Terve.
Ostin vastikään -07 Hiluxin, mittarissa 168 000 km. Hyvässä kunnossa ja pelaa niinkuin pitääkin, MUTTA...
Lämpimänä, tyhjäkäynnillä kytkimen ollessa ylhäällä kuuluu kytkinkopan/vaihteiston suunnilta tasainen pieni nakutus, joka hiljenee välittömästi, kun kytkimen painaa pohjaan tai antaa ihan vähän kierroksia. Ääni ei kuulu kylmänä.
Itse voisin veikata painelaakeria, mutta kytkin painelaakeri on ko. autoon vaihdettu 150 000 km kohdalla. En tosin tiedä, minkälaatuinen paketti sinne laitettiin... Kytkin ja vaihdelaatikko toimivat kuitenkin moitteettomasti. Öljyt on laatikkoon vaihdettu reilu 10 000 km sitten.
Olen kaikenmaailman foorumeja selaillut ja tuntuu monella olevan ainakin osaksi samanlaista ongelmaa, tosin yleensä kylmällä koneella.
Onko muilla tullut samanlaista eteen ja onko kyseessä ominaisuus vai joku laakerivika?
Hilux -07, kytkinkö rallattaa?
Skebbo
5
490
Vastaukset
- tojokuski
ei tojotassa voi olla mitään vikaa.
- 426HEMI
tuo on ominaisuus. edellisen mallin hiacessa sama juttu, kytkin levyn jouset rallattaa, ei vaikuta käyttöön mitenkään. kovaa ajua vaan. ei se mihinkään siitä hajoa.
- Itstekniik
Se on vähän käyttäjästään johtunut. Ei sen kummosempaa. Oikein käyttäen sekin on taloudellisempaa. Oletko harkinnut vahvempikytkimiseen vaihtoa? Googleta..
- kalikat
Lievää resonointia, jos vertaa rekka Mersujen laatikoihin?
- DMFää
DMF se siellä kalkattaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521663806Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään752999Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442091Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211921Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?461818TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851301Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään251248- 401240
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli581028Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10738