animismi----

taas.kuvassa

Olen lähses varma, että kuolleen henkilön voimaeläin näyttäytyy läheisille ikään kuin kertoen, että kuolleella on kaikki hyvin toisella puolella.

Milloin on näyttäytynyt valkohäntäpeura ja milloin susi. Viimeisin oli juuri eilen nuori susi.

Kuulostaa ehkä hassulta, mutta vaikka olen krisititty, niin usko voimaeläimiin.

3

262

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liekki_

      Et voi olla kristitty, jos uskot, että läheistesi sielut voivat palata maan päälle missään muodossa. Raamatussa taidetaan jopa mainita "väärät jumalat" sekä "pakanauskonnot", kiellettyjen listalla. Kristinuskon oppienhan mukaan kaikki henkiolennot ovat demonisia, ja ne vain uskottelevat meille olevansa jotain muuta. Kannatan tarkempaa suomalaiseen uskomusperinteeseen tutustumista - sekä avomielisyyttä ja lempeyttä läheistemme ympäröidessä meidät edelleen elävät ;)

    • Samat_unet_toistuvat

      Itse näin pari kolme yötä sitten unessani kaksi sutta. Mustan ja valkoisen väriltään. Olen nähnyt niitä eläimiä unissani aiemminkin. Juoksevat aina samassa suunnassa. Alaosissa peltoja. Tuolloin susia oli unessani kolme. Enkä pelännyt niitä samalla tavalla, kuin nyt viimeksi. Uni muuttuu jossakin vaiheessa sellaiseksi, että sudet pyrkivät tulemaan kotiini sisälle. Siinä vaiheessa pelko ottaa minusta vallan. Edellisessä unessani sudet alkoivat repiä hampaillaan oviemme karmeja. Yritän kiireesti laittaa ovea kiinni ja lukkoon, siinä kuitenkaan onnistumatta. Ne aina yleensä pyrkivät tulemaan sisälle.

      Olisiko kenelläkään tietoa, mitä nämä unet susista symbolisoivat ja oikein tarkoittavat?

      • taas.kuvassa

        Niin no minä kyllä tarkoitin oikeita eläimiä.

        Luulisin, että unessa se, että mitä eläimet tekivät on ehkä ratkaisevampaa, kuin että ne olivat susia. Kuvittelisin, että sinulla on jonkin sortin kriisi ja et hyväksy jotakin asiaa ja se kiusaa sinua. Ehkä jokin pimeä puoli, jonka kanssa olit ennen sujut tai jota et tiedostanut ja nyt se vaivaa sinua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      73
      1182
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      101
      1150
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      75
      1007
    4. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      993
    5. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      983
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      900
    7. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      131
      850
    8. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      828
    9. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      58
      805
    10. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      781
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      46
      691
    12. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      686
    13. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      671
    14. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      662
    15. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      66
      659
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      48
      640
    17. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      637
    18. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      612
    19. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      12
      609
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      604
    Aihe