Finlayson boikotoi USA:ta

Finlayson Oy ilmoitti toimitusjohtajansa suulla, että Finlayson boikotoi kahdeksan (4 4) vuoden ajan Yhdysvaltain markkinoita.
http://yle.fi/uutiset/3-9454751

Yrityksen johto ei tule jalallaan astumaan USA:n maaperälle, niin kauan kuin nykyinen presidentti on siellä vallassa.

Finlayson Oy:n liikevaihto on 9,8 miljoonaa euroa.
34312
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

No eipä mene kauan, kun USA:sta viestitetään jo Finlaysonin suuntaan, ja anotaan armoa, tämän boikottiuhan edessä.
Meidän tyykikangasfirma on kova luu, ja sen kaupan johtajan sana painaa.

Äänestä
  • suomi kannattaisi boikotoida NATOa

    Äänestä

nämä eivät vielä tajua mitä euroopalla on edessään?

Äänestä

Boikotoiko Finlayson kaikkia muitakin maita jonka kansalaiset ovat valinneet itselleen vapailla vaaleilla presidentin?
Eivätkä ole muistaneet kysyä sopiiko heidän valintansa Finlaysonin johdolle.

Äänestä
  • Finlaysonin Tom of Finland lakanasetti kertoo asiasta kaiken tarvittavan. Firman TJ on ulkoasuiltaan tasan sellainen hemmo, joka piehtaroi noissa lakanoissa.

    Kannattais äijän vetää suunsa suppuun nyt. Sehän paskoo firmansa lakanoihin, kun alkaa USA:n kaltaisen toimijan kanssa painia.

    Kyllä nää Finlaysoinin johdon tiedotteet kulkee Amerikkaan saakka, USA:n Helsingin lähetystön kautta.

    Äänestä

  • Outoa-hölmöilyä kirjoitti:

    Finlaysonin Tom of Finland lakanasetti kertoo asiasta kaiken tarvittavan. Firman TJ on ulkoasuiltaan tasan sellainen hemmo, joka piehtaroi noissa lakanoissa.

    Kannattais äijän vetää suunsa suppuun nyt. Sehän paskoo firmansa lakanoihin, kun alkaa USA:n kaltaisen toimijan kanssa painia.

    Kyllä nää Finlaysoinin johdon tiedotteet kulkee Amerikkaan saakka, USA:n Helsingin lähetystön kautta.

    Kunniakkaan ja laadukkaan Finlaysonin nimi ja maine vedetään lokaan nykyisen johdon linjalla. Hävetkää!

    Äänestä

  • Outoa-hölmöilyä kirjoitti:

    Finlaysonin Tom of Finland lakanasetti kertoo asiasta kaiken tarvittavan. Firman TJ on ulkoasuiltaan tasan sellainen hemmo, joka piehtaroi noissa lakanoissa.

    Kannattais äijän vetää suunsa suppuun nyt. Sehän paskoo firmansa lakanoihin, kun alkaa USA:n kaltaisen toimijan kanssa painia.

    Kyllä nää Finlaysoinin johdon tiedotteet kulkee Amerikkaan saakka, USA:n Helsingin lähetystön kautta.

    "Hei sinä marginaaliryhmään kuulluva! JUURI Sinä! Tiesitkö että nyt saat Finlaysonin Tom Of Finland mallistoa myös valmiiksi paskan hajuisena! :) Osta nyt, niin saat rullan vessapaperia ja putkilon anaalirasvaa kaupan päälle! :) "

    Äänestä

Meillehän ei osteta enään yhtään tuon homofirman tuotetta!
Trump on paras!

Äänestä

USA on varmaankin aivan paniikissa moisesta uhkauksesta.

Äänestä

lähettää kurttula lepäämään jollekin funny farmille.

Äänestä

Kuinkahan monta sataa euroa se marimekon myynti sitten oli USAhan?

Kyllä kohta kielletään euroopassa kaikilta tavallisilta ihmisiltä äänestäminen, ettei vaan äänestetä väärin. :DD

Äänestä

..eikös kankaat tehdä jossakin lapsityövoimalla?
Suomessa Alko ja K-kaupat boikotoineet Israelia! Mikä on myös yhtä uskomatonta...

Äänestä
  • Outoa tuo Alkon ja K-Kauppojen äkillinen islamisoituminen.

    Äänestä

Se on kuin hyttysen kusi valtameressä jos joku pikkufirma boikotoi Trumppia.

Äänestä

Mikäs persereiän nuohooja se Kurttila oikein on? Mitä firman hallitus on mieltä?

Äänestä

Finlayson -pyyheliinat...design from Finland , valmistettu Belgiassa - katsoin hiljan kaupassa lappua.

Äänestä

Onneksi koiran-ja kissanruuatkin voi ostaa muualta kuin Mustista ja Mirristä. Boikotoida voi näinkinpäin.

Äänestä

Minä boikotoin mustia mirrejä ja finlaysonia niin kauan kun kurttila on toimitusjohtajana.

Äänestä
  • Mustia mirrejäkö? Nousee haloo. Mitä mirri Hesa sanoo moisesta. Rasismia.

    Äänestä

Juu ja nyt jenkit on ihan kauhuissaan?

