AAliikkeen Rahkosen liikettään puolustava juttu oli persujen Epäneutraalissa sukupuolioppaassa. Opas oli kyllä erikoinen heteroavioliiton puolustaja. Naisia ehdotetaan kotiin ja koulutus heiltä pois. Vain miehiä korkeakouluihin. Teinit myymään itseään ja miehet saa käyttää prostituutiota. Olikohan Rahkosen osallistuminen ihan hyvä.
Naiset kotiin AA liike
äiti66v
22260
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Samaa olen miettinyt. Hännikäinen todellaa oppaassa ehdottaa naisia bordelleihin.
Naisille selvästi toivottiin siinä alisteista asemaa.
Niin kyllä tuossa taisi tulla ne aa-liikkeen kulmakivet katsottua. Ja sanotaan nyt näin, etten suinkaan vastusta sitä jos joku nainen haluaa olla kotona lasten kanssa. Omakin vaimo oli muutaman vuoden kunnes sitten halusi itse mennä töihin ja totta kait laskettiin myös , että kannattaako se taloudellisesti.
Pahin moka tuossa on se, että kyseinen "opus" on juurikin naista alistava.
Ei Suomen miehet bordelleissa viisastu, kuten ei kansanedustajatkaan pershujen Hakkarainen ja se entinen kristillisdemokraattien kunnanjohtaja. Kyllä pitäisi enemmän käydä koulua, ja lukea muutakin kuin Jallua!
Rahkonen järjesti helluntaiseurakuntansa kanssa myös "Täyteen miehuuteen"-seminaarin, jossa miehiä kannustettiin ottamaan valtaa pois naisilta.
http://www.hs.fi/nyt/art-2000002762092.html
Rahkonen on myös Crown Finland-kouluttaja ja kiertänynyt seurakunnissa vaatimassa uskovaisia jättämään kaikkien raha-asioiden hoidon heidän käsiinsä.
http://crownfinland.blogspot.fi/p/media.html
Ahvio: "Perheessä elannon hankkiminen ja muu ulospäin suuntautuva toiminta on miehen tehtävä. Äidin tehtävät taas keskittyvät kotiin ja perheeseen."
Juhasta tulee vielä loistava muslimi. Enää tarvitaan pientä säätöä, ja se on siinä.
"Juhasta tulee vielä loistava muslimi. Enää tarvitaan pientä säätöä, ja se on siinä. "
Vitannet hienosäätönä olevan parrankasvun, johon asia voi vielä kaatua.
TAvallaan tuohon suuntaan. Molemmat ovat hyvin partiarkaalisissa kultuureissa syntyneitä uskontoja - niin kristinusko kuin islam - ja tämä kulttuuri on otettu siksi niin vahvasti mukaan.
Krisityt ovat vuosien saatossa liberalisoituneet ja näin naisen asema on parantunut, mutta islam on säilyttänyt konservatiivisemman käsityksen paremmin.
Islamin piirissä ei ole ollut valistusta vastaavaa ilmiötä. Tämä kai on pääsyy islamilaisen maailman tiettyyn takapajuisuuteen.
En välttämättä. Aikojen lopullahan kaikki ovat muslimeja, vaikka olisi heikkokin parrankasvu. Allah kyllä ymmärtää, sillä Hänhän on henkilökohtaisesti päättänyt jokaisen miehen ja naisenkin parrankasvun tahdin.
Aivan, valistuksen aate on euroopasta. Se on meidän demokratian pohja. Tätä ei saisi unohtaa, vaikka kuinka uskova on.
Tiettyjen uskovaispiirien länsimaisuudenylistyspuheissa unohtuu valistus sataprosenttisesti aina, ja se korvataan sanalla kristinusko, mikä on tietysti aivan mieletöntä loogisesti.
Juu, olipas siellä tarinaa.
”…on lähetetty 9-luokkalaisia varten opas…”
Jaa a, ei noilla näemmä ole pedagogiasta hajukaan. Tuli vähän sellinen olo, että tuskin tuota lukevat ollenkaan. Sen verran kuivaa ja erittäin hyvää lukutaitoa vaativaa tekstiä oli.
Laasanen on typpi, jonka elämä kulkee suurin piirtein siinä, että hän kokee hyvin epäoikeudenmukaisena sen, että toiset miehet saavat enemmän seksiä kuin toiset.
”Konservatiivit pitävät yllä erityisesti miehiä syrjiviä seksistisiä käytäntöjä, kuten miesten asevelvollisuutta ja naisia suosivia herrasmiesmäisyyden perinteitä.”
”Mieseliitti itse on niin hyvässä asemassa, että he eivät häviä mitään tarjoamalla naisille herrasmiesmäistä kohtelua ja edistäessään naisia suosivia käytäntöjä…”
Ettäs tiiätte konservatiivit :D
”Pariutumismarkkinoiden prosesseissa miesten varallisuus siirtyy naisten varallisuudeksi lukuisilla eri tavoilla. ”
”Keskeisin naisten kaksoispalkan lähde on ylöspäin avioitumisessa, jossa nainen saa jakamisoikeuden miehen omaisuuteen, kuten autoon, kesämökkiin, asuntoon ja muihin materiaalisiin omistuksiin.”
Naisethan eivät tunnetusti omista omaisuutta eivätkä elätä miehiä…
”Pariutumisen analyysi olisi sukupuolentutkimukselle ensiarvoisen tärkeää, koska sukupuolijärjestelmä ja sukupuoliroolit ovat pohjimmiltaan peräisin pariutumiseen liittyvistä kamppailuista.”
Kyse on siis Kamppailusta! Hui!
Musta orkidea: ”Sukupuolenkorjaushoitojen tulee olla mielestäni laillisia, mutta yhteiskunnan asenneilmapiirin ei pidä ylenmäärin rohkaista niihin. Sukupuolenkorjaus on radikaali toimenpide, jonka pitäisi olla vasta se vihoviimeinen ratkaisu.”
Osa mielipiteistä oli ihan ok.
Hännikäinen
Siis sen lisäksi että miehille pitää järjestää kaksinaismoraalin mukaisia palveluja seksinkin suhteen, niin muistaa pitää että avioliitto EI ole mikään tunnejuttu…
”Sukupuolirooleissa on kyse vaihdannan järjestelmästä, jossa yksi osapuoli täyttää hänelle ennalta asetetun tehtävän ja samalla odottaa toisen osapuolen täyttävän omansa. Kun mies tarjoaa vaimolleen esimerkiksi suojelua ja elatusta, hän saa vastineeksi kodinhoitoa, kannustusta ja säännöllistä sukupuolielämää.”
Ja miksi syntyvyys laskeee eikä enää suosita avioliittoja:
”Perheen perustamisestakin on tullut miehelle huono sijoitus.”
naiset ovat aivan liikaa itsenäistyneen ja näin ”…miehiin aletaan suhtautua pelkkinä siittäjinä ja huvittelun välikappaleina.”
”Naisia ei ole mielekästä pakottaa kotiin, mutta tämä vaihtoehto pitäisi tehdä sosiaalisesti ja taloudellisesti mahdollisimman kannattavaksi. Tietenkin se johtaisi yhteiskuntaan, jossa naiset olisivat keskimäärin vähemmän koulutettuja ja miehet hallitsisivat keskeisiä työelämän alueita sekä taloutta ja politiikkaa.”
Tietenkin se johtaisi… eli sen halutaan johtavan naisten alistamiseen?
>> ”Naisia ei ole mielekästä pakottaa kotiin, mutta tämä vaihtoehto pitäisi tehdä sosiaalisesti ja taloudellisesti mahdollisimman kannattavaksi. <<
Ei ole mielekästä pakottaa? Siis tuolla ajattelutavalla, höh höö, noilla vaihtuisi sanansäilä nahkaruoskaan heti jos se sana ei toimisi.
Kylmät väreet menee pitkin selkäpiitä kun miettii, että mitähän Ahvio, Rahkonen, Niikko tai aina ystävällisesti hymyilevä Antero Laukkanen tekisi jos saisi diktaattorin valtuudet.
Muuttuisi muutakin kuin naisen asema.
Yritin kysyä Rahkoselta miksi julkaisee AAkirjoituksiaan tällaisessa Epäneutrssli avioliitto kirjasessa ja yhtyykö edell kommentteihin naisen alistamisesta. Opuksessahan myös ehdotetaan prostituutiota 18v tytöille ja miesten käyttöön
Täytyy kyllä ihmetellä niitten nilkkien heikkoa itsetuntoa, joille naisen tasavertainen asema työ- ja muussa elämässä vie yöunet.
Niin ja kun asema otetaan, eikä sitä anneta. Ja olihan niitä ennenkin Justiinoita, jotka johti perhettä, ihan kuten nytkin.
Tuolla kirjasessa sanotaan mm. että
" Yksinäiset, naimattomat ja eronneet miehet kasautuvat alimpiin sosiaaliluokkiin ja kuolema verottaa heitä niittokoneen lailla.
Erillisen ryhmänsä muodostavat peräkammarin pojat, johon kohdistuu
enemmän hymähtelyä kuin ymmärrystä. Lastensuojelujärjestöt huolehtivat ihmisestä 18-vuotiaaksi asti, sen jälkeen katsotaan kuka selviää. "
No eikös tää oo ihan sen ahviolais-trumppilaisen periaatteen mukaista eli kukin tulkoon toimeen omillaan. Mitä taas nillitetään?
heh...
Onko siis kysymys tästä kirjasta:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016102422512354_uu.shtml
Tuolta sen koko opuksen voi käydä lukemasssa:
http://www.suomenperusta.fi/wp-content/uploads/2016/10/Epäneutraali-sukupuolikirja-pdf.pdf
Siis tuolta:
http://www.suomenperusta.fi/wp-content/uploads/2016/10/Epäneutraali-sukupuolikirja-pdf.pdf
Sieltä se kirja löytyy.
No vakavasti puhuen miehet ovat toki myös välillä huonommassa asemassa aiheesta riippuen mutta olipa miten päin tahansa, ei sieltä toista alistamalla ylös nousta vaan kumppanuudella.