ernekeittoa suoraan purkista on kose väärin.
universumi ja hernekeitto kylmänä
mitäjossyön
1185
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kappas kummaa!?
Eikös täällä saa enää edes reseptejä julkaista?
Uusi yritys!
Ei ollenkaan!
Vegaanishenkisen tar-tar pihvin saa kikkailtua kätevästi avaamalla molemmat päät hernekeittopurkista ensin purkinavaajalla, ja sitten halkaisemalla loput esim. samuraimiekalla! (VAROITUS! Älä jätä sormiasi - tai kenenkään muunkaan sormia - väliin, jos haluat säilyttää eineksen kasvisruokahenkisyyden!)
Lopputulemana pitäisi olla joko siisti sylenterinmuotoinen kasvisruoka-aihio, tai ihan saatanallinen sotku vihreää töhnää pitkin keittiön seiniä, riippuen miekkailutaidoistasi. Jälkimmäisessä tapauksessa: Älä lannistu, vaan yritä uudestaan! Harjoitus tekee mestaajan!
Kunnes olet saavuttanut valaistumisen ja kasvisruoka-aihio muodostaa feng-shuin muotoisen kuvion auraali-aaltovastaanottimessasi, olet valmis seuraavaan vaiheeseen, joka on kasvispihvien siivuttaminen! Ota peukalosi, jos sinulla on se vielä tallella, keskeltä karvaista - mielellään etukäteen pestyä - kämmentäsi ja aseta se kasvistahnasylinterin toiseen päähän (oikeakätisillä ehkä helpointa vasempaan, ja vasenkätisiltä ihan kumpaan päähän tahansa, koska ketään ei kiinnosta mitä te friikit teette!) mitaksi, kuinka paksun pihvi-to-be:n haluat olevan, ja leikkaa (vaikka sillä samuraimiekallasi?) pihvinmuotoinen siivu irti kasvisruoka-aihiostasi.
(Tässä vaiheessa kannattaa jälleen laskea peukaloiden, ja ehkä muidenkin sormiesi jäljellä oleva määrä? 2/10 on yleensä kohtalaisen onnistuneen kokkailun osoittava määrä.)
Nyt voit ottaa sen mittana toimineen peukalon pois wanna-be-pihvin päältä, ja pyyhkiä kylmän hien pois otsaltasi.
Jos otsasi on hietön, niin: Jätkähän on kone!
Aseta seuraavaksi leikkaamasi pihvi lautaselle (mielellään puhtaalle) kuten haluat, tai jotenkin fiinimmin, jos satut olemaan homo.
Mausta (tai koristele, jos olet homo) pihvi esim. sinapilla ja/tai sipulirouheella tai -silpulla.
Syö.
Hyvää ruokahalua. (tai bon apetit, jos olet homo)