Viro valmis hankkimaan Suomen kanssa suuren määrän

Viro valmis hankkimaan Suomen kanssa suuren määrän järeitä tykkejä Etelä-Koreasta

Viro aikoo hankkia Suomen kanssa panssarihaupitseja eli tykkejä Etelä-Koreasta. Kaupan arvo Suomen osalta on ainakin sata miljoonaa euroa.

Suomen Puolustusvoimat on valmistellut suurta tykistökauppaa jo parin vuoden ajan. Tarkoituksena on korvata Puolustusvoimien käytössä olevaa neuvostovalmisteista tykkikalustoa uudenaikaisilla haupitseilla.

Viime vuoden lopulla maavoimat testasi eteläkorealaisia K9 Thunder -panssarihaupitseja Rovajärvellä. K9 Thunder on tela-alustainen 155 millimetrin panssarihaupitsi, jonka kantama on nelisenkymmentä kilometriä. Järeä haupitsi pystyy liikkumaan lähes 70 kilometrin tuntivauhtia.

Haupitsit on tarkoitus hankkia Etelä-Koreasta käytettyinä. Puolustusministeri Jussi Niinistö (ps.) vahvisti viime vuoden puolella Helsingin Sanomille (siirryt toiseen palveluun), että Suomi tarjoaa Virolle mahdollisuutta osallistua kauppaan.

Viron puolustusministeri Margus Tsahkna kertoi tiistaina Defence News -sivusto (siirryt toiseen palveluun)n mukaan, että Viro on valmis osallistumaan hankintaan. Puolustusministerin mukaan uusi järjestelmä vahvistaisi merkittävästi Viron maavoimien tykistöä.

Viroon tulisi ainakin 12 haupitsia. Suomeen mahdollisesti tulevien haupitsien määrää ei ole kerrottu, mutta se on luultavasti huomattavasti enemmän.

Eteläkorealaiset tykit on tarkoitus tuoda Viroon ja Suomeen vuoteen 2021 mennessä. Suomen puolustusministeriön mukaan kauppa on loppusuoralla. Lopullinen päätös syntyy mahdollisesti jo viikon sisällä

Yle
52540
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 52

Vanhimmat

Ei 155 mm:n haupitsi ole mikään 'järeä' vaan vain raskas kenttätykki. Hieman liioitteleva ilmaisu:-)

1Äänestä
  • Totta!
    Ja liioteltua myös sekin.
    Että suuren määrän. Viro aikoo vaan hankkia 12 kpl. niitä panssarihaupitseja.
    Ja nekin tulee Suomen maksettavaksi...

    Äänestä

  • Onko tuo sinun arvauksesi tai luulosi? MIKSI Suomi maksaisi vieraan valtion tykkejä? Kerro ihmeessä?

    1Äänestä


  • OutoLuulo kirjoitti:

    Onko tuo sinun arvauksesi tai luulosi? MIKSI Suomi maksaisi vieraan valtion tykkejä? Kerro ihmeessä?

    No uskotko Viron sitten maksavan?
    Ei varmastikaan maksa.
    Vaan ne menee Suomen veronmaksajien maksettavaksi.
    Snaijaatko?
    Lue tarkasti lehti uutinen. ja mieti asian laitaa..
    Buahahahaha!!! :D

    Äänestä

  • En snaijaa enkä liioin usko!

    Tyypillistä Tiltuilua: keksitään hatusta idioottimaisuuksia ja sen jälkeen ihmetelleen, kun kukaan muu ei noin ajattele ja kohta lopuksi ihmetellään, ettei Suomen mediat Tiltun aivopierua "kerro"!

    1Äänestä

  • TiltuValehteleeTurhaan kirjoitti:

    En snaijaa enkä liioin usko!

    Tyypillistä Tiltuilua: keksitään hatusta idioottimaisuuksia ja sen jälkeen ihmetelleen, kun kukaan muu ei noin ajattele ja kohta lopuksi ihmetellään, ettei Suomen mediat Tiltun aivopierua "kerro"!

    Tiltut yrittivät sammuttaa vain palava persettänsä Viron ja Suomen yhteistyöstä.

    1Äänestä

  • Mainiota, että Tiltu käy kuumana kun ei osaa ajatuksiaan edes perustella tai selittää! Suon sen sinulle:-D

    1Äänestä

Tuontyyppisiä laitteita nimitettiin jatkosodan aikana rynnäkkötykeiksi. Ero hyökkäysvaunuihin on se, että tykkitorni ei pyöri, sivusuuntaus tehtävä telaketjuilla.

Äänestä
  • Telatykki on eri asia kuin rynnäkkötykki. Telatykki on tykistöase, jolla ammutaan epäsuoraa tulta.
    Rynnäkkötykki on panssarivaunun korvike ja tulittaa suorasuuntauksella.

    1Äänestä

  • Juu, ei.
    Rynnäkkötykki, esim. Sturmgeschutz tukee keulilla suorasuuntaus tulella ... rynnäkköhaupitsi, esim. 10,5cm Sturmhaubitze 42, tukee keulilla epäsuoralla tulella. Spg:t l. Telakanuunat ja, -haupitsit ovat takaportaan tulitukiaseita ... .

    Äänestä

itä vinkujat paniikissa

1Äänestä

Montakohan laakia niillä keretään ampua tosipaikan tullen?

Äänestä
  • Aika monta, koska ne voi vaihtaa paikkaa jatkuvasti?

    Venäjän Tiltuja jurppii aina maanpuolustuksen vahvistuminen ja huoli purkautuu sitten vähättelynä?

    1Äänestä

  • Ei montaa!
    Kyllä hävittäjät tuhoaa sellaset peltiromut hyvinkin äkkiä

    Äänestä

  • Niinkö? Ihme, kun viime sodissa säilyi valtaosa kenttätykistöstä sodan alusta sen loppuun... monta vuotta! Ja turha väittää, etteikö silloinkin ollut hävittäjiä!

    Miksi Venäjä on resunnut Syyriassa jo yli 1,5 vuotta kun sillä on noin mainiot vehkeet Tiltun mukaan?

    1Äänestä

  • SotahulluTiltu kirjoitti:

    Niinkö? Ihme, kun viime sodissa säilyi valtaosa kenttätykistöstä sodan alusta sen loppuun... monta vuotta! Ja turha väittää, etteikö silloinkin ollut hävittäjiä!

    Miksi Venäjä on resunnut Syyriassa jo yli 1,5 vuotta kun sillä on noin mainiot vehkeet Tiltun mukaan?

    Nyt eletään 2000 lukua ei vuoden 1944.

    Äänestä

Jumalauta! 12 haupitsia! Minä jo ihmettelin eilen, mikä kumma ääni tuolta Kremlistä kuului. Putinhan se siellä hirnui naurusta:D

Äänestä
  • Kyse on Viron maanpuolustuksesta. Ei Viro olöe mikään suurvalta, jonka pitäisi "voittaa" suurvalta, mutta huolehtia siitä, ettei toista kertaa tule vuoden 1940-tapaan läpihuutojuttua!

    1Äänestä

  • TiltujenTurhaHahatus kirjoitti:

    Kyse on Viron maanpuolustuksesta. Ei Viro olöe mikään suurvalta, jonka pitäisi "voittaa" suurvalta, mutta huolehtia siitä, ettei toista kertaa tule vuoden 1940-tapaan läpihuutojuttua!

    Latvian vai Liettuan hyökkäystäkö vastaan niillä 12 tykillä meinataan puolustautua?

    Äänestä

  • Mihin hyvänsä suuntaan. Kyllä siinä muutama Iivana kylmenee, jos eivät rajoihinsa mahdu!

    1Äänestä

  • Baltian maat eivät toista v 1939 virhettä, ja tappoivat enemmän ryssä kun chechenit tappoi.
    Tervetuloa helvettiin, kaveri Ser-gey tai Dima mikä lienee sinä olet.

    1Äänestä

  • "Ryssillä löytyy tykistöä 1000 tykkiä jokaista virolaista yhtä tykkiä kohen."

    Entä sitten? Virolla on puolustusvoimat ja sinäkö varustaisit sen pelkillä harjanvarsilla?

    MIKSI luulet kussakin Baltian maassa olevan Naton pataljoonan?

    Tiltu ei tunnu ymmärtävän näitä asioita??!! EI ole kyse siitä, että pystyvätkö Baltiassa olevat joukot ESTÄMÄÄN miehityksen!

    Niiden olemassaolo ja paikan päällä olo TAKAA SEN, että jos Venäjä hyökkää rajan yli se joutuu tulitaisteluun Nato-joukkojen kanssa ja on ilmisodassa mm. USA:n kanssa ILMAN NATOAKIN!

    Venäjä voi mahdollisesti vallata Baltian maat, mutta silloin se aloittaa jotakin sellaista, jonka tien päässä on Venäjän OMA TUHO!

    Myös Putte tietää tämän vaikkei asia ole Venäjän Tiltuille kirkastunut!

    1Äänestä

  • TiltujenTurhaHahatus kirjoitti:

    Kyse on Viron maanpuolustuksesta. Ei Viro olöe mikään suurvalta, jonka pitäisi "voittaa" suurvalta, mutta huolehtia siitä, ettei toista kertaa tule vuoden 1940-tapaan läpihuutojuttua!

    Puhut asia, ei Suomikin mitään suurvalta, mutta kunnon puolustus on oltava kun naapurissa on hullu Putler.

    Äänestä

Toistaiseksi Ukrainan sodassa venäläiset teurastetaan kun siat.

Äänestä
  • Hyi hirveetä eläinrääkkäystä. Kerron Animalialle.

    Äänestä

  • Ei Animalia laita tikkua ristiin ... kysessä lienevät "kotisian" villit, metsissä elävät sukulaiset. ;-)

    Äänestä

Yhteishankinnat on hyvä tapa harjoittaa yhteistä puolustusta.

1Äänestä

Putin tulee ihmisille kalliiksi.

1Äänestä
  • ... niin venäläisille, kuin ulkomaalaisillekkin. Valitettavasti.

    Äänestä

  • Kaikki ryssät pitäisi teleportata kaukaisimpaan galaksiin!

    1Äänestä

Mielestäni hankittavien tykkien määrät olivat :

Suomi 48
Viro. 12

Määrät ovat vaatimattomia eivätkä vaadi asiantuntemattomien kommentteja.

Virosta en tiedä mutta Suomi tarvitsee hyvän ja riittävän kokoisen tykistö aseen.
Hankinta on Suomen osalta perusteltu.

1Äänestä
  • Mielestäni 150 kpl noita K9:ä olisi ollut sellainen soppeli määrä jo olemassa olevan KT kaluston lisäksi. Myös AMOS-kalustoa saisi mieluusti olla lisää ... . Mutta kukin valtio elää varojensa mukaan.

    Äänestä

  • Rahtikustannusten minimoimiseksi eteläkorealaiset tykit voidaan kuljettaa junanvaunuissa Venäjän halki Suomeen.

    Samalla voivat Venäjällä matkan aikana laskea, että lähetetty määrä on varmasti oikea.

    Äänestä

...tykkejä! hahahaa, perkules vieköön! tuli heti parempi olo!...Venäjällä on satatuhatta tykkiä ja satatuhatta telaketju tykkiä ja satatuhatta..jne..satatuhatta...

Äänestä
  • Entä sitten? Venäjällä on AINA kalustoa enemmän. Meille riittää sellainen kalusto, joka tekee hyökkäyksen kalliiksi hyökkääjälle! Turha kuvitella, että pelkillä harjanvarsilla on hyvä puolustaa! Ei nuo suinkaan ole AINOAT tykit Suomessa.

    1Äänestä

Ei tykit pelasta näitä pikkuvaltioita, päinvastoin.
Tyhmästi toteutettu diplomatia kostautuu tavalla tai toisella, pätee myös Suomeen.

Äänestä
  • Mitä vahvempi maanpuolustus niin sitä korkeampi on kynnys ylittää raja. Niin yksinkertaista se on! Tykit ovat rikkana rokassa vai onko Rommel sitä mieltä, että armeijassa ei sovi olla kalustoa?

    Diplomatiassa ei ole mitään vikaa. Taas on Putte tulossa kylille!

    1Äänestä

  • Tykkidiplomatia ei toimi, luulisi 'eläkeukon' kokemus riittävän näin selkeän asian toteamiseen?

    Äänestä

  • Ryssä hiljaa ihmisten ilmoilla!

    SINUN paikkasi on maata kuula niskassasi siperialaisen ratapenkan täytemaana!

    1Äänestä

Kyllä nyt moskova varmaan tutisee: eteläkorealaisia vanhoja kirpparitykkejä suameen ja 100 svedusotilastahan on jo kait gotlannissa.

Äänestä
  • Kun RaskKtPtri ampuu maalialueelle "sulun" ... on pomminvarma asia, että kenellä tahansa menee "munat turppaaseen" helvatan nopeesti ja tasan varmasti ilman eri komentoa. Eikä ketään siellä "osoitepuolella" siinä vaiheessa hymyilytä.
    Voi kumpa vain tietäisit, mihin tarkkuuteen noi 155mm pushkit kykenee ... vielä maksimi kantamallakin. ;-)

    Äänestä

Tiltun uho on turhaa ja typerää. Suomen varustautuminen on suhteessa maan kokoon ja varallisuuteen!

Jotkut toiset saavat rauhassa kerättä itselleen lisää romurautaa, johon maalla ei olisi edes varaa!

1Äänestä

K9 pelottaa itä vinkujia.

1Äänestä

Suomi tarvitsee uskottavan puolustuksen. Se ylläpidetään diplomatialla, koulutuksella, yhteistyöllä ja riittävällä kaluston ylläpidolla.

Militarismi politiikan edellä toimii vain uhoilijat.

Äänestä

Ei aseiden määrä ole mikään tae turvallisuudelle, se on järjetöntä harhaa?
Pikkuvaltioiden turvallisuuden takaa viisas diplomatia ja Suomi on ollut tässä tiennäyttäjä aiemmin, ei enää?

Äänestä
  • Tällä+Rommel+tarkoittaa+sitä,+että+Venäjän+hurja+varustelu,+johon+kulahtaa+liki+30+%+BKT:stä+on+turhaa+ja+järjetöntä!+Putin+pääsisi+samaan+ilmaiseksi+järkevällä+diplomatialla!Huoli+on+aiheellinen!

    1Äänestä

Hyvä että yhteistyö toimii tässäkin asiassa.

Äänestä

Ottakaahan pojat lääkkeet ajallaan ja juokaa ne pussikaljat ihan rauhallisesti. Jätetään tämä asekommentaattorin homma niille jotka siitä edes vähän ymmärtävät. Nussikaa vaikka äitiänne sen aikaa.

Äänestä

Vikasta lauseesta päätellen et ole ainoastaan SOTAhullu?

1Äänestä

Vanhanaikaisia aseita.Jokunen tykki jostain Etelä-koreasta ei hyvääpäivää!Tulkaa jo 200O-luvulle.100 vuotta sitten näillä olisi ehkä ollut merkitystä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ERommeli kirjoitti:

Viro valmis hankkimaan Suomen kanssa suuren määrän järeitä tykkejä Etelä-Koreasta

Viro aikoo hankkia Suomen kanssa panssarihaupitseja eli tykkejä Etelä-Koreasta. Kaupan arvo Suomen osalta on ainakin sata miljoonaa euroa.

Suomen Puolustusvoimat on valmistellut suurta tykistökauppaa jo parin vuoden ajan. Tarkoituksena on korvata Puolustusvoimien käytössä olevaa neuvostovalmisteista tykkikalustoa uudenaikaisilla haupitseilla.

Viime vuoden lopulla maavoimat testasi eteläkorealaisia K9 Thunder -panssarihaupitseja Rovajärvellä. K9 Thunder on tela-alustainen 155 millimetrin panssarihaupitsi, jonka kantama on nelisenkymmentä kilometriä. Järeä haupitsi pystyy liikkumaan lähes 70 kilometrin tuntivauhtia.

Haupitsit on tarkoitus hankkia Etelä-Koreasta käytettyinä. Puolustusministeri Jussi Niinistö (ps.) vahvisti viime vuoden puolella Helsingin Sanomille (siirryt toiseen palveluun), että Suomi tarjoaa Virolle mahdollisuutta osallistua kauppaan.

Viron puolustusministeri Margus Tsahkna kertoi tiistaina Defence News -sivusto (siirryt toiseen palveluun)n mukaan, että Viro on valmis osallistumaan hankintaan. Puolustusministerin mukaan uusi järjestelmä vahvistaisi merkittävästi Viron maavoimien tykistöä.

Viroon tulisi ainakin 12 haupitsia. Suomeen mahdollisesti tulevien haupitsien määrää ei ole kerrottu, mutta se on luultavasti huomattavasti enemmän.

Eteläkorealaiset tykit on tarkoitus tuoda Viroon ja Suomeen vuoteen 2021 mennessä. Suomen puolustusministeriön mukaan kauppa on loppusuoralla. Lopullinen päätös syntyy mahdollisesti jo viikon sisällä

Yle

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu