YLE: Suomalaiset eivät pelkää Venäjää

Yllättävä pääuutinen?
14206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Luopuuko Yle agandastaan?

Äänestä

Taitaapi aloittajalla olla jokin agenda ?
Silloin kun Suomalaisilla on suuri huoli niin tottakai siitä pitä keskustella ja myöskin Ylen pitää kertoa siitä.
Silloin kun Venäjä kerran koetaan uhkaksi , niin miksi asiasta ei mukamas saa puhua?

1Äänestä

Tiltujen pelottelutaktiikka on viimeaikoina epäonnistunut. Toisaalta he ovat onnistuneet lisäämään ryssävihaa älykkäiden nuorten keskuudessa.
Iso osa uskottavuuden menetyksestä on erään seniilin ”dosentin” ansiota.

Arvaan, että pelottelutaktiikkaan tulee uusia tuulia varsin nopeasti. Ilmatilaloukkausten selityksille nauretaan. Tuskin Putin tyytyy siihen, että pelottelun ja trollitehtaan uskottavuus on romahtanut.

Eräs syy suomalaisten pelottomuuteen saattaa olla myös se, että eduskunnan enemmistö ja hallitus on kansanedustajien hallussa. Minusta näyttää, että puolueen (ei kansan) edustajia on vain kolmessa oppositiopuolueessa Kiuru (vas, vihr, rkp).
Mistä se tulee, että osa kansanedustajiksi valituista kokee olevansa puolueen (puoluetoimiston) edustajia?

1Äänestä

Venäjä ei ole uhka suomelle muuten kuin vain sairaassa mielikuvituksessa.
Suomessa on onnistuttu aivopesemään ihmisiä ja paljon venäjänvihaan.
Media syöttää tota probagandaa ja jengi uskoo. Surkuhupaisaa

Äänestä
  • On ikävää, että jäniksen lailla työnnät pääsi puskaan ja kuvittelet olevasi piilossa. ;-)

    Krimin ja Itä Ukrainan tilanteiden uutisoinnin painuminen "taka-alalle" ei edelleenkään poista sitä tosiasiaa, että venäjä varmuudella haluaa ... tavalla, tai toisella ... Sosialististen Neuvosto Terroristien Liiton aikaiset rajansa takasin ja läntiset rajavaltionsa puskurivyöhykkeikisi ... LUE TAISTELUKENTIKSI.

    Ei pantteri pääse pilkuistaan, ei koira karvoistaan, eikä itänaapurin johto Globaalin Dominanssin haaveistaan ... . Isä Aurinkoinenkin aikoinaan harmitteli, kun pääsi vain Berliiniin saakka. Pjotr Veliki kävi Hollanissa saakka opiskelemassa, kuinka tehdään hyviä laivoja.

    IMHO.

    Äänestä

  • 44.Div kirjoitti:

    On ikävää, että jäniksen lailla työnnät pääsi puskaan ja kuvittelet olevasi piilossa. ;-)

    Krimin ja Itä Ukrainan tilanteiden uutisoinnin painuminen "taka-alalle" ei edelleenkään poista sitä tosiasiaa, että venäjä varmuudella haluaa ... tavalla, tai toisella ... Sosialististen Neuvosto Terroristien Liiton aikaiset rajansa takasin ja läntiset rajavaltionsa puskurivyöhykkeikisi ... LUE TAISTELUKENTIKSI.

    Ei pantteri pääse pilkuistaan, ei koira karvoistaan, eikä itänaapurin johto Globaalin Dominanssin haaveistaan ... . Isä Aurinkoinenkin aikoinaan harmitteli, kun pääsi vain Berliiniin saakka. Pjotr Veliki kävi Hollanissa saakka opiskelemassa, kuinka tehdään hyviä laivoja.

    IMHO.

    Voi helvetti mitä aivosairaan paranoidia horinaa taas. Opettele trolli tuottamaan edes välttävää suomea.

    Äänestä

  • buaahhah kirjoitti:

    Voi helvetti mitä aivosairaan paranoidia horinaa taas. Opettele trolli tuottamaan edes välttävää suomea.

    Osoita postauksestani kielioppivirhe ... .

    Tiedoksi sivistymättömälle, Sirola Opiston AgitProp-kurssipriimukselle ... lyhenne IMHO tulee englannin kielen sanoista In My Humble Opinion = nöyrä mielipiteeni. Mielipiteeseeni oikeuden antaa perustuslakimme ... .

    Menikö wannabe besserwisserille perille, vai saatellaanko piikkauskoneella?.

    Äänestä

Onneksi järki voitttaa.Tosiaan pakkosyötetyn Nato-propagandan aika on ohi.Ainoastaan 44.div harhoissaan on eri mieltä.Venäjä ei ole uhka Suomelle.

Äänestä
  • Ehkä ei ... mutta kaltaisesi, Teurassiannäköistä MAANPETTURIA apinoiva hyödytön IDIOOTTI on uhka suomen sisäiselle turvallisuudelle. TikTok, TikTok .....

    IMHO.

    Äänestä

Voi hyvänen aika teidän mustavalkoista maailmaa.

Venäjä on yhä naapurina kuten on ollut satoja vuosia. Suomalaisten perusasenne (poliittiinen, taloudellinen, sotilaallinen, kulttuuri- tai henk.kohtainen) ei ole muuttunut juuri miksikään Venäjää kohtaan.

YLE on tehnyt gallupin ja otsikoi tuloksia: "Suomalaiset eivät pelkää Venäjää"

Ei kai kukaan ole niin typerä, että ottaa tuon jonkinlaisena yksiselitteisenä faktana.

1Äänestä
  • Niimpä+...+varsinkaan,+kun+otanta+oli+n.+1000+haastateltua,+ja+virhemarginaali++/-+2,5%.IMHO.

    Äänestä

Meillähän yritetään nutistaa "vääriä" lähteitä käyttäviä ja "vääriä" mielipiteitä omaavat suorastaan maanpettureiksi. Tätä kampanjaa "vääräuskoisuutta" vastaan on käynyt niin Yle, HS kuin keltainen lehdistökin. Koska Suomessa saisi olla vain yksi yhteinen totuus, ja se totuus on tietenkin tiettyjen etabloituneiden suomalaisten instituutioiden yksipuolisesti sanelema.

Äänestä
  • Khöm .... Voi kumpa vain tämänkin palstan postaukset pysyisivät totuudessa ja olisivatkin niitä mielipiteteitä, mutta .......... .
    Monestako "mielenilmauksesta" löydät sanan mielestäni?. Mielipiteen ilmaisulle antaa vapauden perustuslaki, mutta sananvapauttamme ei saa käyttää väärin.
    Yksi puuttuva sana muuttaa postauksen pahimmillaan suoranaiseksi paskavalheväittämäksi. Tämä on kiistaton FAK-TA.

    IMHO.

    Äänestä

  • "Koska Suomessa saisi olla vain yksi yhteinen totuus ..."

    Höpö, höpö, mitään yhtä yhteistä totuutta ei kukaan täysipäinen vaadi. Se olisi vapaan journalismin periaatteiden vastainen tavoite ja nykymedian itsemurha.

    Valemediaa sen sijaan halutaan kuriin, sillä yleistynyt populismi on sille nyt herkkua ja se koukuttuu valeisiin herkemmin kuin viinaan ja tupakkaan yhteensä.

    1Äänestä

Kommentoi aloitusta


EiPelkoa kirjoitti:

Yllättävä pääuutinen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu