Missä vankileirien saaristo sijaitsi

Suurin osa vankileireistä sijaitsi läntisessä osassa Venäjää, vaikka Siberian leirit olivatkin suurempia ja olosuhteiltaan tietenkin ankarammat.

http://brilliantmaps.com/gulag-archipelago/
9132
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Pahimmat olivat Uralin takana pohjoisessa! Esim. Unto Parvilahti kirjoitti kymmenen vuoden retkestään kirjan "Berijan tarhat" ja hän vietti suuren osan ajastaan Norilskissa.

Kirjan nimi tulee silloisen NL:n sisäministerin Lavrenti Berijan nimestä? Mies vastasituolloin KGB:n toimista ja oli jopa 1953 ehdolla kuolleen Stalinin seuraajaksi! Mies kuitenkin likvidoitiin kilpailijoiden toimesta.

Äänestä
  • Mitähän olisi tapahtunut, jos Berija olisi päässyt valtaan ...

    Äänestä

suomessa vastaavat kansan kyykytys leirit 2017 ovat avoleirejä.
kansaa seisoo leipäjonoissa ja on ilman palkkaa pakko kuntoutuksessa.
työttömiä on 1/2 miljoonaa. massa-työttömyys tuhoaa kansaa.
Tämän laajan, koko maata kattavan avo leiri järjestelmän ovat synnyttäneet sdp, kokoomus kepu, vihreät.

1Äänestä
  • Onpas pätevä vertaus. Suhteellisuudentajusi on todella kohdallaan.

    Äänestä

  • Venäjällä on tilanne paljon surkeampi! Valtava määrä työttömiä, 5 miljoonaa koditonta (yksi miljoona lapsia!) ja 1,5–2 miljoonassa HIV-tapausta EIKÄ EDES YHTÄÄN AINOAA leipäjonoa, joita on sentään runsaasti Suomessa!

    Tämän laajan, koko maata kattavan avoleirijärjestelmän ovat synnyttäneet Putin ja hänen lähipiirinsä!

    Äänestä

Venäjällä on 7 miljoonaa työtöntä, mutta SE ei Tarkkispoikaa häiritse! Työttömyyskorvaus on liki olematon!

Äänestä
  • Eli naapurissa työttömyysprosentti on alle puolet esim. suomen vastaavasta! Entä paljonko on se korvaus, kerro sekin kun tiedät?

    Äänestä

..sinne pääsi SDP:n konttorista Töölönlahden rannalta "Tokoin rantsusta"....

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Berijan-tarhat kirjoitti:

Suurin osa vankileireistä sijaitsi läntisessä osassa Venäjää, vaikka Siberian leirit olivatkin suurempia ja olosuhteiltaan tietenkin ankarammat.

http://brilliantmaps.com/gulag-archipelago/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu