Taas viikko vierähti

... ja kristinusko on edelleen maailman laajin uskonto. Miljoonat ihmiset rukoilivat tänäänkin ympäri maailmaa.

Muslimitkaan eivät ole luopuneet uskostaan.

Nautitaan siitä, että maailma ei ole muuttunut nihilistseksi!
62582
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 62

Vanhimmat

Kolme miljardia kärpästä ei voi olla väärässä. Paska maistuu hyvältä.

Äänestä
  • Kolme miljardia kärpästä? Ateisteja lienee 300 miljoonaa.

    Äänestä

  • No, ateistit tietävät ettei paskaJeesus maistu hyvältä.

    1Äänestä

  • Aloittaja on kyllä oikeassa. Kiitos uskontojen me kaikki saamme elää täysin rauhallisessa ja turvallisessa maailmassa. Ilman uskontoja olisi tilanne toisenlainen.

    Äänestä

  • Parkingsonia sairastava ihminen ei ymmärrä, mitä tarkoittaa liukumat kaltevilla pinnoilla. Ateistit ymmärtää, vaikka eivät taida myöntää.
    Yhden syöpäsairaan etu ei ole yhtä kuin Suomen etu.

    Äänestä

  • q-v kirjoitti:

    Kolme miljardia kärpästä? Ateisteja lienee 300 miljoonaa.

    Jeesuksen jumaluuteen uskomattomia lienee vähän päälle 4 miljardia. Joten ilmiselvästi ei puhe ollut ateisteista ;)

    Äänestä

Ja mitähän se jumalanne teki kuullessaan nuo miljoonat rukoukset? Kohautti olkiaan ja jatkoi menoaan? Täällä maanpäällä se ei ainakaan vaikuttanut muuhun kuin että noidenkin rukousten rukoilijat olisivat voineet tehdä jotakin aikuisten oikeasti hyödyllistä.

Äänestä

Lukuisat uskovat rukoilivat ankarasti jotta Aito avioliitto -kansalaisaloite menisi läpi eduskunnassa. Joku täälläkin kertoi olleensa polvirukoilemassa ja messusi varmana profetiaa, että uutta tasa-arvoista avioliittolakia ei koskaan hyväksytä.

Ja katso mitä tapahtui - jumala kuuli rukoukset ja Aito avioliitto -kansalaisaloite hävisi äänestyksessä murskaluvuin 120–48, joten tasa-arvoisen avioliittolain voimaantulo on nyt täysin varmaa. Taas nähtiin mikä vaikutus hihhuleiden rukoilemisella on - ei yhtään mitään vaikutusta mihinkään.

Äänestä
  • Kyllä enemmistö kristityistä rukoili sen puolesta eli Jumala kuuli.

    Äänestä

  • Tetenkin kirjoitti:

    Kyllä enemmistö kristityistä rukoili sen puolesta eli Jumala kuuli.

    Mistäs sinä muka voit tietää mitä enemmistö kristityistä rukoili? Tunnetko sinä henkilökohtaisesti enemmistön kristityistä ja tiedät mitä he rukoilivat?

    Äänestä

  • Tetenkin kirjoitti:

    Kyllä enemmistö kristityistä rukoili sen puolesta eli Jumala kuuli.

    Ainakin kristinuskon ja raamatun mielestä se on synnin mahdollistamista, kuten voit kuulla esim. nimimerkiltä Mark5.

    Joten tekisikö olemassaoleva "Jumala" jotain synnin puolesta vain koska ihmiset rukoilevat sitä? Vai rankaisisiko hän kuten raamatussa tosi monessa kohtaa tapahtuu.

    On huvittavaa miten jotkut kristityistä vain poimivat tahtomiaan kohtia raamatusta ja unohtavat loput :)

    Äänestä

Elämä on positiivisempaa, kun uskoo jonkun tarkoittavan hyvää. M Jungnerkin on tämän huomannut.
Ateismi-aatekin noin liikkeenä ajateltuna tarkoittaa hyvää vaikutusta uskonnollisille ihmisille.
Tehdastyöntekijät ja ammattiliitot ovat kuihtumassa pois. Ottaako kirkko homotkin pois ateisteilta?

