Kiitos suomen kauppojen, jotka myyvät mielellään "edullisesti"näitä muualta suomeen tuotavia elintarvikkeita, sekä elintarvikkeita joiden raaka-aineet voivat olla aivan mistä tahansa peräisin.
Kukaan ei pysty täydellisesti valvomaan suomeen tuotavien elintarvikkeiden/raaka-aineiden alkuperää, vaikka meille median avulla annetaan ymmärtää että valvonta toimii.
Nuo suomeen ulkomailta tuotavat elintarvikkeet voivat kuljettaa mukanaan meille vierasta bakteeri-, tai virustartunnan aiheuttajia.
Kotimainen ruoantuotanto voidaan valvoa luonnollisesti parhaiten. Ja valvoa myös se miten täällä kohdellaan tuotantoeläimiä. (Broilerin kasvattamoista en ole kuitenkaan tuosta varma)
Ulkomailta tuodut elintarvikkeet tuovat tauteja!
14
252
Vastaukset
- ASDFGHJX
Suomessa broilerin elinkaari on 31-39 vuorokautta!
Lyhyt on elämä ja senkin viettää täysin virikkeettömässä paikassa.- Ei.Kipiä.Kallu
Pitäisikö kysyä mikä tauti ehtii kypsyä ja tartuttaa jonkun tuossa 31-39 vuorokaudessa ? Se että tulisi kasvaa ja virittäytyä virikkeellisiksi ja vielä tartuttaa taudit voi olla aika kiireellisen elämänkaaren antava kohtalo.
Mutta taudeista puheen ollen meillä kyllä ne taudit ovat varsin usein esim. nyt jo toinen Tuberkuloositapaus pohjanmaalla ihmisiin tarttuvia. Samoin jotkut "lähikontaktissa " tarttuvat. Onneksi ne tarttuvat tosin omaa huolimattomuutta ja piittaamattomuutta harrastaviin !! Ruoka aineista on perin harvinaista saada tartuntaa mihinkään jos noudattaa valmistusohjeita !
- sika-nautaa
Esimerkiksi kun tuodaan lihaa suomeen se voidaan ja varmasti niin tehdäänkin, jauhaa jauhelihaksi, sitä tuttua sika-nautaa, ja siihen pakettiin ei tarvitse kirjoittaa muuta kuin että valmistusmaa Suomi
- usulafnergidi
Paitsi että ulkolainen ruoka on useimmiten puhtaanpaa kuin suomalainen. Suomessa joudutaan lannoittamaan peltoja moninkertaisesti köyhän maaperän vuoksi.
Argentiinalainen hyvin marmoroitunut pampalla kasvanut härkä on 100% parempaa kuin kotimainen. Suomalaiset kasvihuoneissa kasvatetut vihannekset ovat kaupassa usein raakoina myytävänä ja mauttomia.
Oletko maistanut ulkomailla käydessäsi esimerkiksi tomaattia? On maultaan aivan erilainen ja maukas kuin kotimainen turvekasvatusmössä.
Kotimaisen ruuan puhtaus on vain MTK.n propagandaa johon Japettirit uskoo.
Suomessa kannattasi laittaa maatalouteen tuhlatut miljardit vaikka palolaiskeskusten rakentamiseen.- uu99798
Ulkolaiset hedelmät ne vasta raakoja onkin!
Se on tosin sanottava että suomalaiset kasvihuoneissa kasvatetut vihannekset on talviaikaan ihan liian kalliita, en edes muista milloin olen ostanut tomaatteja tai kurkkuja.
Käsittääkseni suomessa ei pelloille tarvitse laittaa lähellekään niin paljon esim. torjunta-aineita kuin noissa lämpimän ilmanalan maissa. Meillä kun tuo talvi hoitelee sen puolen tehokkasti.
Voi vain arvailla miten hurjasti ulkolaisiin elintarvikkeihin laitetaan säilöntäaineita että ne selviävät homehtumatta suomeen asti.
- usulafnegridi
Maa on köyhää suomessa. Sitä tarvitsee lannoittaa todella paljon enemmän kuin muissa maissa. Tämä on faktaa. Sama elintarvike virasto valvoo kotimaista ja ulkomaista tuotantoa. Eipä tule mieleen kauheita ruokaskandaaleja mieleen ulkolaisten tuotteiden osalta, kun ottaa huomioon suomen pienuuden ruuan tuottajana. Päin vastoin. Välimeren maissa on viljelty jo silloin kun suomalaiset söivät kaarnaa. Siellä viljeliät on ylpeitä tuotteistaan. Esimerkkinä juustot joista ei voi edes puhua sana päivänä kuin kotimaisista suolapommeista. Kotimaiseen jauhelihaan laitetaan porkkanaa lisukkeeksi että saadaan edemmän katetta. Kauhistuttavaa mutta totta! MTK.n mafialla on hyväveli verkosto ja se saa sumuttaa suomalaista kuluttajaa niin paljon kun jaksaa.
Ulkolaiset tuotteet ovat usein 100% maukkanpia ja ennenkaikkea terveellisempiä.
Mausta puhumattakaan. Mutta jos suu on tuohesta, niin sitten on..- iouuhh8
Muutama vuosi sitten paljastui, että HK toi hevosenlihaa kanadasta tai italiasta, eli loppujen lopuksi lihan alkuperä jäi arvoitukseksi.
Monessa muussa EU-maassa syötetään antibiootteja tuotantoeläimille koko kasvukauden ehkäisemään tauteja ennalta. Että jäämiä on varmasti ulkolaisessa lihassa.
Myös hormoneita käytetään tuotantoeläimen kasvun lisäämiseksi ja nopeuttamiseksi. Ja taas lisää jäämiä.
- lklkljk
Ulkomaiseen eläimeen pumpataan vähän tavaraa et eläin kasvaa nopeesti siksi jenkeistä ei saa tuoda tänne lihaa siitä voitte vähän miettiä mitä muualla tehdään kyllä suomalainen ruoka on 100 kertaa järkevämpää syödä.....
- ljlklkk
Eli sama ku bodari piikittää itseään et saa lihakset kasvamaan....
- lkkllkm
Ja ulkomaalaisessa kanassa on monesti salmonellaa ja paljon muuta....
- KepuPropagandaa
Elääkö siellä ulkomailla kukaan ja missään kun syövät niitä saastuneita elintarvikkeita HÄH MITÄ ....KEPULOINEN
- KepuPropagandaa
Monikin hemmetin tyhmä sen saa.
- käytäntö_
Suomessa karjalle syötetään ulkomaista rehua ja peltoon mätetään ulkomaista lannoitetta. Turha niitä joutsenlippuja on heilutella.
- lähempääkin
Mistähän se norovirus ylioppilaskirjoitusten juustosämpylöihin tuli, taisi nainen sorkkia vittuaan sämpylöitä tehdessä, olikohan kaalimato molemmissa rei'issä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658