Mikä on tulos jos ihmisen sukupuoli-identiteetti halutaan hämmentää jos äidinmaidosta alkaen. Jopa varhaiskasvatukseen ja peruskouluun pyritään rustaamaan ihmiskäsitystä, ettei ole poikia eikä tyttöjä vaan neutraalisti ihmisiä. Mitä häpeää on olla selvästi mies tai nainen. Miten ristiriitaista on kasvaa tällaisessa sekasotkussa: millaisia isiä ja äitejä näistä tulee seuraaville sukupolville.
Näyttää että on jopa muotia olla lesbo, homo, trans ja tai mitä milloinkin huvittaa. Minulla on ystävätär, jolle tulee paljon naisten- ja aikakauslehtiä ja hän antaa usein luettavaksi näitä artikkeleita näistä "moderneista" sukupuolettomista ja sekasikiöistä.
Ei nämä tyypit kyllä kovin onnellisilta vaikuta. Useimmilla on taustalla rikkinäinen menneisyys. Sitten kun vielä seilataan parisuhteissa ja kumppanit vaihtuvat tai monet eivät halua edes seurustella vaan sanovat elävänsä lyhytaikaisissa tai irtosuhteissa. Lapselle tulee tunne, ettei mikään ole pysyvää ja ennustettavaa.
Näyttää että on jopa muotia olla lesbo, homo, trans ja tai mitä milloinkin huvittaa. Minulla on ystävätär, jolle tulee paljon naisten- ja aikakauslehtiä ja hän antaa usein luettavaksi näitä artikkeleita näistä "moderneista" sukupuolettomista ja sekasikiöistä.
Ei nämä tyypit kyllä kovin onnellisilta vaikuta. Useimmilla on taustalla rikkinäinen menneisyys. Sitten kun vielä seilataan parisuhteissa ja kumppanit vaihtuvat tai monet eivät halua edes seurustella vaan sanovat elävänsä lyhytaikaisissa tai irtosuhteissa. Lapselle tulee tunne, ettei mikään ole pysyvää ja ennustettavaa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vielä 60-luvulla kun avioliitto, miehen ja naisen välinen, solmittiin se solmittiin iänikuiseksi liitoksi.
Lapsena sain huomata että minulla on aika tiivis suku. Tunsin kaikki serkkuni ja isän ja äidin veljet ja siskot.
Kukaan heistä ei ole eronnut vieläkään, yhtä poikkeusta lukuunottamatta ja hekin olivat naimisisissa 40 vuotta. (noin 20v-60v.)
Sain mallin jossa avioliitossa ei petetä, se on uskollisuutta. Jos näin tapahtuu se on tuomittavaa.
Kun sitten sain poikaystävän sitouduin häneen täysillä. Hän petti, narkkasi, ja oli joskus väkivaltainen.
Sen narkkaamisen ja pettämisen vuoksi lähdin.
Seuraava mieheni oli väkivaltainen. Koin, hyvän parisuhteen mallin saatuani että hän oli se joka rankaisi minua ns.haureudestani.
Oikeasti olin vain normaali nainen joka ei olisi halunnut elää avoliitossa, eikä niin että se oli kolmas mies elämässäni. Oltiin yhdessä 5 vuotta ja saatiin lapsi.
Sitten hän veti minua viimeisen kerran turpaan. Lapsi oli sylissäni ja se syy miksi lähdin. Lapsi ei joutuisi näkemään väkivaltaa.
Tuo malli, minkä suvussani sain sai minut jatkamaan turpaanottoa niinkin kauan.
Se ei päde enään nykyaikana koska kukaan muukaan ei elä sen mukaan. Minä yksinäni yritin, ja jos erehdyinkin haaveilemaan jostakusta paremmasta kuin oma mieheni muistutin itseäni siitä kuinka jumala oli rankaissut minua haureudesta.
Onnekseni löysin miehen joka osasi arvostaa minua, ja ymmärsi ja rakasti, mitä muut miehet eivät tehneet.
Emme eroa. Avioliittomme on nyt elinikäinen.
Niinkuin olen aina sen ajatellut.
Mieheni on eroperheestä ja hän on usein sanonut että hän on toisenlainen kuin hänen lapsuutensa rikkoneet pettäjääiti ja isä.
Heillä juhlittiin isolla porukalla ja loppuillasta ei ollut kuulema enään väliä kuka kenenkin sylissä oli.
Suomalaiset ovat päättäneet valita kansallisen itsemurhan tien ja niinpä maanjohto laajuudessaan on ohjaamassa maata upottavalle, hukuttavalle suolle.
Jotkut esittävät pilkallisesti että eipä taida pudota kivi seuraavana päivänä päähän, mutta ei se Aralin vesikään haihtunut yhdessä yössä (googlaa aral ja katso kuvia).
Mikäli kristittyjä on uskominen, niin tuho on tosiaan ollut tulossa jo parintuhannen vuoden ajan. Minä olen muuten käynyt Aral-järvellä ja tunnen hyvin alueen historian. Enkä lähtisi vertaamaan sitä millään mittapuulla Suomen tilanteeseen.
Onneksi nykyään saa reilusti elää laadukasta sinkkuelämää ilman tuomitsemista tai kyselyjä perheen perustamisesta. Jos sä koet olevasi lemmenkipeä, voit mennä erotiikkabaariin tai hankkia itsellesi sellaisen fuckbuddyn vähäksi aikaa. Sun ei tarvii enää kärvistellä puutteessa, jos et jostain syystä vakavampaan suhteeseen haluaisikaan.
Ihmiset alkavat vähitellen oppia pois tarpeesta omistaa toinen ihminen. Nyt sulla on hieno tilaisuus myös tarjota itsesi toiselle käytettäväksi ja vastineeksi sä voit joskus käyttää toista ihmistä. Yhteisistä sopimuksista tietysti. Kyllä ihminen joskus kaipaa myös toisen kosketusta ja lämpöä. Ei sitä varten enää tarvitse avioliiton vankilaan itseään ajaa. Toki näinkin voi yhä edelleen tehdä niin halutessaan.
Sanan muoti käyttäminen ihmisen identiteetistä puhuessa on halveksivaa ja väheksyvää. Eiköhän jokainen tiedä sukupuoli-identiteettinsä ilman ulkopuolisten määrittelyä.
Huoli on sitäpaitsi myöhäsyntyinen. Avioliitto ei ole ollut vuosikymmeniin ainoa vaihtoehto, muut ihmissuhdemuodot yleistyivät jo 70-luvun alussa. Ihmisillä on oikeus päättää omista asioistaan, tykkäsit siitä tai et.
Luoja antoi ihmisille vapaan tahdon. Jumala halusi ihmisen lähestyvän Häntä vapaaehtoisesti, ei pakolla. Maailman ihmisten paheksuminen on hyödytöntä hommaa, kun kristitytkään eivät aina pysty noudattamaan Jumalan käskyjä.
Homojen parisuhteet eivät ole uhka kenenkään perhe-elämälle. Todellinen uhka on paljon lähempänä. Se on jokaisen puseron sisällä asuva itsekkyys, joka estää häntä ottamasta huomioon lähipiiriään. Monessa kristityssä kodissakin eletään avioliittohelvetissä.
Aloituksessa katsotaan maailman rikkinäisiä ihmisiä hiukan yläviistosta. Tietäisittepä miten paljon rikkinäisyyttä ja onnettomuutta uskovien keskuudessa on. Minä tiedän toimittuani vuosia sielunhoitotehtävissä.
Kristittyjen pitäisi keskittyä ulkopuolisten paheksumisen sijaan johonkin rakentavampaan, kuten eri kehitysvaiheissa olevien uskonsisarien ja veljien rakastamiseen ja tukemiseen. Eikä siihenkään pidä lähteä asenteella, että minä tässä nyt vahvana kristittynä autan noita reppanoita.