Jumalattomien ihmisten 1.3.17 voimaan tullut avioliittolaki on ristiriidassa mm. seuraavien totuuksien kanssa:
1. Se on vastoin Jumalan sanaa.
2. Vastoin tasa-arvoa. Tulee olemaan kahdenlaisia avioliittoja, jotka ovat eriarvoisessa asemassa. Toisissa voidaan saada yhteisiä lapsia, toisissa ei.
3. Se on biologian vastainen. Avioliitto on biologinen kysymys, koska siihen kuulu jälkeläisten saaminen. Homoliitossa se ei onnistu. Biologia ei kumartele eduskunnan säätämille laeille, eikä biologiaa voida muuttaa sukupuolineutraaliksi lakisääteisesti.
Ihmisen lisääntymiseksi, avioliitto tarvitsee aina miehen ja naisen. Se on biologinen fakta. Siksi samaa sukupuolta olevien liitto ei ole koskaan avioliitto!
Uusi avioliittolaki syntiä
10
283
Vastaukset
"1. Se on vastoin Jumalan sanaa."
Miksi kristinuskon mielipiteen pitäisi vaikuttaa heihin jotka eivät tähän usko?
"2. Vastoin tasa-arvoa. Tulee olemaan kahdenlaisia avioliittoja, jotka ovat eriarvoisessa asemassa. Toisissa voidaan saada yhteisiä lapsia, toisissa ei."
Tulee olemaan ihan sama tilanne kuin nyt, paitsi että ihmiset ovat lähempänä toisiaan tasa-arvon suhteen.
"3. Se on biologian vastainen. Avioliitto on biologinen kysymys, koska siihen kuulu jälkeläisten saaminen. Homoliitossa se ei onnistu. Biologia ei kumartele eduskunnan säätämille laeille, eikä biologiaa voida muuttaa sukupuolineutraaliksi lakisääteisesti."
Avioliittoon ei välttämättä kuulu lasten saaminen eikä lasten saaminen riipu avioliitosta.
Myös tässä on huvittavaa että väität sen olevan biologiasta kiinni, vaikka eläimissä varpusista pingviineihin ja nisäkkäisiin ja jopa hyönteisissä on homoseksuaalista käyttäytymistä.
Eli valitettavasti oikean elämän biologia on eri mieltä kanssasi :)
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_animals_displaying_homosexual_behaviorTasa arvo ei ole sitä että hyväkytään homoparja/lesporareja, tasa aravo on sitä että ihminne hyväsytään sellaisenkuin hän syntynyt tähän maailmaan,eikä sitä mitä het tekevät.
tammi23 kirjoitti:
Tasa arvo ei ole sitä että hyväkytään homoparja/lesporareja, tasa aravo on sitä että ihminne hyväsytään sellaisenkuin hän syntynyt tähän maailmaan,eikä sitä mitä het tekevät.
Olen tästä samaa mieltä. Jopa jos ihminen olisi vasenkätinen mikä raamatun mukaan on kauhistus pitää se hyväksyä.
Tältä kannalta ollaan tasa-arvossa sitten kun samojen sukupuolien avioliitot aiheuttavat yhtä vähän keskustelua tai kauhistelua kuin kahden eri sukupuolen välinen avioliitto.Oudoksuva kirjoitti:
Olen tästä samaa mieltä. Jopa jos ihminen olisi vasenkätinen mikä raamatun mukaan on kauhistus pitää se hyväksyä.
Tältä kannalta ollaan tasa-arvossa sitten kun samojen sukupuolien avioliitot aiheuttavat yhtä vähän keskustelua tai kauhistelua kuin kahden eri sukupuolen välinen avioliitto."Jopa jos ihminen olisi vasenkätinen mikä raamatun mukaan on kauhistus pitää se hyväksyä. " Vasen kätisyys ei ole mikään kauhistus,kauhistus on se mikä on raamatun vastainen teko.
tammi23 kirjoitti:
"Jopa jos ihminen olisi vasenkätinen mikä raamatun mukaan on kauhistus pitää se hyväksyä. " Vasen kätisyys ei ole mikään kauhistus,kauhistus on se mikä on raamatun vastainen teko.
Kuten vasenkätisyys joka on "raamatun vastainen teko"?
Oudoksuva kirjoitti:
Kuten vasenkätisyys joka on "raamatun vastainen teko"?
Vasenkätisyys ole teko.
tammi23 kirjoitti:
Vasenkätisyys ole teko.
Yhtä paljon se on "teko" kuin homoseksuaalisuus. :)
Kohta jota lainasit ei puhu lainkaan muuta kuin (ilmeisesti) miesten välisen seksin.
Miten sinä saat näistä raamatun kohdista vedettyä johtopäätöksen että se liittyisi mitenkään esimerkiksi avioliittoon?
- upattaja
Ihan Sama.
Minus ei homojen tekemiset kiinosta.
Jeesustelijat sen sijaan kulkevat koko ajan nenät kiinni homojen persiissä. - Tuomo332
Viron kiekossa on toinen meininki, siellä kirkon johto on raittiilla Raamatun kannalla. https://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/viron-luterilaisen-kirkon-arkkipiispa-urmas-viilma-kristuksen-tulee-olla-kirkon-muutoksen-keskiossa/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741