Venäjän kehittyminen on hieno asia

Miksi se pitäisi nähdä niin negatiivisesti?

http://yle.fi/uutiset/3-9459821
16141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Myönteistä, että positiiviset kehityskulut alkavat voittaa alaa.

Äänestä

Venäjästä ei tule meidän aikanamme ns. länsimaista demokratiaa, koska venäläisillä ei itsellään ole halua siihen. Venäläisen ajattelutavan mukaan pajari on pajari ja musikka on musikka. Siihen on tyydyttävä.
Tällaisen naapurin kanssa on sitten elettävä ikuisuus. Opeteltava ymmärtämään naapurin tavat. Naapuri ei meitä ymmärrä.

1Äänestä
  • Mitens länsimaisten arvojen jenkkilässä, eikö sielläkin herra ole herra ja moukka moukka?

    Äänestä

  • Juu, joo: kuuluu sarjaan "kyllähän Ameriikassakin...."
    Hienoa on "hienostolla" molemmssa maissa ! R Y S S ÄT ovat aina tykänneet jokapaikan kullittamisesta ja NYT tykkää siitä tämä uusi "Ameriikan resitentti"

    Äänestä

  • Niin sanottua "länsimaista demokratiaa" ei pidäkään pakolla yrittää viedä kaikkialle. Sekin on demokratiaa, että kansakunnat saavat ratkaista omat sisäiset hallintotapansa itse, ilman että ulkopuolelta yritetään painostaa ja muokata niitä USA- muotin mukaisiksi.

    Ja kyllä naapurissa ymmärretään suomalaisten tavat ja eräiden hinku länsiliittoutumaan. Ei siellä tyhmiä olla, mutta joskus kyllä kieltämättä vaikuttaa siltä, että täällä ollaan erittäin tyhmiä. Esimerkiksi suomalaiset iltapäivälehdet ovat suoranaisia vihan ja sotahulluuden lietsojia nykyisin.

    Äänestä

Toivoisin että sivistys edes joskus tavoittaisi venäjän.

1Äänestä
  • 4000 jenkkiä on jo Puolassa asti menossa viemään sivistystä Venäjälle, Afganistan on jo sivistetty.

    Äänestä

  • sivistyksen_lähettiläät kirjoitti:

    4000 jenkkiä on jo Puolassa asti menossa viemään sivistystä Venäjälle, Afganistan on jo sivistetty.

    Ei Venäjää 4.000 miestä uhkaa mitenkään! Sen sijaan Venäjä itse uhkaa ja pelottaa montaa naapurimaata!

    Äänestä

  • Että sivistys tavoittaisi venäjän? Peilaat venäjää itseesi? Jos itse elät 30-40 luvulla, se ei ole kenenkään tai minkään muun vika kuin omasi.

    Äänestä

Venäjän kehitys on mahdollisuus Suomelle.

Äänestä
  • Varmaan niin! Alkuperäiskansa = Karjalan kansa palautetaan alkuperäissijoilleen Kannaksen Karjalaan ja muukalaiset siirretään sinne, mistä ovat tulleetkin:
    Onpa HIENO asia!
    Karjalan Sanomatkin jo tietävät:
    http://karjalansanomat.ru/uutinen/alkuperäiskansoja-tuetaan-edelleenkin

    P.S. Riittää kun on pelkästään "kehitysmahdollisuus" yhdelle Suomen heimoista; kiitos! (tuo "edelleen tukeminen" oli kyllä luokatonta, tähän saakka/asti)

    Äänestä

  • SeAvarakatseinen kirjoitti:

    Varmaan niin! Alkuperäiskansa = Karjalan kansa palautetaan alkuperäissijoilleen Kannaksen Karjalaan ja muukalaiset siirretään sinne, mistä ovat tulleetkin:
    Onpa HIENO asia!
    Karjalan Sanomatkin jo tietävät:
    http://karjalansanomat.ru/uutinen/alkuperäiskansoja-tuetaan-edelleenkin

    P.S. Riittää kun on pelkästään "kehitysmahdollisuus" yhdelle Suomen heimoista; kiitos! (tuo "edelleen tukeminen" oli kyllä luokatonta, tähän saakka/asti)

    Heimosoturi Fingerporista.

    Äänestä

Aloitukseen, Venäjä ei milloinkaan tule samaistumaan ns. 'länsimaiseen' demokratiaan.
Asia on pelkästään myönteinen, nyt meneillään oleva prosessi Venäjällä muokkaa maan sen haluamaan suuntaan, mitähän siihen on lisäämistä?

Äänestä

Sitähän Putte juuri tekee! Ja se suunta on ilmeinen! Maa romahtaa toisen kerran talouteensa vuoden 1991 tapaan ja se on näemmä se "haluttu suunta", jota tyhmä Putte ei osaa oikaista!

Äänestä

"Kaltaisistaan ihminen saa ilonsa", kuuluu sanonta. Ellei ihminen itse kykene kehittymään, hän ei voi ymmärtää niitä, jotka kehittyvät. Ymmärrys on hyväksymisen alku. Kehittymättömästä henkilöstä tulee lopulta uhka niille, jotka kehittyvät, ja kun hän kohtaa torjuntaa, koska elämän kehitystä ei voi pysäyttää, hän alkaa vihata itseään muiden lisäksi. Hänestä tulee luonnon vihollinen. Lisäksi: joka vihaa virheitä, vihaa ihmisiä. Jokainen valtio on kuin lapsi, joka kehittyy omaa vauhtiaan.
Ellei joku voi sallia lapsen kehittyvän omaa vauhtiaan, hän tärvelee lapsen kehityksen yrittämällä tehdä tästä aikuista ennen aikaansa. Lapsi menettää ymmärryksensä tuputtajaa kohtaan, ja hänen kehitysmaailmansa vääristyy. Kun lapsi alkaa meikata 8-9 vuotiaana, ja pukeutua kuin 18 vuotias, jotain on vialla.
Putin oli oikeassa: yhdessä euroopan kanssa, mutta omaa polkua. Ihmisiä, kuten ei valtioitakaan voi laittaa samaan muottiin, koska jokainen niistä sisältää ainutlaatuista ainesta. Kaikki mikä elää, ja on, on kuin mauste. Jos joku ei pidä porkkanoista tai kalasta, niin niitä ei ole pakko syödä, mutta niitä ei saa kieltää niiltä, jotka haluavat niitä syödä. He eivät ole "vääräoppisia". Luonnon vaatimukset ovat kaikissa ihmisissä samat.

Äänestä
  • Totta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Empatiakykyinen kirjoitti:

Miksi se pitäisi nähdä niin negatiivisesti?

http://yle.fi/uutiset/3-9459821

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu