Tiedättekö minkälaista on olla köyhä?
Se on ihan saatanan näivettävää.
Köyhä elää yhtä päivää varten. Se on se päivä, jolloin tilille napsahtaa asumistuki/toimeentulotuki/työmarkkinatuki/lapsilisät/eläke/elatusmaksut/opintotuki/mikä_muu_tahansa_tulonsiirto/minimipalkka (pick your choice). Edeltävän kuukauden aikana köyhä on kerännyt laskuja pinoon. Köyhä kirjautuu nettipankkiin ja maksaa laskuja. Jos tilanne on hyvä, tulonsiirrosta jää tilille joitain kymppejä ja kaikki laskut on maksettu. Jos tilanne on huono, jää jokin laskuista maksamatta, jotta tilille jäisi se muutama kymppi, jolla olisi tarkoitus seuraava kuukausi elää. Köyhän elämä on maksimissaan 15 minuutin aikaikkuna kussakin kuukaudessa, jolloin köyhä voi kokea olevansa täysvertainen kansalainen, joka kykenee maksamaan laskunsa. Sitten alkaa kituutus kohti seuraavaa aikaikkunaa.
Kohtuullisilla säännöllisillä tuloilla on varaa olla ajattelematta rahaa, köyhillä ei. Se tarkoittaa sitä, että köyhä ei koskaan istahda kahvilaan kahville, ei suunnittele edes kotimaan matkoja, ei käy elokuvissa, museoissa, teatterissa tai kitaratunneilla, ei opettele uusia kieliä kursseilla, ei harrasta ruoanlaittoa, ei käy salilla, uimahallissa tai jumpissa, ei osta vaatteita uusina tai edes käytettyinä. Säännöllisillä tuloilla ei juurikaan tarvitse ajatella kuluttamaansa rahaa edellä mainittuihin aktiviteetteihin, mutta köyhä tietää jo etukäteen, ettei mikään edellä mainituista ole mahdollista. Köyhän elämää määrittää raha ja sen puute.
Köyhä elää jatkuvassa pelossa. Köyhä pelkää pesukoneen hajoamista. Köyhä pelkää, että shampoo loppuu ennen kuin seuraavat rahat ovat tilillä. Köyhä pelkää, että tavarat menevät rikki. Köyhä pelkää yllättävää laskua. Köyhä pelkää sairastumista. Köyhä pelkää, että saa kutsun syntymäpäiville/polttareihin/juhliin/häihin. Köyhällä ei ole varaa osallistua tai olla osallisena missään. Köyhä joutuu valitsemaan lääkkeiden ja ruoan välillä. Köyhä ei kuitenkaan valitse kaupassa, sillä köyhällä on vain yksi vaihtoehto: halvin. Köyhästä tulee se kaveriporukan paria, jonka kutsumista joudutaan miettimään. Ei sillä ole kuitenkaan varaa. Se on kieltäytynytkin jo niin monta kertaa. Köyhät eivät syrjäydy, köyhät syrjäytetään. Sama pätee koulutukseen. Kuinka monta köyhää perhettä miettii, laskee KELAn kuoren takapuolelle tuloja ja menoja, ja päätyy siihen, että lasta ei ole varaa laittaa lukioon. Se on kuulkaa parin tonnin keissi ne lukiokirjat. Ta-daa tyypit. Siinä on teille se saatanan luokkayhteiskunnan paluu.
https://ostrobogulousvixen.wordpress.com/2016/05/25/vtun-koyhyys/
Tiedättekö minkälaista on olla köyhä?
55
536
Vastaukset
- siinähänistut
Sinulla sitten on ongelmia mikäs ihme se on kun pyörittelet peukaloita päivät pitkät, Kyllä rahat riittää mutta unohdit sen että lainailet rahoja luuseri.
- totuus_ei_pala
Yli kaiken muun aloittaja-köyhän elämää leimaa valehtelu. Valehtelu sisältää kaiken oman vastuun kiertämisen ja kieltämisen, mutta erityisesti yhteiskunnan taloudellisen tuen vähättelyn. Aloittaja-köyhä haluaa antaa kuvan, että näkee nälkää ja/tai ei saa tarvitsemiaan lääkkeitä yms., koska taloudellinen tuki on niin surkea.
Aloittaja-köyhä valehtelee, sillä yhteiskunnan taloudellisella tuella tulee kohtuullisesti toimeen. Esimerkiksi kaikki terveydenhuollon menot, kuten lääkärikäynnit ja lääkkeet, ovat täysin ilmaisia. Harvalla koko maailmassa on tuollainen etu!
ALOITTAJA-KÖYHÄ valehteli näin laskujen maksun jälkeisestä tilanteestaan: "jää tilille joitain kymppejä ja kaikki laskut on maksettu. Jos tilanne on huono, jää jokin laskuista maksamatta, jotta tilille jäisi se muutama kymppi, jolla olisi tarkoitus seuraava kuukausi elää."
Yksinasuvan toimeentulotuen perusosa on tänä vuonna melkein 488 euroa. Se summa pitää jäädä käteen kohtuullisten asumiskustannusten, sähkön, kotivakuutuksen ja terveydenhuollon menojen jälkeen. Siitä summasta kustantaa kätevästi sekä ruuan, vaatteet, harrastukset ja hygieniatuotteet. Jos haluaa käyttää rahojaan tupakkaan, viinaan, huumeisiin tms. jää vähemmän ruokaan, harrastuksiin, vaatteisiin ja hygieniatuotteisiin. Myös etelänmatkoja yms. voi olla vaikea kustantaa toimeentulotuesta, mutta yhteiskunnan ei ole tarkoituskaan sellaisia maksella.
ALOITTAJA-KÖYHÄ jatkoi valehteluaan: "Köyhä elää jatkuvassa pelossa. Köyhä pelkää pesukoneen hajoamista."
Pyykinpesumahdollisuus on joko maksullisessa pesulassa, taloyhtiön pesutuvassa tai omalla koneella. Jos kahta ensimmäistä vaihtoehtoa ei ole käyttettävissä ja oma kone hajoaa, sossu kustantaa sen harkinnanvaraisesta toimeentulotuesta. Ekotoreilta saa toimivia korjattuja pesukoneita parilla kympillä. Niissä on vakuus ja sossu järjestää taas kuljetuksen. Halpa uusi pesukone maksaa Gigantissa tällä hetkellä 199 euroa. Sossu maksaa kuljetuksenkin. Yleensä kuljetus järjestetään kunnan työttömien toiminnan avulla."
http://www.gigantti.fi/product/kodinkoneet/pyykinpesukoneet/WF5100/upo-pyykinpesukone-wf-5100
ALOITTAJA-KÖYHÄ jatkoi valehteluaan: "Kuinka monta köyhää perhettä miettii, laskee KELAn kuoren takapuolelle tuloja ja menoja, ja päätyy siihen, että lasta ei ole varaa laittaa lukioon. Se on kuulkaa parin tonnin keissi ne lukiokirjat."
Säännöllisesti toimeentulotuen varassa olevan lapsiperheen lapsen lukio-opinnot kustannetaan sossusta harkinnanvaraisella päätöksellä. Jopa läppärit kustannetaan sossusta.
http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/419811-koyhat-lukiolaiset-saavat-ilmaiset-lapparit-kysynta-ollut-vahaista- jgjkk
valepukki ,suurin osa väitteistäsi ei pidä paikkansa
totuus ei pala tulessakaan vattu mitä sontaa
valehtelija
- justiinnoin
Justiin noin ja 10 kirjoitus että kyllä yhteiskunta mahdollisuuksia antaa. Karvat nousee pystyyn aloittajan tyylisistä kirjoituksista, NEGATIIVISUUS.
- kjkl
negatiivisuus tulee siitä kun yhteiskuntaa sortaa ja laittaa kapuloita
työttömän rattaisiin
- tiedänmutta
Nostopölvästi/pötköpölvästi taitaa taas olla katkeruuksineen asialla.
Ei kaikki valita köyhyyttään taikka heillä mene huonosti. Jokainen tietää laskunsa, menonsa ja tulonsa. Miten sitten monet köyhät saavat vähillä tuloillaan hankittua vielä omat asunnot ja kesämökit ym. ym., jos kaikki tuo katkera puppu olisi totta??
Tiedän kyllä köyhyydestä ihan riittävästi. Omassa lapsuudessani perheeni ja koko kylä joutui 60-luvun alussa melkoiseen kurimukseen ja köyhyyteen, kun läheinen saha meni konkurssiin, tiilitehdas lopetti. Käytännössä jokaisella perheellä oli valtionlainoilla sodan jälkeen rakennettuja taloja ja valtio oli etuoikeutettu saamisineen, joten talojen myynti ei onnistunut kuin valtion asutussihteerin kautta. Käytännössä koko kylältä loppuivat työt. Osa lähti Ruotsiin, kun myi talonsa valtiolle, ei jäännyt mitään muuta, kuin työvoimatoimiston antama menolippu Ruotsiin.
Me ei päästy edes Ruotsiin, kun meidän talo oli rakennettu muita taloja myöhemmin ja valtionlainan ehdot oli sellaiset, että oltiin sidottu siihen taloon 30 v. laina-ajalla. Vanhemmat saivat sen lainan maksettua vasta v. 1986 ja sitten oltiin vapaita siitä orjuudesta.- eerrrrr
taidat itse olla katkera
tiedoks vaan että köyhillä ole varaa mitään asuntoa saatikka kesämökkejä ostella
70--80-luvulla tämä oli helpompaa silloin oli töitä ja inflaatio söi velat pois - tiedänmutta
eerrrrr kirjoitti:
taidat itse olla katkera
tiedoks vaan että köyhillä ole varaa mitään asuntoa saatikka kesämökkejä ostella
70--80-luvulla tämä oli helpompaa silloin oli töitä ja inflaatio söi velat poisEn todellakaan ole katkera, koska itselläni on kesämökki rakenteilla. Vaikka olenkin köyhä, en tunne katkeruutta taikka kateutta. Vähä raha laitetaan riittämään!
Kyllä nykyään on köyhän mahdollista päästä omaan asuntoon taikka omakotitaloon. Juuri katselimme pojallemme tonttia omakotitalolle, kun hän jäi työttömäksi. Hänellä on hyvää aikaa nyt rakentaa. Olen hänen apunaan, rakennamme porukalla ns. hartiapankilla sen talon. Netistä ilmaiset piirustukset. Tontti saatiin kaupungilta todella sopivasti. Poika saa ansiosidonnaista, se riittää hyvin vaatimattomaan elämiseen ja tehdään sen verran huonetta sinne tontille valmiiksi, niin pääsee sinne muuttamaan.
- Ajatushakoteillä
Aloittajan kannattaisi ehdottomasti alkaa ajattelemaan kaikkea muuta kuin rahaa. Ehkä siitä seuraisi jotain sellaista, mikä alkaisi tuottaa tuohtakin.
- trdg
köyhän on pakko miettiä aina että mitä mikin maksaa
- Ajatteleuusiksi
Joo-o, mutta se on iiihan eri asia kuin miettiä koko ajan, vain ja ainoastaan rahaa ja sen riittävyyttä.
- negatiivisuuusssss
Vee ituttaa oikeen lukea tuollaista tekstiä kuin aloituksessa ni kysympä vaan että missäs elämän positiivisuus. Tuollaisen ihmisen lähellä ei varm paljonkaan ihmisiä,-katkera persläpi
- hjhuj
Kusipää oot kirjoittelusta päättelen, aloittajan kirjoitus järkevää verrattuna
sinun sontaasi. - täyttä.sontaaaaaa
Persläpi se on itte. Pikavippiä ottanut sairas kusipää ja nyt hävettää.
Köyhänä eläminen on kurjaa, tämän aloittaja ilmeisesti halusi kertoa. Olisi jokseenkin outoa, jos köyhyys ei olisi jollain tavalla kurjaa. Kuuluu jo köyhyyden määritelmään, että silloin on puutetta jostain.
Aloittajan kertomuksessa on havaittavissa katkera sävy, kun puhutaan yhteiskunnan tarjoamista tuista. Sävy johtuu siitä, että ne ovat aloittajan mielestä pieniä. Aloittaja ei ilmeisesti saa, taikka saisi, niiden varaan jouduttuaan hankituksi kaikkia haluamiaan asioita. Olisi perinjuurin outoa, jos tukien varaan putoaminen olisi putoajalle lottovoitto, jolloin mistään ei enää olisi pulaa.
Yhteiskunnan tuet on tarkoitettu väliaikaisiksi avustuksiksi, kunnes yksilö saa asiansa korjatuksi ja kykenee jälleen huolehtimaan itsestään. Ei ole missään vaiheessa ollut tarkoitus, että yhteiskunta tarjoaa yltäkylläisen elämän kehdosta hautaan, kunhan vain käydään luukulta tuet kuittaamassa. Poislukien tietenkin tapaukset, joissa kyvyttömyys huolehtia itsestä on lääketieteen keinoin todettavissa ja pysyvä.
Yleensä ihmiset elättävät itsensä työtä tekemällä. Jos mitään työtä ei omalla osaamisella ole tarjolla, on osaamista kehitettävä. Tarkoitus ei koskaan ole ollut, että yhteiskunta loisi sopivan ja miellyttävän työpaikan itse kullekin.
Köyhyys on kurjaa, mutta siitä pääsee vain omilla toimillaan eroon, jos silloinkaan.- väliaikaisettuet
No höh oletko jostain asiasta jotain mieltä kun yhteiskunnan tuet todellakin väliaikaisia eikä niinkuin varmaan sinä luulet ja aloittaja pysyvä.
- Työnnäsinäääääää
Työnnä sinä ne pikavippisi hanuriisi.
- SellaistaSeOn
Omalla ja perheeni kohdalla köyhyys on pysyvä olotila sairauksien takia. Sen hyväksymiseen on mennyt aikaa, enkä ole ihan sinut asian kanssa vieläkään. Aika paljon olisin valmis antamaan siitä, että pystyisin itse vaikuttamaan tulotasoomme, mutta se ei vain ole mahdollista. Köyhyys ei ole ilo kelleen, mutta kyllä Suomen sosiaaliturva on siltikin vielä hyvä. Huolestuttaa kylläkin kaikki leikkaukset ja maksujen korotukset, jotka osuvat juuri meihin vähävaraisiin. Se ei ole oikein.
- mistässairaudetjohtuu
Mistäs sairaudet yleensä johtuu niin vastaus on että ihmisestä itsestä.
- SellaistaSeOn
Tätä kommenttia osasin odottaa, kertoo enemmän sinusta kuin minusta.
- oikjhghnjk
Ei sairaudet aina johdu ihmisestä itsestään tai hänen elintavoistaan, vitun idiootti.
- köyhtynyt
Tuota mietitty 15 min aikaikkunaa, kai sekin riittää pitämään hengissä.
Kumma että samassa jamassakin olevat syyllistävät näin että ittestä riippuu, yhteishengen luulisi lievittävän ahdinkoa. - köyhämies-
Pitää kyllä miettii mitä ostaa. Shamppoot ja hygienia tarvikkeita ostetaan etukäteen niin paljon ettei lopu kesken kuukauden aikana. Minulla on vain kaksi laskua netti ja vuokra lasku. Ne kun maksaa niin voi miettiä sitten ruokaa. Jos sairastuu niin lääkkeitä ei voi ostaa todellakaan, korkeintaan 1,80 euron ibumaxia ja se on sitten siinä. Sosiaalista elämää ei ole. Ei minua ole kutsuttu mihinkään ikinä. Minua ei kutsuttu edes sukulaisen hautajaisiin koska ei ole varaa ostaa tai vuokrata pukua.
- ichjxvb
VÄÄRIN Jos sairastuu niin lääkkeitä ei voi ostaa todellakaan, korkeintaan 1,80 euron ibumaxia ja se on sitten siinä.
OIKEIN Toimeentulotukeen oikeutetun terveydenhuollon menot (myös lääkkeet) kustantaa yhteiskunta.
VÄÄRIN Sosiaalista elämää ei ole. Ei minua ole kutsuttu mihinkään ikinä. Minua ei kutsuttu edes sukulaisen hautajaisiin koska ei ole varaa ostaa tai vuokrata pukua.
OIKEIN Kirjoittaja on tylsä valittaja, jonka juttuja ei edes sukulaiset jaksa kuunnella. Hänen seuraansa ei kukaan kaipaa, mutta syynä ei ole köyhyys vaan vastenmielinen käytös.- Pitkäaikatyötön
"Toimeentulotukeen oikeutetun terveydenhuollon menot (myös lääkkeet) kustantaa yhteiskunta."
Niin juuri, yhteiskunnan kustantamalla tt-tuen perusosalla toimeentulotuen saajan pitää itse kattaa:
---
- vähäiset terveydenhuoltomenot
---
Perusosan lisäksi perustoimeentulotukea annetaan tarpeellisen suuruisiin muihin perusmenoihin: ---terveydenhuollon menoihin (esimerkiksi reseptilääkkeet)---"
http://stm.fi/toimeentulotuki - iuygfhbn
Pitkäaikatyötön kirjoitti:
"Toimeentulotukeen oikeutetun terveydenhuollon menot (myös lääkkeet) kustantaa yhteiskunta."
Niin juuri, yhteiskunnan kustantamalla tt-tuen perusosalla toimeentulotuen saajan pitää itse kattaa:
---
- vähäiset terveydenhuoltomenot
---
Perusosan lisäksi perustoimeentulotukea annetaan tarpeellisen suuruisiin muihin perusmenoihin: ---terveydenhuollon menoihin (esimerkiksi reseptilääkkeet)---"
http://stm.fi/toimeentulotukiVähäinen terveydenhuollon meno tarkoittaa reseptivapaita nenätippoja flunssaan jne. Joskus potilas pyytää lääkärin vastaanotolla nenätippoja reseptillä, jotta saisi nekin yhteiskunnan piikkiin. Näin kierretään se viimeinenkin vastuu...
KAIKKI julkisen terveydenhuollon kulut ja reseptilääkkeet korvataan 100% toimeentulotuen asiakkaalle.
Sinäkin Pitkäaikatyötön tiedät varmasti tämän. Miksi änkytät asiasta? - Pitkäaikatyötön
iuygfhbn kirjoitti:
Vähäinen terveydenhuollon meno tarkoittaa reseptivapaita nenätippoja flunssaan jne. Joskus potilas pyytää lääkärin vastaanotolla nenätippoja reseptillä, jotta saisi nekin yhteiskunnan piikkiin. Näin kierretään se viimeinenkin vastuu...
KAIKKI julkisen terveydenhuollon kulut ja reseptilääkkeet korvataan 100% toimeentulotuen asiakkaalle.
Sinäkin Pitkäaikatyötön tiedät varmasti tämän. Miksi änkytät asiasta?"Vähäinen terveydenhuollon meno tarkoittaa reseptivapaita nenätippoja flunssaan jne."
Ja myös päänsärkylääkettä, laastareita jne.
"Miksi änkytät asiasta?"
On valitettavaa, että sinun täytyy änkyttää. Älä kuitenkaan oleta, että kaikilla on sama vika.
- eirdfj
Nosto-pötkö-pölvästi on taas vauhdissa.....
- Ainakin50-60vtietää
En ymmärrä mitä tuo valittaminen oikein auttaa? Köyhiä on paljon niin että eiköhän niistä löydä samankaltaista seuraa. Ihan sairaaksi mennyt ettei nykyään voi suku kokoontua ilman kalliita lahjoja. Meillä oli ennen suku seurustelu niin kuin nyyttikestit että jokainen toi jotain kahvipaketin tai pullaa niin ettei kenenkään budjetti mennyt sekaisin.
Kun ei vaadi keneltäkään lahjoja niin ei niitä itsenkään tarvi kenellekkään hankkia. Voihan sitä sanoa ihan rehellisesti että on PA.
Ajattele kuinka ihmiset törsäävät rahaa nykyään niin kaikkeen turhaan mikä ei ole ollenkaan tarpeellista vaan saastuttaa. Jos ei olisi köyhiä niin koko maapallo hukkuisi paskaan ja saasteisiin nopeempaa mitä nyt. Köyhät vähän jarruttaa tuhoa kun ei ole varaa saastuttaa ja kuluttaa yli äyräiden.
Miksi toiset köyhät saavat rahansa riittämään ja toiset eivät. Ei se rahan määrä vaan se mitenkä sen käyttää. Toiset osaavat tehdä kaikenlaista paljon itse ja toiset eivät osaa mitään tai edes viitsi. Täysin uusavuttomia etteivät osaa vaatteita korjata, ommella, kutoa sukkaa, ei tehdä eväitä, ei keittää kahvia termariin jne. Kaikki ostetaan valmiina. Olen nähnyt että monissa on ihan itsessäkin syytä ettei saa niitä vähiä tukia riittämään.- Twelvepoints
Juuri noin: ei ne suuret tulot vaan ne pienet menot. Ja "rikkain on se jonka huvit ovat halvimmat".
- tyytyväinenköyhä
Tiedän mitä köyhyys on ja en näe omassa köyhyydessäni mitään hävettävää. Raha riittää, kun tiedostan tuloni ja menoni.
Olen kasvanut perheessä, jossa rahaa ei liiemmin ollut, silti oli kaikki tarvittava. Opin varsin hyvin taloudellisuuden omien vanhempieni kautta. Vaikka emme olleet mistään "laihialta" pidettiin tuhlaamista paheena. Isovanhempani olivat varsinaisia taitureita selviämään vähällä rahalla, sen olen oikeastaan vasta nyt aikuisena tajunnut. Isovanhempani auttoivat vielä monia muitakin köyhiä joko taloudellisesti vähästään taikka antamalla heille ruokaa. Isoäitini sanoi aina, ettei ruoka jakamalla lopu. Samaa olemme toteuttaneet vaimoni kanssa, lasten kaverit saavat taatusti meillä myös ruokaa, jos ovat meillä, samoin lasten vanhemmat saavat ruokaa, kun tulevat hakemaan lapsiaan meiltä.
Meidän kohdalla köyhyys on varmaan sitten periytynyt... Ollaan kuitenkin tyytyväisiä mitä meillä on. Lapset ovat olleet terveitä, voidaan asua omassa kodissamme, joka on vanha halvalla (8500€) ostettu rintamamiestalo, kaikille on ollut ruokaa ja vaatteet. Lapset ovat voinneet käydä yksityiskoulua ja saanneet harrastaa monenlaista. Olemme päässeet matkustamaan koko perheen kanssa omatoimisesti moneen paikkaan kaukomaille (kalliita pakettimatkoja emme voisi ajatellakaan), olemme silti nähneet paljon monenlaista kulttuuria.
Teemme paljon ruokaa ihan itse ja lapsetkin ovat oppineet tekemään ruokaa itse. Kalastan ja lapsetkin ovat olleet mukana kalastamassa, kalaa osataan valmistaa ruuaksi ja sitä myös syödään.
Kesällä tehdään uintiretkiä läheiselle uimarannalle, polkupyöräillään vaikka marjastamaan. Talvella hiihdetään ja luistellaan, joskus potkukelkkaillaan. Joskus lennätetään leijaa koko perheen kanssa tai pelataan vaikka monopolia. Paljon tehdään yhdessä ja keksitään tekemistä. Moneen asiaan ei tarvita mitään kalliita välineitä, paljon saa kierrätyksistä, kirppareilta ja lahjoitetaan palstoilta. Joskus on menty junalla koko perheen kanssa mahdollisimman kauas, kun VR:llä on ollut ale-tarjouksia. Käytetään paljon halpisbusseja, kun 1€ pääsee vaikka Oulusta Helsinkiin.
Monta kertaa viemme lastemme kavereitakin retkille mm. huvipuistoihin, niin lapsilla on paljon mukavampaa kavereiden kanssa ja ison porukan saa paljon halvemmalla sinne huvipuistoon. Kotoa vaan sitten eväät mukaan ja kaikilla on hieno retkipäivä huvipuistossa!
Miksi siis olla katkera, kun voi elää täysillä vähälläkin rahallaja olla tyytyväinen elämäänsä!
- työtönmies41
Joo tiedän että parisuhdetta ei köyhänä saa. Naiset ei halua köyhää miestä. edes köyhä nainen ei halua köyhää työtöntä miestä.
- mitäs.itse.tehdään
Eikö teil oo muuta kun kirjotella tänne tätä sontaa päivästä toiseen ?
- boringstories
Niin, ihmettelen minäkin kun täällä aina jauhetaan näitä samoja asioita, samat tyypit valittaa samoista asioista. Monet toistaa samoja jo useasti kerrottuja kertomuksiaan miten köyhä pärjää ym. Ja samat ruokaohjeet joka ikinen viikko.
- valintojaa
Mantariinejä ja makarylli laatikkoo..Tosiasiassa jotkut pelaavat rahansa ja tulevat tänne valittamaan. Olisko niillekin jotain muuta käyttöäkin ?
- hjhhjkjhjkb
Ei kait kukaan tolvana perhettä perusta tyhjästä muutenkaan tänä päivänä vai silläkö ne työt tulevat ?
- ei.pikavipeille
Köyhä sitä voi olla vaikka olis töissäkin. Jos koko palkka palaa asumiseen niin mitä se sitte on että kysyn vaa ? Millä helvetillä tääl PITÄIS elää.
- alashallitus
Eipä tälle yh-äidille ainakaan yhteiskunta kustanna reseptilääkkeitä, jotka ovat kuitenkin pakollisia joka kuukausi. Olen autoton ja lähin kauppa sijaitsee viiden kilometrin päässä, lapsen hoitopaikka samoin(lähempänä ei vain ole paikkoja.) Pakollisiin matkoihin uppoaa yli 100e kuussa ja ne pitäisi maksaa omasta työttömyyskorvauksesta? Joo, niin varmaan muiden kulujen(sähkö,vesi,vuokranomaosuus,laskut,ruoka,vaatteet,hygienia)lisäksi ja sitten miettiä että syödäänkö tänään tummaa vai vaaleaa makaroonia,lihaa saadaan kerran viikossa,riittävän terveelliseen ruokaan ei vain ole varaa! Lähemmäs ei ole mahdollisuutta muuttaa. Tukiverkosto auttaa joitakin heistä joilla ei ole töitä, mutta meillä ei ole sukulaisia saatikka ystäviä, jotka haluaisivat auttaa ja keventää kuormaa. Olen saanut TE-keskukselta ehdotuksen hakea eläkettä, ajatelkaa, työkkäri sanoo että mene eläkkeelle!! Samaa on sanonut myös useampi lääkäri. Olen vain niin sinnikkäästi pitänyt pääni, että en ihan vielä luovu toivosta, mutta kun 40-45 tulee täyteen, harkitsen uudelleen, ellei elämäntilanne ole kohentunut. Hienoa että ihan omaa mökkiä jotkut pystyvät porukalla pykäämään työttöminäkin, minä taas olen tehnyt yhteiskunnalle niin paljon ILMAISTA työtä,että en orjaksi enää mene. (kaiken kaikkiaan lähemmäs 20 vuotta jaksoin uskoa työllistyväni kun teen milloin mitäkin pilipali hommaa, vaikka on ihan ammatillinen koulutuskin alla.) Lapsen vuoksi yritän tätä nöyryytystä jaksaa,mutta en kyllä enää viitsi vaivaa nähdä lainkuuliaisuuden eteen jahka lentää omille siivilleen.
- moniongelmaisettttt
Huh kylläpä noita moniongelmaisia pesiytyy tänne köyhyyspalstalle ja tuo negatiivisuus huh huh.
- resxsx
kukaan ei pakota sua tänne
eikä omakaan viestisi ollut positiivinen ei edes neutraali
- tietäkää.siitä
Minä oon kerran vaihtanu paikkakuntaa työn takia ja voin kertoa ilmaiseksi ettei ole ilmaista hommaa. Ei oo järkee. Kun se työ loppuu ei sitä kallista vuokraa kukaa maksa jos yksin asut.
- kelaonkela
Voisinhan minä kysyä mitäs se Kela aina sitten käskee menemään halvempaan.
- mietii
Vähäjärkistä valittaa köyhälle negatiivisuudesta, kun hän kertoo vain meille totuuden kurjuudestaan. Me kaikki muut olemme itsekkäitä ja sydämettömiä. Jollei ole varaa ostaa edes lääkkeitä työttömänä mitä helkutin virkaa on kehua pisa-tuloksilla tai puhua sivistyksestä maassa, jossa ihmiset eivät saa politiikkoja hoitamaan tärkeitä asioita kuntoon, kuten tätä ja vanhustenhoitoa.
- sdgdfsdf
Kreikan ja pakolaisten asiat on tärkeimpiä. Täällä lisääntyvä asunnottomuus ei puhuta vähääkään. Oisko vaan pisa päässä monel. Oisko itel vaan menos asunto alta oisko.
- Pitkäaikatyötön
Turun Sanomien mukaan pari vuotta sitten todettiin asunnottomuuden Suomessa laskeneen, vaikka monessa maassa olikin lisääntynyt:
"Pitkäaikaisasunnottomien määrä on laskussa Suomessa.
Määrä on laskenut 1 150 henkilöllä vuodesta 2008 vuoteen 2014, ilmenee tiistaina julkistetusta Pitkäaikaisasunnottomien vähentämisohjelman (PAAVO I & II) kansainvälisestä tutkimuksesta.
--
– Yksi tärkeimmistä huomioista oli, että kahdeksassa EU-maassa asunnottomuus on noussut, kun taas yhdessä maassa eli Suomessa se on laskenut. Tämä mielestäni kiteyttää sen mitä on saatu aikaan, toteaa Nicholas Pleace Yorkin yliopistosta." http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/733384/Asunnottomien maara on laskussa Suomessa
Minkälaisia tietoja on suunnan muuttumisesta?
- tiedätteks.kun.nälvitään
Tiedättekste milt tuntuu kun sitä omaa osotetta ei oo niin ette varmaa ja se vituttaa ja kauan. Voi olla että se vituttaa koko loppu iän ja sit varjelee vaan sitä osotetta minkä on saanu ja muiden sanomisilla ei oo enää vitun reiän paskaakaa välii.
- hähhh
Onko niillä sanomisilla ollu ennenkään välii ? Pehmyt koppi vois odottaa jos joku kävis tyhmästä asiasta vielä päälle.
- ei.vain.maksa
Ei kukaan yksin asuva millään työttömyystuella maksa yksin asumista jotai 900€. Se on täys mahottomuus tai sit voi jo alkaa kyselee millä sellanen elää. Pappa petalast vittu joo vittu jeaa vittu jeaaaaaaa. Nekö täällä piipittää ?????????? Petalrna rest.
- petalarnaaaaaa
Ei kukaan yksin asuva millään työttömyystuella maksa yksin asumista jotai 900€. Se on täys mahottomuus tai sit voi jo alkaa kyselee millä sellanen elää. Pappa petalast vittu joo vittu jeaa vittu jeaaaaaaa. Nekö täällä piipittää ?????????? Petalrna rest.
Ei kukaan yksin asuva millään työttömyystuella maksa yksin asumista jotai 900€. Se on täys mahottomuus tai sit voi jo alkaa kyselee millä sellanen elää. Pappa petalast vittu joo vittu jeaa vittu jeaaaaaaa. Nekö täällä piipittää ?????????? Petalrna rest.
Ei kukaan yksin asuva millään työttömyystuella maksa yksin asumista jotai 900€. Se on täys mahottomuus tai sit voi jo alkaa kyselee millä sellanen elää. Pappa petalast vittu joo vittu jeaa vittu jeaaaaaaa. Nekö täällä piipittää ?????????? Petalrna rest.
Ei kukaan yksin asuva millään työttömyystuella maksa yksin asumista jotai 900€. Se on täys mahottomuus tai sit voi jo alkaa kyselee millä sellanen elää. Pappa petalast vittu joo vittu jeaa vittu jeaaaaaaa. Nekö täällä piipittää ?????????? Petalrna rest.- rtyghjbn
Tuleeko valheestasi tosi kun toistat sitä tarpeeksi kauan?
Ei tule. Vale on aina vale.
Suomessa kaikkein köyhimmät ovat oikeutettuja toimeentulotukeen ja asumistukeen. Toimeentulotuki riittää hyvin ruokaan vaatteiisiin jne ja kaikki julkisen terveydenhuollon määräämät reseptilääkkeet korvataan, samoin lääkärissäkäynnit on ilmaisia. - usko.jo
Toimeentulotuki määrittää asumisen hinnan. Ei ne yhdelle rupea mitää 1000€ vuokria pulittamaan. Se asunto on etsittävä sitten vaikka jostain perseereiän Kunnasta.
- turhii.lakeja
Aika vapauttavaa olla köyhä Sellanen jolla rahaa joutuu miettiin mihin rahansa käyttää? Joutuu laskeen uskaltaako jättää auton katsastamatta, vakuuttamatta ja uskaltaako sen parkkeerata luvattomastti. Köyhä sillai karaistuu ja huomaa että ravintolaankin voi syömään mennä ja jättää maksamatta.
- quolalumbur
Köyhyys on hallitusten arvovalinta, niin on myös mamujen hyysääminen.
- Positiivisesti
Köyhyydessä se hyvä että aivoilla on työ. Dementia ei ehdi tulla kun on jatkuvasti sumplittava mihin raha riittää. Missä voisi vielä vähän menoja kiristää ja mistä muutaman euron saada lisää. Eurokin on iso raha. Raha ei tuo onnea. Vapaa onnellinen jonka ei tarvitse miettiä ovatko rahat turvassa. Jos rahaa tulee se meneekin useimmiten johonkin turhaan. Rikas on vain ylpeämpi, ei onnellisempi.
- hjghjghjgkhgk
TYÖNTÄKÄÄ NE PIKAVIPIT ULOSOTTOON NIIN HYMYILYTTÄÄ. SINNE NE KUULUVAT NE PASKAT FIRMAT SAATANAN KUSIPÄÄ KUSETTAJA FIRMAT !!!!!!!!!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 683219
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)753087Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.682952On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle662621Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli442132- 611699
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,251667Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181649- 351645
- 591576