Uudisraivaajat

34

534

2Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ruattalaaset_kans

      .

      "Ja ruattalaaset kans" kielenvaihtaja mokomat

      har!11

      .

    • Siis tarkoitat että muuttaisit Ruotsiin.

      "Ei huonompi vaihtoehto jos sattuu olemaan homoseksuaali"

      MarttyyriMallari-TTt

    • Mitä sellaiset olosuhteet voisivat olla?

      Jos Suomessa alkaa mennä niinpäin helvettiä, että täältä on muutettava pois niin tuskin muuallakaan on silloin sen paremmin.

      • Vieteri_ukko

        Lämpimissä maissa on kaikkia myrkyllisiä ötököitä joita en halua pihapiiriini, en muuten pidä helteestäkään joten skippaisin nuo maat.


    • Austraalia/Geelong tai Mackay tai USA/Seattle

    • Vai että oikein uudisraivaajaksi. Vastaajilla tuntuu olevan erilaisia käsityksiä koskemattomista luonnonkolkista...

      • Pyörää turha toistamiseen keksii on.


    • erakkorunoilija

      Isla Gordon vaikuttaa hyvältä paikalta. Ehkä siellä ei olisi ihmisiä

    • Nyrkkeily

      Olen mietiny tätä pitkään ja sellaisia pakkoja on kovin vähän jos taskussa on normaalin työntekijä palkkapussi.

      Pohjoismaista ja ehkä koko maailmasta paras paikka olisi Norja. Kyhyet matkat joka puolelle mutta kun 10 vuoden sisään siitä tulee Matulandia. Vuonna 2025 maassa elää ja asuu vain 1.9 miljoonaa norjalaista (rotu). Ruotissakin vain 5.1 miljoonaa ruotsalaista ja Suomessa 3.9 miljoonaa suomalaista. Tämän lisäksi Norja on NATo maa joten sitä komennetaan ihan niinkuin NATO haluaa.

      Englanti... No joo... Ei valkopyykkiäkään pestä värillisten kanssa. Sitäpaitsi se on diktatuuri (monarkia) jossa kuningatar omistaa kaikki maat. Riippumatta mitä ostat, niin kaikki maat kuuluvat kuningattarelle.

      Sama juttu on Australiassa, Uudessa Seelanissa ja Amerikan yhdysvalloissa jotka valloitettiin Englanin kruunulle. Eikä järjestelmää ole sen jälkeen muutettu. Kaikki edellä mainitut ovat myös NATO-maita joten ne ovat pois laskuista.

      Espanja... No joo, vaikka Espanjan ei ole ottanut kuin 18 matua, niin espanjalaisten määrä tulee romahtamaa 70% kahdeksassa vuodessa. Sen jälkeen kukaan ei voi suojella maata matuilta.

      Andorra... loistava maa jos on rahaa. Mutta sieläkään ei ole vettä liikaa.

      Mutta Kuuba. Kommunistinen maa jossa rikollisuus on melko lähellä nollaa. Urheilu on etusijalla ja keskipalkka 17$/kk. Vuokrat ovat nimelliset jos ei halua asua Ranskalasi-kortteleissa tai esikaupunkialueella. Ja ilmastokin on melko miellyttävää. Ainoa huono puoli on netti joka maksaa 60e/kk. Mutta koska käytännössä asuminen on ilmaista ja terveydenhuolto on ilmaista, niin mikä ettei...

      Tässä vaiheessa tutkimuksiani sanon että Kuuba. Kielenä espanja.

      • Reconquista

        Luuletko, että Espanja tulee jäämään taas muslimien käsiin, kuten silloin joskus keskiajalla?


      • Reconquista kirjoitti:

        Luuletko, että Espanja tulee jäämään taas muslimien käsiin, kuten silloin joskus keskiajalla?

        Minä luulen, että niin tulee käymään, ei ehkä meidän elinaikanamme mutta seuraavaksi kuluvan sadan vuoden aikana ehkä, jos täällä lännessä ei herätä ajoissa.


      • vanna-amiraali

      • Förbai
        Reconquista kirjoitti:

        Luuletko, että Espanja tulee jäämään taas muslimien käsiin, kuten silloin joskus keskiajalla?

        Luulen. Espanjalaisia poistuu vanhuuden ja sairauksien myötä 65% vuoteen 2025 mennessä. Ketkäs sielä Espanjaa puolustaa? Turistit?

        Jo nyt Espanjassa on myytävänä 200kpl kokonaisia kyliä. Täysin tyhjiä kun ihmiset on muuttaneet niistä pois ja kuolleet vanhuuttaan. Espanja on yksi euroopan suurimista romahajista.


      • Uusi_Suomi
        hullu_ukko kirjoitti:

        Minä luulen, että niin tulee käymään, ei ehkä meidän elinaikanamme mutta seuraavaksi kuluvan sadan vuoden aikana ehkä, jos täällä lännessä ei herätä ajoissa.

        Itse asiassa muutos on nopsempi kuin kukaan arvaakaan. Koko eurpoopan väestö on vanhentunut lyhyessä ajassa ja esim. viimeinen suomalainen syntyy vuonna 2067. Oletteko silloin vielä elossa? Ja oletteko silloin jo eläkkeellä?

        Sama muutos koskee koko eurooppaa koska sodat ovat olleet yhtäaikaa koko euroopassa. Nyt kuolee vanhuuttaan Suomessa 30% vuoteen 2025 mennessä suomalaisista. Sen jälkeen meitä on vain 3.9 miljoonaa. Ja vuonna 2035 meitä on 2.7 miljoonaa ja vuonna 2045 meitä on 2.1 miljoonaa. Ja siitä se sitten lähtee.

        Niin että... aloittaja on oikealla linjalla uuden rauhallisemman kotimaan etsimisessä.


    • Espanja mitä luultavammin tulee jossain vaiheessa olemaan kohdemaa mulle for real. Vaikkei olosuhteetkaan pakottaisi tekemään mitään muutosta. On kai se pakko kokeilla, ei se tuska helpota ennemmin. :)

      https://www.youtube.com/watch?v=8iiQUNbgOYY

      Uusi-Seelantikin kiehtoo...

      • Guevarakåtkåt

        Viva Fidel, höynä


      • Guevarakåtkåt kirjoitti:

        Viva Fidel, höynä

        Emmä nyt sanois höynäksi, jos leudommassa säässä liikkuu enemmän, on särkyjä vähemmän ja aurinko pitää pirteänä, kun kaamos masentaa. Minusta se on aika hyvä sijoitus sillon. Mikä on tärkeempää kun olla terveempi? :)


    • Mamut_uuniin_vaan

      UNKARIIN. Siellä ei maahanmuuttajia hyvällä katota. Niillä on kokemusta getoistakin. SS-miehinä niitä oli satoja tuhansia.

    • Sanon: Sloveniaan. Miellyttävä ilmasto, paljon koskematonta luontoa, mielettömiä luolia ja linnoja, susia, karhuja ja muita villieläimiä. Viehättävää maaseutua ja kivoja kaupunkeja, kiinnostavia kulttuurikohteita. Ylipäätään etelä- ja keski-eurooppa kiinnostaa loputtomiin.

    • Lehtisenpökiö

      DDR;ään tietenkin

      har1!

      • DDR_exist_no_more

    • vili__

      Kanadan erämaihin.

      Hähä! :D

    • Ratikkakuski_

      Ilman muuta Japaniin.


      Hehee! :-)

    • Täs funtsin, sukuni kokonaan muuttais ehkä paikkaan samaan & lössi frendei. Oltais ei yksin.

    • haudankaivajasexton
    • n28hki

      Varmaankin espanjaan kun kumppani on sieltä kotoisin. Muita vaihtoehtoja ovat austraalia, uusi seelanti, usa, kanada

    • murtzi

      mieluummin antasin maapallon viimesten koskemattomien kolkkien myös pysyä sellaisina, enkä ny ihan keskelle mettää ees haluais muuttaa (sielä on karhuja ja hirviä ja mörköjä ja mäyriä)

      muutoin jos Suomeen ei siis sais jäähä, nii muuttasin Norjaan,

      • matuttaa

        Norja on muuten ihan OK mutta kun sieläkin valkoinen väki kuolee vanhuuttaa. Vuonna 2025 sielä on vain 1.9 miljoonaan norjalaista. Samaan aikaan Suomessa on sentään vielä 3.9 miljoonaa suomalaista.

        Kun ottaa huomioon pitkä yhteisen maarajan Ruotsin kanssa niin norjalaiset ei millään pysty valvomaan ja estämään matuvyöryä maahansa. Sitäpaitsi, Norja on NATO-maa ja jos NATO sanoo että Norjan pitää ottaa 60 miljoonaan matua, niin nehän ottaa.

        Muistatte varmaan vielä Utöyan saaren ampumisen. Kaksi viikkoa ennen Norja oli sanonut haluavansa irti NATO:sta. Nimenomaan Norjan sossut. Ja sitten ampuminen osuu juuri sossujen lasten leirille. Eikä "kiinni saada" kuin yksi ampuja, vaikka useita henkiinjääneitä kuulusteltaessa he kertoivat että veneestä nousi 3-4 henkilöä. Ja saarella toisaallakin olleet kuulivat laukauksia eri suunnista.

        Niin että... vaikka norjalaiset pitävät suomalaisista, ei se ole oikea pakopaikka matuja vastaan.


      • pölpötipöö

        Hupaisaa pohdintaa, Norjassa suomalainen on matu. 😅


      • matuttaa kirjoitti:

        Norja on muuten ihan OK mutta kun sieläkin valkoinen väki kuolee vanhuuttaa. Vuonna 2025 sielä on vain 1.9 miljoonaan norjalaista. Samaan aikaan Suomessa on sentään vielä 3.9 miljoonaa suomalaista.

        Kun ottaa huomioon pitkä yhteisen maarajan Ruotsin kanssa niin norjalaiset ei millään pysty valvomaan ja estämään matuvyöryä maahansa. Sitäpaitsi, Norja on NATO-maa ja jos NATO sanoo että Norjan pitää ottaa 60 miljoonaan matua, niin nehän ottaa.

        Muistatte varmaan vielä Utöyan saaren ampumisen. Kaksi viikkoa ennen Norja oli sanonut haluavansa irti NATO:sta. Nimenomaan Norjan sossut. Ja sitten ampuminen osuu juuri sossujen lasten leirille. Eikä "kiinni saada" kuin yksi ampuja, vaikka useita henkiinjääneitä kuulusteltaessa he kertoivat että veneestä nousi 3-4 henkilöä. Ja saarella toisaallakin olleet kuulivat laukauksia eri suunnista.

        Niin että... vaikka norjalaiset pitävät suomalaisista, ei se ole oikea pakopaikka matuja vastaan.

        Jaa, että kahdeksassa vuodessa syntyperäisten Norjalaisten määrä laskisi selvään vähemmistöön Norjassa ja sama tapahtuisi Suomessakin yhtä nopeasti.

        Tarkistappa uudelleen ne tilastosi.


    • Jakutiakin

      Huippuvuoret. Eivät ne Norjan matut kai siellä viihdy? Irak olisi kyllä ilmastoltaan hyvä, kunhan tyhjenee. Uusi Eden.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      366
      2178
    2. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      57
      1608
    3. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      1269
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      277
      1179
    5. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      67
      959
    6. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      86
      945
    7. Varkaita kuhmossa

      Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.
      Kuhmo
      33
      893
    8. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      113
      872
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      866
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      836
    Aihe