Suomi kohottaa merkittävästi sodan ajan joukkojen

Hallituksen antamassa puolustusselonteossa esitetään Suomen puolustuskyvyn parantamista kohottamalla sodan ajan joukkojen määrää nykyisestä 230 000 sotilaasta 280 000:een.
STT kertoo, että puolustusministeri Jussi Niinistön (ps) mukaan myös Puolustusvoimien materiaali-investointirahoitusta lisätään asteittain suunnitelmien mukaan.

Tänä vuonna korotus on 80 miljoonaa euroa, ja se nousee asteittain 150 miljoonaan euroon vuoteen 2020 mennessä.

Lisäksi valmiuden parantamiseen esitetään ensi vuodesta alkaen 55 miljoonaa euroa vuodessa. Ministeri Niinistö korostaa, että koko maan puolustuskykyä aiotaan parantaa. Lisäksi hän painottaa puolustushankintojen tärkeyttä.

– Laivue- ja hävittäjähankinnat ovat mittavia investointeja, mutta niistä ei voi turvallisuuden nimissä tinkiä, Niinistö sanoi.

Sekä puolustusministeri Niinistö että valtiovarainministeri Petteri Orpo (kok.) sanovat, että yksityiskohtaiset rahoituspäätökset puolustushankinnoista tehdään osana julkista taloutta.

Orpo sanoo, että kustannusarviot suurista hankinnoista ovat pysyneet ennallaan. Orpon mukaan hävittäjähankintojen arvioidaan vievän 7–10 miljardia euroa ja laivuehankintojen 1,2 miljardia.

Ministeri Niinistön mukaan selonteko ei ota kantaa Hornetien seuraajaksi hankittavien hävittäjien konetyyppiin. Hän arvioi, että päätös konetyypistä on jäämässä seuraavalle hallitukselle.

Turvallisuustilanne heikentynyt

Selonteossa todetaan, että Suomen lähialueen turvallisuustilanne on heikentynyt. Ministeri Niinistö sanoo, että Suomen geostrateginen asema on muuttunut ja perinteisen sodan mahdollisuus on palannut takaisin uhkavalikkoon.

Selontekoon on kirjattu, että Suomen puolustusjärjestelmää kehitetään niin, ettei mahdolliselle sotilaalliselle liittoutumiselle muodostu käytännön esteitä. Kahdenvälinen yhteistyö Ruotsin kanssa on erityisasemassa.
stt
40357
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 40

Vanhimmat

itä trollit aivan valtavassa paniikissa. Erinomaista että Pohjoismianen yhteistyö seka EU ja Nato yhteistyö tiivistyy lisäksi omaa kykyä parannetaan. Näin se kuuluu mennä ja olisi pitänyt tehdä jo aikaisemmin.

1Äänestä
  • Alik Hyvönen haukkui minut tänään taas ihan lyttyyn. Syy: turvallisuustilanne Suomen lähialueilla on heikentynyt.

    Rangaistukseksi sain pestä kasarmin vessanpöntöt hammasharjalla.

    Äänestä

Natoon välittömästi

Äänestä

Se on jonkunlainen pelleily, on päivän selvä asia ettei pärjäämme torjua kunnolla venäjän hyökkäystä ilman välitöntä apua ulkomailta. Vaikka Venäläisille Suomen valloitus maksaisi puolimiljoonan ivana-henkiä, ei se putleria pysäyttää.

Äänestä

Natoon välittömästi

Äänestä
  • r...än vinkuja hiljaa. teillä ei ole mitään sanottavaa joten hiljaa.

    Äänestä

Mitenkä Suomen turvallisuustilanne on heikentynyt, vaikka meillä on Venäjän vastaista rajaa 1300km, siis noin?
Mitenkä se ilmenee?

Äänestä
  • Ei mitenkään.
    Ne on vaan poliitikkojen puheita.

    Äänestä

Tulispa pian sota, niin päästäs lähtään silimien välliin ryssiä tähtään.

Äänestä

nopeita liikkeitä varten pitää tehdä valmisteluja. ei ritsa tukussa paljoa maksa.

Äänestä

Hyvä että puolustuskyky vahvistuu

Äänestä

Hyvä, että sodanajan reservin määrää kasvatetaan, globaalin tilanteen muuttumisen johdosta ... määrä vaan olisi saanut olla huomattavasti suurempi, kuin tuo 50 000 henkilöä. 80-luvun määrä, n. 850 000 henkilöä, (nykyaikaisen varustuksen, koulutuksen ja varusteiden kera) olisi jo huomattavasti "uskottavampi" reservi.

IMHO.

Äänestä

Aseita ei riitä kaikille, mutta tykinruokaa ne 50.000 kaiketi ovatkin?
On maailma mallillaan kun Suomikin valmistautuu sotaan ja missä sodittaisiin kun ei lähialueilla ole mitään sotaan viittaavaa?
Minulle on aivan turha valehdella heikentyneistä turvallisuustilanteista, ne on tarkoitettu herkkäuskoisille kiimakoille.

Äänestä
  • No miksi sinulle pitäisi antaa sellanen torrakko?
    Eihän sivilissäkään Poliisi myönnä aseenkantolupaa mielenterveys ongelmaisille..

