Ahterilaista ripeää päätöksentekoa ja ajassaelämistä kuvastaa tämä ussi liikuntahalli. Vuosikymmenet jahkaillaan ja sitten, kun muutenkin eletään tiukilla, ni pistetään miljoonat palamaan. O.S. kommentoi viiskunta -lehdessä, että " jos olisimme rakentaneeet hallin vaikkapa kymmenkunta vuotta sitten, olisi meillä nyt liian pieni liikuntahalli." PRÖÖÖÖtÖtÖÖÖtÖÖÖÖÖT! Kymmenen vuotta sitten ähtärissä olisi ollut salibandyjoukkue, joka oikeasti menestyi ja olisi voinut päästä ties kuinka pitkälle, jos olisi ollut hallit ja yleensä mitään tukea mistään! Porukka toimi täysin harrastepohjalta tehden mm pelipaidatkin itse. Kuitenkin pyyhkivät kenttää isojenkin seurojen joukkueilla. Ahteria ei kiinnostanut, eikä hehkutettu viiskusta eikä uutissuotta lehdissä. Toisekseen väkeä oli kunnassa enemmän kuin 500 yli nykyiseen, jyrkässä laskussa olevaan väkilukuun verrattuna. Ehkäpä halli olisi jopa turhan iso nyt?
Liikuntahalliako
lillihaakunta
18975
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Eikös siinä eläintarhan portin pielessä ole juuri hallia remontoitu? Miksi ei kelpaa? Siksi ettei se ole ihan siinä parin sadan metrin ajomatkan päässä kotiovelta vai mikä syy?
se on kylttyyrihalli.
Olen samaa mieltä. Aina tehdään väärin ja vääriä päätöksiä. Ja väärät ihmiset päättämässä joka asiasta. Mutta se jäi vähän tuossa jutussa epäselväksi, että mikä media on tuo viiskusi?
Viiskunta. Pääasiassa alavutelaisten juttuja kirjoittava keskustapropagandalehti.https://www.viiskunta.fi/uutiset/online-uutiset/ähtäriin-yli-30-vuotta-suunniteltu-liikuntahalli-alkaa-rakentua-kesäkuussa-1.2213484
Se ei ole lentolehtisen arvoinen,vaan laillinen .Jossa on päätoimittaja,ja lainsuoja jutuntekijöillä.Siihen ei sanele satraapit kuten uutistulppaan.Alavutelaiset pidämme tärkeänä tiedottamisen oikeista asioista,emmekä kirjotuta salassapito lappoja..
Eläinpuisto on ollut Ähtärin riippakivi jo 40 vuotta ja sen näkee Kaupungin liikunta ja koulurakennuksista ne ovat maakuntaan verrattuna luvattoman huonoja.Myös katu ja tiestö on surkeaa päällysteitä on odoteltu kymmeniä vuosia esim. sairaalanmäen asuntoalueille. Luvattu on monesti mutta aina syksyllä rahat ovat kadonneet eläinpuistoon.
Toivottavasti uusi halli rakennetaan ripeästi ja järkevästi jotta siitä ei tule homehallia.Ähtäri on kovaa vauhtia supervelkaantumassa se on tosiasia.
Voi luoja ota minutpois täältä...........
Panda-Liikuntahalli-Väestökato= Konkurssi.
Voi luojaotaminutpoistäältä.....
Onhan Ähtärissä salibrandy-joukkueita nyt paljon enemmän kuin 10 vuotta sitten. Mailat ei vaan pysy käsissä 😆
Mukava, että saadaan kunnon liikuntahalli paikkakunnalle! Toivottavasti käyttö jakaantuu tasan j kaikki halliin haluavat pääsevät sinne urheilemaan
Taitaa olla pian Alavus-nimisen paikkakunnan halli. Pakkoliitos tulee pandapelleilyn takia.
ai älvys?
Sisäpiiri eero,risto,pekka,heimo,Jarmo,Seppo,jne uskovat unelmiinsa,aika vaan ajanut auttamattomasti ohi.
Eikö valtuuston puheenjohtaja ENÄÄ ymmärrä kokoustekniikkaa....Liikuntahalli on sitä typerää päätäntää,ensin hometilat.Sisäilma ongelmat kuntoon....
Nyt liikuntahalli on avattu. Näköjään liikuntahallin kahvilassa varauksia tekemällä "Liikuntahallia voi varata vakiovuorojen lisäksi yksityiset henkilöt, järjestöt, yhdistykset jne."
https://www.ahtari.fi/index.php/vapaa-aika-ja-liikunta/liikunta-ja-ulkoilu/liikuntahalli
Eli muutkin kuin vakikäyttäjät saavat varata tuota hallia. Hinta näyttää olevan nyt vuonna 2018 kertakäyttäjille 15 euroa per tunti kun varaa käyttöön liikuntahallin lohkon:
https://www.ahtari.fi/templates/ahtari/images/PDF-tiedostot/liikuntatilatvuokrahinnat2018.pdf
Juoksusuoralle pääsy näyttäisi maksavan 5 €/henkilö tai 10 €/ryhmä.
Panda?
Kiitos päättäjille komeasta satsauksesta Ähtärin nuorille ja kaikille liikuntaa harrastaville.
Viime aikoina nämä ilmaston muutosten seuraukset on olleet esillä, eikä erityisiä ratkaisuja niiden rajoittamiseksi ei ole saatu aikaan.
Tosin ilmasto muuttuu muutenkin, mikäli rautakauden ajan lämpimät sääolot eivät ole virheellisiä, ilmasto muuttuu muutenkin ilman ihmisten toimien vaikutuksia.
Ehkä ratkaisut onkin hankalia, olisi siirryttävä enemmän arkiliikuntaan, lyhyet välimatkat voisi kyllä kävelläkin tai polkupyörällä.
Tosin kaupungeissa lyhyiden välimatkojen piirissä tämä ei olekaan ylivoimaista.
Ajatus tästä vetää kalpeaksi sielläkin, etenkin kylminä vuodenaikoina. Muualla välimatkat ovat sen verran pitkiä, eikä julkista liikennettä ole, liikuntaa voi saada jo liikaakin.
Liikuntakin, tosin kuten moni muukin asia on muuttunut, siihen on erityisesti ryhdyttävä, se ei ole enää luonteva osa ajankäyttöä, vaan siitä on tullut oma, erillistä aikaa vaativa ulkoinen suoritus.
Toisaalta koululiikunta on joskus seurannut korkeahenkistä voimistelu-ihannetta; nojapuut, rekki, permanto, hevonen, renkaat; näistä onneksi on vähitellen siirrytty erilaisiin pallopeleihin, kun ne NHL kykyjenetsijät voivat joskus osua paikalle.
Ehkä suuntaus ei välttämättä ole hyväksi, kapea-alaisuus ja yksipuolisuus ei lopuksi taida toimia luontevan, kouluaikojen jälkeisen liikunta-ajattelun omaksumisessa.
Sohvaperunaksi jättäytymisen riski on suuri, eikä tv:n kanavapujottelu kehitä koordinaatiota.
Toisaalta uusia liikuntamuotoja on loputtomasti, kenties liikunta-ajattelu oikeasti monipuolistuisi ja sen kautta voisi löytää itselleen sopivia tapoja.
Ne kaikki eivät vaadi mittavia estradeja tai areenoita.