Kirkollisverosta 100% köyhyyden ehkäisyyn

Ja tämä on totuus!

Vai olisiko teistä parempi, että kaikki papit ja seurakuntien työtekijät olisivat työttöminä ja eläisivät sosiaaliavulla? He olisivat köyhempiä tai sitten he veisivät työmarkkinoilta jonkun toisen työpaikan, joka puolestaan suistuisi köyhyyteen ja yhteiskunnan avustusten varaan.

Kristityt yleensä elättävät itse itsensä, kuten Jalovaarakin. Pitää muistaa, että Jalovaaralle maksaminen on vapaaehtoista, valtion- ja kunnallisveron maksaminen ei ole, kuten jokainen veroa maksava työtönkin tietää.
33274
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Unohdit mm. piispoille ostetut öky asunnot,erotkaa nyt hyvät ihmiset tuosta terroristijärestöön verrattavasta laitoksesta.

Äänestä
  • Asuntojen rakentaminen työllistää. Vasemmisto haluaisi kaikkien elävän avustuksilla saadakseen ääniä lupaamalla lisää avustuksia!

    Terve kristillinen markkinatalous se mahdollistaa myös avustusten rahoittamisen veroilla!

    Äänestä

  • tekopyhät.ateistit kirjoitti:

    Asuntojen rakentaminen työllistää. Vasemmisto haluaisi kaikkien elävän avustuksilla saadakseen ääniä lupaamalla lisää avustuksia!

    Terve kristillinen markkinatalous se mahdollistaa myös avustusten rahoittamisen veroilla!

    Pystytkö todistamaan väitteesi? Vaikka yleensä kannatan kokoomusta en silti ole törmännyt kuvailemaasi vasemmistopuolueeseen.

    Myös "kristillisyydellä" ei ole mitään tekemistä markkinataloudella ja olisi hyvä jos kristityt kirkot hoitaisivat itse varojenkeruunsa ilman että valtion tarvitsee tehdä sitä heille.

    Äänestä

  • Oudoksuva kirjoitti:

    Pystytkö todistamaan väitteesi? Vaikka yleensä kannatan kokoomusta en silti ole törmännyt kuvailemaasi vasemmistopuolueeseen.

    Myös "kristillisyydellä" ei ole mitään tekemistä markkinataloudella ja olisi hyvä jos kristityt kirkot hoitaisivat itse varojenkeruunsa ilman että valtion tarvitsee tehdä sitä heille.

    Kokoomushan on keskiluokan oma vasemmistopuolue, joka lupaa joka vaaleissa lisää avustuksia ja tukiaisia keskiluokkaisille ihmisille. Sen takiahan sinäkin sitä äänestät!

    Jos kirkko joutuisi itse keräämään tulonsa, se työllistäisi ja ehkäisisi köyhyyttä paljon vähemmän!

    Sitähän sinäkin keskiluokkais-vasemmistolaisena tietenkin haluaisit, että köyhiä olisi enemmän äänestämässä vasemmistopuolueita!

    Äänestä

  • Sillävälin ateistit harrastavat seksiä viinan kanssa ja penis jää pulloon kiinni.

    Äänestä

  • tekopyhät.ateistit kirjoitti:

    Asuntojen rakentaminen työllistää. Vasemmisto haluaisi kaikkien elävän avustuksilla saadakseen ääniä lupaamalla lisää avustuksia!

    Terve kristillinen markkinatalous se mahdollistaa myös avustusten rahoittamisen veroilla!

    "Terve kristillinen markkinatalous"

    Kristillisessä markkinataloudessa ei saa pyytää korkoa. Olisiko sinusta ihana elää yhteiskunnassa, jossa kukaan ei myönnä sinulle edes asuntolainaa?

    Äänestä

Kyllä niille loisille aina jokin toinen "suojatyöpaikka" löytyisi.
Kirkosta eroamista "suitsittiin" kymmeniä vuosia sitten, keksimällä liittää kirkollisveron maksaminen kunnallis, sekä valtion verotusten yhteyteen.
Sitä ennen kirkollisvero maksettiin kerran vuodessa, mikäli oli kirjoilla kirkossa.
Eroaminen tapahtui kirkkoherran huoneessa kuulustelujen myötä, joka käytäntö asetti monelle korkean kynnyksen töistä poissaoloon.
Nykyäänhän eroaminen on helppoa ja yksinkertaista, sillä tietotekniikka on jokaisen ihmisen ulottuvilla, joka mahdollistaa kivuttoman irtisanoutumisen
kyseisestä "rahastuslaitoksesta".
Vielä kun kirkko eriytettäisiin täysin valtiosta omaksi yhtiöksi, sekä täysin omillaan tulevaksi, olisimme päässeet yhdestä riistäjästä eroon.

Äänestä
  • Lisäksi pitäisi olla jokamiehen oikeus heittä kuolleen kaverin ruumis jonnekin ilman riistäjän tai valtion välistävetoa.

    Äänestä

  • irtiRiistäjistä kirjoitti:

    Lisäksi pitäisi olla jokamiehen oikeus heittä kuolleen kaverin ruumis jonnekin ilman riistäjän tai valtion välistävetoa.

    Näinhän se on että metsiinkin kuolee vuodessa tuhoton määrä eläimiä itsestään, mutta harvoinpa raatoihin siellä törmää.

    Hautaus tulisi voida toteuttaa niin, että ruumis todellakin jätetään elukoiden syötäväksi.

    Äänestä

  • kekek-kekek kirjoitti:

    Näinhän se on että metsiinkin kuolee vuodessa tuhoton määrä eläimiä itsestään, mutta harvoinpa raatoihin siellä törmää.

    Hautaus tulisi voida toteuttaa niin, että ruumis todellakin jätetään elukoiden syötäväksi.

    "Hautaus tulisi voida toteuttaa niin, että ruumis todellakin jätetään elukoiden syötäväksi."

    Tämä olisi oikea ratkaisu niille, jotka eivät hautausmaita ylläpitäviin seurakuntiin kuulu eivätkä niin ollen kirkollisveroakaan maksa. Paitsi jos maksaa täyden hinnan hinnan siunatusta hautapaikasta.

    Äänestä

Kaikki homot vaan kirkkoon vihittäväksi

Seuraavaksi kirkko voisi alkaa sinaamaan eläimeen sekaantujat.....sika vaan talutetaan alttarille ja silleen, ei mitään ongelmaa, kun pää on avattu toimelle.
Jeeeeeee, sanon minä

Äänestä
  • Et tunne Suomen lainsäädäntöä.

    Äänestä

  • Kirkko vihkii, hihhulit inisee.

    Äänestä

Tällä+logiikalla+kaikki+verot+ovat+100%+köyhyyden+ehkäisyä.+Kuinka+niitä+veroja+oikein+voisi+maksaa+lisää?

Äänestä
  • "Tällä+logiikalla+kaikki+verot+ovat+100%+köyhyyden+ehkäisyä"Niinhän+ne+ovatkin.+Jokainen+verosentti+on+lopulta+jonkun+palkkaa+jossakin.+Osa+tietysti+menee+ainakin+välillisesti+miljonäärien+köyhtymisen+ehkäisemiseen,+mutta+niistäkin+sitten+valuu+myös+Intian+lapsityöläisten+palkkoihin.+Mikä+onkaan+hienompaa+kuin+auttaa+intialaista+köyhää+katulasta+pääsemään+asuntolaan+ja+tienaamaan+lentolippua+Yhdysvaltoihin?

    Äänestä

  • tekopyhät.ateistit kirjoitti:

    "Tällä+logiikalla+kaikki+verot+ovat+100%+köyhyyden+ehkäisyä"Niinhän+ne+ovatkin.+Jokainen+verosentti+on+lopulta+jonkun+palkkaa+jossakin.+Osa+tietysti+menee+ainakin+välillisesti+miljonäärien+köyhtymisen+ehkäisemiseen,+mutta+niistäkin+sitten+valuu+myös+Intian+lapsityöläisten+palkkoihin.+Mikä+onkaan+hienompaa+kuin+auttaa+intialaista+köyhää+katulasta+pääsemään+asuntolaan+ja+tienaamaan+lentolippua+Yhdysvaltoihin?

    Homoja lesbopareja vihitään verovaroilla.....hahhahahahahahahahahahahhaha
    sanon minä.....lhahghahahahahahhahahahahahhahahhahahaha
    Naurattaa vieläkin....hahhahahahahahhahahahhahahahhahahahahhahah

    Äänestä

  • Suomalaiseovataaseja kirjoitti:

    Homoja lesbopareja vihitään verovaroilla.....hahhahahahahahahahahahahhaha
    sanon minä.....lhahghahahahahahhahahahahahhahahhahahaha
    Naurattaa vieläkin....hahhahahahahahhahahahhahahahhahahahahhahah

    Ei kai ne papitkaan niin tyhmiä ole, että ilmaiseksi homopareja ala vihkimään !!!
    Kyllä siinä rahaa palaa, kun homoja, sekä lesboja aletaan kirkoissa talviaikaan vihkimään, elleivät sitten ole tukiksiin pukeutuneina ja toimitus suoritetaan kirkkomaalla.

