Kun nyt noin palavasti haluatte seurata naapurimaamme tapahtumia, kannattaa silloin seurata paikallisia asukkaita suoraan paikan päältä . Kas tässä yksi:
https://www.youtube.com/watch?v=cPORJ15raqw
Suomalaismiehen kuvaamaa materiaalia eilisistä Rinkebyn mellakoista, jossa meininki oli täysin absurdia. Kymmenet maahanmuuttajataustaiset ihmiset hajottavat ikkunoita ja ryöstävät kaupan. Reuhaaminen kestää tuntikausia, mutta poliisi saapuu paikalle vasta kun mellakoijat ovat jo tehneet tuhotyönsä.
Kuvaaja on ainut paikalla oleva valkoihoinen ja kertoo useaan otteeseen pelkäävänsä turvallisuutensa puolesta ja joutuu lopulta perääntymään paikalta tilanteen käydessä liian uhkaavaksi.
Lopulta poliisi istuu paikallaan sisällä autoissaan ja tilanteen järjettömyyden kiteyttää lopulta maahanmuuttajataustainen nuorimies, joka astelee rehvakkaasti poliisiauton eteen ja näyttää poliisille keskisormea. Tähän poliisit eivät reagoi millään tavalla ja nuorimies poistuu takaisin yön pimeyteen.
https://www.youtube.com/watch?v=cPORJ15raqw
Suomalaismiehen kuvaamaa materiaalia eilisistä Rinkebyn mellakoista, jossa meininki oli täysin absurdia. Kymmenet maahanmuuttajataustaiset ihmiset hajottavat ikkunoita ja ryöstävät kaupan. Reuhaaminen kestää tuntikausia, mutta poliisi saapuu paikalle vasta kun mellakoijat ovat jo tehneet tuhotyönsä.
Kuvaaja on ainut paikalla oleva valkoihoinen ja kertoo useaan otteeseen pelkäävänsä turvallisuutensa puolesta ja joutuu lopulta perääntymään paikalta tilanteen käydessä liian uhkaavaksi.
Lopulta poliisi istuu paikallaan sisällä autoissaan ja tilanteen järjettömyyden kiteyttää lopulta maahanmuuttajataustainen nuorimies, joka astelee rehvakkaasti poliisiauton eteen ja näyttää poliisille keskisormea. Tähän poliisit eivät reagoi millään tavalla ja nuorimies poistuu takaisin yön pimeyteen.
Vastaukset 60
Vanhimmat
Ruotsin pääministerin viimeisetkin uskottavuuden rippeet hävisivät, kuin maahanmuttajanuorukainen yön pimeyteen.
Samoin Stubbelon ja kaikkien suvakkihuoranpenikoiden!
Stubb ja Ruotsin pääministeri tekivät jälleen itsestään täydellisiä pellejä.
Laitetaan tähän erään nimeltämainitsemattoman pölhöpopulistin twiittauksen lainaus
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201702192200073402_uu.shtml
Hyvä Donald Trump, Ruotsi on maahanmuuttajaystävällinen, kansainvälinen ja liberaali maa. Yksi menestyvimmistä, rikkaimmista ja turvallisimmista paikoista maan päällä, kansanedustaja ja ex-pääministeri Alexander Stubb (kok) opasti Yhdysvaltojen presidenttiä Twitterissä sunnuntaina.
Tuota samaa sontaa ja paskaa nämä suvakkihuoramediat ja homostelu suvakkivajakit haluaa ympätä tämänkin maan täyteen.
Luen Ruotsin SVT:n teksti-TV:tä säännöllisesti. Siellä on päivittäin uutisia ampumisista, tapoista, murhista. Tekijöiden etnisyydestä ei uutisissa kerrota.
Ennen puhuttiin aina että Suomessa paljon enemmän väkivaltaa kuin Ruotsissa. Ei ainakaan enää pidä paikkansa.
Ruotsissa yleinen mantra on että pakolaiset, maahanmuuttajat eivät ole lisänneet rikollisuutta, eivät sen rikollisempia kuin kantaruotsalaisetkaan.
Jos näin on, niin mistä ihmeestä se sitten johtuu, että kantaruotsalaiset ovat tulleet muutamassa vuosikymmenessä hyvin paljon väkivalaisemmiksi kuin mitä aikaisemmin olivat?
Ruotsalaiset on massapsykoosissa, eivätkä enää kykene vastaanottamaan todellisuuden tapahtumia. Kun aivopesu menee liian pitkälle, sen kohde vaipuu massapsykoosiin.
Ruotsiin oli suuri muuttoliike Suomesta.
Epäilemättä rikollisuuden lisääntyminen johtuu siitä.
Malmö on maailman ykkönen raiskaustilastoissa. Kuulin tämän kuunnellessana Ruotsin P1:sta. Ohjelmassa ihmeteltiin, miksi tästä ei uutisoitu Ruotsissa mitenkään. Kyllä ruotsalaisetkin ovat jotenkin heränneet.
Eilen katsoin SVT:n uutisia. Siellä joku tutkija oli julkaissut raportin, että islamistit pyrkivät luomaan Ruotsiin verkostoa. Kistasta uutisoitiin viime viikolla, että siellä on löydetty käsikranaatti. Näitä on muitakin esimerkkejä. Ruotsi on vaan päästänyt asiat liian pitkälle, että paluu ei ole enää helppo tai halpa.
Totuus on että nämä terroristit joita Ruotsissa on jo paljon järjestävät semmoiset hippalot ettei siinä poliisikaan kerkiä muuta kun paskoa hätä sonnat housuihinsa.
Minkä helvetin takia näitä meidän kulttuurimme sopeutumattomia ihmisiä pitää haalia joka maailmankolkasta pilaamaan ja tuhoamaan paikkoja? Mitä järkeä tässä on?
Mutta eihän tuo voi olla totta, koska valh...valtamedian toimittelija Maria Pettersson on todistanut, että Ruotsin lähiöt ovat rauhallisuuden tyyssijoita!
Ruotsissa ei ole maahanmuuttajien rikollisuutta koska siellä on kielletty tilastoimasta etnisten ryhmien rikollisuutta.....eli mamurikollisuutta ei ole kun sitä ei tilastoida.....tälläinen oli virallisen ruotsin vastine trumpille...
On se vaan hienoa olla liberaali ja suvaitsevainen.
Ruotsi mallentaa itseään demokratian mallimaana ja eristää mm. vaaleilla valitun puolueen pois hallituksesta sekä ei ole antanut 12 vuoteen julki ulkomaalaistaustaisten tekemien rikostilastoja.
Naurettavaa demokratiaa, mutta ilmeisesti kyseessä onkin Ruotsin siirtymävaihe muslimimaaksi, joten kyllähän Löfvrenin peittelyn ymmärtää. Säälittävä maa. Myynyt itsensä kuin huora.
Ruotsissa, eikä kohta koko euroopassa ole maahanmuuttaja rikollisuutta kun mikään mitä matu tekee ei ole enää rikollista, ei raiskaukset, ei edes tapot, käy paljon helpommaksi esim uutisten teko ja politiikka. Rasistiset alkuperäiset asukkaat ovat tietenkin sitten aivan eri juttu.
oliskohan siellä poliisi muuttanu taktiikkaa kun ampui kovilla partavaippoja, trumppi saattoi svedut naurunalaisiksi koko mailman silmien edessä
Ruotsissa 45v partalapsi voi esintyä 16 v lapsokaisena eikä sitå saa kyseenalaistaa eikä siellä tehdä ikätestejä kun se on rasismia
Ruotsi on yhä edelleen yksi maailman turvallisimmista maista.
Asia ei sillä miksikään muutu, että täällä öyhötetään jostain pikku mellakasta. Lievästi loukkaantuneita kolme, kuolleita nolla.
Toista se oli Imatralla joulukuussa. Supisuomalainen sekopää teurasti kolme naista keskellä kaupunkia. Miksi ette siitä öyhöttäneet?
Anna ihmisten öyhöttää!
Mikä ihmeen moraalinvartija ja jeesus sä olet kun tulet tänne meitä tuomitsemaan?
Mitä se sulle kuuluu, jos jengi ölisee netissä ja on vaan huolissaan siitä miten meitin täällä oikein käy?