Tai sit ne sanoo et: "What the f*ck is fin-lay-son? Some gay pedophile?"

Äänestä

Vaikka se aloituksessa sanottiinkin, korostaisin silti, että Finlaysonin boikotti tarkoittaa vain, ettei kyseisen firman johto aio matkustaa Trumppilaan.

Sehän on sama kuin olisin aikoinani asettanut Anttilan postimyynnin boikottiin, ja julistanut, etten tule jalallani ikinä astumaan kyseisen postimyynnin toimitiloihin.

Äänestä

... toisaalta: Tän parin vuoden takasen markkistrategiajulkistuksensa mukaan Finlayson ei ainakaan vielä silloin ollu edes suuntaamassa Jenkkilän markkinoille, vaan Aasiaan, joten onhan se helppo luvata et "boikotoi" Yhdysvaltoja jos heillä ei o vielä koskaan missään intresseissä ollu siellä kauppaa tehdäkään!? :D

Mut eiköhän tollaki uutisflopilla taas saatu isot kasat suvakkilehmiä ammumaan kohti homolakanaputiikkia! ;) :D

http://www.kauppalehti.fi/uutiset/finlayson-nousi-plussalle/59VCwBZK

Siitä taas, et onko firmalla joka vasta pääs pitkän tappioputken jälkeen takas kuiville, juurikaan varaa rajata markkina-alueitaan? :/

Äänestä

Boikotoikohan venäjää missä diktaattori tai kaikkia muita maailman valtioita missä oikeita ihmisoikeusrikkomuksia. Ihme neiti, kannattaisi antaa potkut ennen kuin vie firman konkurssiin.

Äänestä

Konkurssi ja velkajärjestely sai kituvan puljun taas jotenkin pysymään pystyssä.

Äänestä

Myöskin Vallilan verhot vai mitkä kankaat on rasisteja. Tällä kertaa havaitsen, että Joensuu ja Kuopio-kaupunkikankaista on jollain ihmeen tavalla häipyneet kirkon ristit!

Äänestä

Mikä se joku Vinlauson on? Onko se joku ravihevonen?

Äänestä
  • Ei ihan pieleen. Se on kolmen aasin johtama tekstiilifirma.
    Muslimimaihin tehty TomOfFinland-tuotesarja ei kohdemaissa ollutkaan myyntimenestys

    Äänestä

Mites tämä nyt oikein menee, kun meidän taloudessa boikotoidaan sekä Finlaysonia että USA:ta, niin eihän ne boikotit nyt kompensoi toisiansa? Menee hyvät boikotit vielä hukkaan.

Äänestä

Mitä miettii Kurttila ja Sutinen Pohjois-Korean tilanteesta. Onko sisäänpäinkääntynyttä? Boikotoisivatko poijjaat?

"Sutinen toteaa itsekin tiedostavansa, että boikotti on "täysin lapsellinen" eikä usko, että sillä on aikaa myöten mitään merkitystä."

"Tämä on puhtaasti henkilökohtainen juttuni. Toki ymmärrän hyvin, että olen yritysjohtaja ja mielipiteeni muuttuu äkkiä myös Finlaysonin mielipiteeksi. Mutta kyllä tämä oli ihan täysin oma tunteenpurkaukseni, Kurttila painottaa."

Yle kuitenkin noteeraa uutiseksi asti kahden herran henkilökohtaiset mielipiteet.

Ei yh-tään haise mädältä - eihän =)

Finlaysonin kurssi onkin ollut pitkään laskemaanpäin ja markkinintijohtaja tuskin taputtaa käsiään uutisoinnista. Sinne vaan nuo yritykset Fazerin seuraksi suomalaisten boikottilistalle. Ihan vain siksi, että Yle aivopesee ihmisiä, joka sen tarkoitus ei kai ole.

Äänestä

Yhtä naurettava uhkaus, kun lopettivat kankaiden myynnin Kärkkäiselle, kun Kärkkäinen ei ottanut homolakanoita myyntiin. Kärkkäisen kangasmyynti kasvoi useita prosentteja, kun ottivat Finlayssonin tilalle laadukkaita kankaita.

Minä kannatan Kärkkäistä, koska siellä ei homolakanat heilu!!! Ja boikotoin Finlayssonia

Äänestä
  • Vallilan verhotkin on jatkuvasti alennusmyynnissä.
    Kurttila voi viedä munansa , vallilan kaupan alekoriin.

    Äänestä

Siellähän niitä on lakanan kuvia tän epäillyn pedofiilin sivulla. Ketä Finlayson nyt boikotoi sanoutuuko irti tästä mainostajasta. Kuka noita Tom ym.tuotteita ostaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Trumpille-takaisku kirjoitti:

Finlayson Oy ilmoitti toimitusjohtajansa suulla, että Finlayson boikotoi kahdeksan (4 4) vuoden ajan Yhdysvaltain markkinoita.
http://yle.fi/uutiset/3-9454751

Yrityksen johto ei tule jalallaan astumaan USA:n maaperälle, niin kauan kuin nykyinen presidentti on siellä vallassa.

Finlayson Oy:n liikevaihto on 9,8 miljoonaa euroa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu