Luin uskontojen uhrien sivuilta Kaisa Klapurin kirjoituksen elämästään eräässä helluntaiseurakunnassa lapsena, ja en ihmettele että on elämä mennyt silloin rikki, kun ei ole hoidettu tällaisia hyväksikäyttäjiä raastupaan.
Mutta toinen puoli tässä koko herätysliikkeen syyttämisessä, johon kuuluu, jos luetaan koko perheet alle satatuhatta. Ja nämä yleistykset joita kirjoituksissa on, ainakin minulle ja muille tavallisille helluntaiseurakuntalaisille, jotka olemme täysin syyttömiä siihen mistä syytetään, tuottaa ahdistusta, ja lapsien kohdalla vielä enemmän, kun muutenkin on koulukiusaamisia vaikka mistä aiheesta nykyään.
Jos joku yksilö on suomessa hyväksikäyttäjä, tai väkivaltainen, hänet pitää siitä rangaista, lain edessä, miksi sitten leimataan koko herätysliike, jos joku yksittäinen ihminen tekee rikoksia, tai niin kuin kirjoittaja sanoo uhkaa väkivallalla, helvetillä.. Tosiasia on, että joka päivä telkkarin kanavilta tulee kiroilua ja vaikka mitä murhia ja väkivalta uutisia. Itse en ole nykyään näitä helvetti pelottelu saarnoja kuullut enkä jotain maailmanloppu juttuja, netti on se foorumi jossa pyörii enimmäkseen pelottelut.
Sebastian Tynkkynen sai sakot kansanryhmää vastan kiihottamisesta , kun oli puhe islamista, mutta helluntalaisuudesta saa vapaasti kertoa vaikka mitä, oli totta tai tarua, puhua saa tietenkin epäkohdista, onhan sananvapaus, mutta mielestäni pitäisi yksittäisistä tapauksista arvostella, mutta muiden, koko joukon, asiaan osattomien tavallisten seurakuntalaisten tuomitseminen sivuaa jo mielestäni sitä nykyään paljonpuhuttua vihapuhetta.
Totta on sekin kyllä 25v sitten oli opillisesti aivan toista ja auktoriteettista julistus ja käytäntö, mutta nykyään on mielestäni julistus armokeskeistä, mutta poikkeuksia yksilöissä löytyy aina, ja sooloilijoita jotka ei kaikki edes kuulu seurakuntiin
Lasten kanssa toimivien pitää olla koulutettuja nykyisten lakien mukaan toimimaan.
Kaikkea hyvää, siunausta kaikille, ateisteille ja uskoville!
Mikä on vihapuhetta?
10
407
Vastaukset
- pitkäänhellari
Hienosti kirjoitit. Minä olen ollut pitkään uskossa, yli 45 vuotta ja siitä ajasta 31 vuotta helluntaiseurakunnan jäsenenä. Tosin tulen perheestä, jossa ei oltu edes uskonnollisia. Äiti jopa lievästi pilkallinen, kun nuorena kävimme uskovien teini-illoissa Kansanlähetyksen piirissä.
Uskovilla lapsilla koulussa on suurempi risti joutua kiusatuksi ja voi kokea yksinäisyyttä, mutta uskovien perheongelmia liioitellaan. Kyllä se hyväksikäyttö, insesti on paljon yleisempää uskomattomissa piireissä. Ja jos rikoksia tapahtuu, niin asioihin kyllä puututaan. - se-on-kirosana
Teukka.on.äijä
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14706815/hakkarainen-laukoo-totuuksia-sananvapudesta
Hakkarainen huomioi, kuinka islaminuskoa ja kristinuskoa koskevaa kirjoittelua punnitaan julkisuudessa erilaisella vaa’alla. Hän tuki myös näkemyksiä, joiden mukaan lain määräykset kahlitsevat sananvapautta ja niitä olisi syytä höllentää.
– Ei tuo mitään rasistista puhetta ollut. Jos olisin samassa tilanteessa arvostellut kristittyjä tai haukkunut Jeesusta, ei kukaan olisi syytettä nostanut. Mutta jos muslimeja arvostelen heidän pahoista töistään niin minua syytetään varmasti ja tuomio tulee ja lappu käteen, Hakkarainen moitti ja toivoi lakeihin asiaan sopivia muutoksia.
– Jos minä laitan tuohon Raamatun lattialle. Ja Koraanin. Ja seison niiden päällä. Niin kukaan ei puhu siitä Raamatun päällä seisomisesta. Mutta Koraanin päällä seisomisesta tulisi varmasti seuraava uskonrahan loukkaamissyyte. Enhän minä sitä tee, mutta annan esimerkin, Hakkarainen kuvasi tilanteen epätasapainoisuutta.
– Näillä mennään, täytyy vähän tarkentaa sanamuotoja. Jos olisin kirjoittanut siihen, että ”melkein” muslimi, ei olisi tullut mitään. Täytyy vähän tarkentaa – mutta mielipiteet eivät ole muuttuneet, Hakkarainen totesi.
Erikoisessa Suomessa siis eletään nykyään. - oimpnbuhgvytxdr
46vuskossa aloittava kirjoitus antaa oikein hyvän selityksen siitä, miksi uskonnon uhria ahdistaa.
46vuskossa ei halua että hänen mukavaksi kokemaansa herätysliikettä syyllistetään "yhden yksittäisen" rikoksista. Hän pitää "tavallisia helluntaiseurakuntalaisia" täysin syyttöminä. Hän haluaa, että yhteisössä tapahtuvat ikävät asiat lakaistaan maton alle ja uhrit vaiennetaan. Hän ei tunnusta yhteisön kollektiivista vastuuta sellaisen järjestelmän luomisesta, jossa ikäviä asioita on helppo tapahtua, jossa uhrit jäävät puolustuskyvyttömiksi kun sivustakatsojat sulkevat silmänsä ja kietoutuvat tietämättömyyteen.
Suosittelen luettavaksi Janne Villan kirjan Hengellinen väkivalta. Jospa se opettaisi näkemään asioita oman mukavuusalueen ulkopuoleltakin.- 46vuskossa
En ole sitä mieltä että yhteisöissä olevat ikävät asiat vaiennetaan, vaan käsitellään ja kohdellaan asia asiana.
Kollektiivista vastuuta en allekirjoita, koska olen yksilö suomalaisessa yhteiskunnassa, ja tottunut että jokainen, minäkin, olen vastuussa vain omista virheistäni.
Silloinhan se kollektiivinen rikos voitaisiin käsittää mihin tahansa urheiluseuraan tai yhdistykseen, mielestäni johtajat näissä kaikissa yhteisöissä ovat ensikädessä vastuussa, eli ne jotka päättävät asioista. - PKME
Kyllä on aika järkyttävää, kuinka näillä sivuilla varsinkin helluntailaisia kuvataan melkein rikollisjärjestöksi. Miksei kukaan puhu siitä, mitä kaikkea pahaa tapahtuu kirkkoon kuuluvien keskuudessa.
- Hellurienuhri
No ei läheskään sellaista kuin hellureiden keskuudessa!
- okpjioiubygvufctdr
46uskossa ei edelleenkään ymmärrä, mitä on tapahtunut eikä sitä, miksi yhteisö olisi syyllinen. Jos tuonkaltaista sokeutta on enemmänkin helluntaissa, ei ihmekään, että siellä tapahtuu pahoja asioita.
Kaisa Klapurin oma kertomus:
"Jostain syystä perheeni tai muut seurakuntalaiset eivät silloin kyenneet näkemään tapahtuvia hirveyksiä. En ollut ainoa yhteisössä hyväksikäytetty, ja ajattelen nyt, että meidän lasten reagointi oli sen verran voimakasta, että sen olisi pitänyt kiinnittää huomiota. Ehkä aikuiseksi kasvamiseen vain nyt liittyy, ettei enää näe maailmaa sellaisena kuin se on, vaan sellaisena kuin sen olettaa ja haluaa olevan. ”Koska meidän seurakunnan jäsenet ovat kaikki Jumalan pyhiä, niin sen takia meidän seurakunnassa ei tapahdu tällaista.” Kieltomekanismit voivat olla vahvat tässäkin suhteessa."
”Väitän, että uskonnollinen yhteisö mahdollisti kohdallani seksuaaliväkivallan jatkumisen. Pahantekijöitä ei ehkä sanan varsinaisessa merkityksessä suojeltu, mutta luottamus Jumalan miehien pyhyyteen sulki vastuullisten aikuisten silmät. Eiväthän Jumalan omat koskisi lapsiin sillä tavalla. Totuus kaikessa likaisuudessaan oli alttarilla kaikkien nähtävissä, ja lauman pienimmät huusivat apua, mutta kukaan ei nähnyt eikä kuullut."- minähellariakka
Olen samassa seurakunnassa kasvannut kuin Klapuri, mutta täytyy sanoa, etten ole kuullut tai nähnyt mitään seksuaaliseen hyväksikäyttöön viittaavia asioita. Mutta jos sitä on tapahtunnut, me ei todellakaan suojella tekijöitä. Ja harmittaa noi jutut jossa luullaan meidän niin tekevän.
Itse olen Klapuria noin 20vuotta vanhempi ja olen tavallinen seurakuntalainen ja uskon todella, että asioihin olisi puututtu jos olisi nähty tai aistittu jotain noin kamalaa.
Toivon että asiat selvitetään..ja asia kyllä on selvityksessä. - nosuhteellisuudentajuany
Ihmetyttää, eikö missään yhteiskunnassa, koulussa, perheessä, naapurissa, ystäväpiirissä ollut kykyä nähdä hätää. Miten tuo olisi ollut ainoastaan juuri jonkun uskonnollisen yhteisön asia?
Olen myös sitä mieltä, ettei ole asiallista leimata koko yhteisöä yhden ihmisen toimien perusteella. Kaikille on mahdollista tehdä pahoja tekoja (tai hyviä tekoja) ja niitä myös tehdään uskonnollisten yhteisöjen ulkopuolellakin vaikka kuinka paljon. Ei helluntailiike ole mikään erityinen pahuuden mahdollistaja ja tyyssija.
. Vastuu naapurien tekemistä ei voi olla muualla kuin naapurilla itsellään.
- Costner61
Helluntailaisuudessa vallitsee suuri vaikenemisen kulttuuri.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1408333Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1047529Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot995729Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,975656Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194830Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1462667Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys632519Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81485Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71454Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa531349