Olen muutamia asioita miettinyt, ehkä mitättömiä, mutta jotenkin tuntuu silti tärkeiltä asioilta ainakin minulle.
Jos ja kun rohkaistun liittyäkseni kirkkoon niin miten minuun suhtaudutaan kun muut perheenijäsenet eivät halua kuulua kirkkoon?
toinen kysymykseni kuuluu kolehtiin. Tietääkseni kolehtia kerätään myös ort. kirkossa, mutta kun pankkit rahastavat jos nostaa käteistä, niin tästä on seurannut se, että käytän korttia ostoksiani tehdessä. Näin ollen käteistä ei ole ja kieltämättä mietin, että olisi nolotilanne jos kolehtia kerätään eikä ole mitään mitä antaa. Onko kolehdin keruuta käytännössä?
Pahoitteluni, jos kysymykset tuntuvat turhilta tai loukkaavilta, sillä tarkoitukseni olisi ymmärtää kirkossa tapahtuvaa käytännön elämää näinkin pieniltä vaikuttavien asioiden osalta.
perheenjäsenet, kolehti
7
144
Vastaukset
- metsähiisit
Kolehtiin ei tarvitse osallistua. Mistä tiedän viekö pappi kolehtirahat kotiinsa.
Niin..oletko naimisissa,lapsia? vai nuori? En ole eronnut kirkosta mutten ole ortodoksi. Joku ihme juttu on.. että tunnen jonkinlaista suunnatonta vetovoimaa alkaa ortodoksiksi. Oma perheeni, siis vanhemmat (kun en ole naimisissa eikä ole lapsia) niin varmaan ihmettelisivät kovasti. Tapakristittyjä ovat. Mutta se on oma asiani se, mitä teen ja mihin uskon.
Kolehti..niin..en ole oikein luottavainen ihmisyyteen. Jos olisin varakas, edes jonkin verran, voisin hankkia jonkun asian jotain juttua varten (hyväntekeväisyyttä) mutta mihinkään välikäsiin en rahoja laittaisi. Ihmisen luonne kun on.. se mikä se valitettavasti monella on.- ikoninurkkaus
uunounelmaerakko, tervetuloa yksin uskovien ryhmään.
Yksin uskovilla on mielenkiinto ortodoksisuuteen. - erakkoja
Meitä " erakkoloissa " kilvoittelevia on suomessa ehkä enemmän kun rekisteröityjä ortodokseja.
- ikoninurkkaus
Jokainen omassa ympäristössään,hienoa.
Pidän yhteyttä silti ort.kirkkoon. Minulla on tuo pitkä matka ongelma,olisi mukava käydä tilaisuuksissa. Ortodoksisuuden ajatukset ovat todella minulle sopivia.
Ja kirkkomusiikki, niin kaunista.- Junttisavosta
Siis palvot omaksi tyydytykseksesi ort kirkon symbolistisia markkereita kuten kirkkolaulua yms siis miellytät itseäsi. Minne unohtui jumala? Hengellinen elämä ei ole itsrnsä miellyttämistä eikä itseään kiinnostavien asioiden tekemistä.
- ikoninurkkaus
Olen vasta etsijä...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1825097Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813646SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun233069SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt602692Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers72375SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412306Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1032253Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292107Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan752095Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922049