Ohikulkutien uusi NESTE

nesteeessä

Koskas tuo uusi asema rakennetaan?
Tulee ilmeisesti jonnekin Kuortaneentien risteykseen?

22

813

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nesteoil

      Sinnehan se Sopii,toivottavasti pian.

    • Hsyh

      Ei tartte, huoltoasemia on jo tarpeeksi muutenkin. Ei siellä Itäväylällä aja kuin rekat, ja ne on kuitenki tankannu jo johonakin mualla. Yhteensä parikymmentä ihmistä käy Peejoelta ja Jalasjärveltä Atrialla, muttei nekään nesteelle pysähdy, kun aamutuuriin on kiirus, ja auto on tankattu kotikyläs silloon kun ei oo kiirus.

      Tamperelaisia lapinmatkaajia tästä ei ohi kulje, koska Tampereen ympäristöstä mennään pohjoiseen joutuisampaa reittiä, eli kohti Jyväskylää ja nelostietä. Tunnen paljon tamperelaisia, ja näin ovat kertoneet.

      Se valtava liikenne mitä näette Lapua-Seinäjoki välillä, ei todellakaan ole menossa Itäväylälle, vaan Seinäjoelle/Seinäjoelta. Ajakaapa joskus huviksenne Lapuan suunnasta Seinäjoelle päin, ja koukatkaakin Nurmon maailmanpyörästä Itäväylälle. Huomaatte saman tien, että ruuhka loppui siihen, ja olette ainoa auto Itäväylällä, menossa kohti Jalasjärveä. Saatte ajaa Rengonharjulle saakka lähes yksin, muutama rekka tulee tällä välin vastaan. Rengonharjun jälkeen liikenne sitten lisääntyy, kun Jalasjärvi-Seinäjoki arkiliikenne tulee siihen mukaan.

      Paras olisi tehdä se iso liikenneasema Nurmosta hieman pohjoiseen. Vaikka siihen lähemmäs Tepon risteystä. Siinä voisi olla jopa potentiaalisia asiakkaita. Samalla voisi tehdä siihen sen Tepon eritasoliittymän. Saisi kaksi kärpästä samalla iskulla. Maailmanpyörän liittymän yhteyteen huoltoasemaa ei saa järkevään paikkaan, liian monta silmukkaa kierrettävänä, ja moni eksyy siihen hässäkkään.

      Eihän se Rengonharjun teboilikaan kannattanut, vaikka siitä meni sentäs 5000 ajoneuvoa vuorokaudessa. Itäväylällä kulkee reilu 2000 ajoneuvoa vuorokaudessa, miten sellainen määrä voi elättää huoltoaseman, ei mitenkään. Kuortaneentien liikenne hieman tätä lisää, mutta ei tarpeeksi. Nurmossa liikennettä on kuitenkin se reilu 12 000 ajoneuvoa vuorokaudessa, plus paikallista mopoautoliikennettä suuri määrä.

      • Anonyymi

        HUOLTOASEMIA on kyllä tosi harvassa.


    • diesman

      kas kun ei sukari taas oo rakentamas jotain uutta super nestettä johon tulee lentokoneen tankkauspistekkin

      • UusiK.konsepti

        Tulee se Nesteen uusi liikenneasema
        Kuortaneentien ja Itäväylän risteykseen.
        Roves rules.


      • Peist
        UusiK.konsepti kirjoitti:

        Tulee se Nesteen uusi liikenneasema
        Kuortaneentien ja Itäväylän risteykseen.
        Roves rules.

        Minkä takia se sinne korpeen tuloo, eihän sielä oo liikennettäkään juuri mitään. Ohikulkutiellä 3000 autoa, ja Kuortaneentiellä 5000.

        Vertailun vuoksi, Atria-Nurmoo välillä 12000 autoa vuorokaudessa. Siihen vielä VanhanNurmon poikittaisliikenne päälle, 3000 autoa. Kyllä siinon liikennettä puolet enempi, mitä OharinKorvessa.


      • RivitalolleSeTontti
        Peist kirjoitti:

        Minkä takia se sinne korpeen tuloo, eihän sielä oo liikennettäkään juuri mitään. Ohikulkutiellä 3000 autoa, ja Kuortaneentiellä 5000.

        Vertailun vuoksi, Atria-Nurmoo välillä 12000 autoa vuorokaudessa. Siihen vielä VanhanNurmon poikittaisliikenne päälle, 3000 autoa. Kyllä siinon liikennettä puolet enempi, mitä OharinKorvessa.

        Liikuntahallin Abc paikka on mainio helikoptereille.
        Liittymät mutkien takana.
        Hajuhaitat....rotat...naakat...lokit


      • isooseinäjoki
        Peist kirjoitti:

        Minkä takia se sinne korpeen tuloo, eihän sielä oo liikennettäkään juuri mitään. Ohikulkutiellä 3000 autoa, ja Kuortaneentiellä 5000.

        Vertailun vuoksi, Atria-Nurmoo välillä 12000 autoa vuorokaudessa. Siihen vielä VanhanNurmon poikittaisliikenne päälle, 3000 autoa. Kyllä siinon liikennettä puolet enempi, mitä OharinKorvessa.

        tässä onkin pointti se ettei lapualaaset päivittäin pysähdy mennen tullen ku käyvät seinäjoella töissä....


    • KyästiLapualta

      Vaikka menis 10 000 autoa tunnissa ohitte mutta kukaan ei poikkea Asemalle
      ostoksille niin ei kannata aseman pito. Tärkeintä on se määrä joka poikkeaa Asemalle ostoksille.
      Vaikka menis se 2000 autoa vuorokaudessa ja niistä 500 stoppaa asemalle, niin alkaa olemaan kannattavaa toimintaa.
      Tärkeintä ei ole siis ohi ajavat vaan ne jotka pysähtyvät ostoksille eli ei ole merkittävää liikenteen ohiajava määrä.

    • Nesteoil

      Nestle sopii sinne,Ellei pian tule,tulee Abc.

    • Tankkaajat

      Mole mat hinioivat sinne kaikessa hiljaisuudessa .

      • Roves..Rokkaa

        Junamatka Tampereelta Seinäjoelle kestää vain tunnin, eikä automatkakaan ehdi rasittaa, kun matkan varrelta löytyy mukavia pysähdyspaikkoja.

        Lakeuksien läheisyys kannattaa hyödyntää, kun suunnitelmissa on viettää viikonlopun kestävä lyhytloma tai pari kesäistä päivää yhdessä perheen kanssa.

        Etelä-Pohjanmaa onkin houkutteleva lähilomakohde Pirkanmaalta ja muualta Etelä-Suomesta. Voit rakentaa yhdessä perheesi kanssa oman toiveloman vaikkapa reitille, jonka varrelta löytyvät Ähtäri Zoo pandoineen, Kyläkauppa Veljekset Keskinen, Duudsonit Activity Park, PowerPark ja Härmän Kylpylä.
        Seinäjoen Hotellit, Tangot, Provinssi


      • Bensaamo...Puuttuu

        Bandamaailma ja Keskisen suunta kaipaavat palveluasemaa..
        Kun uusi Vaasan laiva valmistuu, tuuristeja tulee paljon sisämaahan.


      • UusuLiikenneasemapaikka

        Vaasan hallinto-oikeus katsoo, että Etelä-Pohjanmaan Osuuskaupan hallintoneuvoston jäsenet Sirkka Penttilä ja Aaro Honkola olivat esteellisiä, kun Seinäjoen kaupunginhallitus käsitteli kesällä 2016 Nurmon osayleiskaavaa, johon on merkitty paikka liikenneasemalle.

        Seinäjoen kaupunginvaltuusto hyväksyi lokakuussa 2016 Nurmon keskustan osayleiskaavan tarkistuksen ja laajennuksen. Hallinto-oikeus katsoo nyt, että kaupunginvaltuuston päätös on esteellisyyden vuoksi syntynyt virheellisessä järjestyksessä ja kumoaa sen.


    • wroom

      turistien tulo kaipaisi kaupunkiin myös oikeesti laadukasta hotelli ja ravintola tarjontaa,nyt taso on kolmea tähteä max

      • OllaVaan

        Mutta kun tapahtumat on pelkästään junttikansalle, niin ei junttikansalle tarvi olla muuta kuin kolmen tähden palveluita. Ei parempi väki tule tänne, koska ei ole paremman väen tapahtumia. Tarttis olla jotain messuja yms, nyt on vain maatalousnäyttely, jonne tulee juntteja. Sama juttu tangomarkkinoissa, oikein junteistajunteimmat kemut.


    • Anonyymi

      Nyt kun ABC kuopattu niin saisi tulla pian. Sinnehän on luvassa K-markettikin ja varmaankin jos tulee niin tulee se uusi Huili-kahvilakin.

    • Anonyymi

      Ilmajoen ABC ja Neste 67 lopettivat myös,joten luonteva huoltoaseman paikka olisi Ilmajoentien varressa,en tiedä montako autoa kulkee päivittäin mutta ruuhkat melkoiset kun Suupohjan myöden käydään Seinäjoella.

      • Anonyymi

        12000


    • Anonyymi

      Ensi kesänä rakennetaan .
      Neste tai St1.

    • Anonyymi

      Sais Onnenliekki-huoltoasema tulla Seinäjoellekkin!

    • Anonyymi

      Eikö rengonharjun tepoilin voisi muuttaa nesteeksi. Ohikulkitien varres, oikeen hyvällä paikalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      269
      14404
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      68
      7293
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      211
      7131
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      63
      5147
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      113
      4882
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4724
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      101
      4505
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      21
      4417
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4177
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3968
    Aihe