Äänestä
  • "Ateismi-aatekin noin liikkeenä ajateltuna tarkoittaa hyvää vaikutusta uskonnollisille ihmisille."

    Saattaisi ollakin, jos joku kehittelisi sellaisen aatteen ja siihen pohjautuvan liikkeen. Nykyisinhän ei ole mitään ateismin aatetta, eikä liikettä, joitakin yksittäisiä jumaliin uskomattomutta, eli ateismia edistämään tarkoitettuja yhdistyksiä lukuun ottamatta. Nekään eivät ole onnistuneet esittelemään mitään "ateismin aatetta" poliittis-aatteellisena tai uskonnollisuudelle vastakkaisena aatemaailmana. Vaikea olisikin, koska ateismi tarkoittaa vain: "en usko jumaluuksiin" ja positiivisena ateisminakin vain "jumalia ei ole". (Mieti, mikä ero näillä on)

    Äänestä

  • Jungner on pelle, seksisti, joka viikonloppu kännäämässä itseään puolet nuorempi nainen kainalossa.

    Äänestä

  • Mikäs+olikaan+se+palautus+%+minkä+kirkko+laittaa+eteenpäin+saaduista+varoista?Muistelisin+että+2%+?+Vai+oliko+vielä+vähemmän?+Joka+tietää+niin+korjatkoot+toki.Veroista+ja+valtionavustuksista+suurin+osa+menee+organisaation+ylläpitoon.+Tehokkaampiakin+avustusmuotoja+luulisi+löytyvän.

    Äänestä

  • q.v kirjoitti:

    Mikäs+olikaan+se+palautus+%+minkä+kirkko+laittaa+eteenpäin+saaduista+varoista?Muistelisin+että+2%+?+Vai+oliko+vielä+vähemmän?+Joka+tietää+niin+korjatkoot+toki.Veroista+ja+valtionavustuksista+suurin+osa+menee+organisaation+ylläpitoon.+Tehokkaampiakin+avustusmuotoja+luulisi+löytyvän.

    Käsittääkseni+kirkon+vuosibudjetista+hiukan+alle+0,5+%+menee+ns.+hyväntekeväisyyteen.+Alle+puoli+prosenttia

    Äänestä

Viikko taas vierähti, eivätkä ateistit ole vieläkään pystyneet selittämään, kuinka maailmankaikkeus ja luonnonlait olisivat voineet luoda itse itsensä tyhjästä ja olemattomuudesta, ilman Jumalaa.

"Alussa loi Jumala taivaan ja maan" (1.Moos.1:1)

Äänestä
  • Alussa Mooses loi Jumalan. Ei mutta, eihän se selitä maailmankaikkeuden ja luonnonlakien syntyä.

    Äänestä

  • Joillakin tiedettä tekevillä ateisteilla sentään on kiinnostusta tutkia asioita. Uskovaiset lyövät asian suhteen lekkeriksi ja selittävät yliluonnollisislla agenteilla asiat, joita ei vielä tunneta.

    Olen toisinaan pohtinut, että hämmentävän suuret uskovaisten määrät saattavat suurelta osalta johtua nimenomaan aukkojen jumalan kyvystä tarjota edes jonkinlaisen vastauksen nuihin mieltä kiihottaviin kysymyksiin.

    Ateisteilla taitaa olla sillä tavalla helpompaa, että kun jotain ei vielä tiedetä, niin voidaan rehellisesti sanoa, ettei tietoa ole.

    Äänestä

  • uskomaki kirjoitti:

    Joillakin tiedettä tekevillä ateisteilla sentään on kiinnostusta tutkia asioita. Uskovaiset lyövät asian suhteen lekkeriksi ja selittävät yliluonnollisislla agenteilla asiat, joita ei vielä tunneta.

    Olen toisinaan pohtinut, että hämmentävän suuret uskovaisten määrät saattavat suurelta osalta johtua nimenomaan aukkojen jumalan kyvystä tarjota edes jonkinlaisen vastauksen nuihin mieltä kiihottaviin kysymyksiin.

    Ateisteilla taitaa olla sillä tavalla helpompaa, että kun jotain ei vielä tiedetä, niin voidaan rehellisesti sanoa, ettei tietoa ole.

    Uskovaisilla taasen ei ole mitään mahdollisuutta epäillä vakaumustaan, sillä heidän "välineillään" ei moiseen toimenpiteeseen pystytä.

    Uskovaisten logiikka myöskin on vieläkin helpompaa, vaikka tietoa ei olisikaan, on se silti totta.

    Äänestä

  • "Ateisteilla taitaa olla sillä tavalla helpompaa, että kun jotain ei vielä tiedetä, niin voidaan rehellisesti sanoa, ettei tietoa ole."

    Ateisti haluaa etsiä vastauksia netistä. Uskonnollinen näkee myös kodin ja isänmaan.
    Kuluuko aika mukavammin ulkotöissä vai netissä?
    En tarkoita loukata täällä päätoimisesti kirjoittavia ateisteja.

    Äänestä

  • Uskova ihmettelee kun muut eivät ole samaa mieltä kaikesta.

    Äänestä

  • Jos koirat, hevoset ja valaat olisivat uskollisuuden lisäksi uskonnollisia, mihin ryhmään he kuuluisivat?
    Ihmislajilla on uskonto joko Jumalaan tai tiedeyhteisöön. Voihan molempiakin uskoa.

    Äänestä

  • "Viikko taas vierähti, eivätkä ateistit ole vieläkään pystyneet selittämään, kuinka maailmankaikkeus ja luonnonlait olisivat voineet luoda itse itsensä tyhjästä ja olemattomuudesta, ilman Jumalaa."

    Itsehän sinä vastikään muistutit, että mitään ei voida todistaa tieteellisesti. Etkä sinä mitään selitystä hyväksy kuitenkaan, koska uskosta käsin ei ole mahdollista ymmärtää ateismia.

    Äänestä

  • EvLut kirjoitti:

    Jos koirat, hevoset ja valaat olisivat uskollisuuden lisäksi uskonnollisia, mihin ryhmään he kuuluisivat?
    Ihmislajilla on uskonto joko Jumalaan tai tiedeyhteisöön. Voihan molempiakin uskoa.

    Voisiko uskonnollisen lapsen aivoja manipuloida samalla tavalla kuin hiiren aivoja? Hiirelle opetettiin asioita. Sitten annettiin aivoihin kemikaaleja ja opetukset unohtuivat.
    Miten avioliitossa syntynyt lapsi opetetaan ateistiksi? Voiko muslimin opettaa ateistiksi? Kemikaalit ja alkoholi kyllä vaikuttavat asiaan.

    Äänestä

  • EvLut kirjoitti:

    Jos koirat, hevoset ja valaat olisivat uskollisuuden lisäksi uskonnollisia, mihin ryhmään he kuuluisivat?
    Ihmislajilla on uskonto joko Jumalaan tai tiedeyhteisöön. Voihan molempiakin uskoa.

    Onneksi ihmisen ei ole pakko uskoa mihinkään :)

    Ja tiedeyhteisö perustuukin siihen ettei tarvitse uskoa kenenkään mielipiteisiin vaan asiat tutkitaan läpikotaisin jotta nähdään niiden totuusarvo.

    Äänestä

  • EvLut kirjoitti:

    Voisiko uskonnollisen lapsen aivoja manipuloida samalla tavalla kuin hiiren aivoja? Hiirelle opetettiin asioita. Sitten annettiin aivoihin kemikaaleja ja opetukset unohtuivat.
    Miten avioliitossa syntynyt lapsi opetetaan ateistiksi? Voiko muslimin opettaa ateistiksi? Kemikaalit ja alkoholi kyllä vaikuttavat asiaan.

    "Kemikaalit ja alkoholi kyllä vaikuttavat asiaan."

    Kemikaalit ja alkoholi kylläkin edesauttavat suuresti uskoon tuloa, koska pitkään jatkunut sekakäyttö tuhoaa aivoja ja kyvyn korkempaan loogiseen päättelyyn.

    Typerimmätkin lapselliset sadut on silloin helppo uskoa, kun aivoissa ei enää pieninkään järjen ääni laita vastaan ja muinaisten vuohipaimenten homeiset kansantarut alkavatkin kuulostaa täydeltä faktalta. Ykskaks onkin muka ihan järkevää väittää että ihmiskunta on 6000 vuoden ikäinen ja homous aiheutuu demoneista.

    Uskossahan aivojen käyttö on muutenkin jyrkästi kiellettyä, kuten palstan uskovat meille päivittäin niin todella vakuuttavasti todistavat. Mikä onkin ainoa asia minkä ovat koskaan onnistuneet todistamaan, mutta sen sitten sitäkin perusteellisemmin.

    Äänestä

On se hassua, että miljoonat ihmiset rukoilevat tänäänkin aivan turhaan, koska sitä Jumalaa ei edelleenkään ole.

Äänestä
  • Ja vaikka olisikin, Hän ei tee mitään vaan isossa kuvassa kaikki tapahtuu kuin sattumien oikuista. Yksilö voi tietysti kokea myönteisen sattuman Jumalan vastaukseksi, mutta jostain syystä ei yleensä kielteistä.

    Äänestä

Koskas+se+luterilaisuus+murtautuu+sieltä+promille-kerhosta+isojen+lahkojen+joukkoon+isojen+pelaajien+joukkoon?+Kannattajamäärä+taitaa+olla+jo+alle+0.1%

Äänestä
  • Nyt kysyt vääriä asioita, lue enemmän Raamattua.

    Äänestä

Taas viikko vierähti, taas päivä vierähti, taas tunti vierähti, taas sekunti vierähti

Äänestä

"Nautitaan siitä, että maailma ei ole muuttunut nihilistseksi!"

Eduskunta on muuttunut nihilistiseksi. Se säätää lakeja, jotka liittyvät enemmistön kotirauhaan. Tehdään lakeja, joita ei tarvitse noudattaa, jos omatunto ei salli.
Tämähän on naurettavaa.
Miksi eduskunta ei keskity rikollisten kiinniottamiseen ja rankaisemiseen?
Kansalaisaloitteiden takia tehdään turhia lakeja, joiden rikkomisesta ei määrätä rangaistusta.
Tarkoitus taitaakin olla kääntää huomio pois todellisista ongelmista, esim. talousrikollisuudesta.

Äänestä
  • Mihin verorahat käytetään?
    Kirkko voisi näyttää esimerkkiä. Tiliotteet voisivat olla julkisia.
    Eikö olisi oikein saada katsoa tiliotteita, niin näkisi mihin meidän rahat käytetään?

    Äänestä

Taas+viikko+vierähti,+eikä+luterilaisia+ole+edes+0.1%+maailman+väestöstä.

Äänestä

"Miljoonat+ihmiset+rukoilivat+tänäänkin+ympäri+maailmaa."Ateisti+ei+taida+rukoilla.+Paitsi+että+toivoo+lähimmäiselleen+vielä+pahempaa+kohtelua+kuin+itse+saa+omasta+mielestään.+Hollannin+ateisti-SDP+menetti+80+%+paikoista,+ja+tilalle+tuli+kolme+Islamia.+(oikea+media)Ymmärrättekö,+mihin+tämä+johtaa?Ateismia+voisi+sanoa+ideologiaksi,+johon+kuuluu+näkemys+maailmasta+pelkkänä+materiaalina,+jonka+takana+ei+voi+olla+meille+tuntemattomia+voimia.

Äänestä
  • Islam on ateismin vastakohta.

    Äänestä

  • zcvm kirjoitti:

    Islam on ateismin vastakohta.

    Entä jos uusheränneelle Islamistille käy yhtä huonosti kuin Neuvostoliittoa rakentaneille höynätetyille, mutta yksinkertaisesti totuuteen uskovaisille?

    Äänestä

ISISiksen palkkatappajille pitää antaa kovemmat tuomiot.

Jos joku kristitty tappaisi muslimeja Islam-maassa, mikä olisi tuomio? Kiinni otettaisiin myös kaikki muut vähänkään tappajaan liittyvät ihmiset.

Äänestä

Ai että ihan viikko meni. Aika rajoittunut tuo uskovaisen aikaperspektiivi. No mitenkäs muuten, kun maailmakin on vain 6000 vuotta vanha tosiuskovaisen kristityn mielestä.

Äänestä

Ateistia ja islamistia on vaikea erottaa toisistaan. Molemmilla on kirkon vastainen ajattelutapa.
Islamisti-terroristi on palkkatappaja, joka kostaa vain rahan takia.

https://beta.oikeamedia.com/o1-12364

Terrorismi ja Islam on eri asia kuin USA.n ohjusiskut.

Äänestä
  • "Ateistia ja islamistia on vaikea erottaa toisistaan", mutta esimerkiksi minä olen ateisti joka pitää kristinuskoa - etenkin luterilaisuutta - hyvänä, arvokkaana ja kannatettavana mutta islamia huonona, arvottomana ja vastustettavana. Enkä satavarmasti ole islamisti. Mutta suufilaisuus kyllä miellyttää minua jossakin määrin, se vain ei näytä nykyään nauttivan suosiota islamin maailmassa.

    Äänestä

  • "Ateistia ja islamistia on vaikea erottaa toisistaan. Molemmilla on kirkon vastainen ajattelutapa."

    Tuossa on hyvä esimerkki taas kerran siitä, miten kiihkouskovaista ei pysty erottamaan trollista. Ei noin typerää mielipidettä luulisi voivan olla olemassa, joten johtopäätös on, että trollihan se tuommoisia laukoo.

    Mutta kuitenkin tiedämme, että tuommoisia ihmisiä ihan oikeasti on olemassa, ja se on ihan yhtä huolestuttavaa kuin se, että ISIS on olemassa. Kuittaan tuon nyt joka tapauksessa provokaationa, joka ei ansaitse tämän kummempaa huomiota, olipa kyseessä nyt sitten tyypillinen trolli tai ihan oikea hihhuli.

    Äänestä

Perustuslaki on ollut arvoiltaan kristillinen.

https://beta.oikeamedia.com/o1-7705

Ateistinen tulkinta perustuslaista hajoittaa kirkkoa. Hyötyykö pakolaiset, turvapaikanhakijat tai muut maahanmuuttajat?

Äänestä

kristinuskon "homofobisuuden" syiden analyysi

http://beta.oikeamedia.com/o1-16366

Kristitty noudattaa viidettä käskyä. Kaikki ihmiset ovat yksilöinä saman arvoisia. Kuitenkin Suomen yhteiskunnan jatkuvuuden kannalta valitettavasti sama asia ajaisi yhteistä etua sekä Suomessa että Tsetseniassa.

Äänestä

Onko tuleva viikko täynnä uskoa ja pieniä ihmeitä,

vai pettymystä ihmisen pahuuteen?

Äänestä

Tällä viikolla kristinuskossa:

Nunnaa syytetään avunannosta raiskauksiin.

Kuurojen koululla papit raiskasivat oraalisesti, vaginaalisesti ja anaalisesti ainakin kahta tusinaa oppilaita. Valitettavasti rikoksiin eivät syyllistyneet pelkästään papit vaan nunnat avustivat teoissa.

http://www.independent.co.uk/news/world/americas/nun-helping-priests-sexually-abuse-deaf-children-argentina-japanese-kosaka-kumiko-charged-a7721126.html

Vatikaani tutkii asiaa.

Pastori myöntää vieneensä puolimiljoonaa vanhuksilta ja käyttäneensä rahat hurvitteluun Las Vegasin kasinoissa ja konserteissa.

http://www.pennlive.com/news/2017/05/priest_admits_to_stealing_500k.html#incart_river_home_pop

1Äänestä

"Siis Suomen valtio opettaa suomalaisten verovaroilla että suomalaiset ovat olleet aiemmin muslimeita."

http://beta.oikeamedia.com/o1-18100

Näinkö uusi perustuslaki määrää?

Äänestä

Nykyinen vallassa oleva Paavi pienentää kirkon pedofiilipappien rangaistuksia. Paavi tahtoo luoda armollisemman kirkon ja rangaistukseksi riittää loppuelämän rukoilu Jumalalle.

Paavi mitätöi muun muassa erään lasten raiskauksista tuomitun papin kirkon sisäisen rangaistuksen. Valitettavasti kyseinen pappi on toistamiseen maallisen oikeuden edessä uusista samanlaisista rikoksista.

http://countercurrentnews.com/2017/05/pope-francis-reduces-penalties-for-priests-who-have-sex-with-children/

Äänestä

 Lisää




































#Raamattu on maailman käännetyin kirja. V. 2016 uusia käännöksiä valmistui 61 kielellä tavoittaen 428 milj. ihmistä. http://goo.gl/hVsJzw

Äänestä
  • Katsoitteko purukumipalloja youtubesta?

    Jos ilmaston lämpeneminen on syy maahanmuuttoon, niin mitä aiheuttaa väestön lisääntyminen?
    Jos väestö lisääntyy, täytyy elintasoa alentaa tai energiantuotantoa lisätä. Ja ilmasto lämpenee, kun energiaa käytetään. Siis umpikuja.
    Jos Islam on syy maahanmuuttoon, niin öljyvaltiot pyrkivät säilyttämään valtaa maailman laajuisesti siinäkin tapauksessa, että kehitetään öljyä korvaavia energianlähteitä.
    Umpikuja taas. Lämpötila nousee, vaikka öljyä ei käytettäisikään. Sähkömoottorikin lämmittää.

    Pelastus. Toimitaan kuten konservatiivinen tapakristitty. Ei tuoda Islamin tai ateistin Jumalan korvikkeita ajatuksiimme. Pidetään huolta mieluummin lähimmäisistä kuin muukalaisista.
    Annetaan anteeksi niille, jotka ymmärtävät saavansa anteeksi.

    Äänestä

Jeesus istuu Jumalan oikealla puolella... uskontunnustus.

Minä kysyn, että kummalta puolelta katsottuna, Jumalan seläntakaa, vai edestä ?

Äänestä

Kun morsian ja sulhanen ovat papin edessä, poika on morsiamen oikealla puolella, mutta papista katsoen morsian on oikealla puolella.

Kun pari poistuu kirkosta, poika on morsiamen vasemmalla puolella, mutta papista katsoen morsian on edelleen oikealla puolella vaikka on kääntänyt selkänsä.

Mor on herra, arameaksi.

Äänestä
  • Mikä ihmeen pakkomielle sinulla on spekuloida joka välissä oikeasta ja vasemmasta jotain? Kyllä sitä kaikkea näkee kun nettiä selaa, voi jeesus sentään...

    Äänestä

  • old_profile_100471 kirjoitti:

    Mikä ihmeen pakkomielle sinulla on spekuloida joka välissä oikeasta ja vasemmasta jotain? Kyllä sitä kaikkea näkee kun nettiä selaa, voi jeesus sentään...

    Oikea puoli on pyhä, vasen kirottu.

    Äänestä

Turhaa antaa anteeksi, jos toinen ei sitä halua.

Ei montaa viikkoa vierähtänyt. Tämä ongelma on vakava.

Ketkä tiesivät Islam-iskun ajan ja paikan etukäteen?

Jos kaupungilla ei näy afrikkalaisia, onko siinä paikassa sillä hetkellä tulossa Islam-isku?

Onko Meksikolaisen näköiset pop-tähdet Islamin tappolistalla?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


seuraava.samanlainen kirjoitti:

... ja kristinusko on edelleen maailman laajin uskonto. Miljoonat ihmiset rukoilivat tänäänkin ympäri maailmaa.

Muslimitkaan eivät ole luopuneet uskostaan.

Nautitaan siitä, että maailma ei ole muuttunut nihilistseksi!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu