Ei siirry valtikka pois Juudalta

dfggaa

Kts. kaaviokuvat linkistä.

Patriarkka Jaakob siunasi kaikki kaksitoista poikaansa ennen kuolemaansa. Tuo siunaus sisälsi samalla myös valtavia profeetallisia sanomia kauas tulevaisuuteen. Jaakob oli muuttanut koko perhekuntansa kansa nälänhätää pakoon poikansa Joosefin luo Egyptiin. Ihmeellisten vaiheiden kautta Joosef oli noussut koko Egyptin maan kakkosmieheksi heti faaraon jälkeen. Olisi luullut, että Jaakob olisi profetoinut Messiaan tulevan juuri Joosefin suvusta, mutta Jumalan Henki ilmoitti toisin. Messias tulisi Juudan suvusta, kuten myöhemmin tapahtuikin.

Mooses oli ennustanut, että Jumala on herättävä ”profeetan, minun kaltaiseni” Israelin kansan keskuudesta. Tuohon Mooseksen ennustukseen viittaavat UT:ssa mm. Johannes evankeliumissaan (katso myös 1:45 ja 6:14) sekä Luukas Apostolien teoissa (3:22 ja 7:37). Sanonnalla ”minun kaltaiseni” Mooses ilmeisesti viittaa siihen, että vaikka Messias onkin Jumalan Poika, Hän on myös täysi ihminen. Samalla se myös sisältää viittauksen siihen, että Jeesus tulisi tekemään samoja tekoja kuin Mooses: Hän oli neljäkymmentä vuorokautta syömättä ja juomatta, Hän ruokki kansan autiomaassa, Hän hallitsi luonnon voimat, Hän on itse elävä vesi, josta kansa voisi juoda jne.

Kuningas Daavid sai aikanaan lupauksen, että hänen valtaistuimensa vahvistettaisiin ikuisiksi ajoiksi. Daavidin omat pojat eivät tuota lupausta täyttäneet, koska maallinen kuningaskunta lakkasi Israelissa noin 600 eKr., kun Juuda vietiin pakkosiirtolaisuuteen Baabeliin. Lupaus toteutui myöhemmin, kun Messias nousi Daavidin suvusta. Jeesuksen syntykirjat löytyvät Matteuksen ensimmäisestä ja Luukkaan neljännestä luvusta.

7

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdsff

      Onko tästä poltettu mitään.

      • rtyyu

        Tästä on poistettu


    • eisiirryei

      Valtikka ei siirry Juudalta.

    • 8678

      Ja Lutherille tämä olikin tärkeä Raamatunkohta, jota hän käsitteli paljion kirjassaan "Juutalaisista ja heudän valheistaan". Kohta osoittaa Jeesuksen messiaaksi vastoin juutalaisten kösityksiä sillä muutoinhan valtikka on Juudalta pois.

    • "Kuningas Daavid sai aikanaan lupauksen, että hänen valtaistuimensa vahvistettaisiin ikuisiksi ajoiksi. Daavidin omat pojat eivät tuota lupausta täyttäneet, koska maallinen kuningaskunta lakkasi Israelissa noin 600 eKr., kun Juuda vietiin pakkosiirtolaisuuteen Baabeliin. Lupaus toteutui myöhemmin, kun Messias nousi Daavidin suvusta. Jeesuksen syntykirjat löytyvät Matteuksen ensimmäisestä ja Luukkaan neljännestä luvusta. "

      Kyllä täytti.

      2 Sam. 7:12,13

      " Kun sinun päiväsi ovat päättyneet ja sinä lepäät isiesi tykönä, korotan minä sinun seuraajaksesi jälkeläisesi, joka lähtee sinun ruumiistasi; ja minä vahvistan hänen kuninkuutensa.

      Hän on rakentava huoneen minun nimelleni ja minä vanhvistan hänen valtaistuimensa ikuisiksi ajoiksi. "

      Kyllä Daavidin poika täytti ja häen nimens oli Salomo. " Hän on oleva minun poikani ja minä olen hänen isänsä niin, että jos hän tekee väärin, minä rankaisen häntä ihmisvitsalla, niinkuin ihmislapsia lyödään." Tämä nyt ulkomuistista.

      Älä lähetä noin typeriä linkkejä joista näkee vain, että tieto on vajavaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5297
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      30
      3526
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      40
      2874
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      27
      2094
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      59
      1851
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      286
      1646
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1596
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1392
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1366
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1175
    Aihe