Homoliitot ja ihmisen valtuudet

Viitaten 1.3.17 voimaan tulleeseen avioliittolakiin, haluaisin kysyä kyseisen avioliittolain kannattajilta, mistä ihminen on saanut valtuudet päättää siitä, mikä on avioliitto?

11

425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Avioliitto on alunperinkin ihmisen keksintöä eikä ole mitään tahoa jolla olisi valtuudet määrittää päättää meidän ihmisten yli siitä että mikä avioliitto on. Ihmiset ovat siis asiasta päättämisen suhteen korkein taho. Asia on todistettavasti näin, kukaan ei ole kyennyt koskaan todistamaan että jokin ihmistä korkeampi taho olisi omannut valtuudet päättää siitä mikä avioliitto on.

    • "Avioliitto on alunperinkin ihmisen keksintöä eikä ole mitään tahoa jolla olisi valtuudet määrittää päättää meidän ihmisten yli siitä että mikä avioliitto on."

      Jumala loi avioliiton miehen ja naisen välille, jotta ihmiset voisivat lisääntyä. Sitä tarkoitusta varten Hän loi myös biologian lait.
      Avioliiton tieteelliset juuret ovat biologiassa, koska vain eri sukupuolta olevat ihmiset voivat saada jälkeläisiä.
      Onko ihminen siis keksinyt myös biologian ja sen lait? Voidaanko biologian lakeja muuttaa eduskunnan päätöksellä?

      • jumalasionsatua

        Valitettavasti jumalasi on kamelikuskien keksimä mielikuvitusolento, jolla ei ole mitään päätösvaltaa yhtään mihinkään :)


      • KazuKa

        Avioliittolaki ei ole sinun määrittämä vaan Suomen eduskunnan.


      • TotuusSattuu

        "Jumala loi avioliiton miehen ja naisen välille, jotta ihmiset voisivat lisääntyä. "

        Olen aina ollut siinä käsityksessä että ihmiset lisääntyvät seksin avulla, eivät avioliiton. Mutta olen kai ollut väärässä.


      • Anonyymi
        jumalasionsatua kirjoitti:

        Valitettavasti jumalasi on kamelikuskien keksimä mielikuvitusolento, jolla ei ole mitään päätösvaltaa yhtään mihinkään :)

        Perustele kun tuommoista kirjottelet. Onhan noita kaikenlaisia satuja mutta jos kuvittelet että kaikki ympärilläsi oleva todellisuus, maapallo, avaruus, ihmiset, eläimet luonto ja kaikki todella monipuolinen muu näkyvä todellisuus on vain vahingossa syntynyt jonkun hirveän pamahduksen seurauksena et voi olla kovin viisas. Mutta mitäpä tuosta, voithan sinä ajatella mitä tahdot, niin minäkin teen ja en ole sinun kanssasi samaa mieltä. Jos kaikki näkyvä on vain pamahtanut ilman luovaa älykkyyttä niin kuin nämä evolutionistit väittävät niin kukas sitä kieltää niin ajattelemasta. Minä ainakin tajuan että kaiken tämän näkyvän todellisuuden täytyy olla nerokkaasti suunniteltu jotta se toimisi.


    • hghjhgjk

      En ole homoliittolain kannattaja, tietystikään, mutta sanon vain, että mielestäni kukin on vapaa päättämään, mitä avioliitto hänen mielestään on. Jos uskoo Jumalaan, avioliiton näkee miehen ja vaimon liittona Jumalan edessä. Eikä siihen mielestäni tarvita mitään homoliittolupamaksuja tai homoliittotodistuksia.

    • ihmisten_omat_valtuudet

      Katsos kun Suomen lainsäädäntö koskee kaikkia suomen kansalaisia, uskontokunnasta riippumatta. Ei olisi oikein säätää lakeja yhdenkään uskontokunnan pillin mukaan.

      • Anonyymi

        Homous on Jumalalle kauhistus!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Homous on Jumalalle kauhistus!

        Äitisi oli jumalalle kauhistus kun sinut synnytti


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Homous on Jumalalle kauhistus!

        Jumala, jos on olemassa on minulle kauhistus. Mahdollinen jumala saa hävetä ja minä tuomitsen Jumalan ja hän saa vastata minulle.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      185
      2680
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1122
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      73
      921
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      810
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      809
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      283
      767
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      88
      759
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      708
    Aihe