äänestä

  • Kuka kuluttaja?!
    Ei ainakaan TÄÄ kuluttaja osta sitä halvinta leipää, vaan MÄÄ ostan ihan paikallista leipää, ja ihan vaan siitä syystäkin et se on paikallisen leipomon tekemää! (ja se leipomo sit EI OLE Fasu!)
    Et ois saanu Fasu kyl ihmeitä tehdä jo ennen tätäkin et ois saanu mut vaihtamaan! ;) ... mut! Jokanen taaplaa tavallaan! Kait noi piällyskaapuntin rantahurrit sit tota ainaki ostaa, ku onha se sit ilmeisesti huokeempaa, ja koska heil on massiiviset asuntolainat, niin eihän niil muuhunkaan varaa ole!? :P

    Äänestä

En osta ulkomaista leipää tai lihaa tai marjoja tietoisesti. Tosin marjoja tuodaan ulkomailta ja pakataan suomalaiseksi kepuliyrittäjien toimesta, ja lihaleikkeleitä tulee vähän väliä kaupoissa vastaan joissa tekstit tyyliin "kotitilan kytösavu..", "valmistettu Suomessa" mutta kumma kyllä Suomalaista lihaa merkintöjä tai lippuja ei löydy, eli liha todennäköisesti ulkomailta.
Myös Turun sinappi jäi kun sen valmistus siirrettiin Puolaan eikä auttanut kun myöhemmin siirrettiin oliko se Ruotsiin. Turun sinapin alkuperäisellä reseptillä alettiin onneksi valmistaa Suomessa Auran sinappia, joka on edelleen paras sinappi.
Suomalaisuudella on turha myydä ulkomaisia ruokia tai Marimekkoa ym.

Äänestä

Katteet on ihan paskat yrityksillä kaupoista en tiedä.....

Äänestä
  • Osingot on ihan kivoja, joten kyllä sitä katettakin näköjään jää..

    Äänestä

  • Joo niin hyviä tuloja tulee et tehtaita pitää lopettaa ja porukkaa vähentää....

    Äänestä

  • "Tuloja", juu! :)

    Fasun liikevaihto 2013 näköjään tollai 1 700 miljoonaa.
    Liikevoitto - 50 miljoonaa!?

    Jokanenhan voi sit kysyä itseltään et onko tos mitään ihmeellistä?

    Äänestä

  • Timo3T kirjoitti:

    "Tuloja", juu! :)

    Fasun liikevaihto 2013 näköjään tollai 1 700 miljoonaa.
    Liikevoitto - 50 miljoonaa!?

    Jokanenhan voi sit kysyä itseltään et onko tos mitään ihmeellistä?

    Sulkevat kannattavia leipomoita Suomessa ja rakentavat uusia ulkomailla, siihenhän ne rahat kuluu.

    Äänestä

Poutun omistajuus virulandiassa, siksi jää poutun moskat ostamatta

Äänestä

Meinaatko ettei firmat joudu Suomessa maksamaan veroja😂

Äänestä

Flora-margariini tehdään Ruotsissa suomalaisten maksamalla maataloustuella.

Äänestä

Kepulla ja MTK:lla on hirveä hätä kun Suomen veronmaksajat eivät enää halua tukea vientiä sinne.

Äänestä

Luulisi kansalla olevan suurempi hätä kun työpaikat häviää, vaikuttaa vaan ettei ole mitään hätää.

Äänestä

Fazer+on+ollut+boikotissa+jo+vuodesta+-95.+Silloin+p.+Fazer+lupasi+että+ruoka+halpenee+30%+yhdessä+yössä.+Halpeniko?

Äänestä
  • Fazer heitti vähän niinkuin Mr. Himaskataiset sähköverkkojen ulkomaalaisomistukseen myynnin aikana eli sähkön siirtohinta ei nouse paljoa, sen hinta kun on niin säännösteltyä...

    Kallistuiko ja reilusti?

    Äänestä

Olen kyllä nyt päättänyt entistä tarkemmin tutkia alkuperämaamerkinnät. Takaako edes joutsenlippu suomalaisuutta? Hitsi kun pistää vihaksi! Tänä aamuna huomasin, että Taikaruis-leipäkin oli tehty muualla. Enpä osta enää sitäkään. Onneksi täällä kulmilla on vielä lähileipomoita. Eli tarkkana saa olla. Yritän kyllä parhaani mukaan suosia kotimaista ja lihatuotteita en missään nimessä osta ulkolaista, jos suinkin pystyn ottamaan selvää. Vaikka maksaisikin vähän enemmän.
Uskon, että jos mahdollisimman moni boikotoisi noita ulkomailla teettäviä firmoja, niin eikö sen olis jo pakko näkyä jossain?
Suomi ei nouse mihinkään, jos me emme itse sitä tee. Se, että kaikki myydään ulkomaille, ei Suomea auta. Surullista meininkiä!

Äänestä
  • Syön vähemmän ja parempaa eli kotimaista. Tulee hyvä olo kun mättö loppuu.

    Äänestä

Kuka ostaa leipää KAUPASTA?
Muoviin pakattua paskaa.
Joka kylällä on leipomo ja jokaisella on hella.

Äänestä
  • Mihinnsä tarvit MOLEMPIA?! :P
    Kyläleipomoa, ja hellaa?
    Eikös pelkkä toinenkin riittäis?

    Ja btw ... leipä leivotaan kylläkin UUNISSA eikä hellalla! :P :D

    Äänestä

  • Timo3T kirjoitti:

    Mihinnsä tarvit MOLEMPIA?! :P
    Kyläleipomoa, ja hellaa?
    Eikös pelkkä toinenkin riittäis?

    Ja btw ... leipä leivotaan kylläkin UUNISSA eikä hellalla! :P :D

    ... tai no sovitaan vielä et se leipä PAISTETAAN uunissa eikä leivota, niin ei sit joku muukin pilkunviilaaja saa tosta syöttiä! :P

    Äänestä

Tuontia vaan ulkomailta lisää, laatu nousee ja hinta laskee.

Äänestä
  • Fazerin tuotteista löytynyt vähälle aikaa monta pilaantunutta, toisessa oli puurossa kuoriaisia ja sekin taisi olla tehty ulkomailla, mikähän se toinen oli. Latviassa paljon ryssiä, en ihmettele jos tahallaan sabotoivat.

    Äänestä

Mikäli Fazer myisi nämä torttunsa esim. 1.95 rasia niin ok.
Mutta varmasti jää hyllyyn vaikka suomessa leivottu maksaa enemmän niin otan sen.

Äänestä

Sanokaa Fazer kun haluatte paskaa, uusi slogan nappiin osuu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä.kohta.syödään kirjoitti:

Ennestään siellä on HK, Pouttu, Felix, Vaasan Oy, ja muitakin tilanteen mukaan. Ei hyvältä näytä suomalainen ruokakulttuuri.
Että vähiin menee kotimaiset tuotteet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu