Lääkärit varoittavat vakavasta epidemiasta

Suurhelsingin alue on ollut edelläkävijä suvaitsevaisuudessa ja avarakatseisuudessa esim. sukupuolivähemmistöjä kohtaan. Kristinuskoon pohjautuvalle vain miehen ja naisen avioliittokäsitykselle nauretaan ja sitä pilkataan. Vihervasemmiston siunauksella kansaa on rohkaistu sukupuolineutraalin seksuaalikäyttäytymisen ihanuuteen, jopa liberaalipappien taholta. Valitettavasti suvaitsevaisuuden hedelmät eivät ihmiselle itselleen aina ole onnellisia, särkyneistä sydämistä puhumattakaan. Lääkärit ovat nyt antaneet vakavan varoituksen vallitsevasta epidemiasta.

"Suur-Helsingin alueella on tammikuun 2017 aikana sairastunut useita henkilöitä miesten välisessä seksissä A-hepatiittiviruksen aiheuttamaan maksatulehdukseen, tiedottaa Helsingin kaupungin sosiaali- ja terveysviraston epidemiologinen toiminta. Perjantaina julkaistun tiedotteen ovat allekirjoittaneet ylilääkäri, tartuntataudeista vastaava infektiolääkäri Hannele Kotilainen sekä infektiolääkäri, epidemiologi Eeva Ruotsalainen.

Epidemia on ollut käynnissä Euroopan maissa helmikuusta 2016 alkaen, myös Saksassa Berliinissä. Tartunnat ovat levinneet henkilöstä toiseen suojaamattoman suuseksin tai anaaliseksin välityksellä. Tautitapauksia voi ilmaantua lisää viruksen pitkän, jopa 50 päivän mittaisen, itämisajan ja kolmen viikon tartuttavuusajan vuoksi.

A-hepatiitin ensimmäisiä oireita ovat ruokahaluttomuus ja pahoinvointi, myös kuumeilua ja vatsakipua voi esiintyä. Muutaman päivän kuluttua ensioireista iho ja silmän kovakalvot muuttuvat keltaisiksi. A-hepatiitti voi aiheuttaa vakavan, sairaala-hoitoon johtavan maksatulehduksen riskiryhmiin kuuluville. Tauti paranee itsestään, mutta aikuisella toipumiseen voi kulua kuukausia.

Virusta erittyy tartuttavassa vaiheessa runsaasti ulosteeseen ja se tarttuu puutteellisen WC-hygienian kautta käsien välityksellä herkästi edelleen muihin henkilöihin lisäten epidemiariskiä. Tartuntoja estetään yleisesti hyvällä käsihygienialla. Miesten välisessä seksissä tulee huolehtia turvaseksistä ja asianmukaisesta, oikein käytetystä kondomisuojauksesta. Aiemmin A-hepatiittia sairastamattomia tai rokotesuojaltaan puutteellisia kehotetaan pyytämään resepti lääkäriltä ja ostamaan rokote apteekista. Rokotesarja antaa jatkossa elinikäisen suojan tautia vastaan, myös matkustettaessa ulkomaille.

Vain kondomin käyttö suojaa kaikilta sukupuolitaudeilta – antibiooteille vastustuskykyisten sukupuolitautien leviäminen on todellinen uhka

Miesten välisessä suojaamattomassa seksissä useat sukupuolitaudit kuten kuppa, tippuri ja LGV (lymfogranuloma venereum, sankkeri) ovat viimeisten vuosien aikana lisääntyneet. Lisäksi riskikäyttäytymiseen liittyvän seksin seurauksena joillain yksittäisillä miehillä on todettu usean sukupuolitaudin yhtäaikainen tartunta.

Vuonna 2015 Suomessa merkittävä osa kuppatapauksista (74 %) ja tippurista (64 %) todettiin miesten välisessä seksissä (THL:n raportti Tartuntataudit Suomessa). Vuonna 2016 Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirissä tippuritapaukset nousi-vat korkeimpiin lukemiin vuosikymmeniin. HIV-positiivisilla miehillä on USA:ssa raportoitu suojaamattoman seksin seurauksena selkeä kupan lisääntyminen ja Euroopassa uusi LGV-bakteerin alatyyppi, jonka aiheuttama taudinkuva voi olla aiempaa vakavampi. Lisäksi Euroopan tautikeskuksen mukaan vuonna 2015 uusista HIV-tartunnoista 42 % saadaan miesten välisessä seksissä ja määrät ovat nousussa.

Tippurin vastustuskyky antibiootteja kohtaan on hankaloitunut; sitä ei enää voida hoitaa suun kautta otettavalla lääkityksellä. Laaja-alaisesti antibiooteille vastustuskykyinen tippuri on jo todettu esimerkiksi Iso-Britanniassa ja sen leviäminen suojaamat-toman ja riskikäyttäytymiseen liittyvän seksin kautta on todellinen uhka. Tippurilla on siten mahdollisuus muuttua hoitamat-tomaksi taudiksi. Uutena, suojaamattoman seksin riskinä on raportoitu useille antibiooteille vastustuskykyisen shigella-bakteerin veriripulia aiheuttavan suolistotaudin (ns. punatauti) leviäminen."
(ranneliike)
32380
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

No eikös tämä olisi kuin teidän uusin märkä päiväuni "jospa ne homot sitten hoitavat itsensä hengiltä"

Valitettavasti täytyy tämäkin kupla puhkaista, että ArtoTTT kyllä hepatiitit tarttuvat ihan heteroihinkin .

http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00451

Kumia kannattaa siis käyttää ihan kaikenlaisessa seksissä. Etenkin naisten kohdalta ajateltuna erittäin suositeltavaa klamydian ehkäisyn kannalta joka pahimmillaan johtaa lapsettomuuteen ja saattaa olla täysin oireettomana.

Hyvä kuitenkin, että asioista muistutetaan ja kumeja olisi hyvä jakaa ihan ilmaiseksi kansalle.

Äänestä
  • Minusta+varsinkin+tämä+kohta+on+erittäin+huolestuttava+kun+ottaa+huomioon+homomiesten+määrän+koko+väestöstä.+#Euroopan+tautikeskuksen+mukaan+vuonna+2015+uusista+HIV-tartunnoista+42+%+saadaan+miesten+välisessä+seksissä+ja+määrät+ovat+nousussa.#Ottaako+vihervasemmisto+vastuuta+asiasta,+kun+se+niin+kovasti+rohkaisee+ihmisiä+käyttäytymään+vapaasti+vaan+sukupuolineutraalisti?

    Äänestä

  • ArtoTTT kirjoitti:

    Minusta+varsinkin+tämä+kohta+on+erittäin+huolestuttava+kun+ottaa+huomioon+homomiesten+määrän+koko+väestöstä.+#Euroopan+tautikeskuksen+mukaan+vuonna+2015+uusista+HIV-tartunnoista+42+%+saadaan+miesten+välisessä+seksissä+ja+määrät+ovat+nousussa.#Ottaako+vihervasemmisto+vastuuta+asiasta,+kun+se+niin+kovasti+rohkaisee+ihmisiä+käyttäytymään+vapaasti+vaan+sukupuolineutraalisti?

    Vastaavasti naisten välisessä seksissä sukupuolitaudit tarttuvat erittäin harvoin ja silloinkin lähinnä jos toinen tai molemmat osapuolet ovat biseksuaaleja.

    Äänestä

  • ArtoTTT kirjoitti:

    Minusta+varsinkin+tämä+kohta+on+erittäin+huolestuttava+kun+ottaa+huomioon+homomiesten+määrän+koko+väestöstä.+#Euroopan+tautikeskuksen+mukaan+vuonna+2015+uusista+HIV-tartunnoista+42+%+saadaan+miesten+välisessä+seksissä+ja+määrät+ovat+nousussa.#Ottaako+vihervasemmisto+vastuuta+asiasta,+kun+se+niin+kovasti+rohkaisee+ihmisiä+käyttäytymään+vapaasti+vaan+sukupuolineutraalisti?

    No+kyllä+minua+huolestuttaa+nuo+58%+mistäs+ne+sen+saa+jos+eivät+homoja+ole.+Maailmanlaajuisesti+jos+asiaa+ajattelee,+tilannehan+ei+näytä+miltään+pelkkien+homojen+taudilta++kun+tiedetään,+että+suurinosa+sairastuneista+asuu+köyhissä+maissa+ja+ovat+vieläpä+naisia+ja+lapsia.Suomessa+muistaakseni+noita+tartuntoja+todetaan+alle+200+kpl+vuosittain,+eli+en+vielä+kansansairaukseksi+sitä+laskisi.+Vertailun+vuoksi+suomessa+kuolee+viinaan+1700+vuosittain+ja+12+000+sepelvaltimotautiin+ja+sukupuolitaudeista+klamydiaa+todetaan+14+000+tartuntaa.+Viimeksi+mainittuun+ei+tietenkään+kuole+mutta+esimerkiksi+lapsettomuuden+aiheuttajana+merkittävä.Ihan+hyvä+on+,+että+asioista+puhutaan+ja+varoitellaan+ja+sitä+kuminkäyttöä+ei+voi+liiaksi+teroittaa+mutta+ei+pidä+ikäänkuin+"väittää"+että+hiv+olisi+vain+homojentauti+kun+todellakin+tiedetään,+että+suuriosa+sairastuneista+on+naisia+ja+tiedetään+nykytutkimuksen+valossa+jopa+se,+että+tauti+tarttuu+herkemmin+naiseen.

    Äänestä

  • lesbot.ovat.enkeleitä kirjoitti:

    Vastaavasti naisten välisessä seksissä sukupuolitaudit tarttuvat erittäin harvoin ja silloinkin lähinnä jos toinen tai molemmat osapuolet ovat biseksuaaleja.

    Voi johtua osittain siitäkin että naisilla kumppaneiden vaihtuvuus ei liene yhtä suurta kuin miehillä.

    Äänestä

  • ArtoTTT kirjoitti:

    Voi johtua osittain siitäkin että naisilla kumppaneiden vaihtuvuus ei liene yhtä suurta kuin miehillä.

    MUTTA naisilla on SYNTI SUUREMPI kuin miehillä koska

    HERRA JUMALA

    on luonut naisen äityiteen ja miehensä hallinnan alle on naisen SYNTIHEKUMAELOSTELU suurempi SYNTI kuin miehellä joka tosin sekin on SUURI SYNTI!!!

    Äänestä

  • e1-e4 kirjoitti:

    MUTTA naisilla on SYNTI SUUREMPI kuin miehillä koska

    HERRA JUMALA

    on luonut naisen äityiteen ja miehensä hallinnan alle on naisen SYNTIHEKUMAELOSTELU suurempi SYNTI kuin miehellä joka tosin sekin on SUURI SYNTI!!!

    Aamen!!!

    Äänestä

  • ArtoTTT kirjoitti:

    Voi johtua osittain siitäkin että naisilla kumppaneiden vaihtuvuus ei liene yhtä suurta kuin miehillä.

    Naisesta naiseen tarttuva HIV-tartunta on yleinen. Nainen väittää ja uskoo oikeasti, että mies on homo, vaikka onkin itse lesbo.

    Äänestä

  • tohtorino kirjoitti:

    Naisesta naiseen tarttuva HIV-tartunta on yleinen. Nainen väittää ja uskoo oikeasti, että mies on homo, vaikka onkin itse lesbo.

    näin on KOSKA sukupuolisyntihekumointi on naisella SUUREMPI SYNTI kuin miehellä jolla hänelläkin se on SUURI SYNTI!!!

    Äänestä

PYHÄ APOSTOLI PAAVALI opettaa:
" Miehen on kyllä hyvä olla koskematta naiseen, mutta haureuden välttämiseksi tulee kunkin miehen elää oman vaimonsa ja kunkin naisen oman miehensä kanssa. Mies täyttäköön aviovelvollisuutensa vaimoaan kohtaan, samoin vaimo miestään kohtaan. Vaimon ruumis ei ole hänen omassa vallassaan vaan miehen, samoin ei miehen ruumis ole hänen omassa vallassaan vaan vaimon. Älkää keskeyttäkö yhdyselämäänne, paitsi ehkä yhteisestä sopimuksesta joksikin aikaa, jotta voitte keskittyä rukoukseen; palatkaa sitten taas yhteen. Muutenhan Saatana pääsee kiusaamaan teitä, kun ette kuitenkaan pysty hillitsemään itseänne."

tämä on TERVETTÄ ja JUMALAN TAHDON mukaista seksuaalikäyttäytymistä ja KAIKKI muu on SYNTIÄ!!!

KAVAHTAKAA!!!

Äänestä
  • >KAVAHTAKAA!!!

    Takaa? Hyi! Kavah-
    edestä!

    Äänestä

Aa lienee asiasta hyvillään, sillä sehän tekee kaikkensa haitatakseen homoseksuaalien parinmuodostusta. Kaikkein parhaat keinot sukupuolitautien leviämisen estämiseksi niin homo- kuin heteroseksissäkin, ovat vakiintuneet parisuhteet ja asianmukainen suojaus. Kas kun Aa ei ole (vielä!) keksinyt esittää, että kiellettäisiin kondomien jakaminen ja myynti homoseksuaaleille!

Äänestä

Eduskunta tekee SOTE säästöjä. Nyt säästyy rahaa.

Äänestä
  • Eduskunnan Tahto13-sekoilu uhkaa tulla kalliiksi. Historian kallein lakimuutos kannattaa kumota.

    Äänestä

  • lisäverojako kirjoitti:

    Eduskunnan Tahto13-sekoilu uhkaa tulla kalliiksi. Historian kallein lakimuutos kannattaa kumota.

    Mielikuvitusmaailmassasi et ymmärrä rahastakaan yhtään mitään.

    Äänestä

  • YksinkertaistaEiköVain kirjoitti:

    Mielikuvitusmaailmassasi et ymmärrä rahastakaan yhtään mitään.

    Aiivan.

    Äänestä

nuoohoojat tunnistaa yleensä jo kaukaa eli työnsä näköisiä ovat !

Äänestä

Kaikenlaisia naamioita on liikkeellä Helsingissä.

Äänestä

"Suurhelsingin alue on ollut edelläkävijä suvaitsevaisuudessa ja avarakatseisuudessa esim. sukupuolivähemmistöjä kohtaan. Kristinuskoon pohjautuvalle vain miehen ja naisen avioliittokäsitykselle nauretaan ja sitä pilkataan."

Onko suvaitsevaista ja avarakatseista nauraa ja pilkata perinteistä avioliittokäsitystä?

Äänestä

Siis ei ole kuulunut vihervasemmistolta, liberaalipapeilta, ateisteilta ym. vastausta siihen että otatteko te vastuun myös näistä homouden ihanuuden varjopuolista, kun rohkeasti kehoitatte ihmisiä homoutta harjoittamaan?????

Äänestä
  • Siis täällä on pilkkaajia, ateisteja, vihervasemmistoa pilvin pimein päivystämässä palstalla, eikä kukaan osaa vastata, otatteko vastuun työnne hedelmistä?

    Äänestä

  • Eikö ole palstalla yhtään vastaajaa kysymykseen, eikö edes mummo joka vastaa lähes joka ketjuun halua vastata?

    Äänestä

  • "Siis ei ole kuulunut vihervasemmistolta, liberaalipapeilta, ateisteilta ym. vastausta siihen että otatteko te vastuun myös näistä homouden ihanuuden varjopuolista, kun rohkeasti kehoitatte ihmisiä homoutta harjoittamaan?????"

    Siis onko joku joskus kehottanut nauttimaan jostain seksistä (homo tai hetero) ilman tarpeellista suojautumista sukupuolitaudeilta?

    Eikä jokainen yksityisautoilun puolustajakaan joka ikisessä puheenvuorossaan muistuta että käyttäkää nyt sitten kaikki turvavyötä kun ajatte sillä autollanne...

    Äänestä

  • ArtoTTT kirjoitti:

    Siis täällä on pilkkaajia, ateisteja, vihervasemmistoa pilvin pimein päivystämässä palstalla, eikä kukaan osaa vastata, otatteko vastuun työnne hedelmistä?

    Mutta eihän siinä mitään hedelmiä edes tule, hyvänen aika, kun samaa sukupuolta edustavat ovat avioliitossa. Kyllä siihen tarvitaan vielä kolmas osapuoli, ennen kuin heldelmä alkaa kypsyä. Mistä otat sen kolmannen? Oko hän myös syntinen? Onko hän syntinen, jos vain käy laboratoriossa? Jos äitiyttä halajava käy laboratoriossa hänen jälkeensä? Jos jos jos?
    Onko tällainen hedelmä itse asiassa synnittömämmän alun saanut kuin normiperheen jälkeläiset?

    Äänestä

Uhkakuvat lisääntyy nyt oikein ryminällä. Yhteiskunnat varsinkin länsimaissa ovat hyljänneet Jumalan ja korvanneet Hänet kaikenlaisilla rappioilla ja jopa uhmalla Jumalaa kohtaan ja nyt alkaa tulla kaikenlaisia uhkia vähän joka suunnalta. Ja se on varmaa, että joku niistä realisoituu ennenpitkää ja sitten on menoa.

Äänestä
  • "Uhkakuvat lisääntyy nyt oikein ryminällä. "

    Kyllä, uhkakuvat ovat nykyisen maailman suurin uhka. Ne vievät ihmisiltä mielenrauhan ja tajun siitä että emme ole koskaan ennen maailmanhistoriassa eläneet niin turvallista ja yltäkylläistä elämää kuin nykyää.

    Äänestä

Synnin palkka on kuolema. usein sitä edeltää sairaus.

Äänestä
  • Mitä syntiä kaikki kuolleet eläimet ovat tehneet?

    Äänestä

  • KysynVaan-76 kirjoitti:

    Mitä syntiä kaikki kuolleet eläimet ovat tehneet?

    Kuka niin sanoo, että ovat tehneet syntiä?

    Äänestä

  • kysyvaan kirjoitti:

    Kuka niin sanoo, että ovat tehneet syntiä?

    Kuka niin sanoo, että kysyjä olisi sanonut jonkun sanoneen eläinten tehneen syntiä?

    Äänestä

  • kysyvaan kirjoitti:

    Kuka niin sanoo, että ovat tehneet syntiä?

    "Kuka niin sanoo, että ovat tehneet syntiä?"

    No jos synnin palkka on kuolema? Vai onko kuolema joskus muutakin kuin synnin palkkaa ja jos on niin kenellä se on ja kenellä ei?

    Äänestä

Herpes voi tarttua vaikka olis ehkäisy. Siinä yksi salaliitto, käsittämätöntä asennetta lääkäreiden toimesta saanut kuulla saatuani hsv-2 viruksen. Ei kuulema ole tauti eikä mikään, vaikka aiheuttaakin jopa sokeutta vastasyntyneille pahimmassa tapauksessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ArtoTTT kirjoitti:

Suurhelsingin alue on ollut edelläkävijä suvaitsevaisuudessa ja avarakatseisuudessa esim. sukupuolivähemmistöjä kohtaan. Kristinuskoon pohjautuvalle vain miehen ja naisen avioliittokäsitykselle nauretaan ja sitä pilkataan. Vihervasemmiston siunauksella kansaa on rohkaistu sukupuolineutraalin seksuaalikäyttäytymisen ihanuuteen, jopa liberaalipappien taholta. Valitettavasti suvaitsevaisuuden hedelmät eivät ihmiselle itselleen aina ole onnellisia, särkyneistä sydämistä puhumattakaan. Lääkärit ovat nyt antaneet vakavan varoituksen vallitsevasta epidemiasta.

"Suur-Helsingin alueella on tammikuun 2017 aikana sairastunut useita henkilöitä miesten välisessä seksissä A-hepatiittiviruksen aiheuttamaan maksatulehdukseen, tiedottaa Helsingin kaupungin sosiaali- ja terveysviraston epidemiologinen toiminta. Perjantaina julkaistun tiedotteen ovat allekirjoittaneet ylilääkäri, tartuntataudeista vastaava infektiolääkäri Hannele Kotilainen sekä infektiolääkäri, epidemiologi Eeva Ruotsalainen.

Epidemia on ollut käynnissä Euroopan maissa helmikuusta 2016 alkaen, myös Saksassa Berliinissä. Tartunnat ovat levinneet henkilöstä toiseen suojaamattoman suuseksin tai anaaliseksin välityksellä. Tautitapauksia voi ilmaantua lisää viruksen pitkän, jopa 50 päivän mittaisen, itämisajan ja kolmen viikon tartuttavuusajan vuoksi.

A-hepatiitin ensimmäisiä oireita ovat ruokahaluttomuus ja pahoinvointi, myös kuumeilua ja vatsakipua voi esiintyä. Muutaman päivän kuluttua ensioireista iho ja silmän kovakalvot muuttuvat keltaisiksi. A-hepatiitti voi aiheuttaa vakavan, sairaala-hoitoon johtavan maksatulehduksen riskiryhmiin kuuluville. Tauti paranee itsestään, mutta aikuisella toipumiseen voi kulua kuukausia.

Virusta erittyy tartuttavassa vaiheessa runsaasti ulosteeseen ja se tarttuu puutteellisen WC-hygienian kautta käsien välityksellä herkästi edelleen muihin henkilöihin lisäten epidemiariskiä. Tartuntoja estetään yleisesti hyvällä käsihygienialla. Miesten välisessä seksissä tulee huolehtia turvaseksistä ja asianmukaisesta, oikein käytetystä kondomisuojauksesta. Aiemmin A-hepatiittia sairastamattomia tai rokotesuojaltaan puutteellisia kehotetaan pyytämään resepti lääkäriltä ja ostamaan rokote apteekista. Rokotesarja antaa jatkossa elinikäisen suojan tautia vastaan, myös matkustettaessa ulkomaille.

Vain kondomin käyttö suojaa kaikilta sukupuolitaudeilta – antibiooteille vastustuskykyisten sukupuolitautien leviäminen on todellinen uhka

Miesten välisessä suojaamattomassa seksissä useat sukupuolitaudit kuten kuppa, tippuri ja LGV (lymfogranuloma venereum, sankkeri) ovat viimeisten vuosien aikana lisääntyneet. Lisäksi riskikäyttäytymiseen liittyvän seksin seurauksena joillain yksittäisillä miehillä on todettu usean sukupuolitaudin yhtäaikainen tartunta.

Vuonna 2015 Suomessa merkittävä osa kuppatapauksista (74 %) ja tippurista (64 %) todettiin miesten välisessä seksissä (THL:n raportti Tartuntataudit Suomessa). Vuonna 2016 Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirissä tippuritapaukset nousi-vat korkeimpiin lukemiin vuosikymmeniin. HIV-positiivisilla miehillä on USA:ssa raportoitu suojaamattoman seksin seurauksena selkeä kupan lisääntyminen ja Euroopassa uusi LGV-bakteerin alatyyppi, jonka aiheuttama taudinkuva voi olla aiempaa vakavampi. Lisäksi Euroopan tautikeskuksen mukaan vuonna 2015 uusista HIV-tartunnoista 42 % saadaan miesten välisessä seksissä ja määrät ovat nousussa.

Tippurin vastustuskyky antibiootteja kohtaan on hankaloitunut; sitä ei enää voida hoitaa suun kautta otettavalla lääkityksellä. Laaja-alaisesti antibiooteille vastustuskykyinen tippuri on jo todettu esimerkiksi Iso-Britanniassa ja sen leviäminen suojaamat-toman ja riskikäyttäytymiseen liittyvän seksin kautta on todellinen uhka. Tippurilla on siten mahdollisuus muuttua hoitamat-tomaksi taudiksi. Uutena, suojaamattoman seksin riskinä on raportoitu useille antibiooteille vastustuskykyisen shigella-bakteerin veriripulia aiheuttavan suolistotaudin (ns. punatauti) leviäminen."
(ranneliike)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu