Kylä nyt meillä Kauhavalla on peli menetetty. Voisitteko te Lapualaiset mitenkään tehdä teidän kunnallisvaaliehdokkaille sellaiset leipälapiot johon toiselle puolelle maalataan sanat KYLLÄ ja toiselle puolen EI .Saisivat näyttää niillä niin kuin armeijas ampuma harjoituksis heiluttaa vaalitilaisuuksissa. Tai sitten samoilla sanoilla sellaiset huomioliivit ,näkis heti kun pyöräilevät kaupungilla, kuka kannattaa Seinäjokeen liittymistä ,niin saavat äänestäjät päättää. Pankaa ehdokkaat näyttämään mitä mieltä ovat Seinäjokeen liittymisestä. Koska te olette siinä välissä samanlaisia kehityksen jarruttajia kuin on Mustasaari Vaasalle. Otan esimerkin. Kun Ikean tonttia suunniteltiin moottoritien varteen ABC:n viereen Laihialle päin. Mutta ensin olis pitänyt ajaa Hermesmäen kuljetusliikkeen ja Maalahden Limpun pois tieltä omilta kiinteistöistään, ihan vaan sen takia että siinä on Maalahden rajaoja edes. Rakentamatonta maata olis ollut Laihialle asti. Samantyyliset rajat omistaa myös Lapuan kaupunki tässä Seinäjoen ja Kauhavan välissä. Mitä sitä enää vastaan hangoittaa kun peli on menetetty Seinäjoelle.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Tervetuloa kauhavalaisille yhdessä lapuaìsten kanssa seinäjokisiksi! Lapualla on valmius liittymiseen vahva.
Valehtelet.
Vitui lapualaiset seinäjoen putsareille kukkaroaan anna.
tyhmempikin sen käsittää
Varhaiskasvatusjohtaja Aija-Marita Näsäsen mukaan järjestelyillä turvataan Ylistaron hoitopaikkojen tulevaisuus.
– Tämä tuo alueellista tasa-arvoa, Näsänen jatkaa.
Perhepäivähoitajien ja Hanhikosken ryhmiksen toiminta jatkuu alueella normaalisti.
PASI LAPINKANGAS
Ei sitä lapualaisilta, eikä kauhavalaisiltakaan kysytä, kun ruvetaan toimenpiteisiin.
Sitähän seinäjoki kovasti toivookin, koska voisivat putsoon aloittaa ja perusteelisemman, kaikki tyynniin näille ja keskitetysti.
Pikkutonttisten tyyli on tämä hukaamattomuus.
ja julkea suoranainen ruinoo
Tämä paskan jauhaminen pitää loppua? Teet itsesi törnäväläiseksi ja tarvitset voimakasta sähköhoitoa, jos sekään auttaa,koska tauti on päässyt jo pahaksi? Jaksat päivästä toiseen höristä seinäjoki seinäjoki. mutta ei se mitään,jos siitä tulee apua ja vielä ääniä valtuustoonkin Lapua nousuun ??? on meitä moneen lähtöön ja jää vielä asemallekin
Valtion apu supistuu ratkaisevasti.
Lapua joutuu apua-tilaan.
Nuoriso jo muuttaa pois.
Eläkeläiset ostavat osakkeita Seinäjoelta.
Tilanne on kriittinen kaupungintalolla, rakentaakko vai odottaako.
Kallis, turha esikunta maksaa liikaa.
Jaa keriääjä heräs himoissaan, seinäjoen kyärä.
niin on. tautia on monenlaista.
Olitko aamutuuriin menossa vai nukkumaan klo 5.19.
Varhaiskasvatusjohtaja Aija-Marita Näsäsen mukaan järjestelyillä turvataan Ylistaron hoitopaikkojen tulevaisuus.
– Tämä tuo alueellista tasa-arvoa, Näsänen jatkaa.
Perhepäivähoitajien ja Hanhikosken ryhmiksen toiminta jatkuu alueella normaalisti.
PASI LAPINKANGAS
PIENTÄ+ALAKOULUN+OPPIMÄÄRÄÄ+VÄLIIN
Lapua+(ruots.+Lappo)+on+Suomen+kaupunki,+joka+sijaitsee+Etelä-Pohjanmaan+maakunnassa.+Kaupungissa+asuu+14+581+henkilöä.[2]+Kunnan+pinta-ala+on+751,80+km²,+josta+13,65+km²+on+vesistöjä.[1]+Väestötiheys+on+19,8+asukasta/km².+Lapuan+naapurikunnat+ovat+Alajärvi,+Kauhava,+Kuortane,+Lappajärvi+ja+Seinäjoki
Kauhava+on+Suomen+kaupunki,+joka+sijaitsee+Seinäjoen+seutukunnassa+Etelä-Pohjanmaan+maakunnassa.+Kauhavalla+asui+16+598+henkilöä+(2016-12-3131.+joulukuuta+2016),[2]+ja+sen+pinta-ala+on+1+328,08+km²,+josta+14,67+km²+on+vesistöjä+(2016-01-011.+tammikuuta+2016).[1]+Väestötiheys+on+12,64+asukasta/km².+Kauhavasta+tuli+kaupunki+1986.+Vanha+Kauhavan+kaupunki+lakkautui,+kun+se+yhdistyi+Alahärmän,+Kortesjärven+ja+Ylihärmän+kanssa+uudeksi+Kauhavaksi+vuonna+2009.+Kauhava+on+kuntaliitosten+seurauksena+väkiluvultaan+Etelä-Pohjanmaan+kolmanneksi+suurin+kaupunki.
Kauhavan+naapurikunnat+ovat+Evijärvi,+Isokyrö,+Lappajärvi,+Lapua,+Pedersören+kunta,+Seinäjoki,+Uusikaarlepyy+ja+Vöyri,+joista+Isokyrö,+Pedersören+kunta,+Uusikaarlepyy+ja+Vöyri+kuuluu+Pohjanmaan+maakuntaan+ja+muut+Etelä-Pohjanmaahan
PIENTÄ+VERTAILUA+IKÄJAKAUMANA.
KAUHAVA
Väkiluku16+598
70:nneksi+suurin+31.12.2016+[2]
–+väestötiheys12,64+as./km²+(31.12.2016)
Ikäjakauma2014+[3]
–+0–14-v.16,7+%
–+15–64-v.58,5+%
–+yli+64-v.24,9+%
LAPUA
Väkiluku14+581
79:nneksi+suurin+31.12.2016+[2]
–+väestötiheys19,75+as./km²+(31.12.2016)
Ikäjakauma2014+[3]
–+0–14-v.19,1+%
–+15–64-v.59,5+%
–+yli+64-v.21,4+%
SEINÄJOEN+LUVUT
Väkiluku62+053
17:nneksi+suurin+31.12.2016+[2]
–+väestötiheys43,34+as./km²+(31.12.2016)
Ikäjakauma2014+[3]
–+0–14-v.18,1+%
–+15–64-v.64,3+%
–+yli+64-v.17,6+%
Eli lapualla näkyy jo sama suunta kuin Kauhavalla. Työikäisten määrä alakanttiin. Vaikka ei olis pääsyy niin ei varmasti hidaste sille miks ex-lillbacka meni seikkiin.
Aloittajalle voisi todeta, että Kauhava on Seinäjoen kanssa rajanaapuri, joten siitä vain painostamaan kunnan päättäjiä ajamaan liitosta Seinäjokeen.
Lapuahan on yllättävän nuorekas kaupunki.
Mikään kunta ei saisi enään sortua seinäjoen tyhyjättäväksi, on näillä niin huurittomat ja omaan napaan tuijottavat tulevaisuuden tavoitteet.
Pysyttävä kaukana seinäjoestä
Mikä on huuriton? Kertokaa nuorelle pleikkarisukupolvelle.
Huuriton on sellainen nuorimies joka ei paljon piittaa normi säännoistä,Myös nainen voi olla huuriton, ja jakaa jakorasiaa vähä huurittomasti
Niin muuten onkin .tarkistin heti kun huomautit.
Kuulostaa ihmiseltä jolla on elämässä mukavaa. Varmaan jostain muualta kuin täältä lapualta.
Seinäjoki, Lapua ja Kauhava yhteen! Ilmajoki myös.
Tähän vielä Kurikka... Jaapas joo, eikö se oo sama sitten ottaa kaikki muutkin, ja tehdä koko eepeestä yksi isoo Seinäjoki. Mitä sitä näpertelemähän, teköö heti kerralla tarpeeksi suuren.
Keskitetään vain Seinäjoelle
Eletään korvessa kaupunkilaisina niin kauan kun jaksetaan vähiä lumia kolailla. Sen jälkeen muutetaan kaupunkiin elätiksi. Siihen keskelle kaupunkia vaan hyyryläiseksi,ja kaikki palvelut vaaditaan viimmeisen päälle. Niinhän sitä tämän päivän oppien mukaan maata kehitetään.
Oon samaa mieltä koko E-P yhdeksi kunnaksi!
Ei ole Kauhavan firman lähtö mitenkään varmaa. Stopannee omistajiin. Paikallisjohto rimpuilee kuin piispa, mutta yrityselämässä ei paikallisjohdolla ole sanavaltaa.
Mä ens viikolla kerron miksi tää on täysin selvä juttu.
Teherähän heti suursuomi ja sen nimeksi Lapua
Apua apua, huutaa nurmoo ja lapua..
Tasapäälandia
Nurmo on saanut jo apua, kun 18 ymmärsi äänestää liittymisen puolesta. 17 äänesti liitosta vastaan. Nyt nämä kovaääniset vastustajat haluavat taas vaaleissa lujaa kaupungintalolle.
Näin käy myös Lapuan liitoksen vastustajille.
Valta on niin makeaa, varsinkin Lakeuden Ristin vieressä.