    Äänestä

  • srghg kirjoitti:

    No miksi sinulle pitäisi antaa sellanen torrakko?
    Eihän sivilissäkään Poliisi myönnä aseenkantolupaa mielenterveys ongelmaisille..

    Minulla on pienoiskivääri edelleen, että tervetuloa vaan.
    Mainitsen vielä että parisensataa kutia löytynee jostakin kätköistä, tarpeeksi yhdelle kaista kiimakolle.

    Äänestä

  • NoBox kirjoitti:

    Minulla on pienoiskivääri edelleen, että tervetuloa vaan.
    Mainitsen vielä että parisensataa kutia löytynee jostakin kätköistä, tarpeeksi yhdelle kaista kiimakolle.

    Päämäärä elämässä on ykkösasia!
    Eli kellään ihmisellä ei saisi olla päämäärää, tai elämää eteenpäin vievää ideologiaa, josta hekumoida? Ainoastaan kiimattomat, harmaat istujat/no lifet pitää säästää?

    Eikö parempaan tähtäävä uuden luominen ole maailmassa pääasia, jotta kehitys jatkuu, oli se sitten NATO tai NL nro 2...?

    Mihin Jumala rakentaa temppelin, sinne paholainen kappelin. Siksi on jokaisella vastakohtansa. Ei fyysisessä maailmassa ole valoa ilman pimeyttä. Jos tyyppi haluaa pukeutua mustiin, kuka voi sanoa, että hänen pitäisikin pukeutua valkoisiin? Jos kivi sattuu, kun se osuu jotakuta päähän, pitäisikö sen tyypin alkaa edes kuvitella toivomaan, että kaikki kivet pitäisi muuttaa mielummin untuvapalloiksi (joihin mielummin tukehtua)?

    Äänestä

  • fgerfer kirjoitti:

    Päämäärä elämässä on ykkösasia!
    Eli kellään ihmisellä ei saisi olla päämäärää, tai elämää eteenpäin vievää ideologiaa, josta hekumoida? Ainoastaan kiimattomat, harmaat istujat/no lifet pitää säästää?

    Eikö parempaan tähtäävä uuden luominen ole maailmassa pääasia, jotta kehitys jatkuu, oli se sitten NATO tai NL nro 2...?

    Mihin Jumala rakentaa temppelin, sinne paholainen kappelin. Siksi on jokaisella vastakohtansa. Ei fyysisessä maailmassa ole valoa ilman pimeyttä. Jos tyyppi haluaa pukeutua mustiin, kuka voi sanoa, että hänen pitäisikin pukeutua valkoisiin? Jos kivi sattuu, kun se osuu jotakuta päähän, pitäisikö sen tyypin alkaa edes kuvitella toivomaan, että kaikki kivet pitäisi muuttaa mielummin untuvapalloiksi (joihin mielummin tukehtua)?

    Onko sinulla päämäärä? Anna kuin arvaan, olisiko Nato?
    Pitää tajuta myös päämäärien seuraukset?

    Äänestä

  • NoBox kirjoitti:

    Onko sinulla päämäärä? Anna kuin arvaan, olisiko Nato?
    Pitää tajuta myös päämäärien seuraukset?

    Et osannu lukea kaverin sanomaa.
    Etkö osaa ajatella muuta kuin Natoa tai venäjää?
    Lyhytnäköistä on sinun maailmasi.

    1Äänestä

itä kiimakot paniikissa.

1Äänestä
  • No mikä sinua pelottaa?
    Kun olet paniikissa.....

    Äänestä

Suomi edistää Nato-yhteistyön syventämistä ja pyrkii sotilasliiton kanssa harjoitus- ja koulutusyhteistyöhön. Samalla Suomi pitää yllä mahdollisuutta hakea Nato-jäsenyyttä.

Keskeistä on ottaa huomioon myös Naton ja Suomen puolustusvoimien yhteensopivuus.
6) Ruotsi

Puolustusministeri Niinistö sanoi tiedotustilaisuudessa, että selonteolla Suomi tiivistää kansainvälistä yhteistyötä. EU:n, Naton ja Yhdysvaltojen lisäksi Niinistö viittasi Ruotsiin.

Äänestä

Joukkojen lisääminen on erinomainen asia.

Äänestä

Eurooppaan kohdistuvia uhkia von der Leyen kuvasi erittäin vakaviksi ja sanoi koko eurooppalaisen elämänmuodon olevan parhaillaan hyökkäyksen kohteena.

Sotilaallinen voimankäyttö ja etupiirien tavoittelu ovat hänen mukaansa tehneet paluun. Samaan aikaan eurooppalaisten valtioiden demokraattisia instituutioita on pyritty horjuttamaan muun muassa informaatiovaikuttamisen keinoin.

Tätä ei voida von der Leyenin mukaan hyväksyä. Uhkiin on kyettävä vastaamaan niiden edellyttämällä voimalla myös tilanteissa, joissa poliittiset ja diplomaattiset keinot eivät enää riitä.

1Äänestä
  • Pelkkiä selityksiä sille, että saadaan aloittaa taas sota, kun kivikautisilla uskottavuuden kanssa tappelevilla krakakauloilla ei ole käsitystä elämästä.

    Äänestä

  • Täyttä paskaa, on niin kiimakkoa kuin voi olla?
    Eurooppaa ei uhka mikään, mitä nyt Merkelin puhelinta kuunnellaan yms?

    Äänestä

joukkojen määrä olsi voitu palauttaa sinne 350.000 mutta 280.000 on parannus

1Äänestä

itä nuoleskelijat kauhissaan kun idän kehuminen ei toimi.

Äänestä

joukkojen lisääminen on perusteltua kun katsoo kuinka idän aggressio kasvaa ja uho 100.000 miehen harjoituksilla ym

1Äänestä

Natoon välittömästi. Lähes kaikki Länsimaat jo kuuluu Natoon.

Äänestä

Erinomaista että polustuskyky vahvistuu

1Äänestä

Muiden Läntisten kumppanien kanssa Natoon välittömästi

Äänestä

Natoon välittömästi

Äänestä

Siivosin eilen vanhempieni vanhoja papereita. Löytyipä sieltä isäni (nyt 76v.)sotilaspassi ja tuntolevykin.

Vein ne oitis hänelle.

Ties vaikka hän vielä tarvitsisi niitä, sodan ajan joukkojen määrää kun on kasvatettu.

Äänestä

Sodan ajan joukkojen määrän nostaminen 280 000 mieheen on selkeä viesti.

Äänestä

Olisi mielenkiintoista päivittää tilanne, kun Yhdysvaltain linja Naton suhteen tarkentuu. Trumpin vaalipuheet vaativat terrorismin ottamista asialistalle ja jäsenmaiden panostusten nostamista vaaditulle tasolle. Puheissa on myös näkynyt Yhdysvaltain halu puolustaa liittolaisiaan. Liittolainen ei varmasti ole taho, jonka intresseissä on Trumpin ja sitä kautta nykyisen Yhdysvaltain hallintokoneiston arvostelu. Itsepetosta on väittää, etteikö vahvempi Yhdysvallat olisi myös vakauttava tekijä Itä-Euroopassa, joka maksaa vielä velkaa Obaman heikoista kausista.

Äänestä

"Liittolainen ei varmasti ole taho, jonka intresseissä on Trumpin ja sitä kautta nykyisen Yhdysvaltain hallintokoneiston arvostelu."

Miksi liittolaisen presidenttiä tai hallintoa ei muka saisi arvostella ?

Äänestä

Erinomainen juttu että polustuskyky kasvaa.

Äänestä

Natoon ja yhteistyö kuntoon.

Äänestä

Natoon

Äänestä

Loistavaa parannus puolustuskykyyn

Äänestä

Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ERommeli kirjoitti:

Hallituksen antamassa puolustusselonteossa esitetään Suomen puolustuskyvyn parantamista kohottamalla sodan ajan joukkojen määrää nykyisestä 230 000 sotilaasta 280 000:een.
STT kertoo, että puolustusministeri Jussi Niinistön (ps) mukaan myös Puolustusvoimien materiaali-investointirahoitusta lisätään asteittain suunnitelmien mukaan.

Tänä vuonna korotus on 80 miljoonaa euroa, ja se nousee asteittain 150 miljoonaan euroon vuoteen 2020 mennessä.

Lisäksi valmiuden parantamiseen esitetään ensi vuodesta alkaen 55 miljoonaa euroa vuodessa. Ministeri Niinistö korostaa, että koko maan puolustuskykyä aiotaan parantaa. Lisäksi hän painottaa puolustushankintojen tärkeyttä.

– Laivue- ja hävittäjähankinnat ovat mittavia investointeja, mutta niistä ei voi turvallisuuden nimissä tinkiä, Niinistö sanoi.

Sekä puolustusministeri Niinistö että valtiovarainministeri Petteri Orpo (kok.) sanovat, että yksityiskohtaiset rahoituspäätökset puolustushankinnoista tehdään osana julkista taloutta.

Orpo sanoo, että kustannusarviot suurista hankinnoista ovat pysyneet ennallaan. Orpon mukaan hävittäjähankintojen arvioidaan vievän 7–10 miljardia euroa ja laivuehankintojen 1,2 miljardia.

Ministeri Niinistön mukaan selonteko ei ota kantaa Hornetien seuraajaksi hankittavien hävittäjien konetyyppiin. Hän arvioi, että päätös konetyypistä on jäämässä seuraavalle hallitukselle.

Turvallisuustilanne heikentynyt

Selonteossa todetaan, että Suomen lähialueen turvallisuustilanne on heikentynyt. Ministeri Niinistö sanoo, että Suomen geostrateginen asema on muuttunut ja perinteisen sodan mahdollisuus on palannut takaisin uhkavalikkoon.

Selontekoon on kirjattu, että Suomen puolustusjärjestelmää kehitetään niin, ettei mahdolliselle sotilaalliselle liittoutumiselle muodostu käytännön esteitä. Kahdenvälinen yhteistyö Ruotsin kanssa on erityisasemassa.
stt

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu