1. Jeesus sanoi tulevansa takaisin omana aikanaan
2. Jeesuksen opetuslapset odottivat hänen tulevan takaisin omana aikanaan
3. Kuolleet eivät herää henkiin
4. Jeesus teloitettiin
Seuraus -> Jeesus ei ole tulossa takaisin
Todistakaa, että Jeesus on tulossa takaisin.
2. Jeesuksen opetuslapset odottivat hänen tulevan takaisin omana aikanaan
3. Kuolleet eivät herää henkiin
4. Jeesus teloitettiin
Seuraus -> Jeesus ei ole tulossa takaisin
Todistakaa, että Jeesus on tulossa takaisin.
Vastaukset 5
Vanhimmat
1. Jeeskusen puheita voidaan tulkita, mutta käsitys pikaisesta takaisintulosta ei vaadi selittelyjä.
2. He selvästi odottivat, vaikka eivät varsinaisesti opettaneet Jeesuksen paluuta omana aikanaan.
3. Riippuu määritelmästä. Ei tunneta yhtään tapausta, jossa aivokuollut olisi herännyt henkiin. Maatuneen heräämisen tueksi on vielä vähemmän näyttöjä.
4. Raamatussa kerrotaan, että Jeesus teloitettiin. Mitään muuta tietoa siitä ei ole.
"2. He selvästi odottivat, vaikka eivät varsinaisesti opettaneet Jeesuksen paluuta omana aikanaan."
Minusta nuo tuolla esitetyt tukevat varsin hyvin näkemystä siitä, että varsinaisesti opettivat pikaista takaisintuloa, ja tulee muistaa että myös Jeesus itse odotti tulevansa takaisin pikaisesti. Näinhän ei tapahtunut.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14711828/harhaopeista-keskustelua
Tarvitseeko tätä ihan hirveästi edes pohtia... Jeesus ei tullut silloin, eikä ole tullut nyt siitä huolimatta vaikka valopylväissä on ollut "Jeesus tulee" julisteita niin kauan kuin muistan (noin 50 vuotta) ja vaikka tulisikin niin todennäköisesti nyky-yhteiskunta lukitsisi sellaista väittävän johonkin suljettuun laitokseen niin siellä on sitten hyvä tehdä ihmeitä ja julistaa lääkepöhnössä muiden sekopäiden kanssa.
Puhumattakaan siitä että lääkitys usein tehoaa noihin oireisiin.
Eipä näkynyt todisteíta, joten voimme olettaa että palstalla käyneet ja tämän lukeneet ovat sitä mieltä ettei Jeesus ole tulossa takaisin.