Emme tiedä jumalasta mitään, emme ole sen suhteen raamattua viisaampia voimme arvailla ja rukoilla, rukoilemme meillä on omat rituaalit, ripit, kasteet ym.minkä takia..varmuuden takia koska emme käsitä, luuletteko jumala odottavan tätä palvomista en usko.
Jumalan olemus
Näin.ollen
7123
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Seuraa Jeesusta
Missä se menee?
Haluaako jumala palvomista, en usko.
Jumalasta emme oikeasti tiedä mitään, mutta kuvittelemme tietävämme kuka mitäkin. Ihmisestä tiedämme paljonkin. Muun muassa sen, että monet ihmiset haluavat palvoa jonkin sortin jumalaa. Ja jumalan sortti määräytyy pääsääntöisesti sen mukaan, minne päin maailmaa on sattunut syntymään.
Raamattu ilmoittaa meille Jumalan. Kristus ja hänen pelastustyönsä on keskeisenä punaisena lankana läpi koko Raamatun.
Kun aidosti sydämessämme uskoen otamme sanoman vastaan, saamme Pyhän Hengen, jonka kautta voimme ymmärtää myös hengellisesti sen mitä Jumala sanassaan ilmoittaa. Sana alkaa aueta ja pääsemme osallisiksi sen salaisuuksiin ja opimme tuntemaan Isän ja Pojan.
Historiallisesti Raamatun paikkansapitävyydestä saadaan jatkuvasti todistusta mm. arkeologisten kaivausten perusteella.
Jumala pitää myös sanastaan huolen, niin että sen ilmoitus säilyy sellaisena kuin Hän sen on lähettänyt. Jesajan kirja on kirjoitettu n. 700 eKr. Qumranin kirjakääröt löydettiin 40-luvulla, kun muuan paimenpoika löysi "sattumalta" kallioluolasta ruukkuja, joiden sisällä oli kirjakääröjä. Oliko siellä kokonaan alkuperäiset Jesajan kirjoitukset vai osia niistä, en tarkkaan muista, mutta kirjoitusten sisältö ei olennaisilta osiltaan ollut muuttunut lainkaan nykymuotoonsa verrattuna. Raamattu on Pyhän Hengen inspiroimana kirjoitettu Jumalan Sana, jossa meille on neuvottu tie totuuteen ja elämään.
Raamattu on kijoitettu kolmesataaluvulla ja esim tuomaanevankeliumia yritetiin hävittää kokonaan. Raamatusta löytyy tie paratiisiin mutta. MELKO varmaan teidän papit eivät sitä ole. LÖYTÄNEET. Oleko sinä ?
Jeesus on tie, totuus ja elämä. Yksikään, joka häneen uskoo ei joudu kadotukseen, vaan hänellä on iankaikkinen elämä. Tästä haluan minäkin pitää kiinni. :)