Ihminen voi ihan oikeesti olla huolissaan tietystä kehityksestä, vaikka sinä et sitä ehkä kykene millään ymmärtämään.
Noille murhajutuille on joku toinen palsta, eikä tuo tapaus liity kai mitenkään kuitenkaan maahanmuuttoon, tai edes sen ongelmiin, joista täällä keskustellaan, vaikka aihepiiri varsin laaja onkin.
Ei ole pakko tulla tänne lukemaan, onko sulla joku pakkomielle vai mikä?
Mikä on ongelmana, kun haluat niin kovasti vaientaa ihmisiä?
Varmasti öyhötettäisiin jos siellä olisi 50/ örkkiä,paiskomassa kiviä ja ryöstelemässä kauppoja....
- Ei ole pakko tulla tänne lukemaan
Huomaan että sinua itseäkin hävettää omat juttusi. Et sentään ole aivan paatunut vielä. Se on hyvä.
Käypä lukaisemassa tämän ruotsalaispoliisin päivityksiä, joissa hän kertoo tilanteen kentältä niin kuin viranomaiset sen näkevät. Päivitykset svenskaksi, mutta alareunasta saa käännökset. Onko totuuden kertominen vihapuhetta, häh?! Taitavat tosin näkyä vain faceen sisäänkirjautuneille. Googlettamalla miehen nimen löytyy uutisia englanniksi ja joku suomenkielinenkin artikkeli.
https://www.facebook.com/peter.springare
Miten kukaan voi väittää, että Ruotsi olisi yksi maailman turvallisimmista maista? Kaikki muut naapurimaat ovat turvallisempia ja Japani ja Hong Kong menevät Suomenkin ohi turvallisuudessaan. Näissä maissa nainen voi kulkea yöllä baarista kotiin. Ruotsi on selkeästi yksi Euroopan vaarallisimmista maista, ainakin naiselle. Vain itsestään piittaamaton nainen kävelee Ruotsissa yöllä kotiin. Ruotsissa on PAKKO käyttää yöllä taksia, ellei satu olemaan luotettavaa miespuolista saattajaa mukana. Tukholmassa on pakko miettiä ketä tapaa illalla ja minkälaisessa ympäristössä. Jos ystävät asuvat jossain lähiössä, niin näitä ei vaan nainen voi lähteä tapaamaan yksin illalla. Tämä taas luo kulttuurin, jossa ihminen arvotetaan paljolti asuinpaikan mukaan ja edelleen kulttuurin, jossa rahalla saa valtaa. Köyhä mies on ruotsalaisessa kulttuurissa aika arvoton, koska hän elää kirjaimellisesti vaarallisessa ympäristössä ja hänen on vaikea tapailla naisia kotinsa lähellä.
Näin maahanmuutto luo eriarvoisuutta ja luokkayhteiskunnan. Tämä on selvästi havaittavissa Ruotsissa.
No mutta onneksi Itis Jakis Kondeka ovat rauhanuskonnon tyysijoja niinkaun kun rahaa uskontunnustajille riittää...
Onhan Suomessakin mellakoita itsenäisyyspäivänä kun vasemmistoanarkistit vastustaa Suomen itsenäisyyttä. Kauhistellaanhan sitä kun joskus joku ikkuna rikottiin eikä edes autoja poltettu eikä ketään ihmistä murhattu.
Mutta vielä joku päivä ne persujen mamuttamatkin lähtevät liikekannalle ja sitten alkaa oikeasti tapahtumaan. Muttei se haittaisi mitään, vaan jos joku siitä ihmettelisi, niin Sauli Niinistö vain kysyisi että mitä olet poltellut kun olet sitä mieltä että jotain tapahtunut.
Se on niin koomista että noi ähly vitun paskat, valittaa että kotimaa on huono. Ja sitten ne tuo sen ihan saman paskan tänne. Eikö ne tajua että se saatanan vika on niissä itsessään. Mutta mitäpä moisilta aivokuolleilta perseiltä voisi olettaa? Hä?
Sitten vielä jotkut saatanan tyhmääkin tyhmemmät haluaa päästää ne tänne paskomaan meidän jutut.
Monikulttuurisuus on rikkaus. Ei mulla muuta.
Stubido yritti vain nostaa omaa häntäänsä twiittamalla, tiesi että valemedia toistaa tohkeisaan. Ylimielisenä yritti antaa kuvan että Trumpin kavereitahan tässä ollaan...Käsitti taas väärin, luuli että Trump tarkoitti sitä tavalista Putin-pelko turvallisuutta, mutta Trump tarkoitti konkreettisempaa turvallisuutta, laittomien matujen väkivallalta.
Rinkebyssä on täysi sota
http://www.foxnews.com/world/2017/02/21/rioting-erupts-in-immigrant-dominated-swedish-suburb.html
Rinkenbyn sotatila
http://www.foxnews.com/world/slideshow/2017/02/21/overnight-riots-in-stockholm-suburb.html#/slide/a-police-car-is-seen-as-several-cars-were-set-on-fire-during-a-riot-in-rinkeby--outside-stockholm--sweden-
http://www.dn.se/sthlm/dn-fotograf-misshandlad-i-rinkeby/
Syyriassa on täysi sota
http://edition.cnn.com/2017/02/21/middleeast/damascus-girl-pulled-from-rubble-video/
Rinkebyssä ei ole sotaa. Ei täyttä eikä puolikasta.
Sisällissota tuo on, turha valkopestä.
Parasta on palauttaa arat, sotaa pelkäävät, aivan yksin tulleet partalapset isin ja äidin luo turvalliseen kotimaahan. Rinkeby on heille kuolemantuomio.
Voisi lähteä Ukrainaan turvapaikanhakijaksi.
https://www.youtube.com/watch?v=6z6XbqncPF4
Paavolta loistavaa settiä!
Totuusmedian sivulta löytyy uutinen, jossa poliisi Jussi Huhtela väittää pokkana, että tuo Tajukankaan kuvaama video kuvattu Bahrainissa :)
Miten näin harhainen henkilö voi toimia poliisina?
Sitä minäkin ihmettelen.
Yle valkopyykkäsi eilen A-studiossa Rinkebyn tapahtumat:
- Mellakat eivät liity maahanmuuttoon
- Kyllähän suomalaisetkin, sitä ei vain tilastoida
- Tarvitaan dialogia ja vuorovaikutusta
- Kotoutuminen ja näköalattomuus
- Osattomuuden tunne
- Maahanmuuttajat ovat perättömien ilmoitusten uhreja
- Kyseessä todennäköisesti rakenteet
- Tulijat nuoria miehiä, joten kepponen
- Lähiöiden puutteelliset palvelut
- Suomalaiset tekevät enemmän rikoksia kuin tp-hakijat
- Asiat ei ratkea sillä että kerätään nuorilta aseet pois
- Äärioikeisto, rasismi, polttopullo ja vihan ilmapiiri
Nyt on Pihtiputaan mummoille lyöty taas faktat pöytään.
Kiitos yhteenvedosta, naurattaisi, jos ei suututtaisi niin maan perkeleesti. Niin kauan kun jatketaan mamujen paapomislinjalla etsien syitä levottumuuksille kaikialta muualta kuin kulttuurista ja uskonnosta, pyyhitään pyllyt ja niistetään nenät, ei minkäänlaista järkevää keskustelua maahanmuutosta tulla saamaan aikaan. Valkoisilla maailmanparantajaöyhöttäjillä on aina oltava joku eksoottinen avunkohteensa, jotta voi paistatella omassa erinomaisuudessaan ja ylemmyydentunnossaan. Naiivia on ajatella, että ottamalla tänne ylen määrin irakilais ja somalilemmikeitä ratkaistaan kaikki maailman ongelmat. Yllätyksenä sitten tuleekin, kun ongelmia alkaa tulla, kun tulijat eivät sopeutuneetkaan, ja heistä tulee monen sukupolven ajan yhteiskunnan elättejä ja pahimmassa tapauksessa radikalisoituneita tappokoneita.
Ei varmaan ole liikaa vaadittu, jos maahantulevilta vaaditaan sopeutumista maan lakeihin ja tapakulttuuriin, taloudellista itsenäisyyttä ja yritteliäisyyttä muuhunkin kuin sossun luukulla käymiseen ja ostoskeskuksissa ja kahviloissa pyörimiseen? Lisävaatimuksia esitetään ja rasismista ja syrjimisestä jaksetaan kyllä kitistä, vaikka heille on alusta asti annettu KAIKKI. Asuminen, ylläpito, mahdollisuus koulutukseen, terveys- ja muut palvelut, turvallinen ja puhdas asuinympäristö jne.. Eikö olisi aika maksaa työllään ja osallistumisellaan yhteiskunnan toimintaan takaisin saamansa hyvä? Sen sijaan eristäydytään omiin pieniin piireihin, eletään 1400 vuotta vanhojen siveellisyyssääntöjen mukaan ja vaaditaan muiden sopeutumista heidän sääntöihinsä? Multikulttiaate on epäonnistunut, ja sen seurauksena äärioikeisto nousee ympäri Euroopan. Ehkäpä he tuovat muutoksen nykyiseen pelleilyyn, koska kansan syvät rivit eivät tällaista järjettömyyttä enää suostu katselemaan.
Natseja olis voinu ihan yhtä hyvin yrittää sopeuttaa Israeliin. Hieman kärjistäen, mutta totuus on kuitenkin sama tässäkin tapauksesa. Aivopestyt ihmiset eivät voi koskaan elää rauhassa muiden ihmisten keskuudessa. Oli se aivopesu ideologinen tai uskonnollinen. Suurinta pahuutta on aivopestä pieni lapsi fanaatismiin ja fundamentalismiin. Suurin rikos ihmisyyttä vastaan, koska seuraukset ulottuvat jopa vuosituhansien päähän.
" Asiat ei ratkea sillä että kerätään nuorilta aseet pois"
Mikä järki tuossa on ja mistä he ovat saaneet aseita ovatko he tuoneet ne tullessaan Ruotsiin? Voiko olla hölmömpää ohjelmaa mitä tuo YLE:n ohjelma ja oli siinä melkoista änkyttämistä näillä hölmöillä suvakeilta. Suomessa on paljon kansalaisia joille tuokin YLE:n saasta menee täydestä ja sitä uskotaan.
Ei tapahdu mitään, ei
https://www.youtube.com/watch?v=kPtNON6sHXw
Maahanmuuttajat häiriköivät paikallisia asukkaita Hong Kongissa. Paikalliset toimivat kuitenin eri tavalla kuin Euroopassa.
https://www.liveleak.com/view?i=3e7_1487847577
Tuota, ku katsoo, niin täytyy myöntää, että eurooppalaiset ovat ihan täysin munattomia! Samanlaista settiä tännekki, niin loppuist tuo vaellus ja ylimielisyys!
Tässäpä Wikipedian listaus Ruotsissa tapahtuneista kranaatti-iskuista.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_grenade_attacks_in_Sweden
Todella turvalliselta vaikuttaa!
Pelkästään vuonna 2016 yli kolmekymmentä karanaatti-iskua ja seksuaalirikostilastot ovat samalla tasolla Ghanan kansa.
Maailman turvallisin maa.
Myöskään tänä maanantaina Ruotsissa ei tapahtunut mitään
"Ruotsalaislehtien mukaan roska-astiasta on löytynyt käsikranaatti.
Tukholman poliisi on eristänyt Kistan torin ympäristön roska-astiasta löytyneen epäilyttävän esineen takia. Aftonbladetin mukaan kyseessä olisi käsikranaatti. Pommiryhmä on jo paikalla.
Towe Hägg Tukholman poliisista vahvistaa epäilyttävän esineen löytymisen.
- Pommiryhmän teknikot ovat menossa tutkimaan esinettä. Tori on eristetty niin pitkään kuin katsotaan tarpeelliseksi.
Kistan torin lähellä sijaitsee mm. poliisiasema, galleria ja useita liikkeitä."
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201702272200077227_ul.shtml
Hysshh...ei esiripun taakse saa kurkkia.
Lieksan palstalta deletoidaan jokaikinen dokumentti asiasta.Kuka siellä huseeraa modena?Niin ylen kuin ulkomaisten lehtien reportaasit häviävät . DDR rulaa?
Ainakaan Suomi24 -sensuurin mielestä ei Malmössä tapahtunut mitään maanantai-iltana, koska edellinen täysin asiallinen iltalehden -uutislinkki piti poistaa :)
Kyllä siellä jotain on tapahtunut:
"Ruotsin Malmössä yksi ihminen on haavoittunut käsikranaatin räjähdyksessä.
Uhri sai sirpalevammoja jalkaan, kun kranaatti räjähti illalla pihamaalla omakotialueella Lindängenissä.
Tapausta tutkitaan murhayrityksenä."
http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/kasikranaatti-haavoitti-yhta-ruotsin-malmossa-tutkitaan-murhayrityksena/6328148
Ylläpito poisti linkin uutiseen, jossa kerrottiin Saksan varoittaneen Ruotsia terrori-iskun vaarasta.
Jopa Trump oli oikeassa. Mutta ei nämä maailmanhalaajat mitään tiedosta. Mutta toisaalta Ruotsihan on aloittanut rajatarkastukset jopa ihan Torniossa asti. Tarkastavat Suomesta tulevia "turhapaikkaturisteja".
Ylläpito poisti seuraavat uutiset ja linkit Iltalehteen:
Malmössä asuva Ella Hellsten kertoo Rosengårdin muuttuneen maanpäälliseksi helvetiksi, jossa ei juurikaan asu, eikä asioi enää ruotsalaisia.
Toisessa uutisessa kerrottiin perjaintaina Göteborgissa kerrostalossa räjähtäneestä pommista.
Ylläpito poisti uutisen ja linkin Iltalehteen, jossa kerrottiin tiistaina Kungsträdgårdenin puistossa järjestetyllä tulifestivaalilla puhjenneesta isosta kahakasta. Puukotusten lisäksi poliisi on saanut tapahtumaan liittyen ilmoituksia pahoinpitelyistä ja sukupuolisesta häirinnästä.
Ylläpito poisti uutisen ja linkin Iltasanomiin, jossa kerrottiin Åkersbergassa Tukholman pohjoispuolella tapahtuneesta ampumavälikohtauksesta. Ensitietojen mukaan paikalta löytyi kolme loukkaantunutta – kahdella oli teräaseen aiheuttamia vammoja ja yhtä oli suihkutettu pippurisumutteella. Vammojen vakavuudesta ei ole tietoa. Poliisi on käynnistänyt esitutkinnan tapauksesta. Rikosnimikkeenä on murhan yritys.
Ylläpito poisti uutisen ja linkin Iltasanomiin, jossa kerrottiin neljän ihmisen kuolleen ja 15 loukkaantuneen tavaratalo Åhlensin luona, kun kuorma-auto ajoi väkijoukkoon Tukholman ydinkeskustassa Drottninggatanilla.
Torstai-iltana Etelä-Ruotsin Malmössä Fosien kaupunginosassa ei taaskaan tapahtunut mitään:
"Malmössä ammuskeltu, poliisin suuroperaatio käynnissä
Yksi ihminen on haavoittunut ammuskelussa Ruotsin Malmössä.
Poliisi hälytettiin torstai-iltana Etelä-Ruotsin Malmössä Fosien kaupunginosaan, jossa oli kuultu useita laukauksia.
Poliisi kertoo nettisivuillaan, että yhtä miestä ammuttiin. Hänet kiidätettiin sairaalaan, ja hän ei ole poliisin mukaan vakavasti loukkaantunut. Aftonbladetin mukaan haavoittunut on noin 20-vuotias mies.
Silminnäkijöiden mukaan ammuskelu tapahtui kadulla, johon oli kerääntynyt useita miehiä.
Poliisi on sulkenut suuren alueen rikospaikan läheisyydessä. Alueella tehdään teknisiä tutkimuksia ja poliisikoirat ovat paikalla. Yhdessä uutiskuvassa näkyy, miten poliisikoira noukkii aseen maasta.
Eräs silminnäkijä kertoi Expressenille kuulleensa noin kymmenen laukausta.
- Näin myös, miten poliisi pysäytti yhden auton ja otti kiinni muutamia miehiä, silminnäkijä kertoi lehdessä."
hieno kansankoti