Suomen tulisi hankkia ydinase

Natosta keskustellaan käsittääkseni sen takia, että pelätään Venäjää. Venäjä ei kuitenkaan ole osoittanut pelkäävänsä Natoa. Venäjällä on joukkoja Nato-maa Kyproksella maan hallituksen tahdon vastaisesti. Lisäksi Venäjä on tehnyt enemmän ilmatilanloukkauksia Nato-maihin kuin muihin maihin yhteensä.

Sen sijaan Venäjä pelkää ydinaseita. Venäjän naapureina on kolme ydinasevaltaa: USA, Kiina ja Pohjois-Korea. Venäjä on tällä vuosikymmenellä loukannut näiden maiden ilmatilaa vain kerran (Pohjois-Korean ilmatilaa vuonna 2015). Venäjä yritti saada jopa presidentti Trumpia vähentämään ydinaseita, mutta Trump vähät välitti venäläisestä ydinaseiden vastaisesta propagandasta.

Suomella on ydinaseen kehittämiseen vaadittava tekninen osaaminen. Meillä on maailman parhaisiin kuuluva tieto uraanin rikastamisesta ja radioaktiivisen aineen käsittelystä. Ydinaseet ovat tämän päivän valtaa, ja hankkimalla ydinaseen pienestä Suomestakin voi tulla pelottava.

Unohtakaa Naton kalliit puolustusbudjetit ja sotilasavun kerjääminen ulkomailta. Suomen omilla ydinaseilla laitetaan Venäjä niin polvilleen, että se ei unissaankaan hyökää Suomeen!
17179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Vaikuttaa siltä, että aloittaja ajattelee omilla aivoillaan ja ajaa Suomen omaa etua Naton tai Venäjän edun sijaan. Virkistävää vaihtelua tällä palstalla!

Jyrkän linjan ajatus, mutta ei huono, ei misäään nimessä.

Äänestä

Järjetön ajatus, joka ei ota huomioon koko Pohjolaa ja vanhaa perinnettä ydinaseettomasta vyöhykkeestä.
Toiseksi, ydinase ei olisi turvaksi Suomelle, yhtään järkevää faktaa ei ole esittää asian puolesta.
Mutta järkevä diplomatia, joka tuntuu palstalla olevan varsin tuntematon vaihtoehto, on Suomen kaltaiselle pienelle maalle todellinen turva.
Natosta emme saa turvaa, joten vaihtoehdot on oma asevelvollisuusarmeija ja toimiva diplomatia joka suuntaan.

Äänestä
  • "Toiseksi, ydinase ei olisi turvaksi Suomelle, yhtään järkevää faktaa ei ole esittää asian puolesta."

    On toki! Yhdenkään ydinasevallan kimppuun ei ole hyökätty! Tai osaatko kertoa muuta?

    "Mutta järkevä diplomatia, joka tuntuu palstalla olevan varsin tuntematon vaihtoehto, on Suomen kaltaiselle pienelle maalle todellinen turva."

    Sitä kokeiltiin Neuvostoliiton kanssa eikä se johtanut tasavertaisiin suhteisiin! Aikoinaan pitkän suomettuneisuuskauden jälkeen se johti seuraavaan:

    Tuo vaihe oli taloudellisesti menestyksekäs, mutta henkisesti katastrofi. Alkaen 50-luvulta ja huipentuen 70-lukuun naapurin painostus ja puuttuminen Suomen sisäisiin asioihin leimasi kaikkea toimintaa Suomessa! Naapuri päätti sisäpolitiikassamme presidentin henkilöstä, hallitusratkaisuista ja yksittäisistä politiikoista. Jotkut puolueet eivät olleet koskaan mukana ja toiset aina... vaalimenestyksestä riippumatta. Jouduimme alistumaan sensuuriin ja itsesensuuriin! Naapuri puuttui jopa historiaamme, kirjallisuuteemme ja TV-ohjelmien sisältöön!

    Venäjä ei osaa elää kahden tasa-arvoisen valtion välisessä suhteessa vaan se yrittää aina alistaa heikomman osapuolen!

    "Natosta emme saa turvaa, joten vaihtoehdot on oma asevelvollisuusarmeija ja toimiva diplomatia joka suuntaan."

    Miksi emme saisi? Naton luoma turva jäsenmailleen on toiminut vuodesta 1949 lähtien! Meillä on asevelvollisuusarmeija ja jostakin syystä sinulla on aina hirveä parku pienistäkin kalustohankinnoista sille? Sen sijaan Venäjä varustaa itseään taloudelliseen perikatoon eikä se sinua tunnu häiritsevän laisinkaan?

    Äänestä

  • NoBoxille olisi tyypillisen tiltun tapaan pelottavin mahdollinen ajatus, että vapaalla ja demokraattisella Suomella olisi ydinase, jolla puolustaa itseään.

    Äänestä

  • Mikäli NoBoxia kuunneltaisiin niin Suomella ei olisi armeijaa laisinkaan ja hyvillä "diplomaattisilla suhteilla " olisi se vaikutus, että tottelisimme Venäjän duumaa!

    Äänestä

  • Tuntuu, että loppukin järjenkipenestä on hävinnyt kiimakon päästä, mietipä nyt asiaa?

    Äänestä

  • Toveri NoBox on monta kertaa (mielestään) todistanut, että Suomessa on jo ydinaseita isäntämaasopimuksen vuoksi. Nyt hän näyttää olevankin toisella kannalla. Kuinkas näin pääsi käymään, unohtuiko mitä tuli valehdeltua?

    Äänestä

  • En+ole+'todistanut'+mitään,+olen+ainoastaan+tuonut+sen+mahdollisuuden+esille,+olemmehan+sopimuksella+luoneet+Suomesta+alustan+Nato+kalustolle.Kriisin+aikana+asia+voisi+olla+hyvin+todellinen,+mutta+silti+sitä+ei+voi+rinnastaa+Suomen+'omalle'+ydinaseelle.Jos+joku+osapuoli+valehtelee+järjettömien+ehdotustensa+tueksi,+on+kunnia+tästä+teikäläisellä+ja+100%:sesti.

    Äänestä

  • old_profile_99625 kirjoitti:

    En+ole+'todistanut'+mitään,+olen+ainoastaan+tuonut+sen+mahdollisuuden+esille,+olemmehan+sopimuksella+luoneet+Suomesta+alustan+Nato+kalustolle.Kriisin+aikana+asia+voisi+olla+hyvin+todellinen,+mutta+silti+sitä+ei+voi+rinnastaa+Suomen+'omalle'+ydinaseelle.Jos+joku+osapuoli+valehtelee+järjettömien+ehdotustensa+tueksi,+on+kunnia+tästä+teikäläisellä+ja+100%:sesti.

    Toveri NoBox on vaatimaton, johdat valehtelua täysin ylivoimaisesti. Jokainen väitteesi oli tuossakin valheellinen. Olet väittänyt ydinaseita jo olevan, väität että niitä saisi tuoda isäntämaasopimuksen nojalla ja lopuksi valehtelet valehtelusta. Harva pystyy noin tehokkaaseen valehteluun muutamalla rivillä.

    Äänestä

  • Hävisit asiakysymyksissä ja nyt alkaa tyhjänpäiväinen jankuttaminen, siiry tasoistesi seuraan.

    Äänestä

  • old_profile_99625 kirjoitti:

    Hävisit asiakysymyksissä ja nyt alkaa tyhjänpäiväinen jankuttaminen, siiry tasoistesi seuraan.

    Missä asiakysymyksiä oli?

    Äänestä

  • Älä kehottele! Emme laskeudu Sinun seuraasi vaan yritämme pysyä sitä ylempänä:-) Vaikeata se ei ole!

    Äänestä

Eihän tuo alottaja äpärä edes tiiä mistä puhuu...

Äänestä
  • Kun ei kantaansa osaa perustella on seurauksena tällainen möläytys?

    Äänestä

  • Ehkäpä Suomella on jo ydinase? Ei siitä varmaan paljon huudella.

    Äänestä

Ehdottomasti samaa mieltä. Eihän se meitä pelasta, mutta ehdimme lähettää kosto-ohjukset matkaan Moskovaan, Kuolaan, Uralille, Kuznetskiin jne. Muut tietävät paremmin minne. Tokko millään muulla maalla kuin Venäjällä on intressejä ruveta ahdistamaan maatamme, olimme sitten Natossa tai emme.

Se olisi ainoa mahdollinen järkevä eroonpääsy limbosta, mihin olemme joutuneet kahden hampaisiin saakka aseistautuneen ydinasevallan välissä. Me todellakin haluaisimme vain olla ja elää rauhassa naapureidemme kanssa. Mutta jos puolet kansasta haluaa Natoon ja toinen puoli ei, se on kuin olisi kärryillä joita kaksi hevosta vetää eri suuntiin. Ja kansakunta hajoaa ja lakkaa toimimasta, mihin kaikki nettitrollit ja salamurhaajat pyrkivätkin.

Jos Luoja suo, meillä on jo ydinaseita. Ainakin tekeminen onnistuu ilman ulkopuolista apua. Mutta niistä ei kannata huudella, olkoot iloinen yllätys hyökkääjälle.

Äänestä
  • Ei voi olla olemassa puolueettomuutta ilman riittävää puolustuskykyä ja pelotetta. Jos meillä olisi ydinaseet, meidän ei ihan oikeasti tarvitsisi alkaa muiden sotia sotimaan ja antaa maatamme vieraitten joukkojen kauttakulkupaikaksi.

    Meidän puolueettomuudellamme isot valtiot (pardon my language) pyyhkivät pers..nsä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


YdinaseSuomeen kirjoitti:

Natosta keskustellaan käsittääkseni sen takia, että pelätään Venäjää. Venäjä ei kuitenkaan ole osoittanut pelkäävänsä Natoa. Venäjällä on joukkoja Nato-maa Kyproksella maan hallituksen tahdon vastaisesti. Lisäksi Venäjä on tehnyt enemmän ilmatilanloukkauksia Nato-maihin kuin muihin maihin yhteensä.

Sen sijaan Venäjä pelkää ydinaseita. Venäjän naapureina on kolme ydinasevaltaa: USA, Kiina ja Pohjois-Korea. Venäjä on tällä vuosikymmenellä loukannut näiden maiden ilmatilaa vain kerran (Pohjois-Korean ilmatilaa vuonna 2015). Venäjä yritti saada jopa presidentti Trumpia vähentämään ydinaseita, mutta Trump vähät välitti venäläisestä ydinaseiden vastaisesta propagandasta.

Suomella on ydinaseen kehittämiseen vaadittava tekninen osaaminen. Meillä on maailman parhaisiin kuuluva tieto uraanin rikastamisesta ja radioaktiivisen aineen käsittelystä. Ydinaseet ovat tämän päivän valtaa, ja hankkimalla ydinaseen pienestä Suomestakin voi tulla pelottava.

Unohtakaa Naton kalliit puolustusbudjetit ja sotilasavun kerjääminen ulkomailta. Suomen omilla ydinaseilla laitetaan Venäjä niin polvilleen, että se ei unissaankaan hyökää Suomeen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu