Voiko masennuslääkkeiden käytön lopettamisesta tulla vieroitusoireita?? Söin citalopram nimistä lääkettä n. vuoden (5mg/vrk, eli erittäin vähän), ja lopetin muutama päivä sitten. Nyt on ollut jotenkin outo olo. Huimaa, ja välillä tulee todella pahaolo. Mistäs voisi johtua, kenelläkään kokemusta?
"Vieroitusoireita"?
Haunded
3565
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Farmaca Fennica sanoo näin:
Vieroitusoireita saattaa esiintyä hoidon lopettamisen yhteydessä, vaikka prekliinisen ja kliinisen tiedon mukaan sitalopraami ei aiheuta riippuvuutta. Vieroitusoireita ovat mm. huimaus, parestesia, päänsärky, pahoinvointi ja ahdistuneisuus. Suurin osa vieroitusoireista on lieviä ja itsestään rajoittuvia. Hoitoa lopetettaessa on suositeltavaa vähentää annosta vähitellen 1-2 viikon kuluessa.
Kuulostaa tyypillisiltä lopetusoireilta. Masennuslääkitys pitää aina lopettaa hitaasti annosta pienentäen. Oireet eivät kuitenkaan tarkoita sitä että masennuslääkkeet aiheuttaisivat suoranaista riippuvuutta, vaan johtuvat aivojen kemiallisen tasapainon muuttumisesta. Minulle tuli aikanaan aivan samanlaisia oireita lääkityksen lopetettuani, mutta parin viikon kuluessa niiden pitäisi hävitä.
Jokaisesta masennuslääkkeen lopetuksesta seurannut verenpaineen kova laskeminen vaikka kuinka hellästi koittanut lopettaa. Eli kova huimaus, mukana myös pahoinvointia ja poltetta mahassa ja närästystä.