    Äänestä

Nuuskaisen Palli Hikeäni ja luen Raamattua. Kuten Luterilainen perinne osoittaa, tämä on terveämpi kuin ateistien epäseksikäs viinakiro baarigoromma

Äänestä

Erityisesti piispojen osalta köyhyyden torjunta on onnistunut erinomaisesti. Liksa on luokkaa kymppitonni kuussa ja kirkko tarjoaa miljoonakämpän asunnoksi. Arkkipiispa saa 3000 m2 linnan asuttavakseen. Eikä pidä unohtaa piispojen edustustilejä joilla niin aamusnapsit ja viinitkin voi ostaa "firman piikkiin".

Äänestä

<< Vai olisiko teistä parempi, että kaikki papit ja seurakuntien työtekijät olisivat työttöminä ja eläisivät sosiaaliavulla? >>

No, yhteiskunnan elätteinä he nytkin elävät, niin miksei sitten suoraan työttömyyskorvauksella. Työttömyyskorvaus on heidän palkkaansa pienempi, joten olisi halvempaa elättää heitä työttömyyskorvauksella (samalla verotuksella jäisi siis enemmän rahaa investointeihin, pienemmällä yksityisten investointiin).

Lisäksi olisi erinomaisen suuri mahdollisuus, että työttömänä tuollaisesta ryhmästä ihmisiä kumpuaisi ideoita esim. yritystoimintaan: heistä osa siis saattaisi työllistää itsensä tuottavaan toimintaan (ja jopa jokusen työntekijäksikin), jolloin se olisi yhteiskunnan kannalta hyödyllisempää kuin tuottamaton kierto, jota kirkko käytännössä kokonaisuudessaan harjoittaa.

Lisäksi saisimme kirkon kiinteistöjä hyötykäyttöön jne. Yhteiskunnan hyvinvoinnin kannalta kirkon pitäminen pystyssä on siis erittäin kallis ja resursseja kuluttava siitä saataviin hyötyihi nähden.

Äänestä
  • Onko kirkkojen ylläpito muka kallista? Kaikki se raha, joka käytetään Putous-näyttelijöiden palkkoihin (kulissimiehiä ja stunttejahan ei tarvita ja käsikset on nettipalstoilta ja sähköposteista kopsattuja), kustantaisi oikein hyvin muutaman kirkkorakennuksen ylläpitolämmityksen ja siivouksen. Tuottavuutta tietenkin kirkkorakennuksella enemmän, yhteiskunnallisesti, kun ei lisää masennuslääkkeiden kulutusta kuten putous.

    Toisaalta sitten kun meillä on kristitty, joka elättää itsensä hyvin omalla yritystoiminnallaan ja on selvästi hulppea nettoveronmaksaja, hänet pannaan vankilaan!

    Äänestä

  • ateistit.taas.kieroilee kirjoitti:

    Onko kirkkojen ylläpito muka kallista? Kaikki se raha, joka käytetään Putous-näyttelijöiden palkkoihin (kulissimiehiä ja stunttejahan ei tarvita ja käsikset on nettipalstoilta ja sähköposteista kopsattuja), kustantaisi oikein hyvin muutaman kirkkorakennuksen ylläpitolämmityksen ja siivouksen. Tuottavuutta tietenkin kirkkorakennuksella enemmän, yhteiskunnallisesti, kun ei lisää masennuslääkkeiden kulutusta kuten putous.

    Toisaalta sitten kun meillä on kristitty, joka elättää itsensä hyvin omalla yritystoiminnallaan ja on selvästi hulppea nettoveronmaksaja, hänet pannaan vankilaan!

    << Onko kirkkojen ylläpito muka kallista? >>

    No, ei oikeastaan, mutta enhän minä sellaista väittänytkään.

    Kirkon ylläpito sitten taas on kallista - ja varsin tuottamatonta.

    << Toisaalta sitten kun meillä on kristitty, joka elättää itsensä hyvin omalla yritystoiminnallaan ja on selvästi hulppea nettoveronmaksaja, hänet pannaan vankilaan! >>

    Tuskin sinne vankilaan ilman syytä joudutaan.

    Äänestä

  • Hehhah kirjoitti:

    << Onko kirkkojen ylläpito muka kallista? >>

    No, ei oikeastaan, mutta enhän minä sellaista väittänytkään.

    Kirkon ylläpito sitten taas on kallista - ja varsin tuottamatonta.

    << Toisaalta sitten kun meillä on kristitty, joka elättää itsensä hyvin omalla yritystoiminnallaan ja on selvästi hulppea nettoveronmaksaja, hänet pannaan vankilaan! >>

    Tuskin sinne vankilaan ilman syytä joudutaan.

    "Tuskin sinne vankilaan ilman syytä joudutaan."

    Eipä varmaankaan. Sinne monesti laitetaan niitä, jotka onnistuvat itse elättämään itsensä. Ateistissekulaarinen vasemmistokommunistinen maa rankaisee yksityisyritteliäisyydestä, varsinkin jos yrittäjä on vielä kristittykin, kuten Jalovaara.

    Äänestä

Olen hylännyt kirkon koska en siedä homoliittoja! Mielestäni lailla rangaistava teko jumalan silmien alla vastoin raamattua vihkiä noita satiaisia kirkossa!

Äänestä

Työttömyyden torjuminen pappien viroilla on sama kuin palkattaisiin yksi rikkomaan työkseen ikkunoita ja tuhat niitä ikkunoita korjaamaan. Samalla työllistyisi ikkunalasin tekijöitäkin ja niiden kuljettajia.

Äänestä

Jos kirjoitus alkaa "Ja tämä on totuus", niin tietää heti, että tekstin jatkokin on uskovaisen suoltamaa soopaa.

Äänestä
  • Ja siinä meillä oli ateistien "logiikkaa" puhtaimmillaan.

    Äänestä

  • Hyvinpä kalikka kolahti näköjään, kun vikinää alkoi kuulua.

    Vain uskovaisen itserakas yli-ihmislogiikka tuottaa tuollaista tekstiä , jossa heti aluksi ilmoitetaan että jos olet toista mieltä olet automaattisesti väärässä.

    Eikä tuolla ole mitään tekemistä jumalan eikä raamatun kanssa, ihan tosikristityn ikiomaa itserakkautta. Olemattoman jumalan mielipiteeseen vetoaminen on pelkää harhautusta, kyse on uskovaisen ihan omasta mielipiteestä. Kunhan vain menee 'kaikkitietävän' mielikuvitusolentonsa selän taa piiloon.

    Äänestä

  • dfgj9 kirjoitti:

    Hyvinpä kalikka kolahti näköjään, kun vikinää alkoi kuulua.

    Vain uskovaisen itserakas yli-ihmislogiikka tuottaa tuollaista tekstiä , jossa heti aluksi ilmoitetaan että jos olet toista mieltä olet automaattisesti väärässä.

    Eikä tuolla ole mitään tekemistä jumalan eikä raamatun kanssa, ihan tosikristityn ikiomaa itserakkautta. Olemattoman jumalan mielipiteeseen vetoaminen on pelkää harhautusta, kyse on uskovaisen ihan omasta mielipiteestä. Kunhan vain menee 'kaikkitietävän' mielikuvitusolentonsa selän taa piiloon.

    "Vain uskovaisen itserakas yli-ihmislogiikka tuottaa tuollaista tekstiä"

    Vain ateistin itserakas ja ylimielinen mieli tuottaa tuollaista tekstiä. Mutta hyvä niin, sehän juuri todistaa, että kristityt ja kaikki muutkin uskonnolliset ovat oikeassa siinä, mitä ajattelevat ateisteista.

    Äänestä

Niin, jalovaara on hyvä esimerkki siitä että uskovaiset tuppaavat olemaan rikollisia. Kristittyjähän ei maalliset lait tunnetusti koske...

Äänestä

"Kirkollisverosta+100%+köyhyyden+ehkäisyyn"Olen+samaa+mieltä+että+kirkollisvero+pitäisi+korvata+vapaaehtoisella+hyväntekeväisyysverolla+minkä+voisi+lahjoittaa+haluamalleen+hyväntekeväisyysjärjestölle.+:)

Äänestä

Kirkko menettä merkityksensä ilman köyhyyttä ja siksi köyhyyttä on Kirkon pidettävä yllä.

Mitä kirkko puolustaisi sanomassaan, ellei olisi köyhiä (absoluuttisesti tai suhteellisesti) ??

Kirkko kannustaa yhteiskuntajärjestelmää, joka perustuu epätasa-arvoisuuteen. Tätä kannatan, koska muuten valtionkirkkoa (ev. lut) ei olisi olemassa.

Äänestä

Samaa mieltä. Työttömyyskin vain illuusio.

Pahuus vallitseemaailmassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tekopyhät.ateistit kirjoitti:

Ja tämä on totuus!

Vai olisiko teistä parempi, että kaikki papit ja seurakuntien työtekijät olisivat työttöminä ja eläisivät sosiaaliavulla? He olisivat köyhempiä tai sitten he veisivät työmarkkinoilta jonkun toisen työpaikan, joka puolestaan suistuisi köyhyyteen ja yhteiskunnan avustusten varaan.

Kristityt yleensä elättävät itse itsensä, kuten Jalovaarakin. Pitää muistaa, että Jalovaaralle maksaminen on vapaaehtoista, valtion- ja kunnallisveron maksaminen ei ole, kuten jokainen veroa maksava työtönkin tietää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu