Taivaankansi lohkeilee

TästäRaamattuEiMainitse

19

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kreationisti_

      No vähän tuli pohjasedimenttiä maahan vesien mukana sieltä taivaankannen yläpuolelta, kun taivaan ikkunat yhtäkkiä avattiin. Ei Jumalan tekemä kansi sentään lohkeillut.
      "Sinä vuonna, jona Nooa täytti kuusisataa vuotta, vuoden toisen kuukauden seitsemäntenätoista päivänä, puhkesivat kaikki syvyyden lähteet ja taivaan ikkunat aukenivat."
      1. Moos. 7:11

    • Jubhhfvijjvvcgggf

      Alussa jumala loi taivaan ja maan eikä siihen kohtaan anneta aikamääriä, sehän tosiaan voi olla miten pitkä tai lyhyt aika tahansa. Sen jälkeen tulee ne päivät ja muistaakseni raamatussa lukee että yksi päivä on NIINKUIN tuhat vuotta. Ei lue että 1 päivä on tarkalleen 1000 vuotta. En tiedä onko sitten vajaa 14 miljadia vuotta tiede selvittänyt tälle kaikelle. Mikä tuossa nyt on ongelma?

      Laskeppa itse tuosta rehellisesti. Mikä ongelma tieteen selvittämässä vajaassa 14 miljardissa vuodessa on?

      1 Alussa loi Jumala taivaan ja maan.
      2 Ja maa oli autio ja tyhjä, ja pimeys oli syvyyden päällä, ja Jumalan Henki liikkui vetten päällä.
      3 Ja Jumala sanoi: "Tulkoon valkeus". Ja valkeus tuli.
      4 Ja Jumala näki, että valkeus oli hyvä; ja Jumala erotti valkeuden pimeydestä.
      5 Ja Jumala kutsui valkeuden päiväksi, ja pimeyden hän kutsui yöksi. Ja tuli ehtoo, ja tuli aamu, ensimmäinen päivä.
      6 Ja Jumala sanoi: "Tulkoon taivaanvahvuus vetten välille erottamaan vedet vesistä".
      7 Ja Jumala teki taivaanvahvuuden ja erotti vedet, jotka olivat taivaanvahvuuden alla, vesistä, jotka olivat taivaanvahvuuden päällä; ja tapahtui niin.
      8 Ja Jumala kutsui vahvuuden taivaaksi. Ja tuli ehtoo, ja tuli aamu, toinen päivä.
      9 Ja Jumala sanoi: "Kokoontukoot vedet, jotka ovat taivaan alla, yhteen paikkaan, niin että kuiva tulee näkyviin". Ja tapahtui niin.
      10 Ja Jumala kutsui kuivan maaksi, ja paikan, mihin vedet olivat kokoontuneet, hän kutsui mereksi. Ja Jumala näki, että se oli hyvä.
      11 Ja Jumala sanoi: "Kasvakoon maa vihantaa, ruohoja, jotka tekevät siementä, ja hedelmäpuita, jotka lajiensa mukaan kantavat maan päällä hedelmää, jossa niiden siemen on". Ja tapahtui niin:
      12 maa tuotti vihantaa, ruohoja, jotka tekivät siementä lajiensa mukaan, ja puita, jotka lajiensa mukaan kantoivat hedelmää, jossa niiden siemen oli. Ja Jumala näki, että se oli hyvä.
      IlmiannaJaa
      LISÄÄ KOMMENTTI
      Eitarkalleenyksipäivä
      10.2.2017 4:42
      Tuossa on se tuhat vuotta NIINKUIN yksi päivä kohta.

      2. Pietarin kirje
      3:8 Mutta tämä yksi älköön olko teiltä, rakkaani, salassa, että "yksi päivä on Herran edessä niinkuin tuhat vuotta ja tuhat vuotta niinkuin yksi päivä".

      • 1) Päivän pituus on kretujen pienin ongelma mitä luomismyyttiin tulee:

        http://keskustelu.suomi24.fi/t/14676644/steven-dimattei-luomismyytista

        2) Tuo kohta ei viittaa luomismyytin päivien pituuteen.

        3) Tutkijat pitävät molempien Pietarin kirjeiden kirjoittajia vähintäänkin epäselvinä ja tuo jälkimmäinen on muutoinkin ollut kiistanalainen ja viimeisiä kaanoniin hyväksyttyjä tekstejä.

        https://en.wikipedia.org/wiki/Second_Epistle_of_Peter

        Lapsellinen tieteen- ja järjenvastainen paska ei muuksi kiillotu vääristelemällä sitä toisella samanlaisella.


      • Ihminen loi jumalan omaksi kuvakseen, itsekkääksi ja pikkumaiseksi narsistiksi.


      • Haahuuyg

        Mistähän löytyisi narsistin diagnostiset kriteerit? Tämä ei tosin ole lääketieteellinen keskustelu aihealue, mutta koska diagnostisia kriteerejä ei ole esitelty kyse on paremminkin huuhaasta. Todellisiin sairauksiin pitäisi löytyä sellaiset, ikävä kyllä.


      • Mitä koitat sanoa?


      • Lukee myös että niinkuin 1000 v. on niinkuin 1 pv.

        Eli 1 pv. = n.k. 1 pv.


    • Hbilkhtuijikjcchhvg

      Kohdassa 1 sekä 2 (eli jakeessa) ei anneta aikamäärää joten mikä ihmeen ongelma on raamatun kannalta 4,5 miljardia vuotta vanhat meteoriitit. Kyseessä on uskonto, en tiedä mutta noin raamatussa lukee ilman aikamäärämainintaa kohdissa 1 ja 2.

      • Et osannut lukea edelläsanomaani?


      • Miten ihmeessä uskovilla voi olla Raamatun ilmoittamasta Maan iästä lähes miljoonakertainen holkkuma. Eikö Raamatun pitänyt olla absoluuttinen totuus, jonka Pyhä Henki valaisee uskoville?


    • Khhkkjhhjkki

      Luin, mutta siinä ensimmäisessä linkissä oli vaan jotain sekoilua.

      • Niin siinä toki viitataan Raamatun teksteihin, jotka ovat pelkkää sekoilua, mutta ainakin siinä selitetään miksi Raamaattuun on kirjattu juuri sellaiset sekoilut.


    • TästäRaamattuEiMainitse
    • Kirjurri

      Ensimmäisessä Raamatussa, siinä Aatamin kirjoittamassa päivä sana oli laitettu lainausmerkkien sisään, koska sillä haluttiin Kertoa aikakaudesta. Savitaululle oli helpompaa kirjoittaa sana "päivä" kuin että olisi kirjoitettu"sinä aikana kun maapallo kiertää auringon 980 553 892 kertaa " Jumala loi taivaan ja maan. Jos olisi käytetty jälkimmäistä muotoa, niin savitaulusta olisi tullut aivan liian suuri. Kun sitten Abel kopioi Raamatun itselleen niin hän jätti nuo lainausmerkit epähuomiossa tai tietoisesti kirjoittamatta ja tuon jälkeen jotkut ovat virheellisesti ymmärtäneet asian aivan väärin.

      • Eitulkita

        Raamattu on erehtymätöntä jumalan sanaa


    • Vaaraylhäältä
    • Kirjakääröt

      Ps.29:16 Biblia (1776). Herra istuu vedenpaisumisen päällä: Herra pysyy Kuninkaana ijankaikkisesti. Kirjoitetaan: iankaikkisesti.

    • Samaisesta reijästä se jumala-setä vahtaa meitä.

    • Kirjakääröt

      Jes.40:22 Biblia. Hän istuu maan piirin päällä, ja ne, jotka sen päällä asuvat, ovat niinkuin heinäsirkat: joka taivaan venyttää niinkuin ohukaisen nahan, ja levittää sen niinkuin teltan, asuttavaksi. (maanpiirin).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      34
      8434
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      4693
    3. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      36
      4614
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      189
      3599
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      2913
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      2706
    7. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      38
      2650
    8. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2383
    9. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      166
      2069
    10. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      64
      2008
    Aihe