Kierrätättekö muovia
muovin kierrätys
muovimuovi
21287
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Sain juuri vastauksen Rinki Oy:ltä, ettei taajamissa, joissa on alle 10000 asukasta ole muovinkeräysastioita. Laki ei velvoita astian järjestämistä.
Sensijaan autiotaloissa pitää olla sekajäteastia, joiden tyhjennykseen ei saa pidennettyä tyhjennysväliä, ellei biojätteille ole lämpökompostoria.
Jokainen voi itse päätellä lain järkevyyttä em. esimerkkien valossa, ja ketkä ovat häviäjiä ja ketkä voittajia.
Rinki valehteloo. Täällä on meillä Kittilässä S-marketin pihassa heidän muovinkeräyksensä. Koko kunnassa hyvä jos on 6000 asukasta, taajamassa korkeintaan puolet.
Jossain sitten osataan käyttää järkeäkin, eikä vedota lakiin. Ideahan pitäisi olla kierrättää, eikä tehdä bisnesta.
Juu tyytyväisiä olemma täällä, kun jätteet viedään maalikylille muiden piikkiin. Kierrätyksestä tai pisneksen järjestä emme niin tiiä. Etelän kotkotuksia taitavat olla.
Olen toistaiseksi lainatut kaikki samaan läjään, paitsi kokispullot bien liiteriin.
Missäpäin autiotalossa pitää biojäteastia olla? Ei kaakkois-Suomessa ainakaan, jollei sitten jossain ole autiokerrostaloa...
Jos hakee pidennettyä tyhjennysväliä autiotalon sekajäteastialle, niin ilman lämpökompostoria ei pidennystä tule. (Kanta-Häme, jätelautakunnan päätös, Perustuu jätelakiin!)
Muovilla ei ole omaa astiaa vaan sekajäte-energiajäteastiaan menee. Tosin melkein kaikki menee Kiertokapulan kautta Ekokemille energiaksi eli kierrätykseen.
Mikä ihme on sekajäte-energiajäteastia. Sekajätteessä voi olla laiskemman lajittelijan jäljiltä ihan mitä tajansa metallia ja lasia..
Selvempää olisi muovin keräys erikseen, jolloin poltettava sekajäte ei vaatisi niin paljon lajittelua. Tuskin kone osaa lajittelua, vaan ainakin osittain lajitellaan ihan käsipelin.
Kaupungin taloyhtiössä ei ole muoville eri astiaa vaan sekäjätteeseen laitetaan. Sanoivat että energiajäte vaan samaan astiaan kun ekokem lajittelee. Maaseudulta taas poistettiin kylältä kaikki muut astiat kuin sekäjäte. Pitää kuulemma mennä kirkonkylään asti jos haluaa lajitella, 25 km. Tässä kaksi todellista nykytilannetta. 2016 alusta alkaen. Vihreät valehteli tässäkin.
Meilläpäin maaseudulla pitää olla autiotaloissakin sekajäteastia aina, ja lisäksi metalli/paperi/lasi yhteisastioista menee erillinen maksu. Muovinkeräystä ei järjestetä ollenkaan. Laki ei salli jäteastiatonta kiinteistöä, vaikka asukkaita nolla kpl. Laki kyllä salli yhteisastioiden poiston epäasiallisen käytön takia. Siis maksut säilyvät, vaikka astiat katoavat kymmenen kilometrinkin päähän.
Joo...järven kautta....kierretään muovia...
Me ollaan ruvettu kierrättämään muovipakkauksia. Viedään ne tuonne taajaman keskustaan kerran viikossa. Matkaa noin 1 km, ei paha. Sen sijaan vähäinen lasi ja metalli me laitetaan sekajätteeseen, koska ei ole mitään mieltä kuskata sitä täältä Ruovedeltä jonnekin Englantiin kuulemma rahan kanssa. Se on hulluutta.
Kyllä. Itse asiassa tilavuutena mitattuna se on meidän talouden isoin kierrätettävä jae. Muovin keräys kun alkoi, sekajätteeseen ei mene enää paljon mitään kun on oma kompostorikin.
Hei
blogini käsittelee kierrätystä ja muitakin juttuja mitkä liittyvät lifestyleen :)
osoite on hipsunvipsun.blogspot.fi
käykää tutustumassa!
Kierrätetään,+mutta+hyvin+vähän.+Erilliskeräysvelvoitteet+ovat+kunnissa+loppujen+lopuksi+aika+naurettavalla+tasolla+varsinkin+kun+EU+haluaisi+2020+mennessä+kierrättää+50%+yhdyskuntajätteestä.+Tosin+tuo+kierrätysasteen+nostaminen+vaatii+erilaisia+investointeja,+eli+saa+nähdä+miten+tässäkin+käy.+Tulevassa+valtakunnallisessa+jätesuunnitelmassa+luulisi+olevan+jotain+kierrätysasteen+nostamista+käsitteleviä+ohjauskeinoja+tms.+Toivottavasti+siellä+on+sitten+muovistakin+jotain.
Toveri nEUvostolliittolainenhan se siinä viisivuotissuunnittelee kaikkiin Suomen kuntiin pakollisia muovinkierrätysovhooseja. No jäähän kunnille aikaa ja rahaa leikkiä jätteillä, kun sairaat ja vanhukset lähetetään jonnekin soten tuolle puolen. Jotenkin Suomen prioriteetit ei nyt ole kohdillaan. Paljonko tuo naurettavan tason kierrätysleikki oikeasti maksaa ja kuka tienaa sen nostamisella eniten pätäkkää ?
Jätteen kierrätyksen maksaa luonnollisesti jätteen tuottaja, eli en ainakaan itse näe tässä mitään ongelmaa.
Tuo on hyvin naiivi käsitys, että jätteen tuottaja maksaa kierrätyksen. Oma maahantuontiyritykseni tuo maahan erilaisia välimerellisiä elintarvikkeita ja me joudutaan käytännössä maksamaan RINKI Oy:lle tuhansia euroa vuodessa pakkausten kierrätyksestä. Meille se kustannus käytännössä jää, koska ei sitä tukun hintoihin hyväksytä. Me maksetaan, teki jätteen tuottaja sitten jätteellään mitä hyvänsä, heitti metsään tai sotki suohon. Lasi muuten on kaikkein kallein per pakkaus meille, yli 10 kertaa vaikkapa metallirasiaa kalliimpi. Joku keramiikka-pakkausmötikkä taas on ilmainen vaikka se jää ilmeisesti aina täällä jätteeksi. Lasin maksulla maksetaan lähinnä sen vienti jonnekin kaukomaille, koska Suomessa ei kuulema ole lasin kierrätystä.
Mitäs maahantuotte jätettä? Ihan oikeinhan se on, että yrityksesi maksaa Rinki oy:lle, jos maahantuotte tuotteita josta syntyy pakkausjätettä.
Pakkausten kierrätysmaksuja ei kannata maksella. Helpoin laillinen tapa kiertää ne on antaa jonkun alle miljoonan euron liikevaihdon omaavan toimijan tuoda tavarat maahan ja siirtää ne omalle firmalleen vasta Suomessa. Myöskään ulkomaille rekisteröityneen ei tarvi maksella mitään. Eikä hommaa muutoinkaan juuri valvota. Toisaalta eipä voittoa tavoittelemattomana itseään hehkuttava Rinki oy rahapulasta kärsi eli ei sen tarvitse valvontaa kiristää. Se kun näyttää asiakastiedon perusteella paukuttavan voittoa enemmän kuin monikaan sille maksava rehellinen pakkaava yrittäjä.