ihminen haluaa pettää pitkäaikaista ja herkkää kumppaniaan kanssani, niin kyllä siitä monenlaisia ajatuksia herää. Varsinkin kun juuri kukaan ei uskoisi hänestä sellaista.
Älkää omiko tätä, jos ei selvästi sovi teihin. Ette varmaan ole ainoat ihmiset maailmassa.
Älkää omiko tätä, jos ei selvästi sovi teihin. Ette varmaan ole ainoat ihmiset maailmassa.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Ihmisen poika
Saat varmaan ihan helvetinmoiset vahingoniloiset kiksit siitä. Kun piti oikein tänne kirjoittaa.
Joskus vaan käy niin.
Olisiko rakastunut sinuun? Kannattaa kohdella asiaankuuluvalla arvostuksella.
Ja hän kirjoittelee anonyymipalstalla sulle?
Kauneudella ja lahjakkuudella ei ole mitään korrelaatiota suhteessa petollisuuteen, empaattisuus voi tässä olla sitä että jos hän antaa herkkikselle miksei antaisi sullekin.
Analyysilläsi ei ole mitään pohjaa ja saamisesi ei siis ole sinun mainioudestasi kiinni.
Jolle on paljon annettu, siltä paljon vaaditaan. Jos on ymmärrystä, sitä pitäisi käyttää. Hän jolle aloituksen tein, ei takuulla käy täällä. Joten jatka herkkää elämääsi.
Herkkää??!!?? Siis sitä pettävää sikaa vai??? :D Kaiken muun allekirjoitan itsetuntopuuskissani!!! :D En tunnusta silti mitään!!! Eikä aloitus TODELLAKAAN koske minua. Mutta, joskus on tullut tällaisiakin vastaan... :D Miksi edes kommentoin?? Koska en voi ärsyttävänä ämmänä pitää suutani kiinni!!! :D
Ihan typerää yleistystä.
Se pettää jolla on huono itsetunto. Ei se lahjakas ja kaunis. Usein heitä petetään.
Typerys. Myös rakkaudesta voidaan pettää. Rakkaudesta häntä kohtaan jonka kanssa pettää..
Onko se oikeasti rakkautta? Paetaan ongelmia toiseen suhteeseen. Jos olis selkärankaa tekee päätöksiä ottaa ja jättää. Pettäminen on selkärangattomuutta.
Kauneus on katsojan silmässä. En tiedä olenko kunis tai lahjakas, empatiaa kyllä löytyy. Ja kyllä, ihastuin sinuun... mutta en pettääkseni puolisoani. Vaan suhteeni on ollut vuosia kylmä ja mieheni juoksentelee.. no..siellä täällä. Olen eroamassa. Ajattelin että maailmaani mahtuisi jonain päivänä rakkautta, aitoa välittämistä.
Sinusta en sitä tule löytämään. Tunnut olevan toisten yläpuolella arvostellessasi muita.
Minäkin olen "pettäjä". Ja samalla en ole. Avioliitto toimii hyvin. Lapsi, koti, yhteiset matkat jne. Miestä kunnioitan ja osaamme ymmärtää toisiamme. Mutta vuosia olemme kun sisaruksia. Pitääkö tuhota kaikki mitä olen rakentanut?
Toista miestä kohtaan tunnen rakkauttaa, intohimoa, välittämistä. Se tunne antaa minulle siivet ja voimaa. Jokainen tietää miltä se tuntuu. Mutta samalla tiedän, että sekn tunne joskus loppuu. Tai olisiko oikea sana "muuttuu". Tiedän omasta kokemuksesta ja sitten en koskaan nähnyt "ikuista rakkautta" irl. Tämäkin tunne loppuu eräänä päivänä ja sitä on ikävä :((
En tiedä kuka on petturi. Se, joka kerran luvannut olla yhdessä kaikessa hyvässä ja pahassa, mutta lähtee heti jos tuntee intohimoa toiselle? Ja tekee näin monille. Tai se, joka on oikeasti aina vieressä kannustamassa, mutta hakee ja antaa putoavaa tunnetta muualla?
Ihmiset on erilaisia ja vaativat myös tunne-elämältä eri juttuja. Osa pystyy elämään näennäisesti ja ulospäin menettelevässä liitossa, osa ei. Ennenpitkään en usko, että tuollaisessa liitossa käy hyvin. Jos teillä kuitenkin avioliitto toimii hyvin niin kannattaa mennä vaikka terapiaan korjaamaan asioita, suomalaiset menevät keskimäärin 7 vuotta liian myöhään terapiaan. Se ei välttämättä suhdetta pelasta, mutta opit paljon ihmissuhdetaitoja sekä mahdollisesti saat eväitä eron käsittelyyn.
Olen terapiassa. Viikottain. Yli puolivuotta jo. Ja ainut tulos on, että minulle se sopii, se antaa minulle mielenrauhaa. En halua vaatia muista sitä, mitä ne eivät halua antaa, se olisi henkinen väkivalta.
Ehkä olen väärässä( tai sitten se on vain minun oma tapaus ja minun ratkaisu ei sovi kaikille
Itselle tulee ajatus että ihminen ei saisi pettää itseään koska sekin satuttaa jos ei kuuntele omia tunteitaan
Liian kilteille käy helposti näin
Mitä sitä sanotaan ihmisestä, joka haluaa jotain hyvää ja hyötyä itselle ja samalla satuttaa toista ihmistä.
Mitä sitä sanotaan ihmisestä, joka unohtaa itsensä ja asettaa aina toisen etusijalle satuttaen samalla itseään.
Hän on rakastunut tai ainakin ihastunut sinuun.
Joskus vaan tulee vastaan sellainen ihminen, joka kolahtaa niin lujaa, että tunteet ottaa vallan. Ethän särje hänen sydäntään. Jos et ole tosissasi anna hänen olla.
Ei ole empaattinen jos haluaa pettää.
Entä jos ei halua pettää? Mutta tunne tulee. Minusta empaattinen ei halua satuttaa...
En ole pettämässä
Millaisia ajatuksia se herättää? Täällä on yksi nainen, joka ei täällä yleensä käy ja kirjoittele. Yksi mies on vain ajatuksissani päivin ja öin, ja vaikea häntä on unohtaa.