Suomen pelastajat tulee
http://www.iltasanomat.fi/taloussanomat/art-2000005105883.html
http://www.iltasanomat.fi/taloussanomat/art-2000005105883.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Miten talossanomien erittäin viisas toimittaja saa sovitettua yhteen työvoimapulan, ammatti sekä kieli/luku/kirjoitustaidottoman somalin, siinä voi olla toimittajallakin askartelemista?
Erilailla, kuin sinä yhdistät maahanmuuttajan lukutaidottomaan somaliin. Siinä se taloustoimittajan isompi älykkyysosamäärä näkyy. Se pystyy käsittelemään maahanmuuttajana esimerkiksi intialaista datainsinööriä. Sinä ilmeisesti et?
Valitettavasti Suomeen rantautuu vaan kaikki kouluttamattomat vetelykset ja sikiävät musut(kuten somalit) sosiaaliturvan perässä. Intialaiset ihmemiehet menee ihan muualle!
Suomi on hyvä maa synnyttää lisää vetelyksiä!
Montako intialaista datainsinööriä on Suomessa? Veikkaan alle 30!
Älä suvakkihoro sotke asioita!
Maahanmuuttaja maahantunkeutuja on eriasia.
Ei maan hoitoa voi laittaa talouskasvun nojaan. Ei talous kasva ikuisesti. Edes bakteerien määrä ei lisäänny loputtomiin.
Ensi hän sanoo, että turhaa on suomalaisten nyt alkaa tekemään lapsia, se onvaanrasite hänen mukaansa. Kohta kuitenkin sanoo, että perheiden pitää tehdä enemmän lapsia. Tarkoittaako hän näitä maahanmuuttajia , että he saavat tehdä, mutta suomalaiset ei?
Sveitsissä ovat kuulemma ahkeria maahanmuuttaja työntekijöitä, mutta sanoo , että eivät ole näitä turvapaikan hakija työntekijöitä vaan muita.
No kun niitä työpaikkoja on niin valtavasti, niin miksi eivät panosta suomalaisiin nuoriin ja työikäisiin. Koulutus ja sitä kautta töihin.
Alipalkatuista työvoimasta tässä haaveillaan. Muslimit eivät suostu alipalkattujen työhön. Makaavat mieluummin sossun rahoilla.
Osuit muuten asian ytimeen " Makaavat mieluummin sossun rahoilla ". Niitä mamuja, ei karenssit uhkaile. Että silleen.
Tuon ekonomistin toiveen, että perheet hankkisivat usempia lapsia, niin ainakin tilastojen mukaan somalit pyrkivät toteuttamaan sitä.
Suomi onkin paratiisi runaslapsisille perheille, lapsilisineen ja kotihoidon tukineen. Ja asumisen kalleus koskettaa vain kantaväestöä.
Koskahan muuten tulee se selvitys siitä kuinka paljon kuluu varoja maahantulijoista. Että me kantasuomalaiset osataan varautua meitä koskeviin säästö leikkauksiin.
Niin, täysin kielitaidoton ja kouluttautumaton kehitysmaalainen viekin vielä suomen nousuun, saattepa nähäd.
Olen eri mieltä kanssasi. Eikä myöskään Ekonomisti-lehden artikkelissa tarkoitettu tuollaisia maahanmuuttajia, vaan eri alojen ammattilaisia, joita suomalaisyritykset pystyvät vaivattomasti työllistämään.
Nou shit?
"Kuoppamäki kertoo, että myös Ruotsissa maahanmuuttajien työllisyysaste on noussut voimakkaasti vuoden 2010 jälkeen."
Tällä ei luultavasti ainakaan tarkoitettu noita Tenstan ja Rinkebyn kulmilla toimettomina notkuvia pahamaineisia moniosaajia..
Suomessa on muuten paljon korkeasti koulutettuja työttömänä. Heidänkö virkoihinsa pitää Irakista hakea insinöörejä ja lääkäreitä esim. Olkoot suomalaiset työttöminä, niinkö.
Ei ihme , että korkeasti koulutetut lähtevät täältä.
Lapsia ei saisi nyt hirveästi tehdä kun tulevat kalliiksi.
Turvapaikan hakijat vaan lasten tekoon.
Kyllä kai niitä tulevaisuudessakin työntekijöitä tarvitaan. Äkkiä se parikymmentä vuotta mennä hupsahtaa.
Kuka se noiden matujen eläkkeet muuten maksaa, nekin suomalaisten selkänahasta.
Kaikkea paskaa kehtaavat kirjottaakkin , ei ole Suomessa pulaa työntekijöistä , vaan TYÖPAIKOISTA , mitenkä mtämän saisi näiden kusipäiden kaaliin mahtumaan.
Intialaisia datainsinöörejä tuli mm. Tornioon toissakesänä arviolta 0kpl ?
>> "Meidän talouskasvumme riippuu maahanmuuttajista."
Toinen samanlainen Vasemmiston valhe on että:
"Suomen talous lähtee kasvuun kun otamme
vielä'kin enemmän, elvytämme kaksinekrtaisesti
nykytahtiin verrattuna."
Sekä maahanmuutto että velan lisääminen ovat samanlaista omiin housuihin kusemista, seuraukset ovat hyvin lyhytaikaisia.
Tosin nykyisenkaltainen maahanmuutto ei lämmitä Suomea edes housuun pissimisen vertaakaan. Meidän pitäisi ottaa yritteliästä ja koulutettua väkeä Aasiasta ja muualta Euroopasta.
Sen sijaan otamme vätyksiä, lukutaidottomia Afrikkalaisia, jotka eivät pysty elättämään koko elinaikanaan edes itseään ja omaa perhettänsä.
On aivan valtava ero "maahannmuuttajilla" ja "MAAHANMUUTTAJILLA". Oikeat MAAHANMUUTTAJAT rakentavat yhteiskuntaa ja leipovat lisää BKT-kakkua ja hyvinvointia.
Nuo surkeat nykyiset "maahanmuuttaja" tulokkaat, he vain syödä mässyttävät meidän valmiiksi leipomaamme kakkua.
Jos olisi työvoimapula voisi työntekijä pyytää kunnon palkkaa onko niin käyny nyt halutaan paljon duunareita jotka tappelee työpaikoista huonolla liksalla...
Sehän nähtiin jos 30 000 maahanmuuttajaa ja suomen talous käänty kasvuun... saatasko jostain 300 000 lisäää ja nopeesti
Sivistynyt, kouluttautunut, omin varoin suomeen tullut maahanmuuttaja onkin eri asia kuin rintamakarkuri turvapaikanhakijat.
Miten robotiikan ja automaatikan viemät työpaikat korvataan kantasuomalaisille. Ei riitä töitä ei. Alle minipalkan töitä tekeviä mamuja eliitti hamuaa.
maahantunkeutujissa. Syy on niissä jotka näitä loisia Suomeen päästävät ja suorastaan toivovat. Ne täältä on ensimmäisenä eliminoitava, kaikilta tasoilta. Maanpetos on liian vakava asia jotta sillä pelleillään.