Mutta kuitenkin korvassa ollut syylä poistui

ihania-armon-sanoja

http://keskustelu.suomi24.fi/t/14721593/ylen-quotperjantaiquot-ohjelma-illalla-uskonnon-teemassa
Tuon ohjelman tilaaja saattoi olla lut. kirkko, no jos ei nyt kirkko niin ainakin juontajat, jotka halusivat mustamaalata eläviä seurakuntia ja näin he yrittivät auttaa henkitoreissa olevaa lut. homohtavaa kirkkoa. Ja koska Helena Konttisen kirjakaan ei enään pure niin oli keksittävä uusi lähestymistapa estämään kirkosta eroamisia. "Mitä sanotte tästä: Helena Konttisen oli lut kirkon evankelista ja profeetta. Toinen; Hurja nainen Åkerblom! Hurmoksellisia kokouksia, harhaoppisuus syytöksiä, myymälävarkauksia tappeluja, ampumavälikohtauksia,vääriä todistuksia, murhayrityksiä, lennokkaita pako retkiä. Eihän nää nyky julkkikset oo mitään tähän verrattuna.  http://lib.kokkola.fi/wiirilin na/mika nainen.htm 
Helluntalaisuus ei ole uskonto, vaan uudestisyntyneiden pyhien yhteisö: Hellareilla ei ole meedio- eli unissasaarnaajia, ainut ongelma, on jatkuva herätys sanan käyttö ja kirkostuminen. Tuota herätys mantraa mättää myös kirkon sisällä olevat herätysliikkeet.
Korvastani alkoi vuotaa verta Soitin terveyskeskukseen ja siellä lääkäri tutki korvani ja huomasi että siellä oli ”syylä” sairaanhoitaja katsoi ja sanoi totta se on, että siellä on syylä. Terveyskeskus lääkäri antoi lähetteen Kuusaan korvalääkärille. Mutta seurakunnassa oli parantumisen ilta saarnaaja Timo Puustelli saarnasi rukous-palvelun alkaessa menin esille ja kerroin Lasse Ripatille meneväni ”huomenna” korvalääkärille voisitko rukoilla etten saisi ainakaan sieltä sairaala pakteeria. No Lasse rukoili, en tuntenut siinä sen kummempaa. Menin siis korvalääkärille ja korvalääkäri sanoi sen syylän poisto ei ole mikään kivuton juttu. Mutta kun katsoi korvani sisään sanoi hän etteihän täällä korvassa ole mitään syylää. Ja jatkoi kaikenlaisia lääkäreitä niitä onkin olemassa. Siis korvasta tuli verta ja terveyskeskus lääkäri tarkasti korvan ja vielä sairaanhoitaja totesi diaknoosin todeksi, mutta syylää ei enää Kuusaan korvalääkäri löytänytkään. En lähde selittämään kuinka Herramme Jeesus sen syylän poisti, mutta syylän poisto tapahtui kivuttomasti.

8

409

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pirppu

      Multakin lähti syynä kädestä. Se oli ollu vuoden ja kerran huomasin ettei sitä ole itekseen hävisi.

      • aikasoutoa

        Mikä helluntailainen tuo Klapuri on, kun puhuu
        VANHOILLIS helluntailtailaisuudesta? Empä ole moista ennenkuullut, taitaa olla LESTA ! Siellähän tuo lastenraiskaus on ollut tapetilla ja helvetillä pelottelu, ei sekään kuulu helluntailaisuuteen.

        Ja VARTIOTORNIN toimittaja näkyy olevan.

        "Uutistoimitus
        Toimittajat ja kääntäjät

        Kaisa Klapuri "

        http://johanneksenpoika.fi/uutiset/index.htm


    • Eenokki12

      Onko Puustelli varmasti uudestisyntynyt? Helluntailaiset ovat syntyneet lihasta ja verestä ja perkeleen voimalla yrittävät pitää mainettaan yllä joka on kauhistus.
      Puustelli ja seksi tulee mieleen.

      • sairasukko

        Mitäs lesta täällä mesoaa, mene omalle sivustollesi. Ja vie saastasi mukanasi.


    • robustman

      Minullakin oli jalassa ilkeännäköinen näppylä. Lääkäri katsoi sitä ei puhunut siitä mitään. Jonkin ajan kuluttua rupinen näppylä hävisi itsestään.

    • säälittävää

      "Tuon ohjelman tilaaja saattoi olla lut. kirkko, no jos ei nyt kirkko niin ainakin juontajat, jotka halusivat mustamaalata eläviä seurakuntia ja näin he yrittivät auttaa henkitoreissa olevaa lut. homohtavaa kirkkoa."

      Tuo Ev.lut.juttu minullekkin tuli mieleen, kun katsoin osan tuosta ohjelmasta, se oli ehtinyt jo alkaa kun huomasin sen. Aika säälittävää.
      Ja yleensäkkinhän noiden ohjelmien tarkoitus on vain MUSTAMAALATA uskoa ja uskovia.
      Tuo Saranpää oli kyllä surkeuden huippu. Miksi mennä ohjelmaan , jos ei ole mitään sanottavaa , aika heikoissa hapessa taitaa "homekirkko" olla, jos pastorikin on noin pihalla.

    • Parantaja

      Jumala parantaa. Minullakin lyhyempi jalka kasvoi normaaliksi kun uskova rukoili jalkaa kavamaan. Selkäkivut lähtivät sen jälkeen.


      Payrick Tiainen tulee Helsinkiin



      Patrick & Maria Tiainen
      KiinnostunutOsallistunKutsu
      Julkinen · Järjestäjä: Cityseurakunta - Helsinki



      clock
      18. helmikuuta – 19. helmikuuta
      Alkaa 18. helmikuuta klo 18:00 ja päättyy 19. helmikuuta klo 21:00 UTC 02
      pin
      Näytä kartta
      Cityseurakunta - Helsinki
      Sunnuntain kokouspaikka: Lautatarhankatu 6, Kalasatama, Helsinki
      Tietoja

      Keskustelu



      Tiedot

      La klo 18 & Su klo 16

      Lämpimästi tervetuloa!
      Lindström talossa, Lautatarhankatu 6, Kalasatama, Helsinki

    • 1Amorvincitomnia1

      City Seurakunnassa, Helsingin Kalasatamassa vielä pari vuotta sitten ylistettiin pastoreiden suunnasta Patrick Tiaista, ja häntä odotettiin puhumaan kuin parhainta ja kauneinta auringon nousua myrkyn jälkeen. Häntä kehuttiin pastoreiden suunnasta, joita siellä on aivan liian paljon... ja Tiaista ylistettiin etukäteen maasta taivaaseen... kirjaimellisesti. Tulihan hän sinne vihdoinkin, ja oli hyvinkin vaikuttava, ja hänen uskonjulistuksensa hyvin mukaansa tempaava. Siihenkin aikaaan H:gin Cityseurakunta oli hyvin kielteinen seksuaalisuuden erilaisille ilmiöille, ja homous ja homot tuomittiin sinne kuumimpaan paikkaan, ja minäkin, vaikka en ole homo, olin kauhuissani heidän asenteestaan. Jos olisi vielä se keskiaikainen tapa, niin olisivatkohan he valmiita polttamaan poikkeavat ihmiset roviolla... sitä voi, ja kannattaa pohdiskella. Siellä ei tuomita pelkästään homoja... heikoimmat ovat saaneet myös osansa heidän "siunauksestaan". Raamatun opit eivät todellakaan ole menneet perille, se kaikista tärkein mukaanlukien: Matt. 7:1-2" Älkää tuomitko, ettei teitä tuomittaisi. Niin kuin te tuomitsette, niin tullaan teidät tuomitsemaan, ja niin kuin te mittaatte, niin tullaan teille mittaamaan". Seurakunnan pitäisi olla avoin kaikille, erityisesti seksuaalisesti poikkeaville ja loppuun palaneille, elämän teillä väsyneille, jotka tarvitsisivat tukea. En ole tähän päivään mennessä havainnut siellä mitään tämänkaltaista rakkaudellista ja auttavaa, heikkoa ihmistä tukevaa toimintaa... aivan päinvastoin... alentavaa ja tuhoavaa . Menneisyydessä eräskin siellä avautunut homo, lähdettyään pois tuomitsevasta kokouksesta, hyppäsi junan eteen tappaen itsensä. Miksi näistä asioista ei puhuta! Kuka heistä, tai ketkä heistä ottaa vastuun tämänkaltaisesta asiasta. Teoilla ja tekemisillä pitää olla myös vastuukysymys. Puhujilla / opettavilla henkilöillä pitäisi olla laaja psykologian koulutus, ja pitäisi myös osata soveltaa sitä näinkin vastuullisesa toiminnassa, että heikoimmat ihmiset eivät joutuisi jyrättäväksi, sen sijaan että saisivat tarvitsemansa avun. Olen miettinyt, että alan käymään jossain toisessa seurakunnassa... ehkä olisi jo aika. Milloin saamme sinne Patrick Tiaisen takaisin puhujan pöntön taakse??? Ja olen myös ihmetellyt mitä ihmettä varten Cityseurakunnan pitäisi saada oma, järjettömän kallis tila mitä sinne edelleenkin havitellaan. Valtion uskonnollisille tukikohteille ja testamenttien saajakohteille pitäisi mielestäni kohdistaa valvonta, joka estäisi taloudellisen hyväksikäytön. Olen päättänyt henkilökohtaisti palata Lutherilaisen kirkon jäsenyyteen, maksaen kirkon tarvitetsemia kirkollisveroja. Tulkaa tekin kaikki sieltä takaisin Kallion Kirkkoon, oikean sanan äärelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      67
      768
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      732
    3. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      696
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      129
      649
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      67
      589
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      589
    7. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      483
    8. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      469
    9. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      468
    10. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      26
      465
    11. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      432
    12. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      405
    13. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      66
      405
    14. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      30
      398
    15. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      64
      384
    16. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      58
      377
    17. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    18. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      34
      364
    19. 32
      361
    20. Jää tyhjää tila

      Kun ärrä loppuu. Toivottavasti ei kyhätä siihenkin kirppari. Hävettää koko keskusta.
      Ähtäri
      24
      359
    